Twilight - Monument To Time End

Μα αυτό έκανα εν τέλει!

Έβγαλα απ το μυαλό μου ποιοι συμμετέχουν και άφησα το δίσκο να κυλήσει. Και ενώ διαπίστωνα ότι σε σημεία υπήρχαν φοβερές ιδέες, κάπου σκάλωνε όλο αυτό, δεν είχε διάρκεια. Ο λόγος γι αυτό είναι ότι τελικά είναι ένα project και τα projects δύσκολα μπορούν να δώσουν στον συγκεκριμένο ήχο αυτό που ψάχνω εγώ. Καθαρά υποκειμενικό είναι.

@ the horror:

Τι εννοείς ότι απ’ τη μέση και μετά κατασταλλάζει στο post? Το 5ο και το 6ο κομμάτι είναι σχεδόν 100% black, ενώ το 1ο και το 2ο post στο μεγαλύτερο μέρος τους με black τζούρες. Στο post κατασταλλάζει στα δυο τελευταία.

εγώ θυμάμαι πως στην αρχή είναι ένας post/black αχταρμάς, (που βασικά δε με χαλάει καθόλου) και μετά τη μέση το post στοιχείο αρχίζει σταδιακά να κερδίζει έδαφος με αποκορύφωμα τις δυο τελευταίες κομματάρες.βέβαια δεν το έχω ακούσει για σχετικά αρκετό καιρό.θα το ξανακούσω σίγουρα γιατί είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες φετινές κυκλοφορίες.

Δεν μου ειχαν κανει κλικ στο πρωτο τους και αργησα να το ακουσω αυτο. Ειμαι στην δευτερη ακροαση και μπορω να πω πως εχω εντυπωσιαστει αρκετά. Καταρχην είναι πολυ διαφορετικο απο ότι περιμενα. Δεν ξερω αν είναι black αλλα ποτέ δεν ειχα θέμα με αυτο. Πολυ καλή μουσική που σε γραπωνει ευκολα και σου κρατάει το ενδιαφέρον μεχρι τέλους. Θα ακουστει πολλες φορές ακομα αυτο ειναι σίγουρο. Πολλες στιγμές μεγαλειου παντως ξεχωρισουν ευκολα με την πρωτη “αυτια”. Παιζει να βρει θεση και στο τοπ-10 της χρονιας αν και οι επομενες ακροασεις πανε τοσο καλα.

Κανουμε και πλακιτσες αληταραδες ε ? εψαχνα ποσες σελιδες και δεν το βρισκα

λοιπον γενικα ηθελα να ρωτησω …γιατι τετοιος πανικος στο ριβιου για το τι ειναι ο δισκος ? Δηλαδη οκ ας ειναι οτι ειναι , δεν χρειαζεται 3 παραγραφους περιγραφης …ασε που sludge δεν ειναι … ουτε ατμοσφαιρικο ουτε μλκιες ουτε τπτ… σλατζ ειναι οι Burning Witch αν θες πιο χαλαρα οι Bongzilla , οχι το twilight ,οχι οι Cult of Luna (ναι εχει πολλα κοινα)
και γενικα κ ο πρωτος δισκος ενας αχταρμας ηταν , απο τις μπαντες των συμμετεχοντων… μονο που ηταν πολυ πιο ανομοιογενης . αυτο εδω ειναι αριστουργημα

Π.Σ Κρις ξανα ακου το και ξανα ελα … :stuck_out_tongue:

Οσο εγραφες εσυ το άλλο θεμα εγώ ξέθαβα αυτό :lol:

εισαι ενας κατεργαρης εσυ… ατιμουτσικο :stuck_out_tongue: :lol:

Καλά ναι, sludge ούτε καν.

Αλλά δεν το ξανακούω ρε μαν, μερικές μεγαλειώδεις στιγμές δε μου λένε τίποτα.
Θέλω αυτό που ακούω να έχει τη δική του προσωπικότητα.

πάντως εγώ συνεχίζω να τον θεωρώ από τους κορυφαίους δίσκους της χρονιάς και δεν είναι με την καμία sludge αλλά post με την ευρύτερη έννοια.
ειδικά τα δύο τελευταία κομμάτια είναι το κάτι άλλο.

το χα ξεχασει αλλα τωρα το θυμηθηκα και θα το κανω

θελω να σημειωσω πως οι Αλταρ ειναι Ιρλανδοι ε … :roll:

ΜΠΑΜΠ γιατί το ακούω τώρα ενώ έπρεπε να το άκουγα τότε. Κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως. Η φάση είναι ότι τους έμαθα εντελώς τυχαία με αφορμή τον Γιαννόπουλο των Atlas Moth και δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη τους:?

Τις ταμπέλες τις χέζω και το μόνο που έχω να πω ότι είναι ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ αυτό που ακούω.

Το εξώφυλλο του βινυλίου είναι μια τελειότητα.

Με το ομώνυμο αξίζει να ασχοληθώ? το ξέρω οτι δεν είναι στο ίδιο στυλ.