Up the hammers xiv

Airged Lahm πολύ καλοί, όσο είδα.
Majestic Rite αντέξαμε τρία κομμάτια και ευτυχώς πήγαμε για σουβλάκια.
Είδαμε λίγο Iron Angel. Συμπαθητικό, έως καλό, αλλά μέχρι εκεί.
Για τους Eternal Champion, μπορεί να φάω και μπαν, οπότε σταματάω εδώ.

Για τους Αγίους, ό,τι και να πω, λίγο είναι.
Άρμα μάχης, κατέστρεψε στο διάβα του, το σύμπαν. Όλοι τους, με πρώτο, βέβαια τον Bush, που, ειλικρινά, δεν πίστευα αυτό που άκουγα…
Συναυλία για σεμινάριο και φάτσες χαμογελαστές παντού γύρω μας.

4 Likes

Μπηκα οταν βγηκαν οι majestic ryte, οκ τπτ το ιδιαιτερο αλλα ηταν ορεξατοι.
Iron angel δεν ειχα ακουσει ουτε νοτα αλλα με κερδισαν, ειδικα 2-3 κομματια στο τελος ηταν δυναμιτες, ωραιοι στη σκηνη, γουσταραν φουλ.
Μεγαλη εμφανιση απο eternal champion, δεν τους ειχα εκτιμησει τοσο στο αλμπουμ κ μου ειχαν φανει πολυ αδυναμα τα φωνητικα αλλα λαιβ ηταν αλλη φαση. Αυτο που παιζουν το παιζουν πολυ καλα και χαιρομαι που ειδα κ μια μπαντα που ειναι τωρα στο ξεκινημα της. Ειναι σε καλο δρομο.
Τελος δεν εχω λογια για οτι ζησαμε με το που βγηκαν οι armored saint, μια απτις καλυτερες (3-4) εμφανισεις μεταλ μπαντας που εχω δει ποτε. Τεραστιος μπους συγκρινεται μονο με μπρους στη σκηνικη παρουσια, υπηρχαν στιγμες που δεν ειχα φωνη να βγαλω. Ριγος οταν ξεκινησε το reign of fire, απιστευτο φιναλε.

Σε μια ωριτσα ξεκιναμε για το σημερινο, θα το παω πιο χαλαρα σημερα γιατι δε βγαινει :joy:

4 Likes

Αν και ξενέρωμα η ακύρωση των PARADOX ήταν τελικά ένα καλό διήμερο, με πολλές δυνατές στιγμές.

Οι ARMORED SAINT μας χρωστούσαν μια εμφάνιση (πάνε 20 χρόνια πλέον από την τελευταία φορά, λίγοι πια μείναμε από κείνο το live), οι SOLSTICE ακόμα καλύτεροι σε σχέση με το 2011 (και τρομερό δίσκο στις αποσκευές τους, στέκει άξια δίπλα στα παλιά τους για μένα), εξαιρετικοί ETERNAL CHAMPION, ορεξάτοι IRON ANGEL, συμπαθητικοί HITTMAN(είχα ξεχάσει την υπαρξη τους), GATEKEEPER(έχουν το potential), κεφάτοι BROCAS HELM(και ας μην βάζω τα δισκάκια τους σπίτι) και LIEGE LORD(τους είχαμε ξαναδεί όμως), απλά καλοί OLD SEASON, γλυκιά νοσταλγία για AIRGED LAMH, ωραία μπασίματα από LIZZIES(βίβα εσπάνια) και SANHEDRIN και αδιαφοροι MAJESTIC RYTE, AIR RAID.

Μερικά βιντεάκια:
AIRGED L’AMH:ragnarok

LIEGE LORD:cast out

HITTMAN:backstreet rebels

SOLSTICE:the sleeping tyrant

SANHEDRIN:the getaway

ARMORED SAINT:book of blood

ETERNAL CHAMPION:sing a last song of Valdese

IRON ANGEL:legions of evil

Οι Solstice, κατ εμε, με αυτον τον τραγουδιαρη δεν πανε ουτε για ερασιτεχνικο. Αχρωμος κ φαλτσος. Απορω χρονια τωρα

2 Likes

Διαβάζω τα ενθουσιώδη σχόλια σας αναφορικά με τον John Bush και θυμάμαι μια (πολύ παλιά) συνέντευξη των Armored Saint στο ΜΗ που είχε τον απίστευτα εμπνευσμένο τίτλο “Show us your Bush” (για όσους έχουν γνώση των βασικών της αμερικάνικης αργκό αλλά και των συνηθειών γυναικείας περιποίησης εκείνης της εποχής).

Ο οποίος John, για όσους τυχόν δεν το γνωρίζουν, είχε επίσημη πρόταση από τον Hetfield να γίνει ο τραγουδιστής των Metallica, πρόταση την οποία απέρριψε για χάρη των Armored Saint, της μπάντας που είχε σχηματίσει με τους κολλητούς του (μιλάμε για την περίοδο μετά το ΚΕΜ).

Καλά τα λες, αλλά επειδή το έχω ξαναδεί και πλέον αμφιβάλλω, πες μου σε παρακαλώ ότι το έγραψες κατά λάθος έτσι - και δεν εννοώ το όνομα των Solstice!

1 Like

Χαχα μου χει κολλησει χρονια. Ειναι σαν γραφικο τρεηντμαρκ. Γενικα αμα προσεξεις γραφω πολλα τετοια. Εχω αρχισει να πιστευω οτι ειμαι αλληθωρος κτλ

1 Like

Το γνωριζουμε, γι’ αυτο και οι Armored Saint εχουν την αποδοχη του φαμιλυ.

2 Likes

Λοιπόν ας γράψω κι εγώ για την εμπειρία μου για τη δεύτερη ημέρα του φεστιβάλ (ίσως από τις λίγες περιπτώσεις στην Ελλάδα που ένα συναυλιακό γεγονός άξιζει αυτό το χαρακτηρισμό).
Τέσσερις ακριβώς ξεκίνησαν οι Sanhedrin μπροστά σε καμία 350 νοματαιους. Η μπάντα προσωπικά με εξεπληξε και είναι μια δυο κλάσεις ανώτερη live σε σχέση με τα άλμπουμ. Ζωντάνια, δυναμική frontwoman, power trio με τσαμπουκα και τέλειο ήχο. Με κέρδισαν.
Συνέχεια με Gatekeeper και με αγνό heavy metal. Κι αυτοι ανώτεροι live σε σχέση με το δίσκο. Εντυπωσιακός ο τραγουδιστής με φοβερές δυνατότητες και ιδανικός για τέτοια μπάντα. Ήχος πάλι διαμάντι κόσμος αρκετός και ζεστός. Πολύ καλή εμφάνιση.
Old Season δεν είχα ακούσει καθόλου αλλά είχα προετοιμαστεί για καλή live εμφάνιση. Κι έτσι ήταν. Heavy/doom με επικές προεκτάσεις, ιστορίες από το πεδίο της μάχης και άλλα ωραία από μια μπάντα που τα έδινε όλα. Ο τραγουδιστής προσπαθούσε να επικοινωνήσει με το κοινό αλλά η δύσκολη ιρλανδεζικη προφορά του δεν τον άφησε😄. Ήχος σταθερά τέλειος με τα πάντα να ακούγονται πεντακάθαρα. Το κοινό να γουστάρει. Άλλη μια πολύ καλή (τουλάχιστον) εμφάνιση.
Για πολλούς λόγους επέλεξα να κάνω το διάλειμμα μου στην εμφάνιση των Solstice (μη βαρατε δεν μου αρέσουν όμως), αλλά από ότι άκουσα ήταν φοβεροί με σταθερά καλό ήχο.
Brocas helm είναι εγγύηση. Αν και ξεκίνησαν μαγκωμενοι τους συνεπήρε αυγά σιγά το κοινό και έδωσαν μια ακόμα φοβερή παράσταση. Ο ήχος ξανά σύμμαχος. Η μπάντα ενεργητικότατη και πραγματικά γουστάρει την αναγνώριση που λαμβάνει στη χώρα μας. Παίξαν τραγούδια από όλη τη δισκογραφία. Μπάντα και μουσική για σανίδι. Λίγο τα φωνητικά στην αρχή ήταν δύσκολα αλλά μετά απογείωση.
Hittman εγγυημένο US Power. Έπαιξαν όλο το ομώνυμο νομίζω συν δύο τραγούδια καινούρια (το δεύτερο κάπως καλύτερο) και μάθαμε ότι ετοιμάζουν άλμπουμ. Ο τραγουδιστής δεν ακουγόταν στην αρχή αλλά στο δεύτερο ρεφρέν του metal sport είχε στρώσε το πράγμα. Γουστάραν κι αυτοί και μάλλον δεν φαντάζονταν την αποδοχή του ντεμπούτου τους στην Ελλάδα. Έκαναν κάτι τσαχπινιες με δύο encore, ο frontman ήταν αεικίνητος και ιδιαίτερη φιγούρα. Ο κόσμος τραγουδούσε τα ρεφρέν και γουσταρε. Φοβερή εμφάνιση από μια μπάντα που δύσκολα θα ξαναδούμε.
Οι headliners της ημέρας liege lord ήταν πραγματικά το τέλειο κλείσιμο για μία μαγική ημέρα. Ξεκίνησαν ορεξατοι με τραγούδια από το master control ξεσηκωνοντας άμεσα το κοινό και συνέχισαν τιμώντας όλη τη δισκογραφία τους με κάποιες ευχάριστες εκπλήξεις από το πρώτο άλμπουμ. Σούπερ δεμένοι ο Comeau φωνητικά στο ύψος του, ενεργητικότατοι. Όταν τελείωσαν κατ απαίτηση του κοινού ξανά έπαιξαν το master control (δείτε σχετικά βίντεο). Φοβεροί. Μεγάλη προσωπική αγάπη δεν είμαι αντικειμενικός αλλά ακόμα τραγουδάω μόνος μου. Ο ήχος ήταν πάλι εκπληκτικός και νομίζω ότι πρέπει να πούμε ένα μπράβο συνολικά για τη δεύτερη μέρα ως προς αυτό.
Προσωπικά δεν πήγα στους armored saint αλλά η δεύτερη μέρα ήταν συγκλονιστική και νομίζω είναι πιο κοντά στο χαρακτήρα αυτού του underground festival.
Το πρόγραμμα τηρήθηκε κατά γράμμα.
Άντε και του χρόνου

6 Likes

Εγω,κλασικα, ετρεχα να δω φιλους αθηναιους ολη μερα και μπηκα στο gagarin οταν ο κοσμος εβγαινε μετα την εμφανιση των solstice. Ηθελα να τους προλαβω λιγο για να εχω αποψη παρολο δεν ειναι του ηχου μου γιατι τα ιδια ελεγα περσι για doomsword και περασα γαματα.
Brocas helm ηθελα να δω πολλα χρονια αλλα δεν τυχαινε (ακομα θυμαμαι την πρωτη φορα που ακουσα το cry of the banshee κ το skullfucker, γυρω στο 2010 πηγαινα να πληρωσω τη δεη στα ανω πατησια οντας ακομα φοιτητης και τα ακουσα 5 σερι φορες το καθενα στο mp3 player μου). Αρκετα καλη εμφανιση και αποθεωση απτον κοσμο. Απ οτι καταλαβα χαιρονται καθε φορα που παιζουν στην ελλαδα, μπαντα οτι πρεπει για φεστιβαλ.
Hittman παιχταραδες, φοβεροι στο σανιδι και φουλ επικοινωνιακοι. Φανηκε να ξαφνιαζονται απο τις αντιδρασεις του κοινου, πολυ sing along.
Τελος τεραστιοι liege lord για ατελειωτο headbanging αν δεν ειχε προηγηθει ο ολεθρος απο armored saint, δεν αντεξε ο αυχενας μου και πηγα προς τα πισω. Ηταν οτι επρεπε για να κλεισει ενα πολυ ωραιο 2ημερο. Αντε κ του χροονου, πηρα εισιτηριο ηδη

3 Likes

Armored Γαμάτοι, 3 φορά, ξέρεις τι να περιμένεις.
Εκπληκτικοί οι Brocas ? Ουτε προβά να παίζανε. Ωραίοι τύποι, καλά τα δισκακία αλλά… πολυ νοθρό παίξιμο και φωνη εντελώς κλασμένη. KIT τοτε που έεγαν οτι θα το διαλαγανε ήταν πολυ καλύτερα αλλα και πάλι, ΔΕΝ.
Hittman καλοί και ο μόνος σοβαρος λόγος που με έκανε και πήγα, αλλά με χάλια ήχο που χανόταν ανάλογα με τη θέση με το PA στα πλάγια να έχει μια νεκρη γωνία, ΝΑ με το συμπάθειο. Γενικά χάλια ήχος που δυστηχώς είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση στο Gagarin.
Liege Lord, συμπαθέστατοί αν και δεν είχαν το κάτι παραπάνω. 2 φορες παλιότερα που τους έχω δει ειχαν βγάλει πιο τσαγανό.
Τα άλλα ΔΕΝ μου κάνουν κάτι και δυστηχώς τα τρου φεστιβάλ ανακυκλώνουν συνέχεια τις ίδιες μπάντες. Εχω χρόνια να πατήσω σε KIT και UTH σε ελάχιστα και παντά για 1-2 γκρούπ.

Φίνα περάσαμε κ χθες με ETERNAL και WRATHBLADE αν κ ο χωρος δεν πολυεκανε

3 Likes

Βλέπω τα βιντεάκια των Armored Saint από τη συναυλία…

Ρε τι ζήσαμε…

4 Likes

Συγκλονιστικη εμφανιση απο Armored Saint, μιλαμε ολοκληρη η συναυλια ηταν ενα μεγαλο highlight… Αψεγαδιαστη αποδοση, τρομερη ορεξη και παθος, κομματαρες και φοβερος ηχος αν και το φοβομουν παρα πολυ λογω Gagarin. Μορφαρες ολοι τους με τους μπροσταρηδες Bush και Vera να ξεχωριζουν. Περισσοτερα στο αναλυτικο post εν καιρω.

3 Likes

2 φορές κιόλας !

1 Like

Μια βδομαδα μετα και οι αναμνησεις εντονες ακομα.Ας γραψω και γω αυτα που ενιωσα,ειδα,Παρασκευη λογω δουλειας εφτασα την ωρα που επαιζαν οι IRON ANGEL.Ειχα ακουσει το πρωτο αλμπουμ τους πριν πολλα χρονια οποτε δε θυμομουν πολλα πραγματα.Νομιζω λαιβ με κερδισαν περισσοτερο με τη σκηνικη τους παρουσια και αποδοση.Ο τραγουδιστης τους κλασσικος γερμαναρας με κερδισε απο τη πρωτη στιγμη με την αποδοση του στο σπινταριστο,θρας μεταλ που επαιξαν.Ηθελα παρα πολυ να δω τους PARADOX αλλα δε με χαλασε καθολου.
Η συνεχεια ηταν για τους Ε.C για τους οποιους και πηγα αποκλειστικα τη πρωτη μερα.Στα αυτια και στα ματια μου σταθηκαν αξια.Ακουσα αυτο που περιμενα,πορωθηκα μεχρι τα μπουνια με τον υμνο i am the hammer και επιτελους ειδαμε ενα συγκροτημα στα ντουζενια του.Μεγαλη μορφη ο τραγουδιστης τους που για να πω την αληθεια δε περιμενα τη φωνη του στο λαιβ να ακουγεται το ιδιο καλα οπως και στο cd.ΑΞΙΟΙ και περιμενω αναλογη συνεχεια με δισκο τους και να μη χαθουνε οπως τα συγκροτηματα που χανονται για να τους ξαναδουμε στο αντιστοιχο up the hammer μετα απο χρονια.Α η διασκευη τους στο aw. by the dawn κλασεις ανωτερη των mystic force.
ARMORED SAINT μου δωσαν τα μυαλα στο χερι και καταλαβα για αλλη μια φορα οτι ο παλιος ειναι αλλιως μονο οταν σβηνει ολους τους αλλους με την εμφανιση του.Και εννοειται οτι ηταν η καλυτερη του διημερου εμφανιση.Απολαυστικος BUSH,μορφαρα VERA και με τρμερο παιξιμο και δεσιμο μεταξυ τους οι υπολοιποι.Χωρις να ειμαι φαν τους και με ακουσματα μονο απο το πρωτο δισκο τους με κερδισαν και με εκαναν να παω να ακουσω ολους τους δισκου τους απο την αρχη.ΜΠΡΑΒΟ!!!
Κορυφαια στιγμη της ημερας σαν τραγουδι το i am the hammer και συγκροτηματος οχι μονο της ημερας αλλα του διημερου ARMORED SAINTΘα επανελθω και για τη δευτερη μερα

2 Likes
2 Likes

Παιξε Τζοκερ

2 Likes

Ο τύπος αδικούσε το νέο υλικό, το οποίο είναι αρκετά αξιόλογο. Ελπίζω η νέα επιλογή να το αναδείξει,έστω στα live.

1 Like

Χαχα καιρος ηταν ρε παιδια!

1 Like

E και απο οτι φαίνεται και ο JC πάλι κάνει νερά στους Agent Steel ? Τι λαλάκας θεε μου.