Tron Legacy

Στα @@ μου και αν γραψουμε εδω 3 ατομα ή αν θα το δουν πανω απο 5 ή θα βγουν 3 γριες να πουνε μαλακιες!


TRON ΡΕ ΜΟΥΝΙΑ!!!

Αυριο σας ασελγει τρυφερα σε σινεμαδες, soundtrack-επος απο Daft Punk, neon lights, αγωνες με μηχανες και laser disc, cyberpunk, φουτουρισμος και α και γαμησου!!

Αντιγραφω τιμιο κειμενο απο mftm(βαριεμαι να γραφω κατεβατο, ξυπνησα πριν λιγο)

Ω, Tron! Τι θαύμα ήσουν όταν σε είδα πρώτη φορά πίσω στα τέλη της δεκαετίας του ‘80! Τότε που τα πιο αναπτυγμένα video games που είχα δει ήταν αυτά του Atari 2600, με τετράγωνα και τελείες να αντιπροσωπεύουν τους απίστευτους ψηφιακούς κόσμους που κρύβονταν πίσω από την οθόνη, το δημιούργημα του Steven Lisberger ήταν, ούτε λίγο ούτε πολύ, Αποκάλυψη. Δεν ήταν μόνο η ανεπανάληπτη απεικόνιση του ψηφιακού σύμπαντος που μας έκανε τότε να δούμε τα πρωτόγονα PC μας με άλλο μάτι – ήταν και το πρώτο δείγμα του τι μπορούσε να κάνει το CGI στο σινεμά. Καθώς ο Jeff Bridges και ο Bruce Boxleitner χοροπηδούσαν μέσα σε digital σκηνικά, απαγγέλλοντας faux- πληροφορικίστικους όρους, μπορούσε κανείς να δει όχι μόνο την ύστατη έκφραση της επιστήμης ως μαγείας που διαπερνούσε τα 80s, αλλά και ένα μέλλον που δε θα έμοιαζε με τίποτα απ’ όσα είχαμε φανταστεί ως τότε.

Το, απαραίτητο ή όχι, sequel, το περιμέναμε ως Tron 2.0, όνομα που μοιράστηκε με το video game της Monolith από το 2003. Τώρα το teaser, που έφτιαξε δοκιμαστικά ο σκηνοθέτης Joseph Kosinski και που προβλήθηκε στο περσινό Comic Con του San Diego, κάνει την επιστροφή του σε HD για τη φετινή εκδήλωση ως Tron: Legacy, βάζοντάς μας ξανά στον ψηφιακό κόσμο που αφήσαμε πίσω τόσα χρόνια πριν. O Kevin Flynn / Clu / Jeff Bridges είναι κατά 25 χρόνια γηραιότερος, χρόνια τα οποία φαίνεται να πέρασε μέσα στον κόσμο αυτό, παρακολουθώντας μια digitized έκδοση του νεότερου εαυτού του (ολόκληρη ιστορία η διαδικασία ψηφιακής νιότης του Bridges για τις ανάγκες της ταινίας) να μάχεται στις νέον αρένες.

Αυτό που αναρωτιέμαι τώρα εγώ είναι, τι θέση έχει το σύμπαν του Tron στον καιρό μας, όταν οι υπολογιστές-φρικιά του Michael Bay παράγουν CGI που μόνο που δεν αναπνέει μπροστά μας, και όπου το cyberspace είναι όχι απλά καθημερινότητα, αλλά ξεπερασμένος όρος; Υπάρχει χώρος για την ψηφιακή μαγεία που έφεραν στις οθόνες μας οι μονομαχίες με τις φωτεινές μοτοσικλέτες και τα rotoscoped χρώματα, τώρα που τα τελευταία video games όχι μόνο αποτυπώνουν την πραγματικότητα λίγο καλύτερα από τη Μητέρα Φύση, αλλά μας βάζουν μέσα τους με τρόπους που θα φαίνονταν επιστημονική φαντασία πρόπερσι; Το νέο Tron θα πρέπει να φέρει μια οπτική επανάσταση ανάλογη του προκατόχου του (αμφίβολο, αν και το ότι είναι σε 3D είναι μια καλή αρχή) για να ξεχωρίσει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να κάνει τόση εντύπωση σε κάποιον, ώστε 27 χρόνια μετά να ξεκινά ένα κείμενο με “Ω, Tron: Legacy!”.

Οπωτε τα παντα ολα, στα @@ μας η νεα γενια, εμεις θεμε ΤRON ΛΕΜΕ!Μετα απο αβαταρς και πιπες, το αξιζουμε λεω!
http://www.youtube.com/watch?v=-xxLw7S6EaA&feature=related
80s ΡΕ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΕΣ!

