V for Vendetta

Χαχα, +1 στην φράση.

Όντως, τι να φοβηθούν οι σημερινές κυβερνήσεις απο τους σημερινούς ανθρώπους, της trash tv, της απάθειας και του ωχαδερφισμού. Αλλά ας μη ξεφύγω καλύτερα. :stuck_out_tongue:

Την ταινία την είχα δει φαντάρος, με είχε συναρπάσει, αν και είμαι σίγουρος πως αν διάβαζα το graphic novel θα γούσταρα περισσότερο.

Μαλλον το αναποδο:p…αλλα δεν παβει να ειναι μια παρα πολυ καλη ταινια,οκ…

Εννοούσα πως θα γούσταρα περισσότερο το graphic novel. Έπρεπε να το διατυπώσω καλύτερα. :stuck_out_tongue:

:p,εμ,μπερδευτηκα και γω…βσκ ειναι σχεδον αλλο πραμα… η ταινια δεν ειναι ουτε καν περιληψη του γκραφικ νοβελ…οπωτε γενικα μπορεις,χτυπα το,δεν υπαρχει περιπτωση να το μετανιωσεις…

Λοιπόν αγόρασα το κόμικ και το “καταβρόχθησα” μέσα σε δυο ώρες. Μιλάμε πως είναι δέκα κλάσσεις ανώτερο από την ταινία, ε. Όπως γράφει και ο Lupin, η ταινία δεν είναι ούτε καν περίληψη του κόμικ. Ellanor μην χάνεις χρόνο!!!

Εγώ για να μην την πάθω όπως με τους 300*, περίμενα πρώτα να δώ την ταινία κ μετά το διάβασα το κόμικ. Η ταινία με έστειλε…το κόμικ με εξαφάνισε! Αν κ δεν είμαι πολύ φανατικός με τα κόμικ, αυτό μόνο αριστούργημα μπορώ να το πώ!

* Τότε είχα καταπορωθεί με το κόμικ των 300 κ περίμενα η ταινία να μου καλύψει αυτά τα συναισθήματα που μου είχε δημιουργήσει το κόμικ. Αλλά δεν…όχι οτι δεν μου άρεσε η ταινία, αλλά το κόμικ ήταν άλλη φάση!

το αγόρασα και εγώ για δώρο στην κοπελιά μου, και όταν το διαβάσει περιμένω και εγώ στη σειρά:roll::roll::roll:


Now playing: Eluveitie - Everything Remains (As It Never Was)
via FoxyTunes

:lol::lol: πρέπει να παραδεχτείς ότι το δώρο το πήρες για σένα :lol: :lol: πόσο μου αρέσουν αυτά τα δώρα που τα παίρνεις και καλά για τον άλλο αλλά κατα βάθος τα παίρνεις για σένα

αν ήθελα να πάρω δώρο για μένα, θα έπαιρνα καμιά εγκυκλοπαίδεια για star wars8)8)8):lol:
πάντως και μένα ο lupin μου είχε πει, πολύ ανώτερο από ταινία, αν και πάντα έτσι είναι.


Now playing: Eluveitie - Thousandfold
via FoxyTunes

ασ’ τα τα ψόφια :stuck_out_tongue: Η ταινία μου άρεσε και εμένα πολύ. Το κόμικ δεν το έχω διαβάσει αλλά φαντάζομαι θα είναι καλύτερο από την ταινία:wink:

Εδώ μιλάμε για τεράστια διαφορά πάντως, ε…

καμμία σύγκριση, νταξ, τι λέμε τώρα. μου άρεσε αρκετά η ταινία ε, μην παρεξηγηθώ. αλλά το κομικ είναι άντε γεια. τυχεροί όσο είδαν πρώτα την ταινία…

Μια ζωη γκρινιαζω να διαβαζει ο κοσμος το κομικ αφου δει την ταινια, ολοι μενουν στην ταινια. Τι χανουν, θε. Αλλο πραγμα η ταινια αλλο το κομικ. Εχει αλλαξει πολλα απο το κομικ και λειπουν κατι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ μονολογοι και διαλογοι. Πχ αυτα που λεει στο αγαλμα της ελευθεριας…

πόσο δίκιο έχεις, πέστα.

Αυτό ακριβώς…

Στο άγαλμα της δικαιοσύνης… :slight_smile:

Γενικα,το συμπερασμα ειναι,οπου βλεπετε ‘‘alan moore’’ σε εξωφυλλο,το χτυπατε με κλειστα ματια:p και μετα ασχοληστε με ταινιες κτλ…τις προαλλες παλι μιλαγα με ενα παιδι εδω που το διαβασε μετα τη ταινια,και μου ελεγε και αυτος ποσο χαωτικα διαφορετικο-κ εν τελη ανωτερο- ηταν το γκραφικ νοβελ…lsd και τριπαρισμα σε στρατοπεδο-εργαστηρια,λολ,γαμω τις σκηνες…απειρα τα παραδειγματα…

Χολι σιτ, δικιο εχεις, ουτε που καθισα να σκεφτω τι εγραψα…

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΟΥΡ:

Είμαι σκράπας από κόμικ, τωρα τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι αλλά μέχρι στιγμής ο Alan Moore έχει 3 στα 3 από αυτά που έχω διαβάσει. Wathmen, Killing Joke και V for vendeta με έχουν κάνει να τον αγαπήσω. Σήμερα είδα ένα κόμικ δικό του για τον Superman (“Whatever Happened to the Man of Tomorrow?” λεγόταν) και αν και αντιπαθώ τον gay Superman το όνομα του Μουρ με τραβηξε όλιγον. Μιας και εμπιστευομαι το γούστο σου στα κόμιξ τι λέει το συγκεκριμένο (αν το ξέρεις);

ειναι παλιο,ισως σου φανει καπως,εμενα μου αρεσε πολυ,παρολο που και γω αντιπαθω σουπερμαν καργα…

γενικα,και αυτο θεωρειτε κλασσικο στο χωρο του,φετος μαλιστα βγηκε και το what happened to the caped crusader,με θεμα το θανατο του Μπατμαν και ταυτοχρονα φορος τιμης στο αντιστοιχο του Μουρ-αυτο χτυπα το σταντε αμα το βρεις και το ψηνεις,καταληκτικη ιστορια απο Νηλ Γεκημαν-…

Τωρα το αλλο,το ειχα διαβασει πολυ παλια,στα αγγλικα κιολας και δεν το θυμαμε καλα…θυμαμε παντως σιγουρα πως ηταν ενα απο τα 2-3 κομικ με σουπερμαν,που με κρατησαν και με ιντριγκαραν…αμα ειναι και σε καλη τιμη,δωστου μια ευκαιρια…δυστυχως δεν το εχω εδω το δικο μου,να του εριχνα μια ξεφυλλα να σου ελεγα πιο σιγουρα…στο λεω κυριως και γω σαν αναγνωστης που ανεκαθεν εβρισκα γελοιο τον σουπερμαν και τις ιστοριες του…

Παντως αυτο,αποσο το θυμαμαι,μου αρεσε πολυ και παραλληλα γνωριζω πως θεωρειτε και πολυ σημαντικο στο χωρο…απο Μουρ,αμα βρεις,αγορασε τα Future shock(μικρες ιστοριες sci-fi απο τοτε που εγραφε στα πρωτα του βηματα,στο 2000ad) και το swam thing

,που σπερνει…αμα εχεις ορεξη και να τα σκασεις πιο πολλα,δες το FROM HELL:D)
(ελπιζω να εβγαλες ενα συμπερασμα απο τα αποπανω:p-παντως και γω,την ελληνικη εκδοση του σουπερμαν του Μουρ θα την χτυπησω οταν ερθω ελλαδα)…

Αυτό το έχω χτυπήσει ήδη ρε… :stuck_out_tongue:
Όντως καταπληκτική ιστορία… Ειδικά η εκδοχή του Άλφρεντ για τον θάνατο του Μπάτμαν είναι όλα τα λεφτά…