Ευκολο tzaming?

υπαρχει κανενας τροπος να βρισκεις τισ κλιμακες για να solαρεις??

Αν ψαξεις λιγο youtube θα βρεις αρκετα videακια με κλιμακες αναλογα με την μουσικη που παιζεις που μπορουν να σε βοηθησουν, αλλα πρεπει να ασχοληθεις αρκετα…

Ναι,να τις μαθεις :smiley:

Αυτο θα σ’ελεγα και γω , αλλα με προλαβε ο page.
Αμα τις μαθεις θα σολαρεις.

τοσο απλο!

Καλα, δεν ειναι και το πιο απλο πραγμα στον κοσμο, ειδικα αν δεν ξερεις τι να ψαξεις ακριβως και ψαχνεις απλα κουτουρου…Αν θελεις να solαρεις σου προτεινω να βρεις την μουσικη που σου αρεσει και μετα να μαθεις τις αντιστοιχες κλιμακες (ποιες ειναι πρωτα και μετα μπαινεις στην πραξη).Γιατι αν μαθαινεις κλιμακες ετσι οτι να 'ναι, 1ον δεν θα τελειωσεις ποτε! και 2ον δεν θα εχει κανενα απολυτως νοημα…

Για παραδειγμα…Αν σου αρεσουν τα bluesακια μπορει να αρχισεις να μαθαινεις τις πεντατονικες (pentatonic scale) κλιμακες, που ειναι ο πυρηνας των blues.

Ρε σεις ποιες ειναι οι κλιμακες που χρησιμοποιούνται σε thrash και death metal??
καμια κλιμακα απο Ανατολή,ξερετε?

http://www.youtube.com/watch?v=-YDReqX5FVk αρμονικος μινορε .

τωρα για thrash παρε μια πεντατονικη και βαλε ακυρες νοτες μεσα και πολλα λεγκατα .
για death παιξε οτι να ναι … death θα βγει απλα βαλε speeddddddddd!!!

Ρε παιδια, ξερετε που θα βρω κομματια για να τζαμαρω???Κυριως blues/jazz κομματια.Δηλαδη εναν επαναλαμβανομενο κομματι που να παιζει drums και μπασο, τιποτα αλλο.Αν οχι ξερετε πως μπορω να φτιαξω??

γεια χαρα!
ενας αρκετα ευκολος τροπος για αυτο που θες,ειναι μεσω του guitar pro.βρισκεις ενα blues κομματι που θελεις,κανεις mute τις κιθαρες και αφηνεις μπασο και ντραμς και εσυ απλα τζαμαρεις απο πανω.απλο ειναι.

http://www.guitarbackingtrack.com/

Aπλά, πρέπει να κάτσεις να μάθεις λίγη μουσική (κλίμακες για τζαμ) γιατί τόσα ακούμε που είναι άσχετα μουσικά και ποιοτηκά…Εγω ασ πούμε που είμαι καμένος με Μaiden έχω μάθει τέλεια αθτήν που παίζουν!!!

Αντε και καλές εμπνεύσεις παλικάρια!!! 8):slight_smile:

ντάξει ναι,μάθε καλά τις κλίμακες,μάθε γύρω στις δέκα φράσεις(licks είναι στα αγγλικά και έτσι συναντιόνται),προσαρμοσμένα στις κλίμακες που ξέρεις και παίζε τα ενώ θα ακούγεται μουσική,απλό:P