U.D.O. Piraeus 117 Academy 31 Μαρτίου 2019

Καλά εσύ η είσαι μέγας άσχετος η κάνεις πλάκα,δεν εξηγειται αλλιως. Πανε να ακουσεις τορνιλλο τωρα…

Να τρολαρω, αφού και οι ίδιοι οι οπαδοί τους στο τοπικ της συναυλίας τους γράφουν για το ποσό γραφικοί είναι και γελάνε μαζί τους . Η αλήθεια τρολαρει, που θα βγάλετε και σοβαρό συγκρότημα τους …manowar. Α και με το «ουλοι» όντως επιβεβαιώνεσαι ως γνήσιος και true οπαδός τους. :joy::joy::joy:

Σε κάθε θρεντ πετάγεται ένα παπάρι

Κάτι που δεν είδα να θίγει κανένας ήταν η μπύρα, 5 ευρώ η μικρή ρε κεραταδες (πέρσι είχε 4). Ευτυχώς ειχε το combo στις 4 η μια δωρο.

τα λέμε εδώ και χρόνια…πλέον δεν έχει νόημα

Ρε πούστη αυτό είναι κάτι που πάντα με τρελαίνει. Δηλαδή δεν έχω δουλέψει ποτέ σε οτιδήποτε σχετικό με εστίαση κλπ, αλλά σε rock και metal συναυλίες ειδικά, αν βάλεις την μπύρα 2,5€, δεν θα έχεις συνολικά μεγαλύτερα έσοδα από το να την έχεις 5€; Με την έννοια ότι τότε θα πάρουν μπύρα όλοι ξέρω γω;

Και να τους βλέπεις να σε σερβίρουν από το κουτάκι που στο σούπερ μάρκετ δεν έχει ούτε ένα ευρώ, έτσι;

Είναι για γέλια οι τύποι, προχθές δεν σε σέρβιραν καν. Με 2,5 ευρώ που λέει και ο ακεφαλος θα ήταν μια χαρά.

Τρεις φορές σκέφτηκα να πάω για μπύρα την Κυριακή και τρεις φορές δεν το έκανα. Ποιος έχασε τελικά;;

Οι διοργανωτές δεν ενδιαφέρονται για αυτό. Εχουν ρευματά, κερατά φόρους να πληρώσουν. Αν λοιπον στην δίνουν 2 ε, θα βγάλουν μισά αν στην δίνουν 5 θα βγάλουν τα ίδια με το να στην πουλάγανε 2,5. Οι διοργανωτές δεν είναι ζυθοποιεία. Αρα δεν τους νοιάζει και τρελά. Στις συναυλίες πχ ειναι το προβλημα και όχι στα καφέ και στα μπάρ ? εκει δεν είναι η μπύρα 5 ευρώ ? Η το κρασί ?

Ο διοργανωτής πουλάει τις μπύρες;

στο Academy (στον udo πχ, ήταν διοργανωτής/ιδιοκτήτης χώρου) αν την κάνει “αλλός” έκει όχι. Αλλα το point πάνω είναι οτι στο supermarket έχει 1 ε. Ναι αλλα το σουπερμάρκετ τζιράρει 2302302302032 κάθε μέρα. Δεν κάνει συναυλίες, ακυρή και άτοπη λοιπόν η συγκρισή.

Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις για τα σούπερ μάρκετ.

Στον U.D.O. νομίζω ότι ΔΕΝ ήταν ίδιος ο διοργανωτής με τον ιδιοκτήτη.

Η High Priority δεν το έκανε ? Νομίζω οτι το P.Academy to έχουν αυτοί μαζί με τον Λώρη νυν Χlalala (πρώην Didi)
Παραπάνω λέω οτι παραπονιούνται άτομα για το ότι κάνουν 5ε οι μπύρες. Και στα μπάρ και στα καφέ τόσο δεν κάνουν ? Τα σουπερμάρκετ έχουν άλλες οικονομικές παραμέτρους, τα σουπερμάρκετ δεν πληρώνουν όσο πληρώνουν τα κέντρα για διάφορους λόγους. Και ο εκάστοτε διοργανωτής και ο ιδιοκτήτης, δεν ενδιαφέρονται οικονομικά για το αν πιείς μια ή δέκα μπύρες. Ενδιαφέρονται για το τελικό αποτέλεσμα.5ε σημαίνει σαν να ήπιες 3 μπύρες απο το σουπερ μάρκετ γι αυτούς. Επομένως το ίδιο αποτέλεσμα έχει γι αυτούς.

Εγώ νομίζω ότι το Academy το έχει ο Lalala.

Δε θυμάμαι να έχω δώσει ποτέ 5 ευρώ για να πιω κουτάκι Heineken σε κάποια καφετέρια. Δικαίωμά τους να την πουλάνε όσο θέλουνε, δικαίωμά μου να θεωρώ τις τιμές φτηνές ή ακριβές και να διαθέτω τα χρήματά μου αναλόγως.

Σαφώς. Και δεν λέω οτι είναι φτηνό, ούτε οτι συναινώ, να εξηγούμαστε. Σε 10 μέρη που ξέρω / μπαράκια στα 5 την έχουν. Μόνο επαρχία την βρίσκω 3. Αλλά η λογική οτι στο σουπερμάρκετ έχει 1 με 1,5 είναι σχετικά άκυρη. Αλλη η κλιμακα τζίρου της κάθε επιχείρησης, άλλα τα λειτουργικά έξοδα κτλ κτλ.

Θα μιλήσω μπακάλικα λοιπόν.

Έστω ότι τη μια μπύρα την αγοράζει 1 ευρώ. Και την πουλάει 5. Κέρδος 4 ευρώ. Και εγώ, βλέποντας την τιμή, δεν παίρνω καμία. Τι βγάζει λοιπόν; -1.

Έστω ότι τη μια μπύρα την αγοράζει 1 ευρώ. Και την πουλάει 3. Κέρδος 2 ευρώ. Και εγώ, βλέποντας την τιμή, πίνω 3. Κέρδος +6. Τι δεν καταλαβαίνω;;

2 Likes

Φαντάζομαι το ΦΠΑ και τα έξοδα του χώρου και των εργαζομένων δεν αφήνουν περιθώριο για ικανοποιητικό κέρδος. Οπότε τσιμπάει κι άλλο τη τιμή

Ξεφύγαμε εντελώς, αλλά είναι στοιχειώδεις αρχές του μάρκετινγκ.

Με τον ίδιο τρόπο που ένα συγκρότημα ΔΕΝ βγάζει λεφτά από τις πωλήσεις των εισιτηρίων, αλλά από τα περιφερειακά (merchandise), έτσι ακριβώς ένα venue βγάζει (περισσότερα) χρήματα από τα περιφερειακά (μπαρ). Το stand με το merchandise δεν στήνεται από venue σε venue επειδή οι μπάντες… καίγονται να φοράμε εμείς μπλουζάκι με στάμπα και ημερομηνίες συναυλιών. Το ίδιο ισχύει για τα bar στους συναυλιακούς χώρους: δεν θέλουν να μας ξεδιψάσουν, αλλά να βγάλουν λεφτά.

Από εκεί κι έπειτα το μάρκετινγκ είναι άλλη ιστορία. Π.χ. στο Academy θέλουν να έχουν μπύρα με 5 γιούρα. Δικαίωμά τους, δεν ήπια καμία. -5 γιούρα που λέει και ο τοξικός… Αλλού την έχουν 3 γιούρα. Καθαρό κέρδος (λέμε τώρα) +2 ευρώ επειδή αγόρασα τουλάχιστον μία. Ποιος λέτε να είναι ο κερδισμένος;

1 Like

ζουμε στη χώρα που δεν παιζουν φόροι σε προιόντα ε ? ουτε εισιφορές σε επιχειρησεις κτλ, αν έχουν μεγάλο κυκλο εργασιών/εσοδα κτλ. Ωραία τα λετε.