UNISONIC - Νέα μπάντα απο Michael Kiske, Dennis Ward και Κai Hansen

Από τον Kiske. Το έχει κουράσει με το “μια έτσι και μια αλλιώς”.
Η τελευταία φορά που πραγματικά με συγκίνησε είναι στο πρώτο Avantasia.
Όχι ότι δεν έχει κάνει συμπαθητικά πράγματα εδώ κι εκεί, αλλά τίποτα το φοβερό.

Και εγω δεν εχω πολλες προσδοκιες, αλλα θα το ακουσω και θα του δωσω την ευκαιρια να με διαψευσει… Φωναρα ο Kiske και μακαρι να επιστρεψει στα μεταλλικα πραγματα… Παντως μια επανενωση των Helloween της Keepers περιδου θα ηταν ονειρο, αλλα δεν το βλεπω να γινεται ποτε… Αν και στην ζωη ποτε μην λες ποτε…

αν θα γινει κατι τετοιο μου φαίνεται πιο ευκολο να γινει για μια εμφανιση η για μια μινι περιοδεία μονο…

E υπερβολας τωρα,ουτε καν στο δευτερο που τραγουδαει και στο καλυτερο Avantasia κομματι?:stuck_out_tongue:

Aλλα στα 2 πρωτα Avantasia ηταν και οι συνθεσεις και ο ρολος του τετοιος.Πομπωδη ρεφρεν,επικα μερη κτλπ.Αλλα και το Shelter δυνατη στιγμη το λες πιστευω…

μια χαρά ήταν και στο δεύτερο, αλλά εκεί το περίμενα, ήμουν προετοιμασμένος.

όταν αγόρασα το πρώτο, με το που μπαίνει το refrain του “Reach Out For The Light” παίζει να δάκρυσα.

hell yeah…!!

Εγω το παθαινω καθε φορα που τον ακουω σε μεταλ κομματι αυτο.Νταξει δε δακρυζω αλλα μου σφιγγεται η καρδια:oops:

Εδω το παθα και στο τελευταιο Rays που δεν ειναι και κανα σοβαρο κομματι:p

Και εγω γουσταρω τρελα να τον ακουω και νιωθω ενα ‘‘κατι’’, μακαρι να ειναι καλο και αυτο αλλα εχω αμφιβολιες…

Εγω ευχαριστήθηκα πολύ που τραγούδησε στους Revolution Renaissance. Έχει κομματάρες μέσα όπως το ομώνυμο και κάτι δυνατές μπαλάντες που θυμίζουν παλιά εποχή… Επίσης στους Tribuzy πιστεύω το κομμάτι Absolution ήταν απο τα πιο ενδιαφέροντα…
Το θέμα είναι όμως όχι τα metal κομμάτια μιας και δεν περιμένω απο τον Kiske ή τους Helloween ένα Keepers 4. Η ιστορία γράφτηκε απο 5 συγκεκριμένους ανθρώπους και όχι μόνο απο τον Kiske. Ήταν το σύνολοπου δημιούργησε αυτο το διαμάντι όπως είχε πει και ο Hansen σε μια συνεντευξή του. Η χημεία που τους έδενε. Για πάρτε για παράδειγμα τα κομμάτια του Kiske στα Keepers… Το μόνο που με συγκινεί εμένα προσωπικά είναι το We Got The Right λόγω τηςφοβερής ερμηνείας του (για τα Keepers μιλάω μόνο). Μιλάμε για έναν Kiske 18 χρονών που ζήταμα να είχε ιδέα με το όλο concept γύρω απο το metal. Κακώς ή καλώς για κάποιους έτσι ήρθαν τα πράγματα.
Κάθε κίνηση τέτοια (reunion) θα ήταν άσκοπη. Δεν μπορω να καταλάβω γιατι όποτε αναφέρουμε Kiske μιλάμε για Helloween μιας και o Deris γράφει μια χαρά κομμάτια και χωρις αυτόν δεν θα υπήρχαν οι Helloween. O Weikath το μόνο που θυμάται είναι τα τσιγάρα του και όχι ότι έχει γράψει κομμάτια σαν το Eagle Fly Free, Keepers κτλ. Όσο για τον Kai δεν το συζητώ αφού με τους Gamma παίζει να γνωρίζει και περισσότερη επιτυχία και δεν τον ενδιαφέρει ένα τέτοιο ρίσκο. Αν και άμα συγκρίνουμε Henjo με Weiki θα καταλάβετε ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στο τομέα ικανότητων και ούτε εγω θα ρίσκαρα για κάτι τέτοιο. Από την άλλη οι συμμετοχές του Kiske σε metal δίσκους είναι φοβερές αν και εμένα προσωπικά μου αρέσουν και τα solo δημιουργήματα του.
Όσο αφορά τους Unisonic δεν περιμένω να ακούσω power και ούτε ποτέ περίμενανα ακούσω. Άρα συγκρίσεις τύπου past με future δεν στέκουν καθώς κινούντε σε διαφορετικά χωράφια. Ευχαριστήθηκα πολύ με τους Place Vendome και μακάρι να είναι στα επίπεδα του. Τι λέμε τώρα υπάρχουν κομματάρες εκεί (Cross The Line, Streets of Fire, Sign Of the Times) και η φωνή του Kiske είναι όσο καλύτερη γίνεται Άμα είναι στα ίδια επίπεδα θα είναι μια πολύ καλή αρχή. Τώρα όσον αφορά τα live τους πιστεύω ότι όλοι βλέπουμε το πόσο μοναδικός είναι πάνω στην σκηνή και ότι δεν έχει χάσει αυτη την μαγεία του παρελθόντος.

Δηλώσεις του Kiske για τα πρώτα live με τους Unisonic…

[I]Hi Folks!

Having done my first live shows after almost 17 years I’d like to say that I was really thrilled about still having many friends out there after such a long time. Some people even came from Russia just for our freaking warm up shows, another guy came from Turkey! That’s unbelievable. I am deeply honoured and moved by this and don’t take any of it for granted. My voice was not half way where I want it to be in terms of condition for live situations, this always needs some time, especially after so many years, but on most songs I did well and the audience was great. It was very important for me to do this and to have new face to face contact with you people again after isolating myself for a long time. In Sweden it was extremely cool to see how welcome UNISONIC was and how many autographs we had to give afterwards. And it was not only Keeper or Place Vendome CDs I had to sign; every second CD seemed to be one of my solo CDs. I didn’t expect that. ?

I have been quite harsh on the metal-scene over some time and was pretty pissed about it, because I can’t deal with certain things in it, and that might have made me be a bit unfair occasionally, but that wasn’t for very long. And meeting many of you fans now again has helped me to adjust even more now. I don’t hate all metal, I just hate morally wrong ideologies which are circulating within the metal-scene and I don’t accept any sort of art-slavery. But I still like rock music, yes, even some of my favourite metal-records of my youth, because most of them are simply great rock records. In many ways the music wasn’t really the problem. My problem was, is and will always be the satanic sickness that is so common in the scene. I have NO understanding for inhumanity and heartlessness glorifying people and fascistic mentalities. I believe in good-hearted humans, love and understanding, and that free and honest music is the only law for a healthy and true music-culture. What I have criticized about the metal-scene was and is very just, but to each its own of course. I will always speak my mind. My spiritual, moral and artistic convictions haven’t changed a bit, but I am a lot more relaxed now and if I went too far sometimes in the past, I am sorry, I don’t want to be unfair at all. Not all metal fans are Ignorants or Satanists, I never really thought that anyway. I have actually met only cool, good-hearted and intelligent metal and rock-fans on this very short ?Tour?. Some even seem to understand my way of thinking, when we talked. They were much more open minded and friendly than I thought, and if that would be representative for the majority, I’d be very happy. I wanted to get these words out to you guys while all is still fresh. -

Love and Peace!
See you sometime!

Michael Kiske[/I]

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου πλέων να δω reunion των Helloween. Θα προτιμούσα να έβλεπα τον Kiske να παίζει κανένα show η κανένα μικρο support tour με τους Gamma Ray. Οι σχέσεις του με τον Hansen είναι πολύ καλές, κατά τα λεγόμενα και των δυο και ακόμα και τις εποχές των Keeper υπήρχε πολύ χημεία μεταξύ τους.
Στους Helloween έχουν απομείνει μόνο ο Markus και ο Weikath και το στιλακι τους έχει αλλάξει τελείως! Ο Weiki δεν παίζει καν κάποια παλιά του solo και riff όπως θα έπρεπε και κατά την γνώμη μου, εκτός από τα How Many Tears, Eagle Fly Free, Dr. Stein και Keeper δεν συνείσφερε και πολλά στο παρελθών.

Συμφωνώ και με ότι έγραψε ο AngelCryGr όσο αναφορά τους Revolution Renaissance, Place Vendome και Unisonic.

Χαίρομαι που πέρασε καλά στα live ο Kiske, άλλωστε φάνηκε και από το videaki στο Sweden Rock. Υπερέβαλε λίγο για την κατάσταση της φωνής του, δεν ήταν και τόσο “χάλια” πια. Το μόνο που δεν καταλαβαίνω ώρες ώρες είναι οι αλλαγές στο σκεπτικό του, αλλά από την άλλη χαίρομαι που αποδέχτηκε ή κατάλαβε κάποια πράγματα και του αρέσει πραγματικά αυτό που κάνει.

Bιντεάκι με καλή ποιότητα ήχου (ποιο καθαρός και δυνατός) από την εκτέλεση του Victim Of Changes στο Sweden Rock: http://www.youtube.com/watch?v=rQ0tcQ74MlA

Απο αυτες που εγω τουλαχιστον θεωρω κομματαρες:Judas και Guardians δικα του επισης και εγραψε μαζι με Hansen Starlight,Cry For Freedom,Heavy Metal is the Law και Gorgar.Και μη ξεχναμε και το Oernst of Life που ανετα στεκοταν στο WoJ και προσωπικα το γουσταρω απειρα:wink:

Μιλωντας παλι μονο για κομματαρες απο την επομενη era ξεχνας tale that wasnt right και co-writing του Save Us.

Το ενα ακρο ειναι η αποψη “πεταξτε τον Deris εξω και καντε runion με Kiske”.Aλλα και αυτο που λες εσυ ,“Δεν μπορω να καταλάβω γιατι οποτε αναφέρουμε Kiske μιλάμε για Helloween”,ε το βρισκω υπερβολικο:p Δεν ειναι θεμα συγκρισης-γιατι να πηγαινει παντα εκει το θεμα-,ειναι θεμα νοσταλγιας και ειναι απολυτα φυσιολογικο να συνδεονται για παντα αυτες οι 2 εννοιες,ανεξαρτητα απο τον Deris η τη μετεπειτα πορεια του Kiske.Πιστευω οτι οι περισσοτεροι θελουν απλα να ακουσουν classics και μη εκεινης τη περιοδου απο το στομα του,οχι ντε και καλα να γινει reunion(αυτο συμφωνω πως θα ηταν κακη κινηση εκ μερους ολων και θα βγαινε τελικα εις βαρος της μπαντας που εχει βρει εδω και καιρο το δρομο της).Mιλαω τωρα για ατομα που γουσταρουν Helloween για ολη τη πορεια τους,oχι για αυτους που θεωρουν οτι Helloween=WoJ+Keepers.

Απ’ ότι θυμάμαι τα Judas και Save Us είναι συνθέσεις του Hansen! Έχεις δίκιο όμως ξέχασα το A Tale That Wasn’t Right και το Gorgar.

Shame on me,την εχω ξαναπτησει μ’αυτα τα 2.Μ’αρεσει που ημουν σιγουρος για το Judas για τον Hansen και παρολα αυτα εμπιστευτηκα Wikipedia#-o:lol: Τσεκαρα booklet και εχεις δικιο εννοειται.

Γενικα συνθετικα προσφερε,εκει που ηταν μαλλον ο τελευταιος κρικος ηταν στο θεμα “ηχου” και γενικα στα lives.

Ετσι για το οπτικο της υποθεσης

Συμφωνώ με τον mpa… Κομμάτια σαν τα How Many Tears,Keeper of the 7 Keys, Eagle Fly Free, A Tale That Wasn’t Right + Giants δεν έχουν ξαναγραφτεί απο τον Weikath. To Dr.Stein δεν μου πολυαρέσει καιί φυσικά θα προτιμούσα March Of Time ή We Got The Right στην άλλη θέση του single απο τα Keeper Pt. II …
Όσον αφορά το θέμα νοσταλγίας πολλά νοσταλγώ απο τα 80s αλλά δυστυχώς έχουν αλλάξει οι εποχές… Άλλωστε άμα θες πολυ να ακούσεις Kiske με Helloween υπάρχουν bootlegs και ένα official live που γαμάει. Πλεον είμαι ευχαριστημένος με ότι έχει προσφέρει απο projects καθώς τα θεωρώ όλα ένα και ένα. Γύρω στα 90s για να ακούσεις Kiske έπρεπε να περιμένεις αρκετό καιρό. Τουλάχιστον μια τριετία. Μην με παρεξηγείς δεν είναι ότι δεν θέλω να επιστρέψει έστω και για ένα tour αλλά ξέρουμε καλά αυτό τι αποτέλσμα θα είχε. Άσε που είναι και γελοίο και τελείως αντιεπαγγελματικό για τους υπόλοιπους που θα μείνουν εκτός. Τι θα πουν στον Deris? Επιστρέφει ο Kiske για ένα tour άραξε και τα λέμε μετά? Και πόσο μάλλον ο Kai που έχει ολόκληρη μπάντα. Απλά θυμίσου ο Kai έφυγε στην κορυφή των Helloween. Σκέψου πως θα ήταν το κλίμα τότε για να φύγει… Δεν νομίζω να θέλει να επαναλάβει κάτι τέτοιο. Τεσπα αυτό είναι άλλο θέμα.
Οι Unisonic εννοείται πως θα έχουν το δικό μου support άλλωστε θα πάω και Τσεχία με τον pumpkin και εύχομαι να ακούσω και κάνα We Got The Right, Your Turn, I Believe, Longing sτο μέλλον… Γιατί όχι και κάνα New Horizons, The Calling, Freak-Away απο τα προσωπικά του Kiske. Θα το ήθελα πολύ…

Συμφωνώ με όλα όσα έγραψες. Πως και ξέχασα το Giants; Κομματάρα και ένα από τα καλύτερα τραγούδια στο Chameleon, μαζί με το I Believe.

Αν μπορέσεις τράβηξε κανένα βιντεάκι από την συναυλία (Streets Of Fire, Sign Of The Times, Souls Alive) και ανέβασε το στο youtube, θα σου είμαι πραγματικά ευγνώμων.:wink:

Διαφορετικο αυτο το αλμπουμ αλλα πλακα πλακα τα 2 καλυτερα του ειναι τα 2 πιο heavy του:p Και τη τετραδα εννοειται συμπληρωνουν When The Sinner και Longing…

Τα 4 πρωτα ειναι ιερες αγελαδες και δεν εχουν “ξαναγραφτει” γενικοτερα απ’τους Helloween.Το Giants επισης κομματαρα αλλα εννοεις οτι απο τοτε δεν εχει ξαναγραψει κατι αναλογο σε τετοιο υφος η οτι γενικα ειναι η τελευταια πραγματικη κομματαρα που χει γραψει?Αν το το δευτερο,χαλαρα διαφωνω…

Αν και είμαστε offtopic σε τέτοιο ύφος δεν έγραψε κομμάτι αποκλειστικά μόνος του που να κάνει την εξαίρεση όπως τα προαναφερθέντα. Κομμάτια σαν τα The Dark Ride και The King for a 1000 Years μια χαρά στέκονται δίπλα σε classics. Δεν τα έχει γράψει αυτός όμως. Τα μόνα κομμάτια που λες ότι αξίζουν και έχει γράψει εξ’ ολοκλήρου είναι σίγουρα το Midnight Sun, το Salvation, και το Power. Δεν συγκρίνονται όμως με κομμάτια που έγραψαν Deris (δεν νομίζω να χρειάζεται να αναφέρω κομμάτια του), Grapow (Someone’s Crying. The Chance, και ειδικά το The Dark Ride που πιστεύω ότι είναι απο τα καλύτερα κομμάτια στην μέτα Kiske εποχή). Όπως και να έχει αυτή είναι γνώμη μου και σίγουρα μπορεί να υπάρξουν διαφωνίες γιατί πάει σε θέμα γούστου μετά…

Βασικα πρωτο πρωτο το Kings Will Be Kings θα λεγα που ειναι α-πι-στευ-το και στα 3-4 αγαπημενα μου της Deris era.Για King for a 1000 years και ομωνυμο TDR εννοειται συφμωνω γι’αυτο και ρωτησα αν εννοεις να εχει γραψει πιο μακροσκελη και επικα κομματια.Νταξει τετοιο δεν εχει γραψει οντως αλλα γενικα Kings Will Be Kings και Salvation τα θεωρω μεγαλες κομματαρες…(και λιγο πισω all over the nations και midnight sun)

Όποιος ενδιαφέρετε μπορεί να ακούσει το καινούργιο κομμάτι γραμμένο απο τον κιθαρίστα Meyer στην σελιδα που έχουν στο myspace με τίτλο Souls Alive
http://www.myspace.com/unisonic
Εϊναι σε demo φάση ακόμα αλλά τα σπάει… Μου αρέσει και δεν έχει καμία σχέση με power…