Ulver live στις 30 Μαιου (κι οχι στην Ελλαδα)

PRESS RELEASE FROM THE NORWEGIAN FESTIVAL OF LITERATURE FEBRUARY 12 2009

The Norwegian Festival of Literature proudly presents:

ULVER LIVE AT MAIHAUGSALEN, LILLEHAMMER, SATURDAY MAY 30 2009

Once amongst the pioneers of Norwegian black metal, now living legends of dark experimental music, ULVER are today one of Norway’s most acclaimed international artists. While remaining something of a secret treasure back home, a long series of strong releases, most recently the album Shadows of the Sun (2007), has earned them a unique status worldwide.

ULVER have since their first album been exclusively a studio band. This being their first live performance in 15 years, the concert at Lillehammer is a historic event.

A statement from the band: Last year Mr. Stig Sæterbakken approached us with an offer to play live at the Norwegian Festival of Literature, and after long consideration we have decided to accept the invitation. We go to the job with great humility and horror. Ulver, Oslo, February 11 2009.

NOTE: Limited number of tickets. Reservation at www.billettservice.no.

ULVER CONTACT
Stig Sæterbakken
stigsae@online.no
+47 41 64 55 37

FESTIVAL CONTACT
Endre Ruset
endre.ruset@litteraturfestival.no
+47 61 28 89 18

Απαραδεκτο. Απαραδεκτο.

Ε θα το πω.

[SPOILER]Ένα άκυρο όνειρο που είχα δει πρόσφατα ήταν ότι οι Ulver δίνανε Live στην Ελλάδα.:lol:

Το περίεργο είναι ότι τώρα άρχισα να τους ακούω, με Shadows, Perdition να έχουν φάει πολλές ακροάσεις.
Εντελώς άκυρο όνειρο.:?[/SPOILER]

Έχω το εισιτήριο για την θέση no. 178.

report(το ποστ).

Εκαναν deny το αρνητικου feedback commentμ. Αυτοι ειστε. Εμπορες.

Να λεγε κανεις πως ειπα κατι περιεργο…

Edit: Και να χα λεφτα δε θα πηγαινα. Φτανει πια με το ψευτοκουλτουριαρικο image.

Τραγικη ειρωνια: Σημερα το μεσημερι σκεφτομουν πως θα μπορουσαν να αποδωσουν αυτο το υλικο live.

Θα σου πω όταν γυρίσω.

ηθελα να βαλω ενα εμοτικον και να μη γραψω τιποτα, αλλα δεν υπαρχει εμοτικον που να με εκφραζει αυτη τη στιγμη

Επίσης για δική σου γνώση, το myspace δεν το τρέχει η μπάντα φυσικά αλλά ένας αργόσχολος Αμερικάνος που του 'χουν δώσει το ρόλο του moderator για να κάνει φιγούρα σε μουνάκια αλλά και να βγάζει τη γκόμενα του με τατου της μπάντας και να του λένε όλοι πόσο μάγκας είναι και να χαίρεται. Άλλα μάλλον τα ξέρεις όλα αυτά. Και μάλλον τα αγνοείς.

Σωστότατος… είδαν ξαφνικά οι Ουλβερ πως δεν έχουν λεφτά και είπαν να κάνουν λαηβ. Εκτος αν άλλαξε ριζικά άποψη ο Γκαρμ, πορώθηκε με τα λαηβ και είπε να τα αρχίσουν (κάτι τέτοιο δεν παίζει).

Φυσικα και το αγνοω. Τι παει να πει το τρεχει ενας αργοσχολος;

Τα θετικα comments ειναι οκ. Οταν ομως πουμε οτι ‘‘Οσο κι αν θελω να το δω αυτο, νοιωθω απογοητευμενος. Οι οπαδοι σας εχουν στηριξει κι αξιζουν κατι περισσοτερο απο ενα event για κουλτουριαδηδες καταναλωτες’’ μας πειραζει. Ρε δε Μπαν στο διαολο ολοι τους.

Χωρια που η ξεροκεφαλια αυτου του ανθρωπου ειναι ο ουσιαστικος λογος για τον οποιο διελυσαν οι Arcturus. ΡΕ ΟΥΣΤ που μας το παιζει και κουλτουρα.