[SIZE=“1”](το τεραστιο σημα Disney μου προκαλει λιγο τρομο αλλα τι να κανω…)[/SIZE]

ντρέπομαι, αλλά δεν έχω δει το πρώτο.!!
θα το τσεκάρω σύντομα…

Επίσης να μην ξεχνάμε και το 80ς καρτουν copy/paste του Τρον το Savior of the Earth

[SPOILER][/SPOILER]

Για να είμαι οντοπικ παντως πιστέυω ότι η ταινία θα είναι καλή και με καλα εφφέ… ελπίζω μόνο να σεβαστούν την παλιά ταινία και να μην βγει μια περιπετειούλα για 13χρονα αγοράκια…

κριμσον
δες το, ειναι ντιπ για ντιπ καλτ αλλα για την εποχη του ηταν το αντιστοιχο αβαταρ-και παρολαυτα καλτ-…θα κανω κατεβατο μετα\μ/

αποπανε, δικιο σε ολα:D, στηριζω και ακουσα μερικα πρωτα θετικα σχολια και χαιρομαι:D:D

το trailer με κατακαυλωσε!!

και γω φοβαμαι με την disney

γιατι το trailer δειχνει σοβαρο…

anyway υπομονη!

το πρωτο Tron του '82 που λες, ειναι απο τις πιο πρωτοποριακες ταινιες των τελευταιων 30 ετων, ασχετως αν απεκτησε κυριως cult status και σχεδον το διατηρησε μεχρι σημερα…

Ηταν η πρωτη ταινια που και εκμεταλλευτηκε πληρως τις τοτε δυνατοτητες του pc αλλα και βασισε σχεδον ολη της την οπτικη απεκονιση του κοσμου του σε ψηφιακο περιβαλλον…

Ο Μπριτζες ηταν ενας προγραμματιστης της ENCOM που απολυθηκε απο εναν μαλακα που τουφαγε τη θεση + εγινε στο πιτσ φυτιλι CEO. Ε , μαζι με εναν τυπα απο την εταιρια κολλητο και το πρωην μωρο του, προσπαθει να χακαρει το συστημα της ENCOM και να φυτεψει το προγραμμα TRON στους υπολογιστες της…ομως ενω μπαινει στο κυκλωμα, ξαφνικα μεταφερεται στον κοσμο που υπαρχει μεσα στο pc ελεγχομενο απο την κεντρικη μνημη…εκει ο Bridges ονομαζεται Clu (alter ego κ ετσ) και οι αλλοι 2 Tron και Yori (οι alternative προσωπικοτητες τους στο pc) και μεσα απο μια σειρα περιεργων αγωνων και δοκιμασιων προσπαθουν να φτασουν στο Master Control Program(o oποιος θελει απλα να κατακτησει τον κοσμο μεσω των Pc/μηχανων και προσπαθει να αυτονομηθει απο τον ανθρωπινο παραγοντα) που ελεγχει τα παντα και να το μολυνουν με το προγραμμα Tron(oνομαστηκε ετσι εξαρχης απο τον φιλο του Bridges-εξου και η alternative ονομασια του- που το εφτιαξε/και πρακτικα πρωταγωνιστη της ταινιας με τον Bridges οριακα δευτεραγωνιστη)…ε, ολα αυτα γινονται μεσα στον κοσμο του pc που θυμιζει απολυταρχικη κοινωνια αλα 1984 με neon lights και φουτουριστικα περιβαλλοντα…

Γενικα οπτικα η πρωτη ταινια δυσκολα θα συγκινησει καποιον σημερα-μιλαμε για εφε 1982!- αλλα μλκες, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ η αισθητικη του εργου…κτιρια χωρου και οχι ογκου, Pixels, εικονες σχεδιασμενες απο τον Moebious, οχηματα σχεδιασμενα απο τον θεο Syd Mead που ασχοληθηκε με το Βlade Runner (Θεος Χ2 δλδ), δλδ δες εικονες ΓΑΜΩΤΟ!




εε,μπρρρ, οχι ο τελευταιος ε:p

Tεσπα, το ακομα πιο γαμαουα της φασης ειναι οτι και το σεναριο με πολιτικες προεκτασεις-κοινωνια αλα 1984(οκ, μιλαμε για ταινια cult επιστημονικης φαντασιας του 1982, αρκετα καλα δλδ), θρησκευτικοι παραλληρισμοι και σχολια(μερικα προγραμματα πιστευουν στον Χρηστη τον οποιο το Κεντρικο Συστημα προσπαθει να εξαφανισει ενω παραλληλα τα εξοντωνει), τεχνητη νοημοσυνη και κινδυνος της, σχολια για την ελευθερη διακινηση των πληροφοριων και τις τακτικες των μεγαλων εταιριων απεναντι στον κοσμο και τους εργαζομενους τους και πολλα αλλα…

