Vavoura Band

Ενα θρεντ σαν ελάχιστος φόρος τιμής σε έναν πολύ μεγάλο ροκ καλλιτέχνη.

http://www.rockpages.gr/greekbands/vavouraband.htm

Άσχετίλα mode on:

ρε Beer Drinker, αν και τον έχω δει live με τους Cadillacs και μου άρεσε αρκετά, έπαιζε όλη την ώρα διασκευές ομώς. Και πάντα είχα την εξής απορία… έχει κυκλοφορήσει δίσκο με δικά του τραγούδια, και αν ναι πως λέγεται???

Κατ’ αρχήν δες τον απαραιτήτως και με τους VB. Γαμιστεροί οι Cadillacs δεν λέω, αλλά περισσότερο rock’n’roll, απ’ ότι οι VB.

Εχει επανκυκλοφορήσει ένα live τους (νομίζω αυτό στο Σπόρτινγκ αρχές δεκαετίας 80) σίγουρα σε βινύλιο, αν και ένας κολλητος έχει κάτι και σε CD. Μόλις μάθω και γω περισσότερα θα σε ενημερώσω.

Αυτό όμως που πρέπει να αποκτήσουμε είναι τα soundtrack των ταινιών. (Το ερώτημα φυσικά είναι το πως θα γίνει αυτό;)

Μιλώ για κομμάτια ύμνους όπως “ο δρόμος του Φεγγαριού” και το “ο χορός της Αφροδίτης” που παραπέμπουν σε wishbone Ash, Manfrend Mann και ίσως Floyd σε μια πιο σκληρή εκδοχη.

ΑΣΧΕΤΟ 1: Το ήξερες ότι ο Βαβούρας είχε επημελήθεί την συναυλία του Rory Gallagher στην Νέα Φιλαδέλφεια; (ούτε εγώ)

ΑΣΧΕΤΟ 2: Κάνω πρόταση στο Rocking.gr για συνέντευξη. Το άτομο έχει να σας πει πολλά και διάφορα σχετικά με την ιστορία του ελληνικού ροκ.

Τον είχα δει λάιβ πριν 3 χρόνια. Δε θυμάμαι τίποτα για να κρίνω, σόρρυ :expressionless:

Το 1 κάπου το είχα ακούσει.

Όσο για το 2, αμα θες μαζεύουμε και υπόγραφες!