UEFA Champions League 2019-2020

Κι εγω τον Μπαμπε εννοούσα, αλλά δεν άλλαξε το ματς. Μπήκε και τους έκανε πλάκα κι αυτός, όπως όλη η Παρι, πολύ μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων.

Ουτε η Παρι επαιξε τιποτα σοβαρο, αλλα τελος παντων. Η διαφορα ποιοτητας μεταξυ των παικτων των δυο ομαδων ειναι τεραστια, και αρα ετσι επρεπε να παιξει η Αταλαντα. Για 3 λεπτα δεν της βγηκε.

Και μαλιστα η Παρι ειχε και στον παγκο Βερατι και Ντι Μαρια, δηλαδη τους δυο καλυτερους της παικτες μαζι με τον Νεημαρ.

Ουτε για πλακα καλυτερος ο Μπαμπε του Νεημαρ.

Εξεδρα, οχι παγκο. Και απο την Αταλαντα ελειπε ο πρωτος της σκορερ για “προσωπικους λογους”, καπου διαβασα οτι εχει προβληματα με τον γαμο του. Γενικως, αρκετες απουσιες απο τις ομαδες.

Ξεχασα, μονο ο Κριστιανο Ροναλντο ειναι υπερτιμημενο κατασκευασμα :stuck_out_tongue:.

Παικταρας ο Νεημαρ. Λιγοτερο απο αυτο που μας πουλαει μεν, παικταρας δε. Εγω πιστευω οτι ο Εμπαπε ειναι ο καλυτερος της Παρι. Αυτο θα φανει οταν τον πουλησει :stuck_out_tongue:.

Οχι, δεν ειναι μονο ο Ροναλντο, ειναι και ο Μπαμπε (!)

Παικταρας μεν ο Μπαμπε, αλλα το υποθετικο σου επιχειρημα δεν χρειαζεται να γινει υποθετικο. Η Παρι Σεν Ζερμεν σαρωνει τιτλους απο το 2012, εχοντας κατακτησει 7 απο τα 8 πρωταθληματα, και με συνεχη παρουσια στο Champions League σε πολυ υψηλο επιπεδο, δεν χρειαζοταν τον Mbappe για να τα κανει ολα αυτα. Ειχε και τον Ζλαταν και αλλους πολλους παικταραδες.

Με σοκαρει βασικα το οτι θεωρεις τον Μπαμπε τον καλυτερο της Παρι, ειναι ταλεντο και εχει απιστευτη εφεση στο σκοραρισμα, αλλα πλεημεηκερ και τριπλαδορος και τεχνιτης οσο ο Νεημαρ, ουτε στα ονειρα του ακομα. Ο οποιος μαλιστα τρωει κραξιμο (δικαιολογημενα) για το οτι βουταει ολη την ωρα και για το ποσο καραγκιοζης ειναι, οπως καθε τιμιος βραζιλιανος αλλωστε. Αυτο δεν μειωνει απο το ποσο παικταρας ειναι.

Εσυ βεβαια μπορει να θεωρεις και καλυτερο του Ζλαταν τον Mbappe οπου οκ εκει απλα σταματαω διαλογο :sunglasses: :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλά δεν μιλάμε για τον Ζλάταν στα ντουζένια του. Μιλάμε για τον 38χρονο Ζλάταν. Εννοείται ότι από τον 38χρονο Ζλάταν προτιμάμε Εμπαπέ με τα μπούνια.

Εγω μιλουσα για τον Ζλαταν που ηταν στην ΠΑρι και αρα ηταν μεχρι και τα 35 του και ακομα και στα 35 του ηταν ενα πολυ μεγαλυτερο οπλο για μια ομαδα απο οτι ο Μπαππε. Μαλλον ο κοσμος ξεχναει οτι ουσιαστικα ο Ζλαταν της εδωσε 5 απο τα συνολικα 9 πρωταθληματα που εχει ε.