Μη ξεχναμε το υφακι στις συνεντευξεις! (Οσον αφορα τα λαιβ).

Σε σκίζω. Απόψε είμαι τρομερά παθιασμένος για ότι πρόκειται να συμβεί και δεν μπορώ να σχολιάσω τις μαλακιάρες που λέτε! Επίσης είμαι άρρωστος και θα κοιμηθώ τώρα, αύριο θα επιστρέψω όμως και φροντίστε να 'χει παίξει edit στα ποστς σας γιατί θα 'χουμε άσχημα ξεμπερδέματα.

Γελαω στο μπαλκονι δυνατα.

Αντε γεια ρε που θα μας πεις για edit.

Ραντεβου στο Καραβελ ρε! Σε μιση ωρα! Φερε και το μαχαιρισ’!

εχουν ξαναπαρουσιασει ζωντανα την μουσικη τους στο παρελθον, πριν καποια χρονια, νομιζω μετα την κυκλοφορια του Perdition. Ηταν καλεσμενοι να παιξουν ζωντανα στο γαμο του βασιλια της Νορβηγιας, η του πριγκηπα κατι τετοιο.

Ζηλευω !

Καλα να περασεις ρε !

Οσον αφορα την κινηση αυτη καθεαυτη,
ΜΗΝ εχετε μεγαλες προσδοκιες απο καμια μπαντα για να μην φατε και μεγαλες ηττες.

Μα αυτο ειναι το θεμα. Οτι δεν ειχαμε προσδοκιες και ξαφνικα μας πετανε αυτη την ιντελεκσουαλ πιπα. Καντε κανα τουρ ρε καραγκιοζηδες. Τι Φεστιβαλ Λογοτεχνιας μας τσαμπουνατε; Χωρια που τους εχω ικανους να παιξουν κανα μισαωρο και να φυγουν.

Πλακα εχει ο ελιτισμος, αλλα αυτη η σταση τους εχει καταντησει αστεια. Τοσα λεφτα εχει πληρωσει ο κοσμος για τις 10αδες limited εκδοσεις που εβγαλαν ανα καιρους. Ηρθε ο καιρος να δωσουν κατι πισω. Διαφορετικα να πανε απο εκει που ηρθαν.

Πραγματικα ε, ειμαι σε φαση να πεταξω τα CD μου

Να σου πω, επειδή μερικά της ενδιάμεσης περιόδου λείπουν από τη συλλογή μου, ψήνεσαι;

Το ότι μια μπάντα βγάζει στούντιο δίσκους δεν την υποχρεώνει να κάνει λάηβ γι’ αυτούς που τα αγόρασαν. Ας παίζουν μόνο στο σαλόνιτους για τους φίλους τους ή μονο στις προεκλογικές εκστρατείες του Ομπάμα, ή μόνο σε ιντελέκτουαλ συνάξεις, δεν μπορώ να σκεφτώ ένα λόγο γιατί αυτό να μειώνει τη μουσική που έχουν φτιάξει ή αυτό που πρεσβέβει αυτή (εκτός αν πρεσβέβει το λαηβ μουσική για όλους-τότε πάσο :Ρ)

Αλλά και πάλι εγώ είμαι της άποψης ότι το συγκρότημα δε χρωστάει απολύτως τίποτα σε αυτούς που το ακουν/στηρίζουν, αλλιώς δε μιλάμε για τέχνη αλλά για πελατειακή σχέση. Βέβαια η επικρατούσα αντίληψη είναι η αντίθετη. Anyways.

Α και επίσης, είμαι ο μόνος που παρόλο που λατρεύω τις τελευταίες δουλειές των Ulver, δε μου κάνει καμία εντύπωση να τους δω live?:-k

α) ο μπαν δεν τα’χει όλα, άρα δεν είναι τρου! :Ρ

β) Συμφωνώ απόλυτα με Μάνο. :slight_smile:
Όπως δεν ψέγω τους Neurosis ή τους Eyehategod που κάνουν 5-6 επιλεγμένα λάιβ το χρόνο και δεν κάνουν γιγα-περιοδείες όπως οι Metallica, έτσι νομίζω είναι δικαίωμα του καθενός καλλιτέχνη να επιλέξει τη σχέση του με τις λάιβ εμφανίσεις.