U.D.O. Piraeus 117 Academy 31 Μαρτίου 2019

Αν αφορμή ήταν το δικό μου ποστ, τα ποσά είναι υποθετικά. Είτε τιμές πώλησης, είτε κέρδη. Για την οικονομία του λόγου τα χρησιμοποίησα, στόχος ήταν να δείξω την λανθασμένη αντιμετώπιση από πλευράς μαρκετινγκ. Το μόνο πραγματικό νούμερο που υπήρξε στο ποστ μου ήταν το “0 κέρδος” που έβγαλε από εμένα μόλις είδα την τιμή της μπύρας.

Btw, 1 γιουρο έκανε το μπουκάλι νερό. Δεν ξέρω αν και γι’ αυτο φταίει το ΦΠΑ και οι φόροι…

τα νερά χοντρική πάνε 10 λεπτά. αλλά παίζουν πολλά άλλα έξοδα. Αμα το απλοποιήσουμε… 1>5 ναι φαινεταί κακό. αλλα έχει φόρους, προσωπικά, ρεύματα, μαφίες, μαλακίες, σεκιούριτι, λογαριασμούς ρευματός που δακρύζεις οταν τους βλέπεις κτλ κτλ κτλ.

Ένσταση εδώ. Για τη μπύρα ανέφερες ότι κάνει παντού 5 ευρώ. Σεβαστό, αν και δεν το δέχομαι. Για το νερό όμως που κάνει 50 λεπτά παντού, τι πρέπει να πούμε; Ότι δεν μας νοιάζει;

Τεσπα, κουράσαμε νομίζω. Ξαναλέω, τα νούμερα ήταν ενδεικτικά, η λάθος προσέγγιση του πελάτη από έναν επαγγελματία ήταν αυτό που ήθελα να καταδείξω. Πάμε γι’ άλλα.

Ο χωρος εισπραττει και ενοικιο.

Γεγονός. Υποκειταί σε φόρους (και όχι μονο έναν) Πληρώνει προσωπικό (αρκετα άτομα, ηχολήπτη κτλ), ρεύμα, δήμο, πρέπει να αφήσει και κέρδος (κάποιες φορές αν δεν ειναι ιδιοκτητος ο χωρός - ενοικιό) κτλ κτλ.Και προφανώς ο χώρος (ο κάθε χώρος είχε ενα κόστος κατασκευής κια εξοπλισμού μαζεμενό που πρέπει να αποσβεστεί. Τα ηχεια μόνο ενος PA κάνουν αρκετές χιλιάδες ευρώ.

Αδερφέ τα ξέρουμε όλα αυτά (λίγο - πολύ), αναρωτιόμαστε αν τον συμφέρει να είναι 5€ η μπύρα και να μην παίρνει κανείς ή να ήταν πιο φτηνή και να έπαιρναν περισσότεροι!

1 Like

Μπακαλιστικα σου λέω οτι χωρις να συμφωνω με το να κάνει 5 ευρα η μπυρα, οτι αν πάρουν 100 με 5 βγάζει πες 3 καθαρό Χ 100 = 300ε “κέρδος” αν πάρουν 300 με 1ε κέρδος πάλι θα βγάλει 300. οπότε …γι αυτους ειναι το ίδιο. Η συναυλία είναι το προιόν, το μπαρ απλά βοηθάει. Μόνο σε φεστιβάλ έχει “μεγάλη διαφορά” και βγάζει πιο πολλά γιατι εκει τρώς και πίνεις ΠΟΛΥ.