Ulver live στις 30 Μαιου (κι οχι στην Ελλαδα)

Γενικα εχετε δικιο.

Ειδικα οχι. Λυπαμαι. Και σορυ για το υφος.

Οι Ulver τα τελευταια χρονια την εχουν δει λιγο ελιτιστες. Παρτε limited εκδοσεις σε ξυλινα κουτια, αρωματα και φρου φρου και παει λεγοντας. Εμποριο, πως το λενε. Τωρα βγαζουν κι αλλες επανεκδοσεις (νομιζω).

Οταν λοιπον μια μπαντα τηρει ενα αυστηρως αρτιστικο προφιλ, κερδιζει οσο μπορει μεσω αυτου και παραβαινει τις δηλωσεις που με σθενος υποστηριζε (σε φαση δε σκοπευουμε να κανουμε λαιβ, δε γουσταρω να τραγουδαω επειδη θα ηθελα να απογειωσω τα κομματια σε σχεση με τη στουντιο εκδοχη, κλπ), παλι υπο το ιδιο πρισμα, ε, βαζει στην ακρη τους οπαδους για χαρη της βιτρινας. Μηδεν.

Δε τα λες σωστα, ΕΜΠΟΡΕΣ την εχουνε δει και βαζουν βιτρινα την κουλτουρα, οχι τ’αντιστροφο.
Ειδαν οτι τον τελευταιο καιρο εχουν αρχισει να μπαινει πληθος αυξημενο στο οπαδικο τους μαντρι και ειπαν να κονομησουνε επιτελους και κανα φραγκο. Δε θα μου κανει εντυπωση αν μετα απ’αυτο δουμε και κανονικο τουρ, παντα σε κουλτουριαρο-βενιουζ, εχουμε και ενα κουτελο στην κενωνια.

Ναι είναι πολύ πιθανό. Και του εύχομαι να βγάλει όσο πιο πολλά λεφτά μπορεί και να πάρει όσο πιο πολύ αναγνώριση γίνεται. Δεν παίζει δα ένα είδος που όλοι είναι εκατομμυριούχοι από τα λεφτά που βγάζουν. Σιγά.

κατσε ρε μανο, να βγαλει οσο χρημα θελει τι προβλημα εχω εγω, αλλα καλα τα λεει ο ανγκμαρ…
δηλαδη ολες αυτες οι δηλωσεις τι σκοπο ειχαν?

Omologo pos eimai entyposiasmenos apo olo ayto to hype. Exontas akousei ta Perdition City kai Shadows Of the Sun omologo pos pathaino plaka me ayta pou diabazo.
Fysika kai eimai me ton Angmar 1000% se ayta pou leei sto parapono tou kai bebaia ayti i taktiki einai i pleon sigouri gia na apoktisei status enas kallitexnis. To kseroume, den anakalypsan kati. Poso ilithia kai elitistika mou akougontai ola ayta. Tha elega polla alla sebomai to forum giati o elitismos einai kati pou sixainomai afantasta…

Nαι δε διαφωνώ ότι όλο αυτό γίνεται για να τους γουστάρει περισσότερος κόσμος κτλ κτλ.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί το να πουλάς ιντελέκτσουαλ στυλάκι είναι κατακριτέο και το κράζουν όλοι, ενώ το να πουλάς “αλητεία” πχ είναι κουλ και τίμιο.

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει τέτοιες δηλώσεις οπότε πάσο, δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι που δεν ξέρω.

Elpizo na min to les gia mena ayto. Kathe stylaki gia emporikous skopous einai GTP. Apla oi ****asprouliarides elitistes mou tin spane perissotero. Apo tin alli ama eisai enas Bach, enas Mozart “dikaiousai” na energeis diaforetika apo ton aplo kosmo gia na mporeis na dimiourgiseis athanasia. Alla oi Ulver? OI ULVER? Ase tha po polla, to kobo edo…

Δεν το λέω για σένα ειδικά και δεν το λέω για κακό.

Πολλοί βλέπουν ελιτίστικο στυλάκι και τους γυρνάνε τα άντερα ανάποδα γιατί ξέρουν ότι το κάνουν για να πουλήσουν σε ένα “τάδε” target group που γουστάρει να το παίζει ψαγμένο ή που εντέλει τους ελκύει αυτό το στυλάκι. Φυσικά και ισχύει και φυσικά δεν είναι κατακριτέο.

Από την άλλη, το να πουλάς αλητεία , για παράδειγμα, όπως τόσες και τόσες ροκ μπάντες δε γίνεται για τους ίδιους ακριβώς σκοπούς?

Το να πουλάς μισανθρωπισμό (μπλακ μαιτσαλς)?

Το να πουλάς οργή και θυμό και “κακό” ίματζ με φώτο σέσσιονς όπου όλοι παίρνουν το πιο ΗΒΟΛ ύφος που έχουν?

Διαλέγεις και παίρνεις. Ή τα αγνοείς όλα όσο μπορείς και εστιάζεις στη μουσική. Όσο αυτό γίνεται γιατί μερικές φορές το “στυλάκι” είναι συνυφασμένο με την αίσθηση που σου δίνει η μουσική.

Dekta ola ayta kai den sou eipa oti to les gia kako. Apla ksereis ti eidous kallitexnes apotheono.
Epeidi estiasa stin mousiki kai mono (agnoo ta ypoloipa) akougontas ayta ta dyo albums, e sygnomi alla poios paei na to paiksei mouri tora…

Ντάξει για τη μουσική πάω πάσο, εγώ σχολίασα τις κατηγορίες περί ελιτίστικης συμπεριφοράς των Ulver.

Τα παραδείγματα που έφερα ήταν τυχαία δεν αφορούσαν εσένα, εξάλλου είναι προφανές από τα γούστα σου :Ρ.

Τέσπα, όπως είπα και πριν προσωπικά δε θα με ενδιέφερε τόσο να τους δω live λόγω του είδους της μουσικής που παίζουν.

Tespa de les tipota Manolio. Apla aporisa kai parenebisa…

Βασικα συμφωνω με Μανο αν και δε μπορω να πω οτι καταλαβα 100% το λογο υπαρξης του thread μιας και ελαχιστα μηνυματα εχουν να κανουν με τη συναυλια. Ωστοσο ρε συ Angmar λιγο πολυ ειναι γνωστο οτι ενα μεγαλο ποσοστο συγκροτηματων εκει εξω, λειτουργει κατα αυτο το τροπο. Τελος, πιστευω οτι ξεροκεφαλια και κουλτουρα τις περισσοτερες φορες πανε μαζι… :wink:

Θα ειναι ωραια φαση παντως!

οι ελιτίστικες δηλώσεις ποιες ακριβώς είναι;

Δε μιλησα περι ‘‘ελιτισμου + δηλωσεων’’. Οι δηλωσεις αφορουν το live κομματι που οκ, η δικαιολογια του Garm ηταν οτι δε θελει να αποδωσει live, επειδη θα ηθελε οι εκτελεσεις να ειναι διαφορετικες και καλυτερες του αυθεντικου, πραγμα αδυνατο. Δλδ ροφλ. Χωρια που στην ουσια αποτελει κομματι απο το image που πλασαρουν τα τελευταια χρονια. Μου βγαζει μια αισθηση τυπου ‘‘ειμαστε κουλτουριαρηδες και διαφορετικοι. δε πηγαινουμε με τη μαζα’’. Εαν οι ιδιοι δε προσπαθουν να φανουν ελιτιστες, ε τοτε το πουλανε ως αλλοθι στους καταναλωτες. Κι αυτοι το χαφτουν.

