Συνελήφθη ο Varg Vikerness στη Γαλλία!

Κατευθείαν πηγάδα.

Δηλωμενος εθνικιστης,ρατσιστης,νεοναζι κτλπ,που ειχε επαφη με τον φονια της Νορβηγιας,αγοραζει 4 οπλα πολεμικου τυπου ενω στο σπιτι του βρισκουν κι αλλα οπλα και εκρηκτικα.
Αν δε μπορει να δικαιολογηθει αυτη η προληπτικη συλληψη…

Aπ’ όσο αναφέρει το άρθρο βέβαια, τα όπλα αγόρασε η γυναίκα του που έχει σχετική άδεια, με τον Breivik απ’ όσο γράφει πάλι το άρθρο δεν συμφωνούσε γιατί έφαγε αθώους (ξανθούς και άριους) Νορβηγούς και η σύλληψη όπως και να έχει ήταν προληπτική.

Το ότι μπορεί να είχαν χίλια δίκια γιατί ο τύπος είναι βλαμμένος δεν αμφισβητείται.
Το πόση ελευθερία μπορεί να εκχωρίσει μία κοινωνία στο βωμό της ασφάλειας είναι τεράστια συζήτηση πάντως.

Καλα δε θα διαφωνησω σε αυτο που λες.Υπαρχουν απειρες περιπτωσεις που η εξουσια και το κρατος περιοριζουν την ελευθερια με προσχημα την ασφαλεια.Επισης,οι αρχες παρακολουθουσαν τον Βικερνες απ’οταν βρηκαν οτι του σταλθηκε το μανιφεστο του Νορβηγου,και μαζι με ολα αυτα που γινονται στην Αμερικη με την NSA και τις παρακολουθησεις βλεπουμε απιστευτες πραβιασεις της προσωπικης ελευθεριας και των προσωπικων δεδομενων.Ετσι κι αλλιως οι μεγαλυτερες παραβιασεις των ανθρωπινων δικαιωματων στο ονομα της ασφαλειας κοντρα στην τρομοκρατια εχουν γινει.

Απλα στην προκειμμενη περιπτωση το παρελθον και η “τρελα” του Βικερνες τον καθιστουν ικανο να διαπραξει μια μαζικη δολοφονια λογω και των ακρεων αντιληψεων του.
Παρολα αυτα θα συμφωνησω οτι πολυ ευκολα μπορει η αστυνομια απο την προληπτικη συλληψη ενος τρελου με οπλα να καταληξει να θεωρει επικινδυνο και να συλλαμβανει “προληπτικα” οποιοδηποτε πηγαινει απλα κοντρα στο κρατος και την εκαστοτε κυβερνηση

Ρε σεις τι γράφει ο καζμάς στο blog του!8O

Με καλυψε ο alejandro_mshrm αλλα και εσυ στο δευτερο σχολιο σου Mech-Cannibal.
Ξερω οτι ο Varg ειναι βλαμμενος με ISO αλλα δεν τον εχω ικανο να κανει αυτα που εκανε ο αλλος ο ψυχακιας ο Breivik.Πιστευω οτι η δολοφονια του Euronymous εγινε συναρτησει πολλων παραγοντων.Λιγο η ηλικια(πιτσιρικαδες και οι δυο),λιγο το οτι εβραζε το αιμα,λιγο η βλακεια που κουβαλουσαν,λιγο το ολο hype του black metal(πωπω τι γαματοι και evil ειμαστε),λιγο το οτι του χρωστουσε λεφτα του Varg.Εφτασε τελικα εκει που εφτασε.
Πρωτη φορα διαβασα βεβαιως οτι η γυναικα του ειναι το ιδιο,ισως και περισσοτερο ηλιθια απο αυτον.Πιστευα οτι οταν βγηκε απο τη φυλακη το οτι ειχε οικογενεια θα τον συγκρατουσε απο το να φερεται σαν καθυστερημενος.
Η προληπτικη συλληψη δεν παυει να περιοριζει την ελευθερια ομως,ακομα και του Varg.Αποδειξεις δεν υπαρχουν για τιποτα.Εκτος αν τον παρακολουθουσαν με κοριους και εχει αναφερει τετοια πραγματα,αλλα και παλι η συλληψη ειναι ακραια.Με αυτη τη λογικη ολοι ειμαστε εν δυναμει δολοφονοι καθως μονο στο δρομο να κυκλοφορεις κανενα μεσημερι θα αναφωνησεις κανα δυο φορες '‘θα τον σκοτωσω τον μαλακα’'για καποιον αλλο σπαστικο οδηγο.
Τελος,εγω δεν τον εχω ακουσει/διαβασει ποτε να δηλωνει ναζι(δεν παρακολουθω το blog του βεβαια).Παλιοτερα ισως ελεγε καμια μαλακια παραπανω,αλλα μετα τη φυλακη δε νομιζω οτι εχει πει κατι τετοιο.Το οτι ειναι εθνικιστης και ρατσιστης(οχι ακριβως γιατι π.χ. για τους Ελληνες λεει παντα τα καλυτερα λογια,μαλλον δεν εχει γνωρισει κανεναν νεοελληνα ψηφοφορο του ΣαμαροΒενιζελου η του Αδωνι)το δεχεται.Αλλα ναζι δεν θυμαμαι να εχει δηλωσει τα τελευταια πολλα χρονια.
Σημειωνω οτι ειμαι εντελως αντιθετος στις ‘‘ιδεολογιες’’ του.

Ο τύπος είναι παντελώς καμμένος, καλύτερα να τον κλείσουν οριστικά σε κανά υπόγειο γιατι εγκεφαλικά δεν την παλεύει εδώ και χρόνια! Ψυχανάληση δεν του κάνανε όταν ήταν φυλακή για να δουν ότι είναι τελειωμένος; Είναι άκρως επικίνδυνος και δεν έπρεπε να αφεθεί ελεύθερος!

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Βασικά αρνείται την ταμπέλα του ναζί στη βάση του ότι ιστορικά συνδέεται με τους γερμανού, οπότε σαν νορβηγός δεν μπορεί να είναι ναζί. Την ίδια δικαιολογία που χρησιμοποιούν και οι χα. Αλλά οκ θέλει η πουτάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει, στο παρακάτω λινκ - τυχαία επιλογή από το blog του - πέρα από την ομοφοβία του μαθαίνουμε ότι τα SS ήταν το πρότυπο της ομορφιάς - ακόμα και ενας άσχημος φορώντας την στολή των SS ομορφαινε.:lol::lol:

http://thuleanperspective.com/2013/06/13/fuhrer-befiehl-wir-folgen/

If you take a look at e. g. Joachim Peiper you see not only a handsome man in a cool uniform, but you will be forced to admit that you trust him and his abilities to lead just by looking at him, and you would not only feel safe under his command, you would do your best to impress him and earn the right to be in his unit in the first place! I?de follow Peiper into battle any time, and be so proud just for having his unit?s name on my jacket sleeve that I would be more than willing to undertake any suicidal mission if he ordered me to! I?de die a happy man, hoping that he ? that damn impressive gentleman leading me ? would think well of me.

Δεν χρειάζεται να είναι κανείς ψυχαναλυτής για να καταλάβει ότι ο Βαργκάκος, γουστάρει στολές, μαστίγια και γενικά submissive καταστάσεις. :roll:

Εβγαλε και ένα filosofem όμως ο άτιμος…

Τι γράφει ο τύπος ρε; Δεν είχα προσέξει το blog του ιδιαίτερα, αλλά τώρα που το είδα δεν ξέρω τι να κάνω, να το πάρω στην πλάκα και να γελάσω ή να αρχίσω το κλάμα με την κατάντια ορισμένων ανθρώπων;

Αν και είμαι όσο πιο αντίθετος γίνεται με τις απόψεις του, διαφωνώ μέχρι εκεί που δεν πάει σε αυτά που γράφεις.
Ποιος κρίνει ποιος είναι βλαμμένος και ποιος όχι; Ποιες ιδεολογίες είναι αποδεκτές στο να εκφράζονται;
Και εν τέλει, ποιο σύστημα κράτησης είναι σωστό και ποιο λάθος;
Το (κυριολεκτικά) σωφρονιστικό σύστημα της Νορβηγίας που έχει ανώτατη ποινή τα 21 χρόνια με πολιτισμένες συνθήκες κράτησης ή το Ελληνικό που σε χώνουν μέσα καμία 3 χρόνια χωρίς δίκη και πρέπει να φτάσεις στα όρια του θανάτου για να γίνει το αυτονόητο;

Προφανώς αν σχεδίαζε κάποια επίθεση όπως κατηγορείται προφανώς και είναι βλαμμένος. Αν θες βλαμμένος είναι και για τις απόψεις του. Έχει όμως κάθε δικαίωμα να τις εκφράζει. Αν αυτές του οι απόψεις τον κατέστησαν προληπτικά κρατούμενο όμως, τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά.
Και από τη στιγμή που είχαν τη δυνατότητα να τον παρακολουθούν και να βλέπουν μέχρι και την αλληλογραφία του, γιατί δεν συνέχιζαν να το κάνουν και να τον μπαγλάρωναν τη στιγμή που θα έβγαινε από το σπίτι με τα 4 αυτόματα να φάει κόσμο;

Βασικά πριν λίγο καιρό είχες ποστάρει αρκετές από τις απόψεις του. Το είδες να έρχεται αλλά δεν σε πρόσεξε κανείς. :stuck_out_tongue:
Εγώ βαριέμαι να ασχοληθώ και να μιλήσω γι΄αυτόν. Ότι και να έχει γίνει δεν με νοιάζει αν ισχύει ή αν τον κλείσουν φυλακή. Η ένσταση μου τόσο καιρό ήταν και είναι σε όλους αυτούς που έκραζαν-αποδοκίμαζαν μπάντες επειδή έδιναν την εντύπωση ότι είναι ακροδεξιές ενώ μπορεί απλά να ήταν παγανιστικές. Η και να ήταν NS. Τις αποδοκίμαζαν και πολύ σωστά έπρατταν. Αλλά όταν ρωτούσες “μα γιατί ακούς Burzum τότε”, έπαιρνες απαντήσεις άκυρες και του στυλ “άλλο αυτό, ιστορία μεγάλη, Black metal είναι, όχι εθνικιστές κτλ”. Είναι κατακριτέοι οι Graveland αλλά όχι οι Burzum π.χ. Και τώρα που ακούστηκε κάτι τόσο τραγικό τρέχουν να κράξουν Burzum ενώ πριν ήταν χαζοί να το δουν. Anyway, ο razor τι λέει? :stuck_out_tongue:

Επίσης αυτό που είπες Isis. Ο Βουρζουμάς μιλούσε μόνο για την καταστροφή του τόπου του από τους ξένους κτλ. Είχε καθαρά εθνικιστικό χαρακτήρα αλλά δεν είναι και εθνικοσοσιαλιστής γιατί δεν του αρέσει ο Χίτλερ. ΧαΧα,ΟΚ! Για τη ΧΑ που είπες θα διαφωνήσω γιατί αυτοί δεν ξέρουν τι στηρίζουν, χαρακτηρίζονται ως εθνικιστές και γουστάρουν Χιτλεριλίκια, φωτογραφίες με χέρια ψηλά, SS Κτλ. Άτοπο δλδ αυτά τα 2. Και άσχετο μ’ αυτό το ποστ οπότε δεν λέω τίποτα άλλο.

Φίλε alejandro δεν έχει ο καθένας δικαίωμα να εκφράζει μια άποψη αν αυτή στρέφεται άκρως απειλητικά, επιθετικά, εκβιαστικά και προσβλητικά απέναντι σε άλλους. Ο “άνθρωπος” αυτός δεν εκφράζει απόψεις, εκφράζει ανωμαλία σε κάθε επίπεδο, αρρώστια, τυφλό μίσος, ρατσισμό, επιθετικότητα και τρελλή επιθυμία να βλάψει άλλους καi έχει βλάψει άλλους. Οι συνεντέυξεις του, το blog του και λοιπές δηλώσεις του αποδεικνύουν περίτρανα όλα τα παραπάνω.
Άρα λοιπόν στην περίπτωσή του, καθώς και των όποιων ομοίων του, δεν μπορέι να εφαρμοστεί η κατά τα άλλα σωστή λογική του “ποιος κρίνει τι είναι σωστό και τι λάθος”, που ανέφερες. Σε μια κοινωνία που θέλει να είναι πολιτισμένη, χαρακτηριστικά σαν αυτά που διαθέτει ο εν λόγω τύπος απλά δεν είναι αποδεκτά.

Ρε παιδιά 2 “παράξενα” βρίσκω εγώ σε όλη αυτή την ιστορία:

Α) Που δεν έχει ακουστεί ο τυπάς να κάνει καμιά “ιστορία” από τότε που αποφυλακίστηκε (από το 2009 νομίζω???) ??

Και Β)

Πού είναι ο razor7 ??? Ακόμα δεν πόσταρε εδώ ??? :-k

Τον άφησαν ελεύθερο τελικά λέει

Τελικά αυτό μάλλον είναι το γομιαρνάκι που πήρε τα όπλα.

Νόμιζα τα είχε με νορβηγίδα, αλλά θα μου πεις ξανθούλες όλες, δε ξεχωρίζουν. :naughty:

αρκετα αρια

τσουπ! να μαι και εγω:)
σαν τι να πω
οτι ξερω το ξερετε και εσεις:)

Ο τυπος ειναι καμμενος και οι αποψεις του και η οπτικη του καταπτυστες απο οποιοδηποτε εχει την στοιχειωδη λογικη. Απο εκει και περα δεν ξερω αν θα εκανε παλι κατι τοσο χοντρο που του στοιχισε τοσα χρονια φυλακισης, αλλα ποιος ξερει, ισως να γουσταρε να ειναι η “κυρια” της φυλακας και να καλοπερναγε καταβαθος με διμετρα, σκουροχρωμα, προικισμενα παλικαρια και να θελει να γυρισει παλι πισω.

Angus, τις τελευταίες σειρές του ποστ σου θέλω πολύ να μάθω αν τις πιστεύεις και για τον Halford που τον έχεις λίγο θεό απ’ ότι έχω καταλάβει. Έτσι από περιέργεια.

Μηπως το παρακαναμε λιγο; Μπηκαν Χαλφορντ, μπηκαν σκουροχρωμα προικισμενα παλικαρια στην κουβεντα, κυριες απο το Αλγερι στο θεμα :slight_smile:

Ο τυπος μού ειναι αδιαφορος οσο δεν παει (μουσικα), ειναι γελοιες οι πραξεις του οταν ηταν μικρος (εκκλησιες, Γιουρονιμους κλπ), ακομα πιο γελοιες οι πεποιθησεις του μεχρι το δευτερολεπτο αυτο. Αλλα δεν ειχα χρονο να διαβαζω το μπλογκ του, οποτε εστιασα στα εξι ποστ σχετικα με τη συλληψη του…

Συμφωνω 1000000% με τον Αλεχαντρο, απο ποτε αποφασιζουμε “ποιος και ποτε” πρεπει να συλληφθει; Δεν υπαρχει τπτ πιο υποκριτικο απο το να παλευουμε (και σε αυτο το φορουμ μεταξυ αλλων) για την ελευθερια καθε ειδους και παραλληλα να χαιρομαστε για το οτι ο τυπος μπηκε στο ματι καποιων. Αναρωτιεμαι, απο ποτε η “δικη μας αστυνομια” ειναι καλυτερη απο τη “δικη σας αστυνομια”; Και ρωτω κυριως οσους θεωρουν οτι “καλα του εκαναν” για τις αποψεις του.

Δυο-τρεις αραδες, απο τις τελευταιες στα ποστ του, εστω κι αν απευθυνεται στους ομοιους του, ειναι ολο το ζουμι: “με συνελαβαν για να σας πουν ‘κοιταξτε τι θα παθετε αν κανετε τα ιδια’”. Ειτε βαλεις ναζι, ειτε βαλεις ακροαριστερους, ειτε βαλεις απλους καθημερινους ανθρωπους ως παραλληπτες του μυνηματος, το ιδιο νοημα εχει αυτη η προταση.

Κανενα ελεος αν ειχε σκοπο να κανει κακο σε οποιονδηποτε, αλλα και μονο το γεγονος οτι ειναι ελευθερος σε συντομο χρονικο διαστημα ισως λεει πολλα για τους λογους της συλληψης του.

Καλο βραδυ.