Unearthly Trance

Εδώ θα μιλάμε για την κορυφαία sludge μπάντα των 00ς.


Δημιουργήθηκαν το 2000 από μέλη των (φανταστικών) blackmetallers Thralldom και ξεκίνησαν ως side-project. Στην πορεία έγιναν πρώτη προτεραιότητα και full μπάντα (με περιοδείες κλπ.).

Α) The Early Days


Πρώτη τους εμφάνιση το 2000 με την κασέτα “Sonic Burial Hymns”. Ξεχωριστό για την εποχή sludge, χωρίς stoner-ιές (ψιλο-must για την εποχή) αλλά ντουμιές και γερή μαυρίλα που φανερώνει το ΒΜ background της μπάντας. Το “Lord Humanless Awakens” ξεχωρίζει, και την επόμενη χρονιά κυκλοφόρησε σε single.
Πάλι μέσα στο 2001 κυκλοφόρησε το 2ο ντέμο τους σε CD που είχε μαζί και τα κομμάτια της κασέτας με τίτλο “Nuit / Sonic Burial Hymns”. Καλύτερος ήχος στα νέα κομμάτια, και καλούπωμα του ιδιαίτερου στυλ τους.
http://www.youtube.com/watch?v=6n6AiIYxXfw

B) The S.O.S-S.O.S Era

2002 Και κυκλοφορεί το 3ο, καλύτερο και τελευταίο demo τους με τίτλο “Hadit”. Αλλαγή στο ύφος, καθώς οι ταχύτητες πέφτουν αισθητά, το ύφος γίνεται ΑΚΟΜΑ πιο grim, doomy και σκοτεινό.
Το 2003, η σημαντική Parasitic Records κόβει το εφτάρι “V.V.V.V / Frost Walk With Me”, και το όνομά τους παίζει έντονα στους underground κύκλους. Η σκηνή συγκλονίζεται λίγο μετά, με την κυκλοφορία του ντεμπούτου άλμπουμ “Season of Séance, Science of Silence” από τη Rise Above.

Για κάποιους η κορυφαία στιγμή τους, σίγουρα η πιο ακραία. Βρίσκεται πολύ πιο κοντά σε σχήματα όπως οι Teeth of Lions Rule the Divine παρά στους Crowbar ασπούμε. Μονολιθικό, μαύρο και παγωμένο, στέκει μόνο του σε ένα ύφος που οι ίδιοι επέλεξαν να μην ξανα-ακουμπήσουν.
http://www.youtube.com/watch?v=xtVmiXp6StY

C) In the Red
To 2004 κυκλοφορεί από τη Rise Above το 2ο άλμπουμ τους με τίτλο “In the Red”.

To ύφος έχει εμπλουτιστεί με ποικιλίες στο tempo, καθαρότερο ήχο και πιο ολοκληρωμένες συνθέσεις. Η θανατίλα/μαυρίλα φυσικά είναι ακόμα εδώ. Για μένα ένα από τα καλύτερα sludge albums των 00s.
http://www.youtube.com/watch?v=QrC9e9DpeTI
[RIGHT]
συνεχίζεται…[/RIGHT]

D) The Trident
Μετά την επιτυχία του “in the red”, η μπάντα υπογράφει στη Relapse και το 2006 κυκλοφορεί το 3ο άλμπουμ της με τίτλο “The Trident

Για μένα το καλύτερό τους, μικρότερες διάρκειες, αλλά φονική έμπνευση που επικαλύπτει την σταδιακή υποχώρηση της θανατίλας. Περισσότερο sludge πλέον παρά black metal, αλλά και με ζόρικα crust ξεσπάσματα. Δίσκος-μνημείο, δεκάρι ακατέβατο.
http://www.youtube.com/watch?v=OF7utwNdvaY&feature=fvw

E) Intermission I
Μετά την επιτυχία του “the Trident”, η μπάντα κάλυψε το 2007 κυκλοφορώντας δυο πολύ καλά ΕΡ, τα “The Axis Is Shifting” και “Eleven Are the Voices

Σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν τα συνθετικά επίπεδα του “the trident” αλλά είναι άψογα αμφότερα.

F) Electrocution
Το τέταρτο άλμπουμ τους με τίτλο “Electrocution” κυκλοφόρησε από τη Relapse το 2008.

Και είναι μάλον το χειρότερό τους, στα ίδια χνάρια με το “trident” αλλά χωρίς την έμπνευση.
http://www.youtube.com/watch?v=eM4oFUZfStw

G) The Splits
Νετά την κυκλοφορία του “Electrocution” η μπάντα επιδόθηκε σε ένα μπαράζ split κυκλοφοριών που ούτε οι ίδιοι δε νομίζω να τα θυμούνται όλα. Βαθιά ανάσα και πάμε:

Ξεκίνημα με το φανταστικό “Psychological Operations” σπλιτ με SUMA τo 2008, που είναι απλά ένα από τα καλύτερα σπλιτς των τελευταίων χρόνων, το 2009 μπαίνει με το μέτριο split με Aldebaran όπου διασκευάζουν και His Hero Is Gone, αλλά ξεχρεώνει με το μέγιστο “Sabbath of Spirals” στο φοβερό σπλιτ με Ramesses. Στο σπλιτ με τους θεούς Minsk που περιέχει μόνο Roky Erikkson διασκευές οι UT τρώνε σκόνη, ενώ στο εφτάρι με τους Volition αμφότεροι διασκευαζουν Winter. Για το 2010 έχει ανακοινωθεί άλλο ένα σπλιτ εφτάρι με τους The Endless Blockade.

Καλά όλα αυτά, αλλά η μπάντα έχει μπει από το φλεβάρη στο στούντιο για να ηχογραφήσει το 5ο άλμπουμ της. Ψόφος.

Και μετά από όλο αυτό το κατεβατό, κάπου εδώ μπαίνει ο cirkus και λέει πως “UT είναι μόνο το πρώτο” κλπ και γινόμαστε μπίλιες. :stuck_out_tongue:

Πείτε.

εχω ακουσει trident και electrocution, τιμια μπαντα μου φαινονται, πολλα σπλιτς

αυτα :-s

Έχω ν’ακούσω κάτι χρόνια αλλά θυμάμαι οτι το Electrocution είναι μεγάλη μούφα :stuck_out_tongue:

Μόνο το The Trident έχω ακούσει μετά από αποθεωτικό ποστ του θρεντστάρτερ στο Σλατζ Θρεντ. Γούσταρα!

Κατεβασα χτες In the Red και ακουω τωρα,μιας και ειμαι λιγο πισω(αρκετα :p) σε αυτο το χωρο…

Eχω κολλησει με αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=7ikumoV7ryY(σκατα ποιοτητα,αλλα κλαιν,got the point)(2.50 καπου εκει,πλιτσ πλιτσ)

και γενικα γουσταρω τον δισκο,πολυ θανατιλα και ντουμ(σε σημεια μου ηρθαν στο νου οι electric wizard),ενω δεν ξερω,μου θυμιζει Melvins ο τραγουδιστης,τα φωνητικα ενιγουεη…

Παντως ακουγεται μια χαρα,το περασα σε Mp3 να ακουω αυτες τις μερες που θα παω εκδρομουλα να λιωσω…θα προμηθευτω και τα υπολοιπα λογικα…

καταρχάς συγχαρητήρια στον bleedin history για την περιγραφή.:thumbup:
κορυφαία μπάντα όχι μόνο των 00’s αλλά γενικά.
για την ψήφο μου είμαι ανάμεσα στο ντεμπούτο και στο trident.ψηφίζω το δεύτερο γιατί αν και μ’αρέσει περισσότερο το πρώτο, με το trident τους γνώρισα και τους αγάπησα αλλά και επειδή είναι ο δίσκος με τον οποίο άρχισα να εμβαθύνω στο sludge για τα καλά.

Πολυ καλη η περιγραφη Bleedin.Ωραιος…:slight_smile:
οπως αναφερει κι ο horror ειμαι κι εγω αναμεσα στο ντεπουτο και το The Trident αλλα εγω θα ριξω την ψηφο μου στο “Season of Séance, Science of Silence”,οταν το ειχα πρωτοακουσει μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση,οπως λεει και ο Bleedin ‘‘Μονολιθικό, μαύρο και παγωμένο’’…παω να βαλω να ακουσω τωρα το Mass of the Phoenix…8)

Δυστυχώς δεν τα έχω ακούσει όλα οπότε κρατάω την ψήφο μου για αργότερα. Θυμάμαι εποχές 2003 περίπου, μου είχαν φέρει από Αγγλία (εδώ δεν το έβρισκα) το Season…Μεγάλη δισκάρα, χαοτική ατμόσφαιρα, το τελευταίο κομμάτι του δίσκου ειδικά με είχε στοιχειώσει. Τότε δεν είχα και μεγάλη επαφή με σλατζ οπότε με έχει σημαδέψει ως ένα από τα πρώτα άλμπουμς του ιδιώματος που άκουσα. Τώρα πως μου είχε κάτσει να το ψάχνω ούτε που θυμάμαι, θα είχα διαβάσει καμιά βλακεία στο χάμμερ και θα είχα εντυπωσιαστεί πιθανότατα. Εκτός από αυτό έχω ακούσει το Trident και κάνα δυο κομμάτια από το In The Red. Γαμώ, αλλά δεν φτάνουν το πρώτο για μένα.

