Ugly Kid Joe

Αυτό το thread ανοίγει ως ένα δημόσιο ΚΑΤΗΓΟΡΩ στον έφηβο - χρήστη - τρομοκράτη Αμερικής και πάσης Ελλάδος DAZMANIAK που αδιαφορεί εγκληματικά και δεν κάνει τίποτα για την επανασύνδεση αυτής της μεγάλης μπάντας.

Υπήρξαν τρελή αγάπη στην εφηβία μου. Τους είχα όσο ψηλά είχα και μπάντες όπως οι Guns, οι Pearl Jam και άλλοι.

Θέλετε το πιο cool στυλάκι τους, θέλετε το image του “δεν παίρνουμε τίποτα στα σοβαρά, ιδιαίτερα τους εαυτούς μας”, θέλετε το γρέτζο της φωνής του Crane, ή οτιδήποτε άλλο δεν με ενδιαφέρει.

90’s Hard Rock, με αρκετό groove, με funk στοιχεία, με χιούμορ και με μια μασκότ ορόσημο.

Φυσικά ο denim and leather metalhead που ένιωθε την απειλή, δεν τους χώνεψε - αποδέχτηκε ποτέ. Τι και αν διασκευάζαν συνεχώς (και επιτυχώς) Sabbath, τι και αν συμμετείχε σε τραγούδι τους ο Rob Halford, τι και αν τους είχε αδυναμία ο Lemmy (όπως αποδεικνύεται από τη συμμετοχή του Crane στο επετειακό DVD των Motorhead).

Μιας και δεν έχουν καμια τεράστια δισκογραφία ας ρίξουμε μια ματιά…

1991 As Ugly As They Wanna Be (EP)

Αναγνωριστικό EP με 2 hit τους, τα Everything About You και Madman να εμφανίζονται και στο επόμενο full lenhth album τους, μια ημιδιασκευή στο Sweet Leaf, 2 ακόμα κομματάρες και τον ύμνο - ορισμό τραγούδι που λέγεται Heavy Metal. Όλη η πόρωση και τα κλισέ σε λίγα μόνο δευτερόλεπτα!

1992 America’s Least Wanted

Το κατ’εμέ αριστούργημά τους! Όλα είναι κομματάρες. Από το εναρκτήριο Neighbor (γαμώ τους στίχους), στη συμμετοχή του Halford στο Goddamn Devil, από τα Blues του Come Tomorrow, στο πορωτικό Panhadlin Prince, στο funk του Same Side, στα υπερεμπορικά hit του Everyhting About You και της διασκευής στο Cats In The Cradle (κάποιου Harry Chapin, μόνο αν τον ξέρει κανας Daz), στα ακουστικά Busy Bee και Mr. Recordman, οι UKJ παραδίσουν ένα δίσκο που θα έπρεπε να μνημονεύεται στα 90’s μαζί με αντίστοιχους των Pearl Jam, Soundgarden, Alice In Chains, Stone Temple Pilots, Nirvana, Green Day και λοιπων “grunge” θηρίων της τότε εποχής.

1995 Menace to Sobriety

Εδώ σκληραίνουν κάπως τον ήχο τους. Δίνουν περισσότερη βάση στα σκληρά riff ενώ το MTV παίζει διαρκώς το πρώτο videoclip για το Milkman’s Son. Γενικά πάρα πολύ δυνατό album ίσως στο πιο σκληρό τους με τα God, Tomorrow’s World, Glover και την πανέμορφη μπαλάντα Cloudy Skies να ξεχωρίζουν όπως επίσης το (για μια φορά ακόμα) επικό Jesus Rode A Harley.

1996 Motel California

Δυστυχώς, τελευταία studio δουλειά τους, (τουλάχιστον όσο ο Daz δεν ασχολείται - φαγώθηκα λες να παρεξηγηθεί?), με μεγάλη διαφοροποίηση στον ήχο τους. Πολύ πιο μικρά τραγούδια που προσεγγίζουν την εποχή τους περισσότερο, πιο σκληρές σχετικά κιθάρες, κομμένα τα solos, γενικά αν και μου αρέσει αρκετά είναι μάλλον το λιγότερο καλό τους. Το χιούμορ είναι και πάλι εδώ ιδαίτερα στο Sandwich και (στο ναι πάλι επικό) Rage Against The Answering Machine αλλά και στο funky Bicycle Wheels. To It’s a Lie είναι από τα καλύτερα τραγούδια που έγραψαν ποτε, τρελά πορωτικό ενώ το Would You Like To Be There γεμιζει με τη μελωδία του και το 12 Cents που κλείνει ακουσιτκά το δίσκο είναι και αυτό πολύ όμορφο. Α, επίσης στο Little Red Man συμμετέχει κάποιος Lemmy.

