Twitter

Εγώ έχω να μπώ κάτι χρόνια :stuck_out_tongue:
’Ισως κάποια στιγμή να το ξανανοίξω

Το τουητερ ειναι για τους αργοσχολους.

Βούλωσε το γαμημένο στόμα σου.

Καλο ειναι να μπαινουν σε παρενθεσεις σχολια του στυλ: τον/την ξερω γιατι στο τελος δεν θα καταλαβαινουμε ποτε βριζονται καποιοι σοβαρα και ποτε κανουν χαβαλε.

Καλα λεει ο αποπανως. Απαιτω γλωσσιτσες.
Εγω παντως το εννοουσα το σχολιο μου και μπορω να επιχειρηματολογησω αν μου ζητηθει. :slight_smile:

Στο ζηταω εγω

Αντε, επειδη εισαι συ.

Γιατι δεν εχει κανενα απολυτως νοημα να ανεβαζει κανεις τι εφαγε, τι σκεφτεται και ο,τι αλλη βλακεια θεωρει οτι ενδιαφερει τους αλλους ενω κανεις δεν δινει ενα σκατο. Ακομα και οι “διασημοι” -ειδικα εδω οι εγχωριοι- το χουν ξεφτυλισσει λες και νοιαστηκε κανεις για το τι ωρα πεφτει για υπνο η Μενεγακη ή αν επλυνε τα δοντια της η ταδεραντομσελεμπριτιεξαμερικης. Δεν προσφερει τιποτα που δεν εχει ηδη το φεησμπουκ ή το tumblr ή οποια αλλη χαζαμαρα υπαρχει εκει εξω. Απλα εχει γινει η νεα μοδα. Αλλα παει κι αυτο, ειπαμε, tumblr τωρα.

Και εχω και τουητερ γιατι ειμαι αργοσχολη εννοειται. Αλλα δεν μπαινω.

Κοιτα αν καποιος κανει follow τη Μενεγακη τοτε δεν φταιει ουτε αυτη ουτε το twitter αλλα ο ιδιος. Αν ακολουθεις ομως κοσμο με τα ιδια ενδιαφεροντα με σενα τοτε κερδιζεις σε ενημερωση. Επισης αν ακολουθεις τα site τα οποια ετσι κι αλλιως επισκεπτεςαι τοτε θα το κανεις αυτο μονο οταν τα site εχουν ανεβασει ενα νεο αρθρο που σε ενδιαφερει. Αρα κερδιζεις και χρονο. Αν εισαι αργοσχολος δεν σε σωζει τιποτα. Το twitter ειναι εργαλειο για να κερδιζεις και οχι να χανεις χρονο. Αρκει να το χρησιμοποιεις σωστα

Αυτό που λες νομίζω γίνεται με τον εξής τρόπο:

Φτιάχνεις ένα φάκελο στον browser της επιλογής σου(στα bookmarks). Πετάς τα σαιτ που σε ενδιαφέρουν μέσα. Και τα ανοίγεις όλα μαζί.

Ή αλλιώς χρησιμοποιείς rss.

Πολύ σωστός. Και από τον φίλο Crabsody έχω διαβάσει-δεί πολύ ενδιαφέροντα πράγματα που ειδάλλως δεν θα είχα πάρει χαμπάρι από τις σελίδες που επισκέπτομαι συνήθως.

Εξάλλου το πιο σωστό το έλεγε και στην αρχική σελίδα του Twitter: “Follow your interests”.

Δεν είναι δηλαδή facebook ή κάτι τέτοιο, είναι θέμα επιλογής και πως θα το χρησιμοποιήσεις και τι θα βλέπεις στο timeline σου.

ή αλλιώς twitter!

Δεν είναι μόνο οι ιστοσελίδες, είναι και οι άνθρωποι.

Απλά αν ακολουθείς spammers, την χρησιμοποιείς τελείως διαφορετικά την σελίδα από ότι αν ακολουθείς ειδησεογραφικά πρακτορεία πχ.

Και το σάιτ δεν βοηθάει το κουτσομπολιό και τις στιχομυθίες εξ’αρχής,αντίθετα με σελίδες τύπου φέισμπουκ.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ. Αν το κάνεις αυτό που λές τότε πρέπει να επισκέπτεσαι τα site αυτά ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να δεις αν έχουν άρθρα. Έστω μέσω τον bookmarks . Κάθε πότε; Δεν ξέρεις. Γιατί το κάθε site ανανεώνεται με διαφορετικό ρυθμό. Αν έχεις twitter πας στα site αυτά μόνο αν έχουν ένα καινούριο άρθρο και σε ενδιαφέρει ο τίτλος του. Και γιατί είναι καλύτερο από rss θα μου πεις; Η απάντηση παρακάτω.

Το twitter κάνει ακριβώς ότι και το rss μόνο που μπαίνουν και οι χρήστες στο παιχνίδι διασποράς νέων. Οπότε αντί εγώ να παρακολουθώ 20 site παρακολουθώ 20 χρήστες που ενημερώνονται από 400 site και χρήστες και πάει λέγοντας. Έτσι ακολουθώντας τους κατάλληλους βελτιώνεται πολύ η διαδικασία.

π.χ. Θέλω να μαθαίνω νέα για τη ροκ μουσική. Τί θα κάνω; Θα ακολουθήσω το blabbermouth? To συγκεκριμμένο site κάνει πολλά ποστ κάθε μέρα που είναι spam για μένα. Δεν με ενδιαφέρουν όλα αυτά τα νέα. Ακολουθώντας όμως χρήστες με κοινά μουσικά γούστα ξέρεις ότι θα βλέπεις στο timeline σου αυτά που σε ενδιαφέρουν κυρίως. Πολύ πιο παραγωγικό.

Υ.Γ: Ωπα ο comealot τα ίδια έγραψε με μένα σε αυτό το θέμα :slight_smile:

Θέλω τουήτερ κρατικό! Να έχουν όλοι ίσο αριθμό φόλλουερς. Νέο άβαταρ μόνο με επικυρωση από δικηγόρο. Να λειτουργεί ως τις 13.00 Δευτ ως Παρ. :slight_smile:

Κουμουνιστής?

Απλά περιέγραψα ένα υποτιθέμενο tweet της Αλέκας :slight_smile:

εχω κι απ’ αυτο