V.I.C (Villagers of Ioannina City)

Συγκρότημα από τα Γιάννινα, η οποία πάντρεψε τη ψυχεδέλεια και το stoner με το κλαρίνο.
Παρτε μπαντάρα http://www.youtube.com/watch?v=UitcgUiMgsU

πολλοι καλα ειναι τα παιδια! τους εχω δει 4-5 φορες! φουλ στη στονερια την οποια πολυ πετυχημενα συνδυαζουν με τα παραδοσιακα ηπειρωτικα τραγουδια.

Μηπως εχουν καμια σχεση με τους παλιους VIC Royal;

Πολύ ιδιαίτερη η μουσική τους & πολύ έξυπνη κίνηση ο πετυχημένος αυτός συνδυασμός. Και έψαχνα κάτι διαφορετικό για να ξεφύγω λίγο από τη μεταλ με οριενταλ στοιχεία. Να και κάτι εγχώριο :trumpet: (δεν υπάρχει αντίστοιχο εικονίδιο με κλαρίνο!)

Ε τα ίδια μέλη είναι σχεδόν. Group- άρα οι V.I.C.Royal, το ‘‘To_be_contined…’’ ήταν από τα πιο άρτια C.D. που είχαν βγει από τα Γιάννενα. Εντύπωση μου κάνει που τους γνωρίζεις.

Ενδιαφέρουσα και η μετάλλαξη τους σε V.I.C. Τους έχω δει κι εγώ 2- 3 φορές live σε αυτό το στυλ και, ομολογουμένως, το έχουν πολύ (έχουν και φωνάρα), όπως είχαν και το hardcore παλιότερα.

Τους ειχα δει live στα Γιαννενα, πανε καμια 10ρια χρονια βεβαια. Οντως, ηταν ωραια μπαντα απο τοτε και το κομματι που ποσταρατε ακουγεται τουμπανο. Που βρισκουμε το ντεμακι;

ΜΠΑΜΠ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ!

κυκλοφόρησε νέο που γράφανε 4 χρόνια.

πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως έχουν καταφέρει να χώσουνε το κλαρίνο μέσα στους στονερ ήχους και να παίζουνε ηπειρώτικα με τις μονοφωνίες και πολυφωνίες όπως JANNIM to mantyli su, και να ακούγεται τόσο μα τόσο δεμένο σα να έπρεπε να ήταν από πάντα έτσι…
είμαι στην 3η ακρόαση, και όλο το δισκάκι έχει μόνο διαμάντια αλλά κάπου προς τη μέση έχουνε αναστηθεί οι σουλιώτισσες και κάνουν πιτ…

και γενικότερη παρατήρηση, η ελληνική μουσική σκηνή φτάνει και περισσεύει για να θρέψει ένα γεροθρεμένο και μουσικά αεικίνητο ακροατή…όσο κάποιοι μιλάνε για συναυλιακό μεσαίωνα άλλοι μετατρέπουν μόλυβδο σε χρυσό

Α.Καλο το σοκ βραδινιατικα εκει που πας να κοιμηθεις.“Τι κακο” ΡΕ, ΤΙ ΚΑΚΟ:!:
Γενικα πολυ καλη προσπαθεια αν και νομιζω οτι ακουω μερικα ριφφακια δανεισμενα απο αλλους της εγχωριας σκηνης

Μπράβο σε όποιον έγραψε το review που ανέφερε το αδικοχαμένο CD των V.i.C.Royal.

Άκουσα το cd τους και θα πω ότι τους έμαθα τώρα που παρουσίασαν την πρώτη τους ολοκληρωμένη δουλειά. Η φάση κλαρίνου και του ελληνικού στοίχου δεν με άφησε να το ακούσω με καθαρό κεφάλι + ότι το πρώτο κομμάτι που άκουσα ήταν το “Τι κακό” που στην αρχή μου θύμισε το Iron από Nightstalker και μου έδωσε την εντύπωση ότι θα έχω να κάνω με (άλλη) μια κακιά απομίμηση.

Αλλά μαλακίες. Τώρα γουστάρω άπειρα! Πάμε μωρέ μπαντάρα!

Ωχ, γίνανε θέμα στο oneman. Κακό σημάδι… πολύ σύντομα τους βλέπω να γίνονται αγαπημένη μπάντα των τρεντοχιπστεράδων.

