Trivium-Shogun

Ean auta diekrines sto sxolio mou tote elpizo na exeis autognosia dioti tin apantisi sou tha tin katalabeis kalutera. Fantasou na min elega oti einai diaikoma sou na min sou aresei…mallon to ‘‘alla’’ se mperdepse.

Oso gia tis erotiseis sou den exoun kammia basi se oti eipa. Ektos ean thes boitheia na breis apantisi #-o

Εντάξει τώρα, ρε mindtakis, εσύ το βρήκες. Αν δεν του αρέσει ο δίσκος είναι επειδή οφείλει (σε κάποιον θεό) να ανεβάσει στα αυτιά μας το Death Magnetic ο “κριτικός” Druid#-o

Για το δίσκο τώρα… Στην αρχή δε μου φάνηκε πολύ καλός. Έτεινα ελαφρώς προς την άποψη του Druid: με μια λέξη βαρετός, εκτός από δυο-τρία κομμάτια…

Μετά από απανωτές ακροάσεις όμως, τα κομμάτια αυξήθηκαν και η γνώμη μου άλλαξε… Ο δίσκος είναι πάρα πολύ καλός. Ο Druid ίσως έχει δίκιο όταν μιλάει για τη δομή των κομματιών, αλλά τα riffs με πώρωσαν εν τέλει και με κέρδισαν…

Το Torn Between Scylla and Charybdis είναι κομματάρα… Εκεί ειδικά που αρχίζουν τα απανωτά solos από κιθάρες και μπάσο είναι καύλα…

Eμένα δεν μου αρέσουν οι Trivium και αυτός ο δίσκος δεν μου αλλάζει τη γνώμη. Ειδικά τα “άγρια” φωνητικά του τύπου είναι αίσχος. Καλά ριφ υπάρχου από δω κι από κει αλλά τα κομμάτια σαν σύνολο είναι βαρετά. Δεν θα με απασχολήσει παραπέρα.

Οι Trivium δεν μου άρεσαν στους πρώτους δίσκους. Μπορεί να είχαν φοβερά riff και εξαιρετικούς κιθαρίστες γενικά αλλά μου φάινονται “μια από τα ίδια” και δεν με ενθουσίαζαν τα φωνητικά… Μέχρι που άκουσα το Crusade και έπαθα την πλάκα μου! Ο καινούριος δίσκος με τις 1-2 πρώτες ακροάσεις που του έχω ρίξει δεν με έχει ενθουσιάσει τόσο όσο ενθουσιάστηκα με τις πρώτες ακροάσεις του Crusade και μου φαίνεται ότι προσπαθούν να προσεγγίσουν το στυλ των προηγούμενων δίσκων λίγο περισσότερο. Δεν είναι σωστό όμως να κρίνουμε με 1-2 ακροάσεις γι’ αυτό θα επανέλθω αργότερα με πιο ολοκληρωμένη άποψη! :slight_smile:

Καταρχας δε ξερο γιατι σβινοντε τα σχολια μου, ισος καλιτερα που ι διμοκρατια ελενχετε και εδο μεσα :smiley:

Επιδι δεν μου αρεσι να διαφονο θα πο μονο, ειναι προφανες οτι λανθασμενα εχετε καταλαβει το ιπιο σχολιο μου. Ισος μια αναφορα σε καποα (ακερι,αβασιμι, μι αντικιμενικι και ασχιμι) )κριτικι σε σιγκρισι με ενα αλλο σχολιο καποιου να θεοριτε ετια ανουσιας επιθεσις, με τις γνοστες λεξουλες/προτασουλες.

Οποτε με ιπιο τονο παλι θα προσυεσο οτι εαν δεν καταλαβενετε κατι που δεν επευθινετε σε εσας, διαβαστε μεχρι να καταλαβατε και εαν δεν το καταφερετε ροστιστε. Και μετα εκφραστιτε, βριστε, διαφονιστε ι οτιδιποτε αλλο.Με αλλα λογια κατανοιστε το νοιμα πισο απο οπιοδιποτε (αυτο)σαρκασμο και μετα απαντιστε. Εγο δεν θα μπο σε αυτι τι διαδικασια χορις λογο παρολο που… TIME HAS COME TO FACE ALL EVIL.:slight_smile:

:lol:

Δεν διαβάζεται το post σου απ’τα ορθογραφικά…

Και για να είμαι on topic, ο δίσκος είναι μεν καλός, αλλά κατώτερος των προσδοκιών…

Μάλιστα… Ζητώ λοιπόν να μου εξηγήσεις περαιτέρω το συγκεκριμένο σχόλιό σου που παραθέτω με τονισμένη γραμματοσειρά από πάνω…

Hint: Τα greeklish απαγορεύονται. Είναι πολύ δύσκολο να γράφεις ελληνικά; Φαντάζομαι αυτός είναι ο λόγος που διεγράφησαν posts σου, αν έχω καταλάβει σωστά… Α! Δοκίμασε και με ορθογραφία! :wink:

δεν μου πολυαρεσε σαν συνολο…

εχει καλα σημεια, ωραιες μελωδιες, καποια κολλητικα ριφς αλλα σαν συνολο μετριο μου φαινεται
βεβαια, δεν μπορω να πω μως το ελιωσα το shogun (2 φορες το ακουσα), αλλα πραγματικα βαριεμαι να το ακουσω παραπανω…παντως τα insurrection Krisute Gomen μπαινουν ανετα σε καποια playlist

πρεπει να ειναι το μονο album οπου πατησα το fast forward και το rewind τοσες πολλες φορες :lol: