Velvet Revolver-Libertad Review

Ομολογω οτι περιμενα αρκετο καιρο το review του rocking για το Libertad των Velvet Revolver για να παρω ακομα μια ποιο ολοκληρωμενη αποψη θα ελεγα για τον δισκο.Διαβαζοντας το/τα review κατεληξα στο συμπερασμα οτι ολοι ειναι μπερδεμενοι με τους Velvet και γενικα το νεο δισκο. Το πρωτο review προσπαθει να περασει κυριως τα θετικα στοιχεια του δισκου που ναι μεν δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο, που οι Velvet εχουν το δικο τους αυθεντικο ηχο κλπ αλλα αξιζει την προσοχη σας ενω το δευτερο review αναφερεται κυριως στα αρνητικα στοιχεια του δισκου και στο οτι σαν αποτελεσμα ολοι θα περιμεναν κατι καλυτερο.

Με λιγα λογια αν ενωσεις τα 2 review θα ισοσκελιστουν τα πραγματα και θα βγει το συμπερασμα οτι το Libertad δεν ειναι τπτ αλλο απο ενας μετριος δισκος που περιεχει ομως καποια καλα κομματια που αξιζουν την προσοχη.Mε απογοητευσε το συνολικο review διοτι περιμενα κατι ποιο συγκεκριμενο, πχ στο review του Κωστη, νομιζω οτι επρεπε να αναφερθει σε ποιο βαθος και να αναλυσει λιγο τα κομματια κ οχι να πιασει το θεμα τοσο γενικα.Tεσπα το review σου αφηνει μια αισθηση “ναι μεν αλλα…” και σε αφηνει αρκετα μπερδεμενο.:-s

Προσωπικα πιστευω οτι οι Velvet δεν εχουν και πολυ μελλον , πρεπει εαν θελουν οντως να κερδισουν το στοιχημα που εχουν βαλει να βγαλουν κατι πολυ ποιο ποιοτικο τοσο απο το contraband οσο και απο το Libertad.Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι το Libertad ειχε μειωμενες πωλησεις κατα πολυ σε σχεση με το Contraband.

Νομιζω πως τα 3 ερωτηματα ειναι ολα τα λεφτα:wink:

Θα υπάρξει άλλο album των Velvet Revolver;

  • Πως θα ήταν τα πράγματα εάν στην θέση του Weiland είχαν πάρει τον Bach για παράδειγμα;
  • Τελικά μετά από τρία χρόνια το “Contraband” θεωρείται καλό album;

GTP noumero 2. otan apokthsoun reffrain - mporei kai na akougwntai…

o weiland den einai rocker - oute kan kalos tragoudiarhs.
kai ta kommatia - einai ksenerwta - opws kai sto prwto.

an eixan parei bach - tha htan lliiiiigooo kalytera… alla kai pali…

ante na kamoun thn guns arpaxth na teleiwnei to zhthma…

Το θέμα το είχα συζητήσει πριν καιρό, στο rockwave, και με τους δύο εκλεκτούς συντάκτες του rocking!
Λιγότερο με τον Κωστή και αρκετά περισσότερο με τον Παναγιώτη!

Με την κριτική του Κωστή συμφωνώ σε όλα, απλά είμαι πιο συγκρατημένος και έχω περισσότερες απαιτήσεις, εκτός από ένα - δύο σημεία!

  1. Ξεχασμένος ποζεράς η μεγαλύτερη hard rock φωνή που βγήκε στα τέλη '80s / αρχές '90s;
    Ο θεός Sebastian Back ακόμα και πεθαμένος θα βγάζει ακόμα τρομερή φωνάρα, πάθος, πόρωση, συναίσθημα και ενέργεια!
    Πολύ περισσότερο από τον, όντως βελτιωμένο, αλλά και πάλι πολύ μικρό, Weiland!
    Δεν κολλάει με τίποτα ο τύπος! Ειδικά στα lives!

Όσο για την μαγκιά του, ακόμα ψάχνω να την βρώ…

  1. Ο Slash ακούγεται πιο απελευθερωμένος, μόνο σε σύγκριση με το προηγούμενο album…in my opinion…
    Για πιο παλιές κυκλοφορίες το αντίθετο θα έλεγα!

