Uli Jon Roth

Ξεκινησε παιζοντας με τους σκορπιονς και συντελωντας στην ποιοτικοτερη περιοδο τους. Ο ολοενα και πιο σκληρος ηχος που ετειναν οι σκορπιοι τον αναγκασε να ακολουθησει σολο καριερα, κανοντας ντεμπουτο με το καταπληκτικο για μενα earthquake. Αν και ινδαλμα του ειναι ο Hendrix, δημιουργησε ενα δικο του διαφορετικο ηχο και στυλ, και τη δικη του κιθαρα, τη sky guitar. Ταξιδιαρικο γαληνευτικο συναισθημα, και ομορφοι στιχοι (ο πατερας του ηταν γνωστος ποιητης στη Γερμανια). Ειναι πιστευω φοβερος κιθαριστας και υποτιμημενος, αν κρινουμε και απο αλλα τσουτσεκια που χαιρουν δοξες… H γνωμη σας;

απο τις μεγαλυτερες μου αγαπες ο Uli.
φοβερος κιθαριστας απιστευτος μουσικος! μια ολοκληρη σχολη κιθαρας στιθηκε πανω του!
μακαρι να μας ερχετε κα8θε χρονο!

Ένας πραγματικά τεράστιος καλλιτέχνης! Εξαιρετικός τεχνίτης, συνθέτης και στιχουργος-ποιητής κατάφερε και χρησιμοποίησε την τέχνη του Jimi Hendrix με δημιουργικό πνεύμα και την έκανε δική του (χωρίς να τον αντιγράφει)…

…κάνει και εξαιρετικά live… :wink:

Τεράστιος κιθαρίστας, από τους αγαπημένους μου! Το Firewind μάλλον προτιμώ από τα πρώτα του albums, ενώ οσο αφορά τα τελευταία το Metamorphosis ήταν πολύ καλή απόδοση στις 4 εποχές του Βιβάλντι. Πάντως ο λόγος πού αποχώρησε από τους Scorpions δεν ήταν επειδή οι σκορπιοί ήθελαν να σκληρύνουν τον ήχο τους, αλλά να τον κάνουν πιο εμπορικό. Άλλωστε τα πιο “heavy” τραγούδια των Scorps έχουν γραφτεί από τον Roth (βλ. Dark Lady, Virgin Killer, Sails of Charon)

Mονο να ειχε τραγουδιστη στα αλμπουμς των Electric Sun και ολα θα ηταν καλα! :smiley: Εχει καποια φανταστικα τραγουδια αλλα στα δικα μου αυτια καταστρεφονται τελειως απο την φωνη του η οποια παιζει να ειναι απο τις χειροτερες που εχω ακουσει ρε γμτ!:lol: Τονικα σωστοτατη αλλα απο χροια…ασε! Ε, θα μπορουσε ο θεος να του δωσει και φωνη, θα ηταν αδικο! Καλα, μαγευει στο τελευταιο DVD των Σκορπιων, διαχρονικη αξια. :respect:

Απιστευτος κιθαριστας. Οσο ηταν στους Σκορπιονς ζητημα να εβγαλαν μετριο δισκο. Καντε μια χαρη στον εαυτο σας και προμηθευτειτε το Metamorphosis.

Εξαίσιος κιθαρίστας και χαρισματικός,όμορφος άνθρωπος.
Ζεστή και γαλήνια προσωπικότητα.
Αν δεν ήταν στους scorpions (μέσα απ’τη μετέπειτα επιτυχία τους έγινε κι αυτός ακόμα πιο γνωστός) δε θα είχε χτίσει ούτε αυτό το ελάχιστο “όνομα” που έχει,γερμανός γαρ.

θεος απλα . αν και οχι στη πενταδα των αγαπημενων κιθαριστων μου , αλλα θεος .-

στο πολυ χαλαρο εχει για πλακα πολλους απ τους προβεβλημενους κιθαριστες που τα media
εχουν ανακυρηξει top 10 και τους εμφανιζουν σε λιστες και λοιπες μπουρδες και επειρεαζουν το ευρυ κοινο…:wink:
…ενω ο ιδιος δεν εμφανιζεται ουτε στο top 50 για να μην πω στο top 100…

απλα θεος απο ολες τις αποψεις που μπορεις να κρινεις εναν κιθαριστα…και απιστευτος στο Live που τον ειχα δει πριν 4 χρονια μαζι με ufo…:slight_smile:

το μειονεκτημα του βεβαια η αποκρουστικη φωνη του…:lol: :lol: :lol:

Εμενα μαρεσει η φωνη του παντως. Αν και σαν κιθαριστα τον προσεγγιζουμε τωρα.
Σε τετοιες λιστες starstruck εχω δει και τον Combain, so…:slight_smile:

καλά,η φωνή του απλά δεν υφίσταται σαν φωνή.:smiley:

Θεός!!! Τόσο απλά! Και αν είναι να μιλήσουμε και για τον χαρακτήρα του … εκεί είναι που σε αφήνει άφωνο! Τον έχω γνωρίσει και πραγματικά πιστεύω ότι είναι ο πιο γλυκομίλητος και πράος άνθρωπος στον χώρο της μουσικής αυτής. Έχει ένα εντελώς αντισταρ χαρακτήρα. Την πρώτη φορά που ήρθε τον περιμέναμε καμια 20αριά άτομα στο αεροδρόμιο και ενώ οι άνθρωποι της εταιρίας τον τραβάγανε να φύγει αυτός όχι μόνο έμεινε 20 λεπτά αλλά και φωτογραφήθηκε με όλους!!! Για να μην πω για το πάρτυ που του είχαμε κάνει (Greek Sting Fan Club) και κάθησε μαζί μας πάνω από 3 ώρες, υπογράφοντας σε ΟΛΟ τον κόσμο ανεξαιρέτως!!! Πρέπει να φωτογραφήθηκε με όλους στο μαγαζί! Αφού δεν πρόλαβε ούτε να κάτσει!!! Όσο για την δεύτερη φορά που είχε έρθει τον είχαμε ακολουθήσει και στην Θεσσαλονίκη και μείναμε στο ίδιο ξενοδοχείο! Υπέγραψε, φωτογραφήθηκε και μίλησε μαζί μας για πολλές ώρες! Πραγματικά δεν έχω λόγια να εκφράσω για τον χαρακτήρα αυτού του ανθρώπου! Κρίμα που δεν έγινε sold out η συναυλία του στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη! 3 ώρες show έκανε και έπαιξε κομμάτια που δεν είχαν παιχτεί ποτέ live! Προσκυνώ ταπεινά!!! :bow: