Tsopana rave

απιστευτο συγκροτημα.εκτος του οτι ροκαρουν απιστευτα εχουν και τρελο γελιο.παρτε κι ενα βιντεακι



Ωραία μπάντα ψιλοχαθήκανε αυτοί…
Θυμάμαι είχαν παίξει και το “Δωσ’μου Δυο κατοστάρικα” σε μια εκπομπή στο Μέγκα; Δε μπορώ να θυμηθώ. Kαι νομίζω και 2 φορές!Στον Μικρούτσικο πρέπει να ήταν.
To Μίλα ρε! είναι ένα κομμάτι που ακόμα το ακούω όπως και η Κορνηλία(στη ροκ version ομως) α, και το ¶ν μου κρύβεις την αλήθεια έξυπνο τραγούδι (πολύ sabbath 92 εποχης τα ριφς)

Μου το’χα πει.
Αυτό έχω ακούσει μόνο.Κομμάταρος απλά:p


Now playing: Anathema - A Fine Day To Exit
via FoxyTunes

δεν έχουν χαθεί οι τσοπάνα rave πάντως ρε παιδιά. και live δίνουν και νέο δίσκο ετοιμάζουν…

τους είχα δει μόνο μια φορα δυστυχώς, πριν 3 - 4 χρόνια περίπου, όταν είχαν κυκλοφορήσει το τελευταίο τους άλμπουμ (ΙΙΙ). Απλά τα σπάνε live, απιστευτο γέλιο! και εκτελεστικά είναι πολύ καλοί δλδ! Το τελευταίο τους άλμπουμ πάντως όσοι δεν το έχεετε τσεκαρει να το κάνετε πάραυτα, είναι πολύ καλό… πλησιαζει το πρ΄ωτο τους θα μπορούσα να πω. το 2ο ήταν κάπως μπερδεμένο, μιας κ οι ίδιοι λειτούργησαν τότε υπό την πίεση της δισκογραφικής να κυκλοφορήσουν κάτι πιο ¨πιασάρικο¨. είναι προς τιμήν τους που το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι βέβαια αυτό. και φτάνουμε στο τρίτο άλμπουμ που ξαναγυρίσαν στο γνώριμο στύλ τους, χωρίς να λογαριάζουν κανέναν και μας χαρίσαν εξαίσια κομμάτια όπως το “Σβούρα”, “Ωραία μέρα”, “Συγγνώμη” κλπ. Στα συν του δίσκου και η εξαίρετη διασκευή στο “Κυπελλάκι” του Λάκη Παπαδοπουλου, που όσοι θυμούνται την Τερέζα θα χαρούν πολύ,…

respect γενικώς κ περιμένουμε την νέα δουλειά!

Στο λάιβ τους είχα περάσει γαμάτα.
Δίσκο δεν έχω ακούσει ολόκληρο, μεμονωμένα κομμάτια.
Στους Anathema ήταν και ο τραγουδιστής τους στο λάιβ.
Φέτος δεν πήγα, πέρσυ είχα πάει να τους δω.

Ειδικά στο σημείο του “Δως μου κατοστάρικα” είχε πει σε μια φάση μια φορά αντί για “όλα τα παγκάκια είναι πιασμένα” “…είναι χεσμένα”, :lol::lol:

καλά και εγώ τον τραγουδιστή τους τον έχω πετύχει σε συναυλίες, όπως αυτή των Black Sabbath και των Porcupine Tree!

Οντως δεν εχουν χαθει.εχψ ακουσει αρκετα κομματια και ειναι γαματοι.και στο ραδιο αρβυλα εχουν παει.στο youtube υπαρχει και μια συνεντευξη σους σε 3 μερη…

Τρελά respect στους Τσοπάνα… Τους είχα δει πριν εφτά χρόνια περίπου στο κλειστό του Περιστερίου με πολλά άλλα γκρουπ…

Πάντως η διασκευή στο “Κυπελλάκι” τα σπάει. Χαχαχαχα :smiley:

H Κορνηλία είναι τεράστιο χεβιμέταλ έπος που πρέπει να το 'χει ακούσει ο καθένας μας τουλάχιστον μια φορά.
Λέγεται δε ότι αν δεν τους έχει δει κάποιος live δεν έχει δει τίποτα (δεν τους έχω δει).

“(δε τους έχω δει)” -χαχαχα!! :lol: πολύ στο ύφος τον Τσοπάνα Ρέιβ αυτό!! καλό!:lol:

“μου το 'χα πει, μου το ‘χα πει αλλά δε μ’ άκουγα!
καλά με ήξερα μα δε με υπολόγιζα”

__Εχω το πρώτο cd αυθεντικό και σε όποιον το έβαζα πάθαινε τρελή πλάκα! “Γιατί είμαι ο Χούλκ!” :smiley: Ακόμα και σε άτομα που δεν άκουγαν μέταλ ή ροκ… Τους έκανα τρελή προώθηση λέμε, ήμουν και πιτσιρικάκος και τους γούσταρα για την τρέλα, την αυθεντικότητα και την εκτελεστική ικανότητα (καλοί παίχτες /συνθέτες).

"φράγκο δεν είχε η τσέπη της να πάρει ένα ποδήλατο! ΝΑΙΙΙΙ! Η ΚΟΡΝΗΛΙΑ!!
ΟΜΟΡΦΗ ΜΙΚΡΗ… Τ Σ Ο Π Α Ν Α!! "

Ωωωωωωωω θυμαμαι μια φορα στο δημοτικο που με μια φιλη μου πειραζαμε τις κασετες του αδερφου της και ειχαμε βαλει και ακουγαμε και χαιρομασταν! Αλλα δεν θυμαμαι καν τι ηταν αυτο που ακουγαμε! Αλλα ηταν ωραιαααα! :roll:

παιδιά ακουστε και την σβούρα από το ΙΙΙ…

Καλοι ειναι αλλα τα παιδια δεν εχουν καθολου κοσμο στα live τους πια…:frowning:

σβουρα…συγνωμη…αν μου κρυβεις την αληθεια…πολυ καλοι παιδια…και κριμα,μεγαλο κριμα που δεν εχουν προωθηθει οσο πρεπει.κατα τη γνωμη μου ειναι ενα ροκ διαμαντι μεσα στη σκατουρα της ελληνικης μουσικης…Μπορει βεβαια και οι ιδιοι να εχουν επιλεξει να μην γινουν τοσο εμπορικοι…Δεν ξερω…Ενα εχω να πω.Παιδια μπραβο…Συνεχιστε οτι κανετε…

Σάββατο στο After Dark. Συναυλία των αγαπημένων Τσοπάνων.

επίσης καινούριο κομμάτι uploaded:

δεν είναι κάτι ιδιαιτερο αλλα οκ, περιμένουμε νέο άλμπουμ!

Εδώ είναι καλύτερο!!! (νομίζω) :slight_smile:

Πω ρε παιδιά… Tsopana Rave… συγκίνηση! Υπάρχουν και βγάζουν νέα κομμάτια λοιπόν?

Αυτό που μου είχε κάνει (και όχι μόνο σε μένα) ο πρώτος τους δίσκος τότε, στα πέτρινα χρόνια του Λυκείου, λίγα ελληνικά συγκροτήματα το είχαν καταφέρει. Είχε τρελούς ύμνους αυτό το δισκάκι.

Πω ρε, θυμήθηκα τώρα εποχές Ατλαντίς (οι παλιότεροι ξέρουν). Κλαψ, λυγμ!

κάπου πήρε το αυτί μου ότι θα παίξουν και στο παράρτημα στην Πάτρα, αλλά δεν έχω προλάβει να το τσεκάρω.
καλή φάση οι συναυλίες τους. Γενικά, παλικάρια.

ε κιε γαμώ ήταν χθες. το αφτερ νταρκ ήταν γεμάτο, οι τσοπάνοι σε τρελά κεφιά, κ εμείς όλο το βράδυ εξουδετερώναμε τεκίλες.