Αλλά ντάξει, ας συνεχίσουν να βγάζουν ωραίες μουσικές και δεν πειράζει.

Εχουν λαιβ στο κουκου στις 2 μαιου ε,θα πας γεροντα;;

Πάντως πολύ βλέπω για το 1000mods riff στο “Τι κακό” αλλά το πόσο έχουν ξεσκίσει (με την καλή έννοια) την Περδικομάτα ή το κρασί δεν το αναφέρουν και πολλοί…Αρκούν 1-2 λεπτά ακρόασης για να κράξεις…

Εγώ έχω και μια προσωπική αδυναμία στο “Χαλασιά μου” που επίσης έχει απογειωθεί.

Όντως πολύς ντόρος και από πολλούς άσχετους. Ελπίζω σε συνέχειες με “Ξενιτεμένα πουλιά”, “Πες μας Χάρε” και συναφή υπέροχα Ηπειρώτικα άσματα. Όποιοι έχουν καταγωγή από εκεί ξέρουν πόσο δυνατή είναι αυτή η μουσική και πόσο συναίσθημα κρύβει.

Για λίγο θα κρατήσει αυτό.

Θα το ήθελα πολύ, αλλά νομίζω ότι δε θα μπορέσω εκείνη τη μέρα δυστυχώς.

Εμείς θα τα πούμε στους Panzer ωρέ :!:

τωρα γιατι ειναι κακο σημαδι να τους μαθει και αλλος κοσμος εστω και μεσα απο το ονεμαν, δεν το καλαβαινω
μια ζωη η ιδια ιστορια ρε σεις. λες και αν τους ακουνε τρεντοχιπστεραδες, χαρντκορστονεραδες η πανηγυρτζηδες αλλαζει κατι ως προς την μουσικη που ακους εσυ.

λες και γενικα το στονερ πχ δεν εχει γινει πλεον μουσικη τρεντοχιπστεραδων, μουσι, τατουαζ και μοδα κτλ κτλ. ποτε δεν καταλαβα γιατι πρεπει να με πειραζει, σιγα μην σταματησω να ακουω γιατι εγινε της μοδας ξερωγω

στο παραπάνω κομμάτι είναι σαν να μελετήσανε όλο το άλμπουμ των Εν Πλώ και είναι έτοιμοι για εξετάσεις από τον Σαδίκη και Ζαμάνο. (Για καλό το λέω).

Κατά τα άλλα, πολύ ωραίο άλμπουμ, λίγο η μεγάλη διάρκεια μου το μετριάζει θα έλεγα.

Όταν αλλάζει το κοινό μιας μπάντας, συχνά αλλάζει και η μουσική της. Αυτό είναι το ένα πρόβλημα.

Το άλλο είναι φυσικά ότι μπορεί κάποια στιγμή να θέλω να τους δω live, και να διαπιστώσω ότι περιτριγυρίζομαι από ηλίθιους. Not good. Πώς θα φχαριστηθώ το live εγώ δηλαδή, με βλάκες gay hipsters/stoners γύρω-γύρω, μου λες :?:

με ένα τσεκούρι στο χέρι :naughty:

Δεν βρηκα καποιο θρεντ για τον δισκο της μπαντας οποτε θα το γραψω εδω.
Δεν με ενδιαφερει ποιος τους ακουει,δεν με ενδιαφερει ποιο ριφ μοιαζει σε ποιο.

Ακουσα το δισκο και ακουσα τραγουδια που τα ξερω απο μικρο παιδι.Ακουσα πολυφωνικο
τραγουδι σε ροκ δισκο.Ακουσα τραγουδια με τις λεξεις μηνα,χαλασα μου και αλλες που
τις ξερω απο τοτε που γεννηθηκα.

Αυτοι οι αλητες οι VIC με εκαναν να ψαχνω τις κασετες με τα ηπειρωτικα και να ακουω
πωγωνισια στο ιντερνε γιατι καλα χρυσα τα ριφ και τα τυμπανα αλλα αυτο το μαγικο πνευστο
αν εισαι απο εκεινα τα μερη μιλαει μεσα σου.Ιτσ ε φακτ που θα ελεγε και η μπαμπω στο χωριο μου.