UNCLE ACID & THE DEADBEATS (UK) (11/4 An Club Athens, 12/4 Eightball Salonica)

ήθελα λίγο ακόμα ρε μπούστη μου, 2-3 τραγουδάκια, για να μιλήσω για live εφάμιλλο των ufomammut…

όντως, φοβερό live .
η μία κομματάρα, μετά την άλλη (έπαιξαν όλα τα αγαπημένα μου)
και προφανώς ένα encore δεν θα μας χάλαγε.

ο ήχος τέλειος, ειδικά τα solo ήταν καθαρότατα!
ξανά φέρτε τους over and over again

Για να πω την αληθεια εγω εχω προβλημα με λαιβ των 60 λεπτων απο τη στιγμη που τα παληκαρια κανουν headline εμφανιση… Και μην μου πει κανενας δεν ειχαν τιποτα αλλο να παιξουν, μια χαρα κομματαρες αφήσαν απεξω… Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το hype εχει και το τιμημα του και οι περισσοτεροι ειναι ευχαριστημενοι να το πληρωσουν (δεδομενου οτι αν καποια παλια “δεισοναυρικη” μπαντα επαιζε μονο 60 λεπτα μονο γιουχαιρσματα που δε θα ακουγοντουσαν…)

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, η εμφανιση ηταν εκπληκτικη, πολυ ωραια παρουσια στη σκηνη τα κομματια μεταδοθηκαν απιστευτα. Οι τυποι ξερουν. Ο ηχος ηταν γενικα αρκετα καλος αλλα η φωνη δεν υπηρχε πουθενα (και ενταξει αρκετες λεπτομεριες τις εφαγε η βαβουρα)… Μεγαλη εμφανιση ποιοτικά, μικρή ποσοτικά…

ΥΓ. Έχει τύχει και οι σκληρές συναυλιες που εχω παρακολουθησει τον τελευταιο καιρο να ειναι ολες απο μπαντες που βρίσκονται “στην μοδα”. Clutch, Red Fang, Uncle Acid… Το κοινο εχει πολυ καλη αναλογια 8)8) επιτέλους
ΥΓ 2. Εννοειται ειδα τον Bleedin’ κάπου.

λιγο ακριβο δεν ειναι το τικετο?

εμένα το 17αράκι της Αθήνας μια χαρά λογικό μου φάνηκε…

Καρντάσια κάντε τη χάρη στους εαυτούς σας και γεμίστε το μαγαζί σήμερα να παρακολουθήσετε ένα live σεμιναριακού επιπέδου.

Merch δεν είχαν οι βλάκες

Ειχαν δυο tshirt απο οτι ειδα.

Είχαν, αλλά το έφεραν στη μέση. Είχαν δύο μπλουζάκια (15 ευρώ έκαστο) και ένα CD (10 ευρώ).

ρε… το Vol 1 είχαν…;;;; :frowning:

Όχι, το Blood Lust :).

Ναι, λογικό, γιατί όπως ενημερώθηκα από το discogs για το Vol. 1:

Limited to 20 copies, each individually numbered
:stuck_out_tongue:

Γαμάτο το λάιβ της Θεσσαλονίκης, αλλά 60 λεπτά είναι λίγα, τάδε έφη έπρεπε να παιχτεί το Wind Up Toys και όλα θα ήταν τέλεια…

Βέβαια υπάρχει και η άποψη πως πρέπει να φεύγεις από το τραπέζι όχι απολύτως χορτάτος…

Φανταστικοί και οι This Is Nowhere που άνοιξαν και παίξανε non-stop το σετ τους, ισάξιοι (γνώμη μου) με τους Uncle Acid σε απόδοση και αντίκτυπο, κρίμα που είχαν το δίσκο τους μόνο σε βινυλιο, αλλά ευτυχώς έχουν σελίδα στο bandcamp:

Τώρα που ακούω το δίσκο των This Is Nowhere, η μουσική ακούγεται διαφορετική από αυτά που παίξανε χθες. Το βινύλιο στο merchandise είναι άλλη δουλειά από το δίσκο του bandcamp?

Το βινύλιο των This Is Nowhere έχει μέσα και το CD.

θενκς για τη διευκρίνηση :slight_smile:

Η συναυλία χθες έσπειρε. Ο ήχος ήταν πολύ καλός, η εκτέλεση απίστευτη. Έπαιξαν όλα τα αγαπημένα μου κομμάτια, τόσο από [B][B]Blood Lust[/B][/B] όσο και από [B]Mind Control[/B]. Το τζαμμάρισμα στο [B]13 Candles[/B] με απογείωσε. Φοβερό δέσιμο και ως μπάντα-έδωσαν ενέργεια.
Αλλά, δύο παράπονα:
-[I]Που ήταν το merch; Ξεσήκωσαν οι Αθηναίοι και τα λιγοστά που ίσως έφεραν;[/I]
-[I]ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ 60 ΛΕΠΤΑ;;!!![/I]

Τι φάση ρε γαμώτο; 5 ευρώ το τέταρτο πήγαινε η ταρίφα;;

Όσον αφορά στους [B]This Is Nowhere[/B], γάμησε που το έπαιξαν [I]non-stop[/I], δημιούργησε κατευθείαν μία φοβερή ατμόσφαιρα…
Πολύ καλή μπάντα…

τα τραγούδια που έπαιξαν στο λάιβ είναι από τον επερχόμενο δίσκο απ’ότι μου είπε ο τραγουδιστής.Και εγώ την ίδια απορία είχα…
Πάντως πολύ καλή εμφάνιση και από τις 2 μπάντες.Για τους UNCLE ACID & THE DEADBEATS όμως 60 λεπτά εμφάνιση είναι ντροπή.

Καθυστερημένα (για το live της Αθήνας)

Φοβερός ήχος, φοβερή κίνηση στη σκηνή κλασσικά απίστευτες συνθέσεις εκτελεσμένες σωστά ως επί το πλείστον (με μικρές αποκλείσεις στα φωνητικά).
Για να πω την αλήθεια τους περίμενα λίγο πιο επικοινωνιακούς αλλά στην τελική so what…
Στα αρνητικά: δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη μόδα οι νέες μπάντες να παίζουν το πολύ 60 λεπτά… δεν λέω να δίνουν όλοι τρίωρα show όπως κάνει ο Mark Shelton οποίος κοντεύει τα 60 αλλά αν δεν χτυπάς καθαρό χρόνο 1:15 τότε είσαι foul. Με χάλασε επίσης το γεγονός ότι δεν βγήκαν για encore και έτσι άφησαν και μια πικρία. Ίσως οι συγκεκριμένη μπάντα έγινε επαγγελματική (με τα θετικά και τα αρνητικά που συνεπάγονται με αυτό) πολύ γρήγορα.

video: http://youtu.be/92LQU0zXk48

Μόνο εμένα δεν με πείραξε η διάρκεια;; Θέλω να πω… Ρε σεις, δε νομίζω ότι σε κανέναν περισσεύουν 17 και 20 ευρώ για να τα πετάει έτσι. Τη στιγμή λοιπόν που γίνονται τόσα live, θεωρώ ότι ο καθένας οφείλει να το ψάξει και λίγο παραπάνω. Οι Uncle ας πούμε από Φλεβάρη-Μάρτη που παρακολουθώ εγώ, στην καλύτερη παίζαν 13 τραγούδια. Εδώ και ένα μήνα δε, σταθερά παίζουν τα συγκεκριμένα 12 χωρίς encore. Αυτά τα κοιτάμε πριν το live για να μην κλαίμε τα λεφτά μας μετά. Προσωπικά το σκέφτηκα, το αποδέχτηκα, ήθελα να τους δω, πήγα. Γνωρίζοντας κιόλας ότι παίζουν μόνο τόσο, φρόντισα να το απολαύσω στο έπακρο. Δε λέω ότι δεν είναι κρίμα, ότι δε θα ήθελα παραπάνω, ότι νέες μπάντες είναι ντροπή να παίζουν μόνο τόσο μπλα μπλα μπλα, αλλά τουλάχιστον εντελώς συνειδητά πλήρωσα ακριβώς γι αυτό.

Αυτό που με πείραξε από την άλλη, ήταν το ασφυκτικά γεμάτο An και το στονερομπούγιο, έλεος. Μία γαμημένη ώρα ήταν το λάιβ. Μία. Και μέσα σε αυτή δεν άντεξες να μην το σκάσεις, όχι, έπρεπε να πεθάνουμε εκεί. Και έπρεπε να είσαι τόσο κλασμένος ώστε να πρέπει κάθε 10’ να μετακινούμαι γιατί δεν ξέρεις πού πατάς και που βρίσκεσαι με αποτέλεσμα να με λούζεις με μπύρα, να με χτυπάς, να πέφτεις πάνω μου, να ρίχνεις γενικά κόσμο, wtf dude?!! Δεν σου είπε κανείς να μην μπαφιάζεις, αλλά λίγος σεβασμός δεν βλάπτει. 'Αμα δεν την παλεύεις, πήγαινε κάτσε από πίσω και όχι πρώτη σειρά, ουστ.

Τέσπα, ιναφ με την γκρίνια. Στα του live και της απόδοσης, ο θχειος έσπειρε. Δεμένη μπάντα, ωραίος ήχος, βαρύ και μερακλίδικο παίξιμο, φοβερή κίνηση και σκηνική παρουσία. Θυμάμαι στο Death’s Door συγκεκριμένα ένα σημείο που χοροπήδαγαν σαν κατσίκια και μου είχαν φύγει τα σαγόνια. Μου σκότωσαν το 13 Candles βέβαια, μα ας είναι, τους αγαπώ.

Πάντως επειδή την συγκεκριμένη, παραπάνω απάντηση την άκουσα και μέσα στο λάιβ περί διάρκειας έχω να πω ότι και εσύ ήξερες ότι στους Uncle acid π΄γες όχι στους Saxon όποτε λογικό να ήταν γεμάτο μπάφους, μούσια και χιπστεράδες. Το ήξερες-ας το απολάμβανες περισσότερο :smiley:

Με καλή διάθεση τα παραπάνω μιας και δεν θεωρώ κάποιος να κατακρίνει την στάση μιας μερίδας νέων μπαντών να παίζουν τόσο κουτσουρεμένα. Τουλάχιστον αυτοί όσο παίξαν γαμήσαν θα μου πεις.