Αυτη την μπαντα την υπεραγαπω ε. Ειδαλλως δε θα τα λεγα

Edit: Και κατι τελευταιο επειδη αρχισα να το κουραζω. Δεν εχω κανενα προβλημα με limited εκδοσεις και τετοια. Οταν ομως ψιλιαζομαι πως ο εκαστοτε μουσικος βλεπει τον ακροατη σαν το προβατο ετοιμο να μπει στο μαντρι, καπου αρχιζω και τσαντιζομαι. Αυτη η μλκια με το αρωμα μου καθησε ασχημα, πολυ. Συν τα ξυλινα κουτια φτιαγμενα απο τον Ομαλει, συν οι 85 διαφορετικες εκδοσεις βινυλιων σε κοκκινο, κιτρινο και πουα χρωμα. Παιδια, μπλακ μεταλ παιζατε, οχι κλαρινο στο παζαρι. Να δουμε τι αξεσουαρ θα βγαλουν για το επομενο. Αν το γυρισουν ξανα στο μπλακ, ισως βγαλουν χειροπεδες για τις μοναχικες κρυες νυχτες του χειμωνα.

Edit2: Τελικα εγινα ο Nihilist. The transformation is complete! :lol:

τουτο δω λες ρε συ ???

αν ναι, δεν ειναι αρωμα …φλασκι ειναι…οχι οτι αλλαζει κατι, παπαρια κ παλι…

αα… ετσι εξηγειται η ολη συνδεση με το ‘‘concept’’. Ποναω, πινω κιε μεθω. Κριμα κιε χτες καιγομανε βερεσε. Λεγαμε μ ενα φιλο περι του πως ολες οι φυλες του METAL προνοουν πρωτοι απο ΜΑΣ για ΕΜΑΣ και ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ καθημερινοτητα.

Τυχαιο πραραδειγμα:

Το χεις που το χεις ψησει το γκομενακι… Δε θα 'ρθει η στιγμη που θα το βγαλεις εξω; Τσουπ… να σου ο καφες Mustaine…

Η κατασταση παει καλα και λετε να το τραβηξετε. Ρομαντικο δειπνο σε εστιατοριο με εκλεκτο φαγι και το κρασι του Maynard…

Το γλυκο ειχε ηδη αρχισει να δενει οταν αποφασισες να ξεπροβαλλεις το δωρακι. Αρωμα Ulver! Κι η κοπελα φυσικα, δειχνει ενθουσιασμενη…

Εχεχεχε… και ξερεις, αμα εισαι τυχερος (πονηρουλη), οι καποτουλες Manowar θα σε σωσουν την αμηχανη στιγμη. Ερωτας και προστασια. Επειδη ΑΥΤΟΙ, ΞΕΡΟΥΝ.

#-o

Και μην ξεχνάμε, αν τελικά όλα πάνε καλά, έρχεται η ώρα να κλείσετε κι ένα δωμάτιο στο hotel των Iron Maiden.

:lol:

οι οπαδοί έχουν στηρίξει κυρίως τις καταναλωτικές τους ανάγκες. το πήραν χαμπάρι κάποια στιγμή οι ούλβερ και είπαν να βγάλουν χρήματα από τη μουσική τους. βάσει των όσων ζητούν οι οπαδοί βεβαίως βεβαίως. καταδικαστέο για μένα κι αυτό, αλλά το πώς τους κάνει ψευτοκουλτουριάρηδες δεν το αντιλαμβάνομαι. ακόμα, δεν νομίζω ότι αγόρασες τους δίσκους σκεπτόμενος ότι στηρίζεις την μπάντα. επίσης, πώς προέκυψε ότι αυτοί που θα δουν το λάηβ είναι κουλτουριάρηδες καταναλωτές;

δεν ξέρω γιατί διέλυσαν οι αρκτούρους, αλλά, άμα δεν γούσταρε πλέον, καλά έκανε και έφυγε. μην συζητάμε και τα αυτονόητα.

δώσε καναδυο παραδείγματα αν θες.

Ρε συ γιάννη, μου φαίνεται πως περισσότερο απ’ όλα σε χαλάει το ότι πλέον σου στερούν το “δεν κάνουν λάηβ, άρα τι είχαμε τι χάσαμε”. το συγκεκριμένο λάηβ δεν είναι τπτ περισσότερο από μια καλή ευκαιρία για χαρτζιλίκι, για πειραματισμό και πιθανόν για το πώς θα συνεχίσουν στο μέλλον. τώρα γιατί σε χαλάει το φεστιβάλ, δεν το πιάνω.

