Trivium

Θάφτε ή εξυμνίστε…(ή εκφράστε απλά την αδιαφορία σας σχετικά με δαύτους)
Προσωπικά μου αρέσουν πολύ,και ειδικά τα δύο πρώτα albums,Ember to inferno και Ascendancy…
Βλέπω σε λίγα χρόνια (μετά από 2 κυκλοφορίες τους ακόμα) να είναι πολύ μεγάλοι (όχι σε ηλικία…#-o ) και να είναι ανέφικτο να τους φέρουν Ελλάδα…
ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Συμπαθητικοί…
Θα έρχονταν με τον Dio δίπλα μου, στην Ριζούπολη, αλλά απ’ ότι φαίνεται ο κόσμος δεν ήταν και τόσο θερμός (έφταιγε και η οργάνωση)…
Πάντως καλό group-άκι είναι αλλά πρέπει να βγάλει ένα πολύ μεγάλο δίσκο και να αποκτήσει έναν πολύ προσωπικό ήχο για να τους εκτιμήσω εγώ… Ο χαμός που γίνεται γι’ αυτούς είναι υπερβολικός. Ειναι απλά μια ελπιδοφόρα μπάντα με καλές κυκλοφορίες8)

Φίλε Μάνο σε βρίσκω σωστό…σε καλό δρόμο είσαι…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Paides, proswpika to teleutaio tous album ‘The Crusade’ to exw akousei apeires fores, kai einai gia mena oti kalytero exei kykloforisei perisy. Akougetai les ki exei vgei kateu8eian apo ta 80s.
Gia tous Trivium exw akousei ta xilia dyo… kai kala kai kala… Kai imoun poly periergos na dw ti skata einai. Kai akougontas tous epa8a plaka… Nomizw akouste tous giati exoun na dwsoun polla!

Ο προσωπικός τους ήχος διαμορώνεται μέσα από το crusade (ήδη δεν υπάρχουν κάφρικα φωνητικά μέσα…:frowning: )και σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό στην επόμενη κυκλοφορία τους (έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον)…αναμένω με ανυπομονησία να δώ πώς θα ηχεί το επόμενο album…:-k

:-k

…και εγώ ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός με τις εγκωμιαστικά λόγια που τους “συνόδευαν”…

Και μιας και θα τους έβλεπα στο περσινό Donington, ασχολήθηκα μαζί τους!

To “Ember To Inferno” (2003) είναι αρκετά εώς πολύ καλός δίσκος, για το είδος του, και αν υπολογίσεις ότι ο βασικός συνθέτης Matt Heafy ήταν 17 χρονών, τότε καταλαβαίνεις ότι δεν πρόκειται για τυχαία μπάντα… :thumbup:

To “Ascendancy” του 2005 είναι ακόμα καλύτερο!
Μόνο τα φωνητικά (μερικές φορές) με χαλάνε λίγο!
Οι κιθάρες σπέρνουν και το group φανερώνει την αγάπη του για τα '80s γενικότερα και τους Metallica ειδικότερα!
Το album περιέχει κάποιους, πραγματικά, ύμνους! Τα 2 αγαπημένα μου είναι το “Dying in Your Arms” και το “Deceived”, που ειδικά στα leads και τα riffs προσκυνάει το “Ride The Lightning”! :respect:

Σε αυτή την περιοδεία τους είδα λοιπόν, (10 Ιουνίου 2006) και πραγματικά ήταν πάρα πολύ δυνατοί!
Πέρασα πολύ καλά εκείνο το 45λεπτο!
Σκέτη πόρωση! :metal:
Α! Το βρετανικό κοινό τους λατρεύει! Είναι ήδη μεγάλοι εκεί!
Επειδή μια εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις, να ένα videο από το Donington 2006 που έχει τα “Pull Harder On The Strings Of Your Martyr” και “Dying in Your Arms”… :drunk:

Και ενώ οι Trivium βρίσκονταν συνεχώς σε περιοδείες, μαθαίνω ότι σε λίγους μήνες θα κυκλοφορήσει ο τρίτος δίσκος τους “The Crusade”
Μα καλά, πότε πρόλαβαν να τον ετοιμάσουν, αφού όλο σε tour βρίσκονται… :-k
Φυσικά, τα πράγματα γίνανε ακριβώς όπως τα φανταζόμουν… :-k
Ο δίσκος γράφτηκε πολύ βιαστικά και είναι, δυστυχώς, πολύ μέτριος
Από την άλλη, τώρα τους μάθανε όλα τα περιοδικά (και όχι μόνο) και τους αποθεώνουν για αυτόν τον δίσκο… #-o
Μια ζωή τα ίδια γίνονται… και θα γίνονται…
Για μένα το “The Crusade”, εκτός από 2 - 3 tracks που ξεχώρισαν (τα οποία είναι σχεδόν αντιγραφή προηγούμενων κομματιών τους, π.χ. το “This World Can’t Tear Us Apart” είναι σχεδόν το “Dying in Your Arms”…), δεν έχει να επιδείξει τίποτα ιδιαίτερο και εννοείται ότι δεν έπρεπε να κυκλοφορήσει τόσο σύντομα… [-X

