Μήπως τελικά η σωτηρία της μουσικής βρίσκεται στο underground?

Γι’αυτό και ανέφερα ότι δεν είναι κανόνας.
Έκανα αναφορές στο στυλ “mainstream=εμπορευματοποίηση” από την αντίστροφη πλευρά. Δηλαδή κάποια κλισέ που επαναλαμβάνονται και στις 2 περιπτώσεις (αν και μάλλον δεν το διατύπωσα έτσι ώστε να γίνει απόλυτα κατανοητό).

Όπως μπορείς να βρείς κακή παραγωγή/κακό ήχο σε Live από μία underground μπάντα, έτσι το συναντάς και σε μια mainstream (με την ίδια συχνότητα).
Όπως μια mainstream μπάντα μπορεί να βγάλει ένα ανέμπνευστο δίσκο, το ίδιο μπορεί να συμβεί και για μια underground (πάλι με την ίδια συχνότητα).
Δεν υπάρχει κανένας χρυσός κανόνας και καμία χρυσή συνταγή.

Ο επίλογος μου είναι το πιστεύω μου.
Και δε μ’ αρέσει ιδιαίτερα αυτός ο διαχωρισμός (όπως και κανένας διαχωρισμός, γενικά). Δεν ακούω καμία μπάντα κρίνοντας από το label στο οποίο ανήκει, ούτε από τη βάση οπαδών της, για να την κατατάξω πριν προχωρήσω σε ακρόαση. Ακούω τη μουσική της.
Αυτό στο οποίο διαφωνώ είναι η μονομανία και ο μηδενισμός που έκανε στο πρόλογο του 1ου ποστ του ο worst enemy (no offence) :wink:

νέα είδη το ένα χειρότερο από το άλλο, εμπορευματοποίηση της μουσικής στο φουλ, δισκογραφικές που βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό των καλλιτεχνών, ανεμπνεύστες και άνευρες μουσικές, χιλιοπαιγμένα πράγματα, έλλειψη πρωτοτυπίας, έλλειψη ζωντάνιας, περασμένα μεγαλεία και μεγαθήρια στο προσκύνιο, πανάκριβα και αδιάφορα κακά λαιβ, αρπαχτές και ανούσιες επανασυνδέσεις, κοινό που υποστηρίζει όλη αυτή την εμπορική στάση στη μουσική, όλο αυτό το παιχνίδι αντιμετώπισης της μουσικής ώς “εργασία” και φορέα κέρδους για καλλιτέχνες, μπάντες, δισκογραφικές, μανατζερς, ιδιοκτήτες μαγαζιών, οργανωτές συναυλιών και τα σχετικά… Όλα τους άρρηκτα συνδεδεμένα συνθέτουν το σημερινό mainstream κυρίως (αλλά όχι και αποκλειστικά) στερέωμα, αναφερόμενος σε κάθε λογής είδος από το metal, μεχρι την ποπ κ.ο.κ, και που για πολλούς οδηγούν προς τα πίσω ή προς τα κάτω όπως θέλετε, αυτό που όλοι αγαπάμε, την μουσική, ώς ένα από τα σημαντικότερα μέσα εκφρασής του ανθρώπου τις τελευταίες δεκαετίες…

Είναι πολύ μακριά από τη λογική μου, τόσο ότι το mainstream είναι όλα τα παραπάνω και το underground είναι η Αλήθεια που κατέχουν όμως λίγοι, όπως και αντίθετες απόψεις που βγάζουν οτιδήποτε underground σκάρτο, λογικές του στυλ “τους ξέρει αυτούς η μάνα τους ?”.

Αυτό για να γίνει περισσότερο κατανοητό τι εννοούσα στην προηγούμενη μου τοποθέτηση!

πια μονομανία και μηδενισμός??? Ίσα ίσα ακούω και ασχολόμαι αρκετά θα έλεγα με το mainstream, γι αυτό και μπορώ να κρίνω και να επισημάνω τις όποιες διαφορές, γι’ αυτό και πιστεύω ότι πολλά σημεία της παραγραφου που quot-αρες στο τελευταιο ποστ σου συναντιούνται μόνο στο mainstream και άλλα είναι απλά πιο συνηθισμένα εκεί πέρα.

καλά δεν το είπα με επιθετικό ύφος, για χάρη της κουβέντας χρησιμοποίησα την παράγραφο που έκανα quote :wink:
Μου φάνηκε κάπως απόλυτο το ύφος, that’s all!

Θεωρώ ότι παντού μπορείς να βρείς καλή μουσική. Από τη μπάντα που πουλάει εκατομμύρια, μέχρι τη μπάντα που παίζει μπροστά σε 50 άτομα.

Νομίζω η διαφορά είναι κυρίως θέμα νοοτροπίας του ακροατή, όπως σωστά ανέφερες!

Επίσης, ένα καλό θέμα είναι το ποιά είναι τα όρια του underground και αν αυτά πλέον υπάρχουν…

+1
Δλδ όσα live σε underground φάση έχουν δώσει π.χ. οι Last Rizla σας χάλασαν; Πλέον υπάρχουν τα μέσα να γίνεται πολύ προσεγμένη δουλειά και στο underground. Και αυτό στέλνει αισιόδοξα μηνύματα στον μουσικό χώρο.

ντάξει, κάποιος πολύ “κακός” θα αναφέρει την ειρωνεία πως [B]κάμποσα άντεργκραουντ σχήματα [/B]δίνουν λαιβ στον [U]ΙΔΙΟ ΣΥΝΑΥΛΙΑΚΟ ΧΩΡΟ που δίνουν λαιβ μπαντάρες του μαινστρημ χώρου [/U]([I]και εννοώ τα μαγαζιά και όχι καταλήψεις- αυτοδιαχειριζόμενα στέκια, αν και δεν αποκλείεται να γίνεται κάτι τέτοιο, εστω εξωτερικό[/I])…
Ίδια τα μηχανήματα -[I]τις περισσότερες των περιπτώσεων[/I]- βλέπετε…
Όποτε ένα άντεργκραουντ σχήμα, οφείλει βέβαια να’χει ψηλά τον πήχη με τη μουσική που γουστάρει να παίζει, να προσπαθεί να διαθέτει- [I]όσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο[/I]- το καλύτερο εξοπλισμό για λαιβ, κτλ. κ.τλ…
[B]Προσωπικά όμως, τελευταία δίνω λιγότερη έμφαση στις μαηνστρημ μπάντες και περισσότερη στα άντεργκραουντ. Θέμα προσωπικής επιλογής, είπαμε…[/B] :slight_smile:

So damn true for me, too…