Truckfighters

Οι Truckfighters μας ερχονται απο την Σουηδια με stoner μελωδιες.Ξεκινησαν το 2001 με 2002 ηχογραφωντας καποια demos,το 2003 κυκλοφορησαν ενα split-EP με τους Firestone και το 2005 εκαναν το πρωτο ‘‘μικρο’’ μπαμ στην stoner κοινωνια με το Gravity X.

Το οποιο ξεκιναει με ενα κλασσικο mid-tempo stoner κομματι το ‘‘Desert Cruiser’’ και σε προιδεαζει για το τι θα συμβει…
Ο δισκος εχει καποια τρομερα κομματια εκτος απο το Desert Cruiser ειναι και τα Momentum,Freewheelin’,Subfloor, Manhattan Project και In Search of (the)(με το πιασαρικο riff)
Μετα απο 2 χρονια(2007) εχουμε την κυκλοφορια του δευτερου δισκου τους με τιτλο ‘‘Phi’’

και απλα μας δειχνουν οτι ξερουν να παιζουν σωστα το τοπι μιας και εκαναν ενα βημα μπροστα στη μουσικη τους εμπλουτιζοντας την με μελωδια κρατωντας το βασικο κορμο τους με το heavy stoner ηχο τους.Κομματια που πρεπει να ακουστουν ειναι τα Chameleon,Warhead,Atomic,The Game και Traffic.
και παμε τελος με την περσινη τους κυκλοφορια το’‘Mania’’(2009)

Μετα απο αρκετες αλλαγες στο line-up της μπαντας τους ακουμε και λιγο αλλαγμενους στον ηχο τους(αρκετα στοιχεια απο Queens of the Stone Age και Tool),αυτο πραγματικα με εκανε να τους παραδεχτω και πιστευω οτι με αυτο τον δισκο καταφεραν να βγουν απο την stoner κοινοτητα και να ακουστουν και σε αλλα αυτια με διαφορετικα ακουσματα.Κομματαρες ειναι τα Last Curfew,Monte Gargano,Majestic και The New High…
Πραγματικα ενα παρα πολυ καλο συγκροτημα…
Περιμενω σχολια για την μπαντα(και αρνητικα και θετικα)…:smiley:

Ελάχιστα πράγματα έχω ακούσει αλλά μου έχουν κάνει πολύ καλή εντύπωση. Τους έχω στα υπόψιν.

τι λαιβαρα ηταν αυτη στο Αν :band::band::band:

Είχα ακούσει λίγο το Phi αλλά δεν μου έκανε καμιά τρελή αίσθηση. Ίσως να μην ήμουν και σε φάση.
Το περσινό δεν το άκουσα αλλά με τον τρόπο που το παρουσιάζεις, με έψησες άσχημα. Νομίζω το είχε και στα αγαπημένα του ο στόουνερχεντ του Ρόκιν, Potofgold, για πέρσι, οπότε θα πέσει άμεσο τσεκάρισμα…

Πολύ καλή μπάντα!
Και στο live έσπειραν! Τρομερή ενέργεια!
Το Mania μου άρεσε πάρα πολύ.

τους ακουω τωρα. για να πω την αληθεια εβαλα το mania γιατι με τραβηξε το εξωφυλλο. Γαματοι ακουγονται. πολυ ωραιο στοουνερ

Ας θυμηθουμε και το review για το Truckfighters - Mania και απο το rocking(που με βρισκει απολυτα συμφωνο) http://www.rocking.gr/review2456.php
Πιστευω θα σας ψησει περισσοτερο διαβαζοντας το review και θα ακουσετε τον δισκο ο οποιος αξιζει να βρισκετε στα 20 καλυτερα της περσινης χρονιας…:slight_smile:

η συναυλια τον οκτωβρη στο ΑΝ μας εστειλε για τσαι.

Μόνο εμένα μου φάνηκε μαλακία το νέο κομμάτι; :frowning:

truckfighters ειναι αυτο?

μια Indie παπαριτσα ειναι αυτο…

Moνο Gravity X ρε

oh my…γιατι ετσι;

το chairman ειναι λιιιγο καλυτερο παντως, καπως πιο fuzzy αλλα και αυτα τα σημεια τα θαβει η παραγωγη που ειναι εμφανως πιο λαητ για πιο ευαισθητα indie rock αυτακια

ε και το ΡΗΙ μια χαρά δισκάρα είναι