Το άξιζε η psg πιάσαμε και το 2 over και όλα κομπλε. Πολύ συμπαθητική η Αταλάντα αλλα σμρ όλο φάουλ ήταν περίμενα περισσότερα αν και είχε πολύ καλύτερο αντίπαλο.

ΥΓ Τον Neymar δεν τον πάω μια αλλά είναι μεγάλη παιχτάρα

1 Like

Σε 4 χρονια; Μαγος!

Ελα ρε μλκ με τις υπερβολες σου, τον Ζλαταν περιμενε η Παρι για να παρει το γαλλικο πρωταθλημα. Για το ΤσΛ τον πηρε, το οποιο τελικα δεν κατεκτησε. Δεν εγινε και κατι φοβερο, συνεχιζουμε.

Εστω 4 :stuck_out_tongue:

Και καμια υπερβολη στο συγκεκριμενο. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ στον χαρτη της Γαλλιας η Παρι πριν την κανει ομαδα (και) ο Ζλαταν). Ειχε 2 πρωταθληματα σε 42 χρονια ιστοριας πριν ερθει, κι οταν εφυγε, ειχε 6 σε 46.

Δεν τον πηρε για το Champions League, τον πηρε γενικα για να την κανει ομαδα (και την εκανε) . Κι αν δεν ειχε παει ο Ζλαταν στην Παρι, ουτε τα επομενα 3 δε θα ειχε παρει :sunglasses:

Το να πεις ότι η Παρί δεν είχε ιστορία προ Ζλάταν και Κατάρ, είναι το ίδιο με το να πεις ότι και η Τσέλσι δεν είχε ιστορία προ Αμπράμοβιτς, δηλαδή λάθος. Επίσης το γαλλικό πρωτάθλημα είναι πολύ ανταγωνιστικό και αμφίρροπο, όταν δεν έχει λεφτάδες να κάνουν αγορές παιχταράδων για να ξεφύγουν ( Μαρσέιγ-Λυόν-Παρί ) και να έχουν εξασφαλισμένη σχεδόν την πρώτη θέση, οι πρωταθλητές αλλάζουν κάθε χρόνο. Στα ενδιάμεσα χρόνια Μαρσέιγ-Λυόν και Λυόν-Παρί, πρωτάθλημα πήραν Παρί, Ναντ (2), Οσέρ, Μονακό (2), Λανς, Μπορντό (2), Μαρσέιγ, Λιλ, Μονπελιέ. Σε σύνολο δηλαδή 12 σεζόν είχαν 9 διαφορετικούς πρωταθλητές. Πέρα από αυτό αν δεις και τις υπόλοιπες θέσεις κάθε χρόνο γίνεται χαμός, υπάρχει πλουραλισμός.

2 Likes

Ναι ρε συ τα γνωριζω ολα αυτα, κυριως γιατι παντοτε μου προκαλουσε το ενδιαφερον το γαλλικο πρωταθλημα ακριβως επειδη δεν ειναι (ηταν?) οπως τα υπολοιπα 4 μεγαλα πρωταθληματα της Ευρωπης στα οποια εχουμε συνηθως ενα Big 4 στην καλυτερη. Δεν συμφωνω πληρως με την αναλυση σου ομως.

  • Πρωτον, η Λυον δεν εφτιαξε ομαδαρα επειδη εχωσε χρηματα, εφτιαξε την καλυτερη ομαδα στην Γαλλια διαχρονικα, εχοντας προπονηταρα και ενα συνολο παικτων που εδεσαν οπως το γλυκο κορμος με σοκολατα, λικερακι και μπισκοτα της γιαγιας μου. Το ποδοσφαιρο της Λυον απο το 2001 εως το 2008 οπου και πηρε 7 πρωταθληματα σερι ηταν υπεροχο, χωρις να εχει αγορασει ενα σωρο αστερες οπως αλλες ομαδες σε εκεινη την εποχη.

