Trivium-vengeance falls

Απορω πως δε εχει ανοιξει δικο του thread ακομα.
Μιλαμε μια απο τις καλυτερες της γενιας τους και πιο παραγνωρισμενες μπαντες στην Ελλαδα.
Σταθερα βγαζουν καλους δισκους,τιμανε τις επιρροες τους χωρις να τους λειπει η προσωπικοτητα και δικαιολογουν το hype που ειχε αναπτυχθει την περιοδο του The Crusade.

Στο νεο τους δισκο πραγματικα εχουν βελτιωθει παρα πολυ,ενω ο David Draiman που ανελαβε την παραγωγη φαινεται οτι τους επηρεασε και στις φωνητικες γραμμες.

Ιδανικος συνδυασμος παραδοσιακου και μοντερνου metal.

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Συμφωνω σε ολα!
Πολυ καλος δισκος απο μια πολυ αξιολογη μπαντα!
Πραγματικα δν υπαρχει ουτε ενα τραγουδι που να υστερει τουλαχιστον οσον αφορα τα δικα μου γουστα!
Προσωπικα αγαπημενα: to believe, incineration, villainy thrives κ το (bonus) as i am exploding

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

καλα ρε παιδια ποτε βγαλανε δισκο οι trivium?:-s

είπαμε κανα 2 κουβεντες στο thread της μπαντας…

οσο το ακουω κολλάω περισσότερο!! Aν και επιμένω δεν ειναι αλμπουν για να μνημονεύετε οπως το shogun ή τo ascendancy…

αλλα in trivium we trust \m/

Μέτριο άλμπουμ,αρκετά κάτω από shogun,In Waves,Ascendancy.Mεμονώμενα ακούγονται αρκετά ευχάριστα τα κομμάτια,αλλά στο συνολό του το άλμπουμ είναι βαρέτο κάτι που δεν συνέβαινε με τα προηγούμενα.Επίσης με χαλάσε πολύ το οτι ο Matt δεν χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου screaming φωνητικά,πέρα από κάποια λίγα σημεία που χρησιμοποιούνται περισσότερο σαν backing.Πιστεύω σε αυτό έβαλε το χεράκι του ο Draiman.Κατ’α την άποψή μου Shogun>In Waves>Ascendancy>Ember to Inferno>Vengeance Falls>The Crusade

Με εξαίρεση το Ember To Inferno που δεν είναι κανονικό άλμπουμ και δεν πολυ-ακούγεται, οι Trivium δεν έχουν βγάλει καν μέτριο άλμπουμ.

Η μεγάλη διαφορά έγκειται στα φωνητικά και είναι πιθανότατα έργο Draiman.

Άλλη μια αλμπουμάρα, πάλι με εκ διαφοροποιημένη προσέγγιση.

Επειδή δεν έχω ακούσει παρά ένα τραγούδι, συμφωνείς με τις κριτικές που το περιγράφουν ως “το Black Album” τους;
Τα φωνητικά είναι το μόνο που με “ενοχλούσαν” στους Trivium και απ’ ότι διαβάζω έχουν περιορίσει πολύ τα screaming φωνητικά.

Παπάρια μάντολες, που θα έλεγε κι ένας έγκριτος δημοσιογράφος.

Αυτοί οι παραλληλισμοί είναι αστείοι.

Το μόνο που έχει κάψει τους Trivium ήταν τα εξώφυλλα την εποχή του “Ascendancy”, ειδικά στον Αγγλικό τύπο, που έγραφαν “Οι νέοι Metallica”. Κανείς δε θα μπορούσε να ανταπεξέλθει σε έναν τέτοιο τίτλο και συνεχίζουν κάποιοι να τους κρίνουν βάσει αυτού.

Εύστοχο σχόλιο. Ακριβώς αυτό “καίει” συγκροτήματα που είναι ταλαντούχα.
Δεν θα ξαναβγούν ούτε METALLICA, ούτε MAIDEN, ούτε SABBATH κοκ.

Άλλες εποχές, άλλη η μουσική βιομηχανία, αλλάξαμε και εμείς ως ακροατές, αλλά και ο τρόπος που ακούει κάποιος μουσική.

Οπότε αυτό που μένει είναι η ΚΑΛΗ μουσική.
Τα υπόλοιπα κρίνονται σε βάθος χρόνου.

Το Ember To Inferno μια χαρά αλμπουμάρα είναι, απλά σε χαλάει η παραγωγή μάλλον ή δεν ξέρω 'γω τι άλλο. Αν ένα άλμπουμ τους είναι μέτριο, αυτό για μένα είναι σίγουρα το Crusade. Τους λέγανε που τους λέγανε νέους Μετάλλικατς, πήγανε και βγάλανε αυτό και ήρθε κι έδεσε. :lol:

Νομίζω πως ο χαρακτηρισμός αφορά περισσότερο το κατά πόσο είναι πιο “εύπεπτο” και εμπορικό το album, παρά τη μουσική ομοιότητα.

Πάντως με μία ακρόαση μου αρέσει.
Το No way to Heal μου θυμίζει έντονα Disturbed πάντως!

το καινούριο είναι ο ορισμός της μετριότητας, αναλογικά μιλώντας, όταν έχουν προηγηθεί shogun και in waves. και προσεγγίζω τις δουλειές τους πολύ σοβαρά. γούστα βέβαια είναι αυτά, σε άλλον μπορεί να φαίνεται δισκάρα to ember to inferno και μέτριο το crusade :!:

μαρεσει πολυ ο δισκος!!! :metal: