V/A - Metal Swim (ακυκλοφόρητο/νέο πράμα και τέτοιες ομορφιές)

V/A - Metal Swim (2010)

Death Angel ? Truce
Skeletonwitch ? Bringers of Death
Torche ? Arrowhead
Ludicra ? Path Of Ash
Kylesa ? Forsaken
Black Tusk ? Fatal Kiss
Red Fang ? Hank Is Dead
Black Cobra ? Frozen Night
Saviours ? Dixie Dieway
Witch mountain ? Veil Of The Forgotten
Isis ? Pliable Foe
Jesu ? Dethroned
Pelican ? Inch Above Sand
Zoroaster ? Witch Hammer
Withered ? Extinguished With The Misery
Boris - Luna

Για αυτή τη ΣΥΛΛΟΓΑΡΑ τα 'πε κι ο Ρεντραμ στο θρεντ των Kylesa, αλλά η συλλογή γαμάει και δέρνει και δεν κολλάει σε ένα θρεντ και ΣΑΣ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ (καλά άντε όχι κι όλους…) οπότε δικό της θρεντ να γουστάρουμε.

Κατ’αρχάς είναι διαθέσιμη για δωρεάν νόμιμο κατέβασμα από δω οπότε σπεύσατε: http://www.adultswim.com/promos/201009_scion/index.html

Πάμε:

Death Angel ? Truce
Απ’το νέο άλμπουμ. Ποτέ δεν ήμουν φαν, αυτό μ’άρεσε. Ας πούνε οι θρασάδες.

Skeletonwitch ? Bringers of Death
Aκυκλοφόρητο. Δε μ’άρεσε, αλλά ας πούνε οι φανς.

Torche ? Arrowhead
Από το επερχόμενο. Πιο ROCK από ποτέ, γκρουβάρει απίστευτα. Κομματάρα με τα όλα της.

Ludicra ? Path Of Ash
Aκυκλοφόρητο. Αυτοί παίζουν αυτό το po(u)st-blackmetal/whatever μελωδικό στυλάκι που φοριέται πολύ τελευταία. Εμένα γιατί μ’αρέσουν όμως? :-s

Kylesa ? Forsaken
Από το επερχόμενο. Έλα παραδεχτείτε το, μπουρδίτσα είναι.

Black Tusk ? Fatal Kiss
Aπό το περσινό σπλιτ με Fight Amp. Στο γνωστό georgia sludge metal στυλάκι, σαν Mastodon Β’ εθνικής δηλαδή. Ικανοποιητικοί, αλλά ως εκεί.

Red Fang ? Hank Is Dead
Aκυκλοφόρητο. Πιο heavy τους θυμόμουν αυτούς εδώ, τελοσπάντων. Γαμάτο πορωτικό stoner λοιπόν με γαμάτες μελωδίες που σου κολλάει στο μυαλό. Έγραψε.

Black Cobra ? Frozen Night
Ακυκλοφόρητο. Ντάξει οι τύποι είναι θεοί και το ξέρουν. Νέο έπος βρώμας και αρχιδίλας, με πολλή punk αλητεία. Προσκυνάμε, αποθεώνουμε, τα πάντα όλα λέμε.

Saviours ? Dixie Dieway
Aκυκλοφόρητο. 4 λέξεις: HEAVY METAL PE MOYNIA. αρκούν.

Witch mountain ? Veil Of The Forgotten
Aκυκλοφόρητο. Κεραμίδα #1. DOOM υπερέπος με μια σειρήνα στα φωνητικά και ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΧΕΒΙ κιθάρες. Σαν οι Devil’s Blood με ενημερωμένη 00ς δισκοθήκη και καλή τραγουδίστρια. Έπαθα πλάκα.

Isis ? Pliable Foe
Από το σπλιτ με Μέλβινς. Ακυρίλα. Οι τελευταίες ηχογραφήσεις των Isis πριν το διαλύσουν. Στο γνωστό γυαλισμένο ύφος των τελευταίων άλμπουμς. Ποιό το νόημα να έχεις μια διαλυμένη μπάντα εδώ?

Jesu ? Dethroned
Από το επερχόμενο. Σύνθεση του 2003 θυμίζει ότι οι Jesu πριν γίνουν βασιλιάδες του ύπνου ήταν η μπάντα που συνέχιζε το όρομα του ηγέτη των Godflesh. Γαμάτο.

Pelican ? Inch Above Sand
Aπό το περσινό άλμπουμ. Εμένα δε μ’άρεσε, σε άλλους άρεσε. Πάσο.

Zoroaster ? Witch Hammer
Ακυκλοφόρητο. Καμία σχέση με το νέο άλμπουμ, μαύρο, σάπιο και necro, σαν να ακούς Unearthly Trance εποχής “hadit”, συγκινητικό.

Withered ? Extinguished With The Misery
Από το επερχόμενο. Κεραμίδα #2. Kαλά ρε αθεόφοβοι τόσες σελίδες έχετε πάει το death metal θρεντ, αυτοί πώς σας ξέφυγαν? Φανταστικό ανίερο death metal τελειωμένη πόρωση και ανεμομυλοχεντμπάνκιν στο υπνοδωμάτιο. Απίστευτο!

Boris - Luna
Aπό το περσινό σπλιτ με Torche. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι η ίδια ηχογράφηση πάντως. Εεε… βασικά πείτε οι φανς, εγώ δεν το πάλεψα, μιλήστε οι πορωμένοι.

Ψηθείτε κι άλλοι.

Θα το κατεβάσω αλλά:

ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΜΠΑΛΟΣ!

:lol::lol::lol:

Έλα έλα, παραδέξου ότι το’χουνε κουράσει τελευταία.
Το κομμάτι εδώ γαμάει πάντως ε.

Εμένα το Opiate Sun μ’ άρεσε και λέγε ό,τι θες!

Το κομμάτι είναι απο το ΕΡ που σκόπευε να κυκλοφορήσει πριν το Heart Ache, και τώρα κυκλοφορούν και τα δυο μαζί: http://www.metal-archives.com/release.php?id=283886

Κατεβαίνει:):!:

Αυτό.

o bleedin history περιέγραψε ήδη τα κομμάτια, άρα εγώ θα κάνω απλά κριτική:

Death Angel ? Truce
από τις αγαπημένες μου thrash μπάντες.το “killing season” ήταν δισκάρα.εξαιρετικό και το νέο κομμάτι.φαίνονται σε φόρμα.

Skeletonwitch ? Bringers of Death
το πιο βαρετό κομμάτι της συλλογής.skip.

Torche ? Arrowhead
λατρεύω τους torche.όσο πάει γίνονται και πιο rock.το πιο feel good κομμάτι της συλλογής.πριν συνεχίσουμε ας πατήσουμε μια φορά το repeat…

Ludicra ? Path Of Ash
δε μου αρέσει το είδος, αλλά το κομμάτι είναι τόσο τέλειο, και βγάζει μια επικούρα, που με κάνει να θέλω να τους ψάξω περισσότερο.win.

Kylesa ? Forsaken
φαίνεται πως αποκτούν μια πιο indie κατεύθυνση στο sludge τους.μου αρέσει.τρομερά τα φωνητικά της pleasants, και το κομμάτι είναι σούπερ.2 στα 2 μέχρι στιγμής.όπως φαίνεται και από το avatar, δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός…

Black Tusk ? Fatal Kiss
πολύ τυπικό sludge.από τις μπάντες που το δελτίο τύπου της εταιρείας στην οποία βρίσκονται θα πει πως πρόκειται για τους νέους τάδε, αλλά στην πραγματικότητα, στην προσπάθειά τους να γίνουν οι νέοι τάδε, γίνονται ένα πανέμορφο τίποτα.

Red Fang ? Hank Is Dead
δεν ασχολήθηκα ποτέ μαζί τους.το κομμάτι είναι καλό, αλλά δε με ξετρέλανε.γεμίζει όμορφα τη συλλογή.

Black Cobra ? Frozen Night
από τα τραγούδια που ξεχώρισα με την πρώτη ακρόαση.οι black cobra έχουν χαρακτήρα.μέσα στο top 3 της συλλογής.

Saviours ? Dixie Dieway
καλό heavy metal κομάτι, αλλά το βρήκα κάπως άκυρο στη συλογή.oι φίλοι του είδους θα γουστάρουν, αλλά εγώ να θυμηθώ να βάλω το τελευταίο sword αργότερα…

Witch mountain ? Veil Of The Forgotten
δεν τους ήξερα, και εξεπλάγην.επικό κομμάτι, που η φωνή της τραγουδίστριας το εξυψώνει.mezmerising…

Isis ? Pliable Foe
σε όσους άρεσε το “wavering radiant” (σίγουρα σε εμένα δηλαδή…) θα τους αρέσει και αυτό το κομμάτι.οι isis υπήρξαν από τις top μπάντες των 00’s, και ακόμη και αυτό το b side το αποδεικνύει.

Jesu ? Dethroned
ΣΟΚ για άλλη μια φορά σε σύνθεση αυτής της μπάντας.δεν έχουν κυκλοφορήσει τίποτα κακό.τους προσκυνώ αιώνια.

Pelican ? Inch Above Sand
προτιμώ τους pelican εποχής “australasia”, αλλά μια χαρά ήταν και ο περσινός τους δίσκος.το “inch above sand” είναι από τα τραγούδια που ξεχώρισα από αυτόν (μαζί με τον κόμματο “final breath” βεβαίως βεβαίως).

Zoroaster ? Witch Hammer
για κάποιο λόγο από ένα σημείο και έπειτα βαρέθηκα.καλή μπάντα οι zoroaster, αλλά ποτέ δε θα τους λατρέψω.

Withered ? Extinguished With The Misery
από τα κορυφαία κομμάτια της συλλογής.απλούστατα, έτσι πρέπει να παίζεται το ακραίο μέταλ σήμερα.

Boris - Luna
δεν είχα ακούσει το περσινό split με τους torche.αυτό ίσως να είναι και το καλύτερο κομμάτι της συλλογής.ο συνδυασμός μελωδιών διαφορετικής ταχύτητας και έντασης είναι τρομερός και πανέξυπνος.10λεπτο αριστούργημα, και λίγα λέω.

Ανέλυσε τι εννοέις.

εννοώ ότι μου βγάζουν κάτι το πιο ταξιδιάρικο και λιγότερο βρώμικο με την έννοια του βάλτου.στα 2 νέα κομμάτια πιο πολύ ακούω alternative rock των 90’s, παρά heavy metal των 80’s.βέβαια, όλα αυτά στα πλαίσια της μουσικής των kylesa.
ίσως να ευθύνονται και τα καθαρά φωνητικά της pleasants, τα οποία φαίνεται πως κερδίζουν κάποιο έδαφος.

Ωραίος.