  • Δευτερον, οταν λες για τις “12 σεζον” εννοεις τις 8 πριν την κυριαρχια της Λυον συν τις αλλες 4 μετα? :sweat_smile: Περιεργη αναλυση, αλλα θα την δεχθω. Οπως ειπα, και εμενα μου προκαλουσε παντα το ενδιαφερον το πως αλλαζαν οι πρωταθλητες στην Γαλλια.

  • Ολα αυτα δεν ακυρωνουν αυτο που ειπα, το οτι δηλαδη η Παρι Σεν Ζερμεν μεχρι το 2012 ηταν ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ στην Γαλλια και στην Ευρωπη. Μια καλη ομαδα στην Γαλλια που τερματιζε συχνα δευτερη στα 90ς, και δεν ηταν καν στην πρωτη τριαδα στα 00ς, και μια μικρομεσαια ομαδα στην Ευρωπη, οπου συνηθως επαιζε στο Κυπελλουχων ή στο UEFA Cup (Europa League) .

  • Δεν ειπα οτι δεν εχει ιστορια πριν τον Ζλαταν. Ολες οι ομαδες εχουν καποια ιστορια. Και η Τσελσι ομως πριν τον Αμπραμοβιτς πουθεναδες ηταν, ακομα περισσοτερο απο την Παρι ισως. Και αντε η Τσελσι εχει μια δικαιολογια, του οτι δηλαδη στην Αγγλια ειχαν ενα Big 3 τοσο established, που ηταν και πιο δυσκολο να μπουν στην ελιτ, μεχρι να μπουν τα λεφτα φυσικα. Στην Γαλλια που πρωταθλημα επαιρνε μεχρι κι η Μονπελιε, η Λιλ, η Λανς και η Οσερ, γιατι ηταν τοσο αποτυχημενοι οι πρωτευουσιανοι? :stuck_out_tongue:

  • ΥΓ. Και ενα μπονους επιχειρημα - κραξιμο για την Παρι: Εχω παει και σε Παρισι και σε Λυον και η δευτερη ειναι με διαφορα πιο ομορφη και γαματη πολη :joy: :smiling_imp:

Έριξε πολύ χρήμα, απλά δες τις μεταγραφές της, που βεβαίως δεν μας προκαλούν εντύπωση πια, αλλά ήταν αρκετά χρήματα. Έκανε βεβαίως και καλές πωλήσεις, αλλά το μεγαλύτερο θέμα ήταν ότι μάζευε απ’όλη τη Γαλλία τους καλύτερους παίκτες.

Ε καλύπτει μια περίοδο 30 χρόνων, δεν το λες και λίγο, για πιο πριν δεν ξέρω

Ναι αυτό θέλω να πω, γενικά οι γαλλικές ομάδες δεν κάνανε ιδιαίτερα πράγματα στην Ευρώπη και αντανακλάται και απ΄το πρωτάθλημα τους αυτό. Για τη Λυόν για 3-4 χρόνια λέγανε πως ήταν η χρονιά της, και τελικά τα κατάφερε να φτάσει στους 4 ( αν θυμάμαι καλά ) μετά τα πρωταθλήματα. Καλά για τη Μαρσέιγ δεν έχει πολύ νόημα να πούμε τι έγινε. Αντίστοιχα η Παρί. Με το σκεπτικό σου, όλες οι ομάδες είναι πουθενάδες στη Γαλλία, μέχρι να πέσουν λεφτά και να πάρουν πρωταθλήματα και να ξεφύγουν λίγο. Απλά είναι διαφορετικά τα πράγματα εκεί.

Έχεις κάτσει πολύ στο USA και έχεις εμποτιστεί με το winner takes it all, να το κοιτάξεις λίγο :stuck_out_tongue:

Ούτε καν. Απλώς μπορώ να σου αναφέρω άνετα δεκάδες ομάδες που ήταν μέχρι το 2010 πολυ πιο ιστορικές και σημαντικές στην Ευρώπη από την Παρι.