Ελπίζω, ο επόμενος δίσκος τους να ετοιμαστεί κάτω από πιο ήρεμες συνθήκες και να είναι πραγματικά εμπνευσμένος, ώστε να γίνει διαχρονικός, γιατί μόλις περάσει το “trend” με τους Trivium, θα είναι κρίμα να μην υπάρχει πίσω από όλα αυτά, ένας αριθμός πραγματικά καλών τραγουδιών από μια μπάντα που δείχνει ότι έχει το ταλέντο και τη θέληση να φτάσει ψηλά… 8)

Yperektimimenoi gia tin wra. An vgaloun kalyterous diskous tote vlepoume. Pantws prepei na koitaksoun sovara ta fwnitika tous. San hard-core-iles garizoun. As akousoun ligo kalytera ta fwnitia twn Metallica kai twn Testament kai doun ligo ti shmainei tsaboukas sto mikrofwno mallon tha veltiwthoun. An kai den yparxei periptwsh ayto to paidaki na vgalei ton tsabouka tou Hetfield h’ tou Ckuck Billy!

Και ο Hetfield με τον Billy παιδάκια ήταν κάποτε, δεν λέει κάτι αυτό…

Στο θέμα μας, not my cup of tea!

Aytoi omws apo oti fainetai pinan olo to gala tous h’ megalosan konta se perioxh me pyrinika apovlita giati apo mikroi tragousan me laryggi Godzilla!(idiws o Billy…)

Eντάξει η αλήθεια είναι οτί τρώνε τρελλή προώθηση και σπρώξιμο από την Roadrunner αλλά στην τελική πιστεύω ότι έχουμε να κάνουμε με ένα συγκρότημα που έχει φτάσει με το σπαθί του εκεί που έχει φτάσει και που στο μέλλον έχει να προσφέρει και άλλα πολυ καλά δείγματα…

Οντωσ πολυ καλοι μπαντα και στο μελλον 8α παει μπροστα!Δεν καταλαβαινω το ολο θαψιμο σχετικα με το θα γινουμε metallica!Ποια και καινουργια μπαντα δεν θελει να γινει σαν τους Maiden και metallica

Με μπέρδεψες τώρα… :-k

To Εmber to Inferno δεν το χω ακουσει,οποτε δεν εχω αποψη επι τουτου.
Το Ascendancy ειναι απιστευτος δισκος και το θεωρω πολυ καλυτερο απ το Crusade.
Το Crusade μου φανηκε οτι πασχει λιγο απο συνθεσεις σε συγκριση με τον προκατοχο.Επισης τα φωνητικα του Heafy τα προτιμω οπως ηταν στο Ascendancy.

Οverall,καλοι παικτες,ωραια τραγουδια,αναμενουμε κι αλλα καλυτερα στο μελλον και ελπιζουμε να μην αποδειχθουν ενα απλο trend.:slight_smile:

Ωρες ώρες δεν με καταλαβαίνω ούτε εγώ…

:lol:

Eννοώ οτι πέρα από την εκτεταμένη προβολή και προώθηση τους δεν είναι και αμελητέα ποσότητα στην τελική…Εντάξει δεν είναι και το group που θα αλλάξει την ιστορία της μουσικής (Αλίμονο δηλαδή) αλλά είναι ένα αξιόλογο group το οποίο έχει και το ταλέντο και το τσαγανό να ξεχωρίσει από τον σωρό…Κατα τα άλλα η ιστορία θα δείξει…

Καλα αμα δεν ηταν και η Rita(η χηρα του Darrell)δεν θα ηταν εκει που ειναι και το εχουν παραδεχτει και οι ιδιοι!

apisteutes kitharistikes ikanotites kai apo tous 2.to “ember to inferno” kai to “ascendancy” einai diskares.
to “the crusade” graftike se poli mikro xroniko diastima gi ayto den exei megalh apixhsh stous pio pollous.
parol’ ayta mporeis na diakrineis poli kala tragoudia mesa apo to cd opws"becoming the dragon" kai “tread the floods”.ap’oti akousa sto epomeno cd tous tha prospathisoun na kanoune mia miksi tou “ascendancy” me to “crusade” opote elpizo na epanaferoun kapoia brutal fwnitika.

exw akousei pollous na lene oti antigrafoun tous metallica kai alla polla…oi pio polloi apo aytous exoun akouse 1-2 tragoudia kai oti tous poun oi alloi kathontai kai to lene.otan apoktisoun proswpikh gnwmi as vgoune na milhsoun.

[SIZE=“4”]Pull harder the strings…[SIZE=“3”]of your martyr[/SIZE][/SIZE]:slight_smile:

δεν μ’αρεσουν καθολου, τα φωνητικα, οι κιθαρες, ολα μου τη δινουν αφανταστα σ’αυτους.

κι εμενα. ενταξει, απο ενα σημειο και μετα ειναι ολα θεμα γουστου

Και o socrates ειναι πολυ κακογουστος η αληθεια ειναι!!!:stuck_out_tongue: :smiley:

exei vrei kaneis to ember tou inferno pouthena?(ektos apo e-bay)…den to vriskw!!!#-o