Καινούριο κομμάτι από το νέο άλμπουμ παίζει στρήμιν (και σκίζει) εδώ:
http://unearthlytrance.muxtape.com/

Όσο περιμένουμε τρώγωντας τα νύχια μας για το νέο άλμπουμ, διέρρευσε το νέο (και ελπίζω τελευταίο - νισάφι πια) σπλιτ με τους crust ήρωες The Endless Blockade στην Chrome Peeler records. Ντάξει, δεν ανοίγουμε νέο θρεντ για ένα split, είπαμε.

Το “Driving Blind Through The Ghost Mountains” είναι τόσο φανταστικό όσο ήταν και το “Montauk” στο σπλιτ με Suma ή το “Sabbath of Spirals” στο σπλιτ με Ramesses. Αναρωτιέμαι αν η μπάντα έχει την πολυτέλεια να “πετάει” τέτοιες κομματάρες στα splits και τι μας περιμένει στο δίσκο.
Χοντρικά το νέο δεκαπεντάλεπτο κομμάτι μάς γυρνάει πίσω στις εποχές του “In the Red” με ολίγη από “The Trident” crust-ίλα στην αρχή. Τέλειο.
Υπάρχει στο sludgeswamp.

το ακούω συνέχεια από χθες και πραγματικά είμαι ενθουσιασμένος γιατί φαίνονται σε φόρμα και αισιοδοξώ πως το νέο album θα είναι δισκάρα.απλά δε γίνεται να έχουν τέτοια κομματάρα στο σπλιτ και ο δίσκος να είναι μάπα.

όσο και να θέλω, δεν γίνεται να ακούσω the endless blockade σ’αυτή την κυκλοφορία. Το κομμάτι είναι τόσο γαμημένα τέλειο που παίζει στο repeat.
Aν η Chrome peeler δεν ήταν τόσο άσημο/αδιάφορο label και η conspiracy (που έχει το ευρωπαϊκό της distro) τόσο ακριβή, θα’χε φύγει παραγγελία με τη μία. Προς το παρόν βολευόμαστε με το mp3 και περιμένουμε μπααας και το πετύχουμε ποτέ σε κάνα πάγκο.

2 χρόνια μετά το συγκλονιστικό (και -μεταξύ μας- ψιλοαγιογδύτικο στην τιμή) σπλιτ-10" μεταξύ Unearthly Trance και Suma, oι δυο μπαντάρες (που αυτή τη στιγμή που μιλάμε περιοδεύουν μαζί στην Αμερική και παίζουν με όλη την ελίτ του sludge underground) θα ξανασυνεργαστούν.

UNEARTHLY TRANCE / SUMA “COLLABORATION” 12" EP + CD

Δεν είναι επανακυκλοφορία του παλιού, πρόκειται για ολοκαίνουρια κυκλοφορία από την (υπερτίμια) Throne Records (είχε βγάλει και το τελευταίο έπος των Suma σε βινύλιο) και θα’ναι άλμπουμ-συνεργασία και όχι τυπικό σπλιτ (κάτι δηλαδή σαν αυτό που έκαναν οι Neurosis/Jarboe, SunnO)))/Boris κλπ.)

το sleepwalking παίζει streaming εδώ:

Το ειδα στο Throne Records αλλα δεν καταλαβα,το αγοραζεις πακετο σε Βινυλιο και CD?

ναι.

Ε λογικά θα πάει για αγορά μαζί με τα Fleshpress κάποια στιγμή.
Στηρίζουμε Throne Records.

Xαχα!Τα Felshpress τα τσεκαρα και πριν τελειωσει ο μηνας θα βαλω λεφτα στη καρτα και θα χτυπησω και τα δυο επακια!Μην σου πω οτι θα παρω και το Suma/Unearthly Trance βινυλιο με το CD αν και δεν εχω ακομα πικ απ :p!Απο Throne πηρα τα 2 cd Suma τα οποια περιμενω αυτες τις μερες(Για την ακριβεια απο χθες :p)

Unearthly Trance played our FINAL show in Nagoya, Japan. We will no longer be playing live again. Thanks to all who came to see us over the years! -Ryan Lipynsky

σκατά.

κλαμα

Ναι…το ειδα κι εγω αυτο κι εχω ξενερωσει τη ζωη μου!Απο τα μεγαλυτερα μου κολληματα τα τελευταια χρονια…Δεν εχω ομως ακομα καταλαβει αν διαλυονται η αν απλως σταματανε να παιζουν λαιβ??

ξενερα.