ο ελιτισμός δεν έχει καθόλου πλάκα, όπως δεν έχει πλάκα και η εμπορευματοποίηση. ο κόσμος πλήρωσε τις δικές του ανάγκες, οι ούλβερ τους έδωσαν απλώς αυτό που ζήτησαν. στην πραγματικότητα αυτό που θυσίασαν ήταν το ψαγμένο στυλάκι έναντι της εμπορευματοποίησης.

όπως είπαν κι άλλοι, αυτό τους κάνει έμπορες, όχι ελιτιστές.

πάλι σε χάνω. βάζει στην άκρη τους οπαδούς επειδή δεν κάνει λάηβ ή επειδή θέλησαν τώρα να κάνουν ένα (και ίσως 5-10-15) - σε αντίθεση με τα όσα είχαν πει;

καλά τα λέει αυτός, αλλά ποια είναι τα κουλτουροβένιουζ και γιατί είναι κακό να επιλέγει κάποιος τους χώρους που θα παίζει;

αν σέβεσαι το φόρουμ κι αυτούς που διαβάζουν νταζ, ολοκλήρωσε αυτό που άρχισες να λες.

ποιο είναι το στυλάκι των ούλβερ; ρε παιδιά μού φαίνεται πως δεν εκπληρώνονται οι επιθυμίες και τα στάνταρτς που είχατε θέσει εσείς για τους ούλβερ κι όχι αυτοί για τον εαυτό τους κι έχετε λυσσάξει ναούμε. αν δεν σας κάνουν πλέον, απλώς πάτε παρακάτω, δεν σας χρωστάνε τπτ για να έχετε απαιτήσεις.

εστίασες στη μουσική, αγνοώντας όλα τα υπόλοιπα και κατέληξες στο συμπέρασμα ότι ο γκαρμ είναι ελιτιστής;

το γιατί δεν θέλει να κάνει λάηβ είναι δικός του λογαριασμός νομίζω, όπως και να το δοκιμάσει κάποια στιγμή. το αν θα είναι καλύτερα ή χειρότερα από τους δίσκους θα το διαπιστώσουμε.

ναι, από την άλλη, μπορεί ως ίματζ μπορεί να το εκλαμβάνει το ακροατήριο ενώ γι’ αυτόν να είναι ακριβώς αυτό που είπε, ότι δλδ δεν είναι έτοιμος για λάηβ για χ,ψ λόγους. εγώ πάντως έχω λόγους να πιστεύω πως άλλο που δε θέλουν οι καταναλωτές να διαστρεβλώσουν μια στάση ώστε να την περάσουν ως ελιτίστικη και να καρπωθούν οι ίδιοι ό,τι είναι να καρπωθούν. γενικά, δεν φταίνε οι μπάντες για τη συμπεριφορά των ακροατών τους (συνήθως).[/QUOTE]

τι σημαίνει αυτό;

οι οπαδοί έχουν στηρίξει κυρίως τις καταναλωτικές τους ανάγκες. το πήραν χαμπάρι κάποια στιγμή οι ούλβερ και είπαν να βγάλουν χρήματα από τη μουσική τους. βάσει των όσων ζητούν οι οπαδοί βεβαίως βεβαίως. καταδικαστέο για μένα κι αυτό, αλλά το πώς τους κάνει ψευτοκουλτουριάρηδες δεν το αντιλαμβάνομαι. ακόμα, 1) δεν νομίζω ότι αγόρασες τους δίσκους σκεπτόμενος ότι στηρίζεις την μπάντα. επίσης, 2) πώς προέκυψε ότι αυτοί που θα δουν το λάηβ είναι κουλτουριάρηδες καταναλωτές;

  1. Οχι, μεσα στη σφαιρα της λογικης μου ειναι και αυτο. Αμα δεν ειχα την εγνοια στηριξης, ή εκτιμησης δε θα ξαναγοραζα αυθεντικο CD.
  2. Λογοπαιγνιο. =p Αναφερομουν στον ακυρο κοσμο που προκειται να το παρακολουθησει λογω του event και μονο.