Νταξ, το Tron αμα το ειχε δει ειδικα κανεις παιδι τοτε θα ειχε χεστει πανω του, αλλα ακομα και σημερα, παρολο το αρχαιο σχεδον CGI στεκει πολυ καλα χαρη στο ρετροcult της φασης, το γεματο σεναριο, τις τρελες σκηνες δρασης (οπως αυτη με τις μηχανες) + το απιθανο design της-neon lights και 80ς ρετριλα, futuristic style της εποχης, μεγαλη αγαπη γαμωτο)…

Το καινουριο απο οσο εχω καταλαβει προυποθετει την γνωση καποιων βασικων στοιχειων της υποθεσης του πρωτου για να το νιωσει κανεις, εκτος αν παει μονο για τα εφε και τη δραση…αλλα θελω να πιστευω πως καποιο στοιχειωδες σεναριο θα στηριξει ομορφα και το εικαστικο (δεν θελω να το παιξει ματριξ κτλ, θελω απλα τιμιο κυνηγι στον κοσμο του Master Program)+ επανεμφανιση παλιων πρωταγωνιστων και δη του Μπριτζες που ειναι απο μονος του λογος να να δει κανεις μια ταινια…

Tεσπα, το Tron το ειχα σε κασσετα στο δημοτικο, το εβλεπα συχνα, ειχα τις πρωτες μου καυλες εξαιτιας του σε μικρη ηλικια και το θεωρω ταινια-σταθμο, απο αυτα τα cult εργα που δεν θα γινουν ποτε κλασσικα απο τον καθε σοβαροφανη παπαρα κριτικο αλλα η αξια τους στο χωρο θα ειναι δεδομενη για τον υπολοιπο κοσμο…

Ολιβια Γουαλητ και Ντουντ.

ναφ σεντ.

Όταν είχα διαβάσει για sequel νόμιζα πως κάναν πλάκα. Το παλιό έχω πολύ καιρό να το δω, το είχα κάποτε σε αντιγραμμένη κασέτα αλλά όχι πλέον :frowning: Καιρός να το ψάξω σε τορεντ για μια καλή επανάληψη λοιπόν.

Όντως όμως η αισθητική της παλιάς ταινία είναι κάτι το μοναδικό και ακόμα μου έχει μείνει. Αυτό νομίζω όμως πως θα “προδώσει” την καινούργια ταινία. Προσπαθούν με τα σύγχρονα εφέ να αναπαράγουν αισθητική '80 στους υπολογιστές όπως έχω καταλάβει από το τρέιλερ. Αυτό εμένα δεν μου φαίνεται σαν κάτι που μπορεί να πιάσει. Όπως και να έχει σίγουρα θα δω την ταινία και πιθανότατα σε κάποια κινηματογραφική αίθουσα.

νομιζω πως το θεμα ‘αισθητικη’ και ‘ρετρο φουτουρισμος’ μπορει να πιαστει…το feeling ομως των ειδικων εφε, οσο τελεια και ναναι, δεν αναπαραγεται πλεον σημερα, ουτε το wow-factor της πρωτης επαφης με κατι τοσο ιδιαιτερο οπτικα…εκει εγω εχω το μονο ας το πουμε ‘θεματακι’, οτι οτι εχω δει με ειδικα εφε το εχω δει, δεν θα με εντυπωσιασει τοσο ποτε κατι αλλο(αλλα,παρακατω)

αλλα στο θεμα design αισθητικης και ατμοσφαιρας πονταρω οτι θα τα παει καλα και θα εντυπωσιασει (εδω εντυπωσιασε το Αβαταρ το οποιο ηταν καρα 90ς κιτσαρελα-με την καλη εννοια παντα-)…δεν ξερω αν θα αγγιξει σε αντιστοιχους ορους (εποχιακους και τεχνολογικους τοτε) το πρωτοτυπο, αλλα ειμαι αισιοδοξος οτι το συμπαν του Tron ισως ακομα καλυτερα δωθει στον πιο μεγαλο βαθμο απο εκεινον που η πρωτη ταινια καταφερε, λογω μαλλον της εξελιξης της τεχνολογιας…

μεγαλη αγαπη η ταινια
γιατι καθόμουν και την εβλεπα μικρος(δημοτικό, γυμνάσιο)στη τν αλλα ποτε ολη…
φοιτητής την ειδα ολόκληρη!!! :oops:

ειναι απο της ταινιες που ειχα απωθημένο να δω!!!

αρα συγκίνηση και αναμονή για κατι καλο(τουλάχιστον αξιοπρεπές)

Με την ανακοίνωση της δεύτερης ταινίας έκατσα και είδα το Tron. Αν δεν ήξερα 5 πράγματα από υπολογιστές( που σε άλλες περιπτώσεις θα σκάλωνες) ίσως να μην μου άρεσε και καθόλου. Πρέπει να ξεχάσεις ότι βλέπεις ταινία του 1984, αλλιώς θα φας φρίκη και θα απογοητευτείς και θα χάσεις τσάμπα και βερεσέ μια πολύ καλή ταινία. Τότε σαφώς τα πράγματα όπως έχετε πει ήδη (δεν χρειάζεται να τα ξαναλέω), ήταν τελείως διαφορετικά.

Αναμένουμε λοιπόν το δεύτερο μέρος. Α και Olivia Wilde.
Βρήκα στο Linux το game αυτό με τις μηχανές!!!Το έχω λιώσει εδώ και 2 μέρες8)

Δεν ξέρω γιατί δεν είχα ακούσει τίποτα τόσα χρόνια γι’αυτές τις ταινίες. Φαίνεται ξεχάστηκαν για κάποια χρόνια [μένοντας μόνο στα μυαλά αυτών που είχαν ζήσει εκείνη την εποχή την εφηβεία τους] και ήρθαν πάλι στο προσκήνιο ελπίζω για καλό.

Να πω την αλήθεια μου από τα τρέιλερ μου μύρισε λίγο πατατούλα. Όμως κάτι μου άρεσε πίσω απ’όλα αυτά και νομίζω σε ένα πόστ πριν αναφέρθηκε κάτι για τον “80s φουτουρισμό” που υπάρχει σε μια ταινία του 2010 και νομίζω πως με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Είναι μαγικό το πως οι τότε γενιές φανταζόντουσαν το μέλλον. Με νέον χρώματα, ιπτάμενα κτήρια, περίεργα όπλα κλπ. Και είναι το μεγαλύτερο στοίχημα σε αυτή την ταινία ε;

Δεν ήξερα ότι υπήρχε και Tron του '82 και πως εκείνη την εποχή μάλιστα έδειχνε το επόμενο βήμα στα οπτικά εφέ! Έτσι έψαξα λίγο, διάβασα την υπόθεση, είδα και 2-3 τρέιλερ του παλιού έργου και ένιωσα λίγο τι εστί Tron και έχω να πω πως είναι μια τίμια 80s γκατζετονερντικη περιπέτεια. Ότι ακριβώς ζητούσε εκείνη η εποχή, τότε που όλο και περισσότεροι έρχονταν σε επαφή με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές και κατανοούσαν τις δυνατότητες τους. Μια εποχή που όποιος γνώριζε να δουλεύει αυτό το χαζοκούτι υποτίθεται ότι είχε μεγάλη δύναμη στα χέρια του και η φαντασία του οργίαζε. Το Tron λοιπόν είναι το αποτέλεσμα ενός τέτοιο οργίου και ξαφνικά το λάτρεψα. Ο πατέρας μου ως τίμιο πρώην νέρντι προγραμματιστής με το πατομπούκαλο με έχει βάλει πιστεύω καλά στον αέρα εκείνης της εποχής. Θα το τιμήσω στο σινεμά είναι το μόνο σίγουρο. Αλλά θέλω να δω και την ταινία του '82 οπωσδήποτε.

To έχει τώρα η ΝΕΤ!!! :D:D:D:D:D

edit: Μόλις τελείωσε.ανατριχίλα…είχα πολύ καιρό να το δω

αμα λεμε γαμιέται το σύμπαν…το πρωί να λες θέλω να δω μια ταινία, να την έχει την ίδια μέρα , και να πέφτει πάνω στη μπάλα…ε άντε γαμήσου…

*και στον επομενο αγωνα να εχει τον Γιάννη Οικονομίδη στο ερτ1… #-o και την τρελά μου λέμε…

χαχ, κατεβαστο…

εγω το ξαναειδα χτες αργα που την επεσα-και εμεινα ξυπνιος μεχρι τις 5-…επος, θα πηγαινα σημερα αλλα περιμενω κατι ζωα να παμε μαζι τη τριτη…αποθεωνουμε ή κραζουμε τοτε λοιπον, οποιος παει να πει εντυπωσεις στο meanwhile…

θα το κατεβάσω…απλά είναι τραγικό να μην εχει η Tv τίποτα για μισό αιώνα και την ώρα που βλέπεις ήδη κάτι να έχει αυτό που θες…

*πάντως από μια-δυο σκηνές που είδα στα κλεφτά, πρέπει να κώλολέει…

το βαζει τουλάχιστον 1 φορα το μηνα…:wink:

Μαλλον στο ερτ3…ε?

http://www.ebaumsworld.com/games/play/16096/

κολλημα

lol το τερμάτησα:p:p 8)

[SPOILER] 8)[/SPOILER]