Μιλάμε σε συγκεκριμένο context, το οποίο περιλαμβάνει παρουσίες σε μεγάλες ευρωπαϊκές διοργανώσεις και απόδοση στο εγχώριο της πρωτάθλημα. Κάνεις αντίλογο για να κάνεις αντίλογο στο συγκεκριμένο. Προφανώς χρησιμοποιώ το “πουθενάδες” με ελευθερία, γενικά η μόνιμη διάθεση για κυριολεκτική ερμηνεία σκοτώνει οποιαδήποτε συνεννόηση, ενώ ξέρεις πολύ καλά τι θέλω να πω, και το ξέρω ότι το ξέρεις γιατί έχεις πολύ μυαλό :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Για να σου δώσω να καταλάβεις με παραδειγματα τι εννοώ πάντως, η Παρι μέχρι το 2012 ήταν παρόμοιου επιπέδου σε εγχώριο πλαίσιο με ομάδες όπως Ρομα, Λατσιο, Μπορντό, Λα Κορουνια, Σαλκε, Τότεναμ, ΠΑΟΚ κτλ με 2 πρωταθλήματα, ενώ σε ευρωπαϊκό πλαίσιο δεν ήταν πιθανότατα ούτε καν στις 30 πιο σημαντικές ομάδες στον χάρτη, πως να το κάνουμε τώρα δηλαδή?

Ξέρω ότι είσαι αρκετά μικρότερης ηλικίας και έχεις ζήσει τα μεγαλεία της Παρι, αλλά δεν υπήρχε πουθενά ως σοβαρός αντίπαλος ποτέ στο Champions League (ή και γενικά) μέχρι πριν 10 χρόνια.

Ρε συ αυτό σου λέω, καμία γαλλική ομάδα δεν ήταν μεγαθήριο στην Ευρώπη. Όλες στο ίδιο επίπεδο είναι πάνω κάτω. Τέσπα, ωραίο ματσάκι σήμερα δεν το περίμενα. Δεν έχει φάσεις, αλλά έχει ρυθμό και παίζουν και οι δύο μπάλα

1 Like

Λυον, Μονακο και Μαρσειγ εχουν υπαρξει κατα περιοδους υπολογισιμα μεγεθη. Το να εισαι επι 30 χρονια η τεταρτη (και ουτε καν βασικα) καλυτερη ομαδα της Γαλλιας δεν ειναι και για παρασημο.

Δε μου αρεσει το σημερινο ματς. Οπως δε μου αρεσει πλεον να βλεπω την Ατλετικο εδω και χρονια. Ειχε πλακα για μερικα χρονια, αλλα ποτε δε μου αρεσε το τοσο πολυ καταστροφικο ποδοσφαιρο. Η Λειψια μου αρεσει ως ομαδα, αλλα σημερα στις τελικες εχουν κανει πολλα αψυχολογητα προς το παρον.

Σπιτάκι του ο Τσολο και το αντιποδοσφαιρο του

3 Likes

δευτερη φορα που χανει knock out διασταυρωση στην ευρωπη απο ομαδα που δεν παιζει ο ροναλντο
η πρωτη φορα ηταν απεναντι στη ρουμπιν καζαν το 2012
20 οι προκρισεις/κατακτησεις

1 Like

Και με τι ωραιο σαπιο γκολ, με κοντρα.

Την Παρι την ανεβασαν επιπεδο τα αραβικα λεφτα, οχι ο Ιμπραϊμοβιτς μονος του.

2 Likes

Κυρίως ο Ζλαταν και πιο μετά τα αραβικά λεφτά, συμφωνούμε.

Στο Μπαγερν - Μπαρτσελόνα έχουμε ήδη δει καλύτερο θέαμα σε 15 λεπτά από ότι σε 190 λεπτά χθες και προχθές. Αμφίρροπο φαίνεται προς το παρόν. Μπάγερν πιο έτοιμη και αποφασιστική, Μπαρτσελόνα φωτιά στην αντεπίθεση.

3-1 και γεια σας, λες και βλέπω Γερμανία Βραζιλία 2014 είναι.

Μπαρτσελόνα μηδενική άμυνα ε