δεν ξέρω γιατί διέλυσαν οι αρκτούρους, αλλά, άμα δεν γούσταρε πλέον, καλά έκανε και έφυγε. μην συζητάμε και τα αυτονόητα.

Οι Arcturus τυπικα δε διελυσαν αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Ηθελα να εστιασω στον βασικο λογο της αποχωρησης του Garm, δλδ τα live.

δώσε καναδυο παραδείγματα αν θες.

Προφανως δεν εχω καπου προχειρες συνεντευξεις, αλλα απ οσο θυμαμαι, ηταν αρκετα απολυτοι στο θεμα. Το συγκεκριμενο οντως δεν ειναι φαουλ, απλα με πειραξε απο τη στιγμη που αθροιζονται πολλες μικρες μλκιες.

το γιατί δεν θέλει να κάνει λάηβ είναι δικός του λογαριασμός νομίζω, όπως και να το δοκιμάσει κάποια στιγμή. το αν θα είναι καλύτερα ή χειρότερα από τους δίσκους θα το διαπιστώσουμε.

Indeed. Απλα επανελαβα οτι εχει πει ο ιδιος προς απαντηση προηγουμενων ποστς.

πάλι σε χάνω. βάζει στην άκρη τους οπαδούς επειδή δεν κάνει λάηβ ή επειδή θέλησαν τώρα να κάνουν ένα (και ίσως 5-10-15) - σε αντίθεση με τα όσα είχαν πει;

…και στην ουσια δε με ενοχλει το γεγονος οτι τελικα κανουν λαιβ…

Ρε συ γιάννη, μου φαίνεται πως περισσότερο απ’ όλα σε χαλάει το ότι πλέον σου στερούν το “δεν κάνουν λάηβ, άρα τι είχαμε τι χάσαμε”. το συγκεκριμένο λάηβ δεν είναι τπτ περισσότερο από μια καλή ευκαιρία για χαρτζιλίκι, για πειραματισμό και πιθανόν για το πώς θα συνεχίσουν στο μέλλον. τώρα γιατί σε χαλάει το φεστιβάλ, δεν το πιάνω.

…και φτανουμε στην ουσια. Δεν εχω καμια απαιτηση απο τον μουσικο ρε συ. Αλλα ειναι fake ρε γαμωτο. Δε κανετε live για τον κοσμο κυριοι Ulver; Χεστηκα να σας δω! Μη το πετατε ομως ετσι. Υποτιματε τη νοημοσυνη μου. Επειδη καταντα οπως ανεφερθηκε εδω

ο ελιτισμός δεν έχει καθόλου πλάκα, όπως δεν έχει πλάκα και η εμπορευματοποίηση. ο κόσμος πλήρωσε τις δικές του ανάγκες, οι ούλβερ τους έδωσαν απλώς αυτό που ζήτησαν. στην πραγματικότητα αυτό που θυσίασαν ήταν το ψαγμένο στυλάκι έναντι της εμπορευματοποίησης.

όπως είπαν κι άλλοι, αυτό τους κάνει έμπορες, όχι ελιτιστές.

Μια ευκαιρια να ψαχτουν, να κανουν κοννε με νεο κοσμο και λιγο χρημα. Δατς ιτ. Και κυριως το μεσαιο…

Γενικα δεν εχω προβλημα με μπαντες που εμπορευονται την τεχνη τους. Απλα μου φαινεται πως με αυτη τη κινηση εγιναν περισσοτερο εμπορες παρα καλλιτεχνες. Βαρυνε η ζυγαρια, πως να το πω.

τι σημαίνει αυτό;

Λογοπαιγνιο περι εμπορευματοποιησης. =p Εξου και το παζαρι.