Η συνέχεια δεν είναι και ότι καλύτερο!
Ο Crane έγινε μοντέλο, έπαιξε με τους Life Of Agony για λίγο, ο δίσκος των Another Animal έιναι καλούτσικος αλλά…
Με χαρά είδα τον Larkin που πρέπει να έχει γίνει businesman στο Αμερικάνικο rock να συμμετάσχει κατά μια έννοια στον τελευταίο (κατπληκτικό) δίσκο των Stone Sour, συμμετείχαν στο Nativity In Black tribute στους Black Sabbath διακσευάζοντας πολύ καλά το NIB, κλπ ομορφιές που δε λένε πολλά…

Α έβγαλαν και κανα 2 best of…εταιρείες γαρ…

Βέβαια πλέον δεν είναι οι πιτσιρικάδες χαβαλεδιάρηδες τύποι και επειδή τα χρόνια πέρασαν δεν θα μπορούσαν να παρουσιαστούν με αυτό το στυλ, αλλά μια ευκαιρία για live, ένας νέος δίσκος, θα ήταν πάντα ευπροσδεκτα. Ο Daz λέει ότι κανείς δεν πολυενδιαφέρεται…λέτε να ξέρει κάτι παραπάνω…

DIG IT, if you haven’t already…

Μονο το υπερκλασσικο Everything about you γνωρίζω…Σαν να πρέπει να τους ψάξω σιγά σιγά…

Κατέχω το Ep και τo πρώτο τους full lenth album που είναι τρομερά.

Από κει και πέρα δεν με συγκινούν τόσο.

Οι Ugly Kid Joe οι οποιοι ιδρυθηκαν το 1989 επαιζαν hard rock με δοσεις heavy metal,ενω το στυλ τους εναλλασοταν επισης με το grunge της εποχης…

Ωραια ριφς,ομορφα μεταλ σολιδια,πιασαρικα ρεφρεν και γενικα κομματια ΓΙΑ 90ς ΠΑΡΤΥ που θα προσελκυσει κατα τη γνωμη μου και τον μεταλλα και τον ροκα της παρεας…

Καλιφορνεζοι,διαλυθηκαν το '97 νομιζω και βγαλαν 3 δισκους μαζι με ενα EP
1991 As Ugly as They Wanna Be(EP)
1992 America’s Least Wanted
1995 Menace to Sobriety
1996 Motel California

Στιχοι με χιουμορ(απλα δειτε τιτλους κομματιων- Rage Against the Answering Machine-) πετυχημενο Logo και

εχουν κανει και πολλες διασκευες(γαμηστερες) σε Sabbath…

Ωραια,τιμια μπαντα για αυτο που παιζει και που ειναι,με μερικες σπουδαιες συνεργασιες,οπως αυτη με τον Rob Halford στο Αmerica’s Least Wanted-Goddamn Devil (το οποιο με μια ελαφρα επεξεργασια ανετα θα γινοταν κομματι των Πριστ)

και με τον Λεμμυ στο Little Red Man απο το Motel California…

Αγαπημενο αλμπουμ το America’s Least Wanted…

Goddamn Devil
http://www.youtube.com/watch?v=Ac01Nyu5DCI

So Damn Cool
http://www.youtube.com/watch?v=cC1g6tO6utU&feature=channel

Everything About You
http://www.youtube.com/watch?v=byEGjLU2egA

Sweet Leaf (Black Sabbath Cover)
http://www.youtube.com/watch?v=LpdCXlOc2b0

(Welcome Home) Sanitarioum [Metallica Cover]
http://www.youtube.com/watch?v=19xCfxClEkU&feature=related

Undertow
[http://www.youtube.com/watch?v=sCsTN0KLg6k](http://www.youtube.com/watch?v=sCsTN0KLg6k)

[SPOILER]τωρα θα μου πεις τι μας νοιαζει,σιγα τη μπαντα που θελει και τοπικ…ε,μου καυλωσε γιατι ακουω ολη μερα σημερα οπωτε ΝΑ

:p[/SPOILER]

Are you the guys from the beach who hate everything?

