Up the hammers xiv

Up The Hammers 2019, Day 1, Armored Saint live ή αλλιως μια αξεχαστη βραδια που εσβησε ενα απο τα μεγαλυτερα συναυλιακα απωθημενα μου…

Ας τα παρω απο την αρχη, η συναυλια ηταν Παρασκευη, αρα εργασιμη και ημουν ολη μερα στην τσιτα να καταφερω να φυγω νωριτερα απο την δουλεια για να μπορεσω να ειμαι στο Gagarin για το Signing Session των Armored Saint που ηταν προγραμματισμενο για τις 16:00 το μεσημερι αν θυμαμαι καλα μετα απο τοσο καιρο. Οπως παντα οταν βιαζεσαι και καιγεσαι να εισαι καπου το συντομοτερο τυχαινει στον δρομο να συναντησεις ολα τα απιστευτα περιστατικα και να εχει κινηση, αλλα ευτυχως τα καταφερα και ημουν εκει στην ωρα μου. Εδωσα για υπογραφες στα μελη της μπαντας την πληρη δισκογραφια των Armored Saint και καποια Anthrax στον John Bush και ηταν ολοι τους ευγενεστατοι, φιλικοι και δεν εβγαζαν αυτη την αισθηση βιασυνης και “αντε να ξεμπερδευουμε” που υπαρχει πολλες φορες στα Signing Sessions. Αφιερωναν χρονο σε ολους και οι Bush, Vera και Gonzo Sandoval με ευχαριστησαν για την στηριξη επειδη ειχα ολα τα αλμπουμ του συγκροτηματος. Εβγαλα και φωτογραφια με ολη την μπαντα μαζι και αφου περασα λιγο απο το merch του Up The Hammers που ηταν πολυ οργανωμενο και με ποικιλια και εκανα τις αγορες μου, πηγα σε καποιες δουλειες που ειχα, σπιτι και επεστρεψα στο Gagarin την ωρα που θα εμφανιζονταν οι Eternal Champion.

Δεν ειχα ακουσει το ντεμπουτο τους που κυκλοφορησε το 2016 αλλα μου αρεσαν παρα πολυ και κριμα που δεν γνωριζα το υλικο τους απο πριν. Δεμενο παιξιμο, ενταση και επιβλητικος frontman με κορυφαια στιγμη της εμφανισης τους για εμενα την διασκευη στο The Veils Οf Negative Existence των αγαπημενων Manilla Road αφιερωμενη φυσικα στην μνημη του ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ Mark Shelton που δεν ειναι πια κοντα μας. Ωραια αποδοση της κομματαρας, εκστασιαστηκα σε αυτο το σημειο, ο Mark πρεπει να χαμογελαγε απο την Valhalla. Πολυ καλος ο ηχος, καλο σημαδι για την συνεχεια. Αφου λοιπον με “ζεσταναν” οι Eternal Champion εφτασε η ωρα για το κυριως πιατο της βραδιας…

Εχω δει πολλες φορες τους Fates Warning που ειναι μεσα στις 15 αγαπημενες μου μπαντες ever και καθε φορα σχεδον ρωταγα τον Joey Vera ποτε θα μας ερθουν με τους Armored Saint. Μπαντα απωθημενο, δεν τους ειχα δει το 2000 και οταν ανακοινωθηκε οτι θα ερθουν στο Up The Hammers πεταγα απο την χαρα μου. Οι Armored Saint εχουν το εξης περιεργο χαρακτηριστικο που τους κανει τοσο μα τοσο ξεχωριστους απο αλλες μπαντες. Μπορουν να ενωσουν ανθρωπους με πολυ διαφορετικα ακουσματα και να τους κανουν οπαδους τους. Ειναι απο τις λιγες μπαντες που μπορουν να συγκινησουν εξισου καποιον που τα ακουσματα του ειναι στα πλαισια μπαντων για φεστιβαλ τυπου Up The Hammers, Keep It True κτλ, πιο underground true metal μπαντες αλλα και καποιον ο οποιος ακουει απο thrash, power, speed, progressive ή δεν ξερω και εγω τι αλλο ειδος metal και δεν το 'χει τοσο με τα πιο underground σχηματα. True αλλα συγχρονως και μοντερνοι, ποτε out of date και παντα επικαιροι με την εποχη τους, διαχρονικοι και κλασικοι. Παροτι υπαρχουν απο το 1982 εχουν κυκλοφορησει μονο 7 δισκους και ενα EP αλλα ειναι ολα τους ενα και ενα, Δεν εχουν ουτε καν μετρια κυκλοφορια, μιλαμε για δισκαρες ολα τους. Οι λογοι που δεν εχουν βγαλει περισσοτερους δισκους ειναι φυσικα η μεταγραφη του John Bush στους Anthrax το 1992, αλλα οπως εχουν πει και σε πολλες συνεντευξεις τους δεν θελουν να κυκλοφορουν κατι απλα για να το κανουν θελουν να εχουν το καταλληλης ποιοτητας υλικο για να το κυκλοφορησουν.

Περιμενα λοιπον χρονια αυτη την μερα και απ’ οταν βγηκαν στην σκηνη με το τοσο ταιριαστο για εναρκτηριο Win Hands Down, μας απεδειξαν απο την πρωτη στιγμη αυτο ακριβως που λεει ο τιτλος του τραγουδιου τους. “Κερδισαν” με απιστευτη ευκολια ολο το κοινο που ειχε κατακλυσει το Gagarin και μας εδωσαν τα μυαλα στα χερια. Μιλαμε για μια απολυτα πωρωτικη συναυλια με το συγκροτημα να ισοπεδωνει τα παντα… Φανταστικος ηχος απο την αρχη μεχρι το τελος, δεν εχω το παραμικρο παραπονο και μαλιστα το φοβομουν παρα πολυ γιατι το Gagarin με εχει χαλασει πολλες φορες στο θεμα ηχου και εχει καταστρεψει συναυλιες. Η αποδοση της μπαντας ηταν με μια λεξη ΣΕΜΙΝΑΡΙΑΚΗ. Πραγματικα ηταν το κατι αλλο, ο Gonzo Sandoval πολυβολο και δυναμιτης πισω απο τα ντραμς, ο αδερφος του ο Phil Sandoval και ο Jeff Duncan εκπληκτικοι και οι 2 στις κιθαρες, ο ηχος στις κιθαρες ηταν βασικα ολα τα λεφτα, ο γνωριμος ΛΑΤΡΕΙΑΣ και ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ Joey Vera στο μπασο ως συνηθως ηταν μια σκετη απολαυση τοσο στο αψεγαδιαστο παιξιμο του οσο και στο μοναδικο στυλ του πανω στην σκηνη και ο John Bush σε αφηνε με το στομα ανοιχτο σαν την Jim Carrey στην “Μασκα”. Αεικινητος πανω στην σκηνη, με μια απεριγραπτα εντυπωσιακη ΦΩΝΑΡΑ σε ολα τα κομματια, πραγματικα σε εκανε να απορεις,φοβερη αποδοση και εκπληκτικος και στην επικοινωνια του με το κοινο. Ετρεχε, σκαρφαλωσε πανω στο ηχειο δεξια οπως κοιτας την σκηνη και χοροπηδαγε αλλα το απολυτο highlight της συναυλιας ηταν οταν βρεθηκε αναμεσα στο κοινο και τραγουδαγε στο Left Hook From Right Field.

Το setlist περιελαμβανε κομματια απο ολους τους δισκους τους, παμε χρονολογικα March Of The Saint, Can U Deliver, Mad House απο το ντεμπουτο March Of The Saint, Long Before I Die και Aftermath απο το Delirious Nomad, το ομωνυμο και το Book Of Blood απο το Raising Fear, απο το προσωπικα αγαπημενο μου Symbol Of Salvation παλι το ομωνυμο και τα Reign Οf Fire και Last Train Home, το After Me, the Flood απο το Revelation, το Left Hook From Right Field απο το La Raza και το ομωνυμο, το Mess και το That Was Then, Way Back When απο την τελευταια δουλεια τους το Win Hands Down. Τρομερο setlist αν και θεωρω οτι ηταν δυσκολο να εχουν κακο setlist οι Armored Saint.

Το μοναδικο μου παραπονο γενικα απο την συναυλια ειναι πως θα ηθελα να μας παιξουν λιγο ακομα, χρονικα τους επαιρνε να μας παιξουν 2-3 εξτρα κομματια. Απο εκει και περα ομως πραγματικα δεν υπηρχε τιποτα το μεμπτο σε αυτη την εμφανιση, μιλαμε για ισοπεδωτικη παρουσια και μια συναυλια που σου εβγαζε συνεχως ενα feel-good συναισθημα και σε εκανε να περνας πραγματικα υπεροχα. Ανταποκριθηκαν και με το παραπανω στις τοσο μεγαλες προσδοκιες που ειχα για αυτους ολα αυτα τα χρονια που ανυπομονουσα να τους δω live.

Ποτε θα μας ξαναφερετε Armored Saint ειπαμε???

10 Likes

angus είσαι από τους ανθρώπους που θα έπινα άνετα δύο (πεντεδώδεκα) μπύρες μετά από ένα λάηβ με κουβέντα για μουσικές συναυλίες κλπ <3

3 Likes

Σε ευχαριστω παρα πολυ, οποτε θελεις το κανονιζουμε.