Turbonegro

Έχω ακούσει το Αss Cobra, τα υπόλοιπα τα αγνοώ. Εϊχα διαβάσει κάπου ότι ο Jello Biafra, θεωρεί τον συγκεκριμένο δίσκο ως τον καλύτερο πανκ δίσκο των 90’ς και μου είχει κινήσει την περιέργεια. Πολύ καλό, όντως.

Eμένα πάντως μ αρέσουν ΟΛΑ. Και τα πανκ αλμπουμ τους και τα hard rock.

panagioti, ν ακούσεις και το apocalypse dudes! αν δε στηρίξεις το σπίτι σου, λέει ο σοφός λαός… :stuck_out_tongue:

να πω την μαλακια μου και δω :smiley:

συμφωνω με panagioti και jelo biafra … ass cobra δεν εχει κακο κομματι μεσα . μα το θεο δηλαδη ξεκολλαει ο εγκεφαλος μου καθε φορα που το ακουω.

Bad Mongo ανετα καλυτερο κομματι στο συμπαν

[SPOILER]He’s been waiting for so long -
Singing that same old institution song -
A humanoid shape in the dense of night -
Bad Mongo got a very big knife -

Run back home and lock the door -
The streets ain’t safe no more -
Wild eyes and a dribbling tongue -
He likes murder and he likes wrong -

Bad Mongo - gonna kick you in the face -
Bad Mongo - gonna schtompf you in the eye -
Bad Mongo - gonna make you crawl and beg -
Before he makes you die -

A ‘fuck the world’ tattoo on his arm -
Thee Iron Cross is his lucky charm -
From the institution with an axe in his hand -
A genetic nightmare -
It’s the Bad Mongo man -

Run back home and lock the door -
The streets ain’t safe no more -
Wild eyes and a dribbling tongue -
He likes murder and he likes wrong -

Bad mongo - gonna kick you in the face -
Bad mongo - gonna schtompf you in the eye -
Bad mongo - gonna make you crawl and beg -
Before he makes you die -

Bad mongo - is gonna stab you in the foot -
Bad mongo - he’s gonna kill you in the face -
Bad mongo - is gonna destroy -
Bad mongo - the human race -
Bad Mongo -[/SPOILER]

με επισης θειλα μεγιστη απο το υποτιμημενο αλλα uberγαματο Retox (ξανα ακουστε το ειναι επος λεμε)

[SPOILER]Am I a scorpio, am I the sun, [B][SIZE=“5”]is this my body or an empire of fun[/SIZE][/B]
Am I an acrobat, machine of steel, public animal, always dressed to always dressed to

No

I’m alpha male, I never fail, my DNA is for sale
Alpha male, 4 leg caucasion, 2 leg alsation - I am that’s what I am
Alpha Male!

Am I too small, an unimpressive, or am I way too hot and wired and aggressive
Am I a bitch magnet, Norwegian waste, will the wind carry your saliva to my face

No, I’m alpha male! I’m not to scale, my DNA’s for sale
Alpha Male, 4 leg Caucasian, 2 legged alcasian, I am - that’s what I am
Alpha male!

Woahohoah. I got one million issues today, for you a barb wire bouquet!

No, I’m alpha male, born with a tail!
My DNA’s for sale
Alpha Male, a sullied Caucasian, a two leg alcasian
That’s what I am, I got a plan
ALPHA MALE[/SPOILER]

μετρια μπάντα,με καποια συμπαθητικα κομματια.
το Ass Cobra και το Apocalypse Dudes μου αρεσαν απλα,οχι ομως τιποτα το ιδιαιτερο.
Τα προηγουμενα τους ή ηταν παντελως ανεμπνευστα ή χαρντ ροκ μιντ τεμπο αηδιες που δεν αντεχω με τίποτα…
πολυ υπερτιμημενη μπάντα.Προτιμω με τα χιλια Ζeke που μεχρι το Death Alley ισοπεδωναν τα παντα,μετα και αυτοι εγιναν μια βαρετη ροκ μπαντα.
καλα και ο Jello δεν φημιζεται για το καλο του γουστο.Μπορει να ειναι μουσικαρας αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο απο αυτα που εκανε (εξαιρουνται οι Kennedys) ήταν για τα μπαζα…Ασε που η Alternative Tentacles τα τελευταια 6-7 χρονια εχει γινει το αποκουμπι καθε μετριου.

cress υποθετω οτι ακους punk ε?

cress θες σοβαρα να μου πεις πως διαολο κολλας τους γαμημενους Zeke ( θεοι ) στο τοπικ των Turbonegro ? Να βλεπες τη λεξη Genocide SS να λεγα νταξει , να βλεπες κανα Black Panda ετσι για την πιο μοντερνα εκδοχη , παλι ενταξει . Αλλα διαολε γιατι στους Turbonegro . Και επισης ναι ειναι ροκ ν ρολ , στανταρ σε καθε δισκο κλεβουν καποιο ριφ απο ac/dc , alice cooper κ οτι αλλο θελουν , απλα επειδη μπορουν. :vibrate:

βασικα δεν υπαρχουν πολλες μπαντες σαν τους turbonegro

και αν υπαρχουν να μας τις πειτε για να τις μαθουμε και μεις

δεν ανηκουν σε κατηγορια
οπωτε να τους συγκρινουμε με αλλες μπαντες που χωνουνε πιο πολυ ή που ειναι πιο true
δεν παιζει

ειναι χαβαλεδες
παραγουν μουσικη που ειναι για να περνας καλα (τουλαχιστον τα τελευταια τους αλμπουμ)
και
δεν παιρνουν τιποτα στα σοβαρα

και μεις τους ευγνωμονουμε για αυτο!!

οι Zeke μεχρι το Death alley δεν εχουν και πολυ διαφορετικη προσεγγιση απο τους Turbonegro…τους πρωιμους.
Genocide SS καμια σχεση ομως.
αν κλεψουν οτι χαρντ ροκ θελουν ρε.και εγω επιτρεπεται να λεω την γνωμη μου,οτι δεν αντεχω τις “ροκιες” τους.
signal καλα υπεθεσες.

μαρεσει η συζητηση αυτη γιατι δεν βρισκεις εδω μεσα πολλους να ακουνε τετοια πραματα :wink:

κοιτα για Zeke συγκεκριμενα μετα το Death alley (δηλαδη στο Til the livin end) εγω βρισκω άνετα ομοιότητες με Genocide SS. Τωρα για τα προηγουμενα απλά θα έλεγα οτι ειναι κάτι ανάμεσα σε punk rock και hXc punk (βλ avatar σου) απλά με ιδιαίτερη αγάπη στους motorhead. δεν μπορω να ορισω καλύτερα την αποψή μου :smiley:

…το οποίο ΔΕΝ έχει σχέση με τους Turbonegro. ουτε καν του ass cobra … ή αντε μονο εκεί πες

Τεσπα φυσικα και μπορείς να λες την αποψή σου . αλλα απέχει πολύ το “δεν μαρεσουν - γιατι δεν μαρεσει το rnr στυλακι” , από το “υπερτιμημένη μπαντα”. Και επίσης λίγο παραπάνω σεβασμός για το Biafra :stuck_out_tongue: - το τριπάκι του ελιτισμού έχει πλάκα μόνο στο τρολάρισμα . :wink:

Πιο συμπυκνωμένα δε θα μπορούσε να ειπωθεί η ουσία.

poser mode on

[SPOILER]τους έχω δει live - 2004, και ήταν εμπειρία, απλά :roll:[/SPOILER]

ναι αλλα ποτέ δεν θα πάρεις το κόκκινο DHG tshirt :stuck_out_tongue:

[/οφφτόπι]

Το έβλεπα να έρχεται αυτό το ποστ :stuck_out_tongue:

αυτό όμως?

τέλος οι τουρμπονέγκρο λοιπόν.

Τέλος ξε-τέλος μιας και δεν τους ήξερα καθόλου (όταν ακούω την λέξη punk κάτι με διώχνει μακριά ενστικτωδώς) τσέκαρα μερικά κομμάτια στο youtube και γούσταρα αρκετά. Ξεκινάει ψάξιμο σε δισκογραφία.

Τελικά μου αρέσει το punk και δεν το ξέρω; :-s

Δεν εχει να κανει με ελιτισμο.το σεβομαι απολυτα για τους DK,αλλα κατα τα αλλα δεν εγκρνω οτι εχει κανει μουσικα μετεπειτα-ισως μονο η δουλεια με nomeansno.
Genocide ss ειναι πολυ discharge για να φερνουν με Zeke,οι οποιοι ειναι πολυ κλασσικο αμερικανικο πανκ+motorhead.και ναι,οι πρωιμοι Turbonegro μοιαζουν με πρωιμους Zeke.
και οντως οι Turbonegro μου κανουν πολυ υπερτιμημενοι…υπαρχουν απειρες αμερικανικες πανκ μπαντες που εχουν βγαλει πολυ καλυτερες δουλειες,διαολε,υπαρχουν μπαντες οπως οι The Bones οι γερμανοι ή οι εξισου γερμανοι Revolvers που το πανκ ροκ εν ρολ τους απλα ισοπεδωνε οτιδηποτε εκαναν οι Turbonegro.

υγ-εξισου υπερτιμημενους θεωρω και τους Hellacopters και τους New bomb turks. και δεν εχει να κανει με ελιτισμο.

Πάμε πάλι, άιντε να τα ξαναπούμε οι Τurbonegro και οι Hellacopters, συμπτωματικά οι δύο πιο αγαπημένες μου μπάντες στο στυλάκι αυτό, είναι κυρίως ροκ εν ρολ. Πάλι μήλα με πορτοκάλια συγκρίνεις. Τι σχέση έχουν με τις μπάντες που αναφέρεις οι Hellacopters, που δεν έχουν καν τη λέξη πανκ στο λεξιλόγιό τους? Να συγκριθούν με τους ΕΜF και τους Dubrovniks ναι οκ, αλλά με τις μπάντες που συγκρίνεις για να πείσεις πως είναι υπερτιμημένοι έχουν όση σχέση έχει ο φάντης με το ρετσινόλαδο.

ειδικα για Hellacopters,ακου τους πρωτους 2 δισκους των Radio Birdman.που ειναι καραπανκ.και οι Birdman εχουν επηρεαστει καργα απο αυτους και τους Celibate Rifles (αλλη μεγαλη Αυστραλεζικη πανκ μπαντα).
και οι Hellacopters ειναι περισσοτερο επηρεασμενοι απο το πανκ και το γκαραζ πανκ παρα απο τους Dubrovniks και τους Emf οι οποιοι θα θελαν να παιζουν γκαραζ…
τους Hellacopters δεν τους συγκρινω με τους The Bones με τιποτα,αλλα τους συγκρινω μια χαρα με τους Revolvers,Public Toys, Spitting Vicars,Humpers,Red Aunts.
ακου απλα τους 2 δισκους που έβγαλαν οι Revolvers.To end of apathy και το A tribute to cliches.

Άκου το Toys and flavors ή το Βy the Grace of god των Hellacopters, και στα καπάκια βάλε το Search and destroy του 1992 των EMF για να καταλάβεις από “εμπνεύστηκε” ο Anderson.

Κατά τ΄άλλα θα τις ακούσω κάποα στιγμή τις προτάσεις σου.