V for Vendetta

στο solaris που ειναι σ’ενα στενο της Στουρναρη που δν θυμαμαι πως λενε την οδο, ειναι απεναντι απ’το Game Center, διπλα απ’το Clip Art.

Ευχαριστώ και σενα. :wink:

apistefto ergo!!

Εχει περασει καιρος απο τοτε που το ειδα, ενα αρκετα καλα εργο. Μου αρεσε το περιβαλλον στο οποιο διαδραματιζετε η ταινια.

http://www.getin.gr/album_showpage.php?pic_id=650

Άσχετα από το πόσο και ως προς τι μας άρεσε η ταινία, ο λόγος της ιδιαίτερα σε κάποια σημεία είναι πολύ προσεγμένος. Ένα από αυτά τα σημεία είναι και οι … αυτο-συστάσεις του V στην Natalie Portman:

“Voil?
! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is it vestige of the vox populi, now vacant, vanished, as the once vital voice of the verisimilitude now venerates what they once vilified. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified, and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition. The only verdict is vengeance; a vendetta, held as a votive, not in vain, for the value and veracity of such shall one day vindicate the vigilant and the virtuous. Verily, this vichyssoise of verbiage veers most verbose vis-?-vis an introduction, and so it is my very good honor to meet you and you may call me V.”

Αν διαβάσει κάποιος την original νουβέλα πάντως, θα διαπιστώσει ότι η ταινία είναι πολύ κατώτερη και πιο “απλουστευμένη” από το αρχικό στόρυ. Πιο “χολυγουντιανή” αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό τον όρο. Όσο για της ταινίας snow-what αυτό το απόσπασμα που αναφέρεις είναι παρμένο κατευθείαν απ το graphic novel.

Mα δεν είπα το αντίθετο. Δεν έχω διαβάσει το comic ή τη νουβέλα αν και πολύ θα το θελα… Άλλωστε οι “αντιγραφές” αυτές υπάρχουν εξορισμού σε μεταφορές ιστοριών από το γραπτό λόγο στο πανί. Και ΠΑΝΤΑ αν έχεις διαβάσει την αρχική πηγή έμπνευσης, δεν μπορείς παρά να κανεις την αναπόφευκτη σύγκριση με το κινματογραφικό “παιδί”

Ωστόσο αυτός ο μονόλογος έχει γραφτεί και είναι εντυπωσιακός.

δυστυχώς η ταινία ήρθε να μας πει ότι η εκμετάλλευση στο μέλλον θα έρχεται από 1 παράφρωνα! ok, οι εργοδότες βγαίνουνε λάδι δηλαδή…

anyway, την προτιμώ από πολλές πάντως…

Nomiza oti eixa apanthsei s auto to 8ema… Pws mou ksefuge??? H tainia ta spaei, pragmatika einai foberh.

Όντως και γαμώ τις ταινίες. Κάτι παραπάνω από μια απλή περιπέτεια.

Polyyyyyyy kalh! :slight_smile:

δεν μου αρεσε τοσο πολυ η ταινια,αλλα βεβαιως δεν τη λες κακη.

Πολύ ενδιαφέρουσα ταινία, όπως και το κομικ φαντάζομαι…ψήνομαι να το πάρω…

Αυτή όταν την είχα πρωτοδεί είχα τρελαθεί, θυμάμαι την είδα 4 φορές μέσα σε 2 μέρες. Μετά πήρα και το βιβλίο που ήταν απείρως πιο βαθύ και ουσιαστικό και προτείνεται ανεπιφύλακτα. Με τον καιρό, πάντως, ξεφούσκωσε ο ενθουσιασμός για την ταινία, πλέον τη βρίσκω και λίγο wannabe επαναστατική.

Λογικό ρε απ’ την στιγμή που διάβασες το βιβλίο…

Εγώ το χω αγοράσει εδώ και πάρα πολύ καιρό αλλά δεν το χω διαβάσει ακόμη γιατί θέλω να απολάυσω λίγο ακόμη την ταινία…

Πολυ καλη η ταινια,αλλα το κομικ-graphic novel δλδ,την σβηνει απο το χαρτι…και παλι ομως,παρα πολυ μεταφορα…

Έτσι γίνεται ρε, σ’ όλα τα κορυφαία γραφικ-νοβελς…

Κατά τη γνώμη μου, έπειτα από πολη σκέψη και ενασχόληση και με την ταινία και με το βιβλίο, μόνο η ταινία “300” υπερέχει του αντίστοιχου βιβλίου…Πιο ολοκληρωμένη σε διάφορα σημεία, με πολύ σωστές προσθήκες που δεν υπάρχουν στο βιβλίο…Ενω ο τρόπος με τον όποιο έγινε η ταινία και το αποτέλεσμα που βγήκε έχει μείνει στην ιστόρια…

“People should not be afraid of their goverments. Goverments should be afraid of their people”

Mόνο αυτό, τίποτα άλλο.

μεγαλη ατακα… να το καναμε και πραξη…

Η ατάκα που με σκοτώνει εμένα είναι:
“Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea. And ideas are bulletproof.”