Εντάξει εκτός του ότι γαμάνε, έχουν και ένα από τα καλύτερα εξώφυλλα έβερ

συμπαθέστατο συγκρότημα, αν και ποτέ δεν μου έκανε την αίσθηση να ασχοληθώ παραπάνω μαζί του πέραν από εκείνη την κασσετο-συλλογή που είχα. Κλασσικό γκρουπ των early nineties που το ακούγαμε στα πεταχτά.

Η πιο πετυχημένη διασκευή τους είναι το Cats In the Cradle α

Ο πιο επιτυχημένος της παρέας είναι ο κιθαρίστας Dave Fortman ως παραγωγός έχοντας κάνει πολλούς καλούς και επιτυχημενους δίσκους ( από Evanescense μέχρι Slipknot και Eyehategod).

καλά όλα αυτά Outshined, αλλά μάλλον γερνάς και δε θυμάσαι ότι έχεις ήδη κάνει θρεντ και έχεις γράψει ποστ-σεντόνι για άγκλι. :p:p:p:p

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=6290

Ας γίνει ένα μερτζ λοιπόν, κι ας πω κι εγώ πως η αυθεντική κασέτα του Menace to Sobriety αποτελεί αναπόσπαστο γυμνασιακό μου σάουντρακ.

τις εχω ακομη τις δυο κασσετες.

ΚΑΛΗ μπαντα και αδικη η εξελιξη τους

:lol:
Διάολε. Καταραμένε Μαετζίμα.
Να είναι ο κύριος Al Zheimer;

Πες όμως ότι δεν περίμενες να κάνει παραγωγή σε Eyehategod, ε…

(να κάνω και edit το ενδιάμεσο post).

καλά με τίποτα πράγματι. blast from the past απ’το πουθενά. χαχ.
btw, στο confederacy of ruined lives έκανε, άνετα ο πιο καλοπαραγωγισμένος δίσκος τους.

When asked about the current status of Ugly Kid Joe, Crane said, “It’s on - Ugly Kid Joe is back. We are talking about doing shows next year, in addition to studio time. I’m stoked.”

Αυτά είναι. 8)

Τωρα το ειδα,ομορφα,μακαρι να τους δουμε κανενα λαιβακι και απο δω μερια…

Τι μου θυμησες τωρα… Με τον κορυφαιο στιχο
'cause life is a bitch and then you die, trust me baby 'cause I don’t lie!!

Μπραβο στον Outshined που εκανε το thread.
Με το καλο να δουμε και απο αυτους ενα reunion…

Τρομερή μπάντα.
Εκτός από τα ωραίους στίχους έχουν και πολύ καλές κιθάρες και καθαρό ήχο.
Ώρες έτρωγα να βγάλω τις ταμπλατούρες…ήθελαν και άλλο κούρδισμα.:smiley:

Αυτό το clip του everything about you ήταν επικό.
περιμέναμε να το πετύχουμε στο mtv πως και πως.

Βιντεοκλιπάρα και το neighbor.:lol::lol:

άλλο ένα μεγάλο reunion βγαλμένο από τα 90’s!:smiley:
πολύ ευχάριστη είδηση.ελπίζω και εύχομαι να τους δούμε και από κοντά…[-o<
πάντως για όσους δεν το έχουν αντιληφθεί, τα 90’s είναι τα νέα 80’s.

θα σου εκμυστηρευτώ και κάτι, αλλά να μείνει μεταξύ μας:

[SPOILER]Σε δέκα χρόνια τα 00s θα είναι τα νέα 90s!!!

:har:[/SPOILER]

μα νομίζω πως είναι προφανές.
θα δεις τότε όλα τα μεγάλα ονόματα του post/new/experimental ήχου των 00’s να κάνουν reunion και τότε ο αντίστοιχος χόρρορ θα χαίρεται γι’άυτό και ο αντίστοιχος deckard θα λέει ότι σε δέκα χρόνια τα 10’s θα είναι τα νέα 00’s (αν προκύψει κάτι νέο στα 00’s.αλλιώς το νέο θα είναι κάτι που ακούστηκε πριν από ένα με δύο χρόνια) and the story goes on…and on…and on…:stuck_out_tongue: