USA vs Japan

απο οσους παιζετε παιχνιδια τι προτιματε

γιαπωνεζικα βιντεοπαιχνιδια η αμερικανιες
(την ευρωπη την βαζω απεξω γιατι δεν εχει και σημαντικη παραγωγη στον τομεα)

USA περισσότερο

USA σιγουρα,απο Japan σπανια παιζω παιχνιδια,το τελευταιο νομιζω το RESIDENT EVIL 5.

Πιο σωστός θα ήταν ένας διαχωρισμός Ιαπωνικών - Δυτικών παιχνιδιών. Το ότι η Ευρώπη δεν έχει σημαντική παραγωγή στον τομέα είναι λάθος.

εγω παντως δεν ξερω καμια μεγαλη ευρωπαικη εταιρια παιχνιδιων (η τουλαχιστον δεν εχω παιξει τα παιχνιδια της, αν και νομιζω η eidos ειναι αγγλικη)

ψηφιζω ιαπωνια γιατι οι τυποι απλα το κατεχουν
οχι πως και αμερικανοι δεν εχουν βγαλει και τα δικα τους ομως

πες τους και ΣΚΙΣΤΟΜΑΤΗΔΕΣ αλλη φορα φιλε ασυφταε, ΣΚΙΣΤΟΜΑΤΗΔΕΣ.

δεν ειμαι επιφανειακος

Τα παιχνίδια με τα οποία δέθηκα περισσότερο στο παρελθόν υπήρξαν γιαπωνέζικα στην πλειοψηφία τους… Κυρίως πολλά απο τα rpgs που χάραξαν την εσωστρεφή μου εφηβεία…

Επίσης, στη μάχη Streetfighter (japan) vs Mortal Combat (us) τείνω στο πρώτο.

Ρε συ Ασυφταε, το “Japs” είναι υποτιμητική λέξη. :stuck_out_tongue:

σορρυ, δεν εχω ζησει ιαπωνια.αν θελεις αλλαξε το.λες να μου κανει ριπορτ κανας ιαπωνας:oops:

παντως μπορω να πω πολλα παιχνιδια
pacman, bubble bobble, puzzle bobble, τα arcade της εταιρειας του metal slug(ξεχναω ονομα), τα rpg της square, τα platfrom της nintendo, τα ποκεμον, resident evil
(φαινεται να εχω παιξει πολλα παιχνιδια ειναι η αληθεια…)

Η Καναδέζικη ΕΑ πιάνεται στις “Αμερικανιές” να υποθέσω;

Κατά βάση γουστάρω από Rest of world παιχνίδια(κυρίως λόγω έλλειψης σοβαρής παραγωγής, αν θες και αισθητικής των Γιαπωνεζακίων), αλλά όταν οι Γιαπωνέζοι αποφασίσουν να φτιάξουν rpg, τότε οι άλλοι κάνουν μόκο.

Black Isle/Troika και λοιπη συνωμοταξια ποτε δεν εκανε μοκο,ουτε κατα διαννοια,αρα μαλλον στις κονσολες αναφερεσαι.

εδιτ: αν το υπαγορευει απο μονος του ο ορος ‘video game’’ πασο,απλα εμενα πηγαινει το μυαλο μου σε καθε λογης game

[B]metal gear solid[/B]
silent hill
resident evil
final fantasy
pro

εεε τα ιαπωνεζακια υπερέχουν

Βασικά σε console rpg’s, platforms, ξυλίκια (μη ξεχνάμε τα Tekken ε!), και παιχνίδια τύπου Silent Hill, Metal Gear Solid κλπ οι γιαπωνέζοι είναι πάρα πολύ μπροστά…

Στα αθλητικά απο την άλλη (τα περισσότερα τουλάχιστον), τα στρατηγικής, τα “δυτικού τύπου” rpg (τύπου baldur’s gate) και διάφορα adventures (κυρίως εκείνα των pc), καθώς και σε σειρές τύπου Grand Theft Auto, εδώ είναι που αναδεικνύεται η αμερικάνικη σχολή…

US φυσικά, γιατί Blizzard, id, Epic, Bethesda, EA, κλπ τα τζαπώνια ούτε στα όνειρα τους.

Από αυτές που μου έρχονται στο μυαλό τώρα η Ubisoft, μεγάλη εταιρία, είναι γαλλική, η infogrames/atari το ίδιο και αν το πάμε και πιο μακριά το θέμα η activision-blizzard είναι υπό γαλλικό έλεγχο.

Μεγαλωσα με Nintendo 64 και game boy

νομιζα οτι αυτες ειναι αμερικανικες. τωρα αν εχουν ενσωματωθει σε αλλες εταιρειες κτλ δεν εχω ιδεα#-o

ακριβως εκτος απο το final fantasy[SPOILER]αν και λιγο απο αμερικανια δεν με χαλαει[/SPOILER]