Turnstile - Glow On

Άκουσέ το, 2λεπτα τραγούδια έχουν κυρίως, αν δε σου αρέσει θα χάσεις λίγο χρόνο από τη ζωή σου. Αν σου αρέσει όμως δε θα σου φτάνει!

2 Likes

είπα μπας και γίνει διάλογος και μπω κι εγώ στο πνεύμα της αποθέωσης

εντάξει δεν τα πέταξα τα 35 λεπτά , βρήκα πράγματα που μου άρεσαν αλλά οκ, δεν είναι η φάση μου

Αξιόλογοι, καταλαβαίνω τι αρέσει και σίγουρα λαηβ θα γούσταρα

1 Like

Το “πνεύμα της αποθέωσης” δεν είναι καλός σύμβουλος για 'μένα. Ο καλύτερος σύμβουλος είναι τα ίδια μας τα αυτιά!

1 Like

Σιγουρα ειναι θεμα γουστου καποια πραγματα, ολοι εχουμε μπαντες που ενω αρεσουν σε παρα πολυ κοσμο σε εμας δεν κανουν “κλικ”, οπως αποδειχτηκε και στη σχετικη συζητηση περυσι (σε ποιο τοπικ ηταν αραγε? δεν θυμαμαι καθολου). Αν θες ομως να δωσεις μια δευτερη ευκαιρια θα σου προτεινα τα blackout, don’t play, holiday, fly again, endless, ολα μαζι…12 λεπτα! Αυτα τα 5 ειναι για μενα τα καλυτερα του δισκου (χωρις να υποτιμω τα υπολοιπα βεβαια, ειναι ενας συντομος και συμπαγεστατος δισκος)

Άντε λέω, θα ακούσω το Glow On των Turnstile. Να δω γιατί ρε παιδί μου όλος αυτός ο ντόρος. Έχω και καιρό ν’ ακούσω χάρντκορ, ωραία.
Προχθές:
Εντάξει μωρέ, κάποια σωστά ριφάκια, κάποια ιδιαίτερα στοιχεία, ψιλοφλωριά αλλά καλούτσικο. Θα ξανακούσω.
Χθές:
Χχμμμ, δεν είναι κακό. Έχει πολύ ιδιαίτερα και τολμηρά στοιχεία που κάπως κάτι γίνεται και οι τύποι καταφέρνουν και τα κολλάνε πολύ όμορφα με αυτό το ριφ. Και με την προηγούμενη ριφάρα. Α, και με αυτή την ριφάρα που παίζει τώρα. Ωραίο είναι.
Σήμερα:
Headbanging και singalong στο αυτοκίνητο 6:30 το πρωί πηγαίνοντας για δουλειά.
Μου έφτιαξε τη μέρα!

7 Likes

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ με επαναλαμβανόμενες ακροάσεις τον ‘‘ζεσταίνομαι’’ τον δίσκο. Ό,τι ακούω μ’ αρέσει, έχει κομμάτια-χιτάκια αλλά δεν ξέρω αν έχει το ιστορικό βάρος (κι αν ακόμη το έχει, δεν ξέρω αν θα βρω το προσωπικό νόημα που βρήκα σε άλλους δίσκους, όπως στο περσινό Brave Faces Everyone)

Λοιπόν, να σας ξενερώσω κι εγώ λίγο;

Γουστάρω πάρα πολύ τους Turnstile από το προηγούμενο άλμπουμ. Το “Glow On” μου φάνηκε γαμάτο από την πρώτη ακρόαση, αναφώνησα “Δισκάρα”!

Είδα το πρώτο κυμα αποδοχής και χάρηκα πάρα πολύ. Πολύ σύντομα άρχισα να βλέπω τα “άλμπουμ της χρονιάς”, “της δεκαετίας”, “του αιώνα” και τα συναφή κι από εκεί κι έπειτα μπαίνω σε καθεστώς άμυνας. Ναι, ειναι αλμπουμάρα. Ναι, έχει χιτάρες. Ναι, θελω να το δω live και να περάσω τέλεια. Ναι, έχει νοσταλγικες κομματαρες με σύγχρονο βλέμμα. Γιατι όμως τόση υπερβολή;

Τρελαίνομαι με το πάθος, τον οπαδισμο, την αναγκη για καλή μουσική. Όταν όμως υπαρχει μια περιρρέουσα ατμόσφαιρα ότι κάτι πρέπει οπωσδήποτε να το αποθεωνεις αλλιώς είσαι out, ε, με πιάνει μια αντίδραση και προτιμω να είμαι out.

Γαμώ τους δίσκους, τρομερό fun, χαίρομαι που θα το βάλουν όλοι στις λίστες τους αλλά ούτε εγω νιωθω μια βαθυτερη προσωπικη συνδεση, κατι που θα μου συγκλονισει την ψυχουλα.

Παρεπιμπτοντως, αγαπημενο track του δισκου το Holiday.

Αυτα, συνεχιστε την αποθεωση.

5 Likes

Το ίδιο είχε πάθει κι ο Κισατζεκιάν με το “Lateralus” και το “Black album” και μετά αναγκαζόταν να ανακαλέσει, λέει.

Μη γίνεις Κισατζεκιάν.

Υπαρχουν δυο διαφορετικες συζητησεις θεωρω που ομως τις κανουμε παραλληλα, αλλα μπορουμε και να τις διαχωρισουμε λιγο

Η μια εχει να κανει με τη μουσικη αξια, σε αυτη την συζητηση το glow on ειναι σιγουρα ενας σπουδαιος δισκος, εχει αφθονο fun, ειναι αμεσοτατο, ειναι συμπαγες και εχει τουλαχιστον 6-7 φοβερα κομματια με ολα τα υπολοιπα να ειναι επισης σε πολυ καλο επιπεδο. Εχει και μια σχετικη πρωτοτυπια, με την εννοια πως δεν μπορω να σκεφτω καποια μπαντα να ακουγεται ακριβως το ιδιο, αλλα δεν ειμαι καθολου ειδημονας στο μουσικο στυλ τους, απλα την εντυπωση μου γραφω. Το πιο πιθανο ειναι να μνηνονευουμε το glow on σαν εναν απο τους πολυ καλους δισκους του 2021 ακομα και μετα απο 10 ή 20 χρονια, νομιζω σε αυτο οι περισσοτεροι συμφωνουμε. Δεν το θεωρω το δισκο της χρονιας btw. Αλλα ουτε και πως θεωρω οτι δεν αξιζει το hype που εχει δημιουργηθει, το αξιζει και με το παραπανω.

Οσον αφορα την εμπορικη αξια/το γκελ που μπορει να κανει σε νεα ακροατηρια κτλ εκει ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα, το βλεπω πιο δυσκολο να γινει mainstream οπως καποτε εγιναν οι offspring ή οι RHCP ή αλλες μπαντες μετεπειτα, απλα λογω λαθος εποχης για τη ροκ μουσικη γενικοτερα. Το πιο πιθανο ειναι δηλαδη να μεινει εντος του κυκλου των rock ακροατων, παρολο που εχει ολα τα φοντα να φερει κοσμο στη μουσικη μας αν παρει λιγη δημοσιοτητα.

3 Likes

Με το Black Album να το καταλάβω… με το Lateralus απλά δε γίνεται.

Edit: να προλάβω μερικούς γιατί αυτό που έγραψα είναι αντικειμενικά λίγο προβοκατόρικο. Το Black Album προήλθε από μια μπάντα με πιο περίπλοκες δομές και thrash ακροατήριο, έχοντας πλέον pop δομές στην τραγουδοποιία, βασιζόμενο όμως σε μελωδιάρες και πιασάρικα hooks σε όλη τη διάρκεια των τραγουδιών (riffs, refrains, ρυθμοί στα τύμπανα κτλ). Φυσικά μετά από επιλογή της μπάντας επειδή είχαν βαρεθεί να παίζουν μακρόσυρτα τραγούδια.

To Lateralus από την άλλη είναι κυρίως πνευματικό ταξίδι και μετά μουσική. Δύσκολα αποκρυπτογραφείται ακόμα και αν έχεις λιώσει τον δίσκο μετά από τόσα χρόνια. Είναι κυρίως εμπειρία και δε βασίζεται σε hits που στοχεύουν σε ραδιοφωνικό airplay.

Με λίγα λόγια, το Lateralus μπορεί να μην το κατανοήσεις ποτέ, άρα και να μην αποδεχτείς την αξία του και να μην καταλαβαίνεις τον ντόρο γύρω από αυτό. Το Black Album δε γίνεται να μην το καταλάβεις, είναι πολύ απλό και στοχεύει στην άμεση κατανάλωση, προσφέροντας τεράστια μουσική ποιότητα φυσικά, αλλά αν δε σου αρέσουν οι pop δομές στα τραγούδια και θέλεις πιο περιπετειώδη μονοπάτια τότε δεν είναι ο δίσκος για 'σένα.

3 Likes

ΦΕΡΤΕ.

ΤΟΥΣ.

ΚΑΠΟΙΟΣ.

ΜΩΡΕ.

ΑΑΑ.

8 Likes

εξαωρο roadtrip αυριο να τους δω

edit: bump

καλοκαιρακι ε, ευκαιρια για επαναληψη στη δισκαρα και Kind reminder για τους καημενους που ξεχαστηκαν περυσι

και ενα λινκακι στο ωραιοτερο σημειο του tiny desk τους

9 Likes

απεριγραπτοι ε, το χαηπ γινεται θρυλος και λοιπα αλλα γραφικα

12 Likes

Ωραίο σημείο να κοπεί το recording

και πολυ κρατηθηκα να ξερεις

3 Likes

Μακάρι να μην έρθουν Ελλάδα στα κοντά.

Δεν μπορώ να διανοηθώ να τους δω με μάσκα, φόβο για covid κλπ. Κρίμα κι άδικο.

ζηλεύω… ελπιζω να εβγαλες καλους στα ποδια…

Έκανα follow, αλλά θέλω follow back, την προηγούμενη φορά που ένας χρήστης του forum (γκουJonχγκουχkyrγκουχ) έβαλε ινστα link δε μου έκανε και τον ξεακολούθησα χωρίς καμία απώλεια συνείδησης

2 Likes

:smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: Support your not so local band

1 Like
7 Likes