Όσο για την κριτική του Πάνου, σαν άρρωστοι οπαδοί των Guns N’ Roses, δεν θα μπορούσαμε παρά να ταυτιστούμε!
Ίσως εμένα τελικά να μου αρέσει λίγο περισσότερο, αν και αρχικά είχα απογοητευτεί πλήρως και εγώ!

Και εγώ με τον Slash τα βάζω, γιατί πολύ αέρα έχει δώσει στον Weiland και δεν του βγαίνει σε καλό…

…και για να απαντήσω στα κρίσιμα ερωτήματα:

- Θα υπάρξει άλλο album των Velvet Revolver;

Ελπίζω όχι, ώστε να γίνει το πολυπόθητο…
Αν είναι να μην γίνει, τότε θέλω να συνεχίσουν…
Τουλάχιστον τώρα βλέπουμε 3 απο αυτούς μαζί…

- Πως θα ήταν τα πράγματα εάν στην θέση του Weiland είχαν πάρει τον Bach για παράδειγμα;

Στα lives θα σπέρνανε και στους δίσκους θα ήταν 500 φορές πιο δυναμικοί!

- Τελικά μετά από τρία χρόνια το “Contraband” θεωρείται καλό album;

Καλό ίσως ναι, κλασσικό με τίποτα!
Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον, να θεωρούνται όλα αυτά μια παρένθεση και να μην μας νοιάζουν και πολύ…

Και ελεγα θα εμφανιστεις δεν θα εμφανιστεις?
Τελικα ξερεις τι εχω καταλάβει?? Οτι ο AXL εχει μεγαλα @@@@@.
Εχει τοσο μεγαλη εμπιστοσυνη στις δυναμεις του , που δεν παρασυρθηκε απο τους Velvet για να κυκλοφορησει το album. Τους αφησε, το κυκλοφορησαν … και τωρα τα επομενα βηματα θα ειναι μελετημενα για να μας τρελανει ολους:

Θα βγει το single με τον Bach
Θα βγει το album του Bach οπου θα ειναι σε 3 συνολικα κομματια…
Και πιστευω οτι γυρω στον Δεκεμβριο θα γινει το μεγαλο μεγαλο μεγαλο μπαμ οπου καποιοι κυριοι θα τρεχουν να κρυφτουν!!!

Περισσότερο προς τα 'κει τείνω κι εγώ να σου πω την αλήθεια.

φέτος θα ακούσουμε μουσική… :stuck_out_tongue:

Soon Is the Word:D :smiley: :smiley:

Kαλά μην παίρνετε και όρκο, Axl είναι αυτός! :lol:

http://www.rocking.gr/article3150.php

Όσον αφορά στο αν θα έπρεπε η κριτική να είναι πιο αναλυτική, διαφωνώ για τον εξής λόγο: Τα κομμάτια έχουν όλα ένα κοινό στυλ το οποίο περιγράφω. Το να έμπαινα σε λεπτομέρειες για το κάθε κομμάτι θα με έκανε να επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα.
Νομίζω ότι το κακό είναι το εξής: Οι οπαδοί των Gn’R αδικούν τους VR γιατί τους συγκρίνουν ασυναίσθητα και μη με τους πρώτους, δίχως να βλέπουν το πράγμα σαν μία τελείως διαφορετική οντότητα.
Όσο για τον Bach. Φωνάρα, δεν αντιλέγω. Όμως μετά τους Skid Row δεν έκανε τίποτα απολύτως. Αν πήγαινε στους VR το μόνο που θα κατάφερναν θα ήταν να ακούγονται ως retro 80’s μπάντα.
Κρίνοντας από τον Weiland όμως και τον ήχο τους, ο Slash και οι άλλοι είχαν τελείως διαφορετικό όραμα για την μπάντα.

Mια εβδομάδα έμεινε για το single! :bounce:

Είναι κομματάρα στη αρχική του (demo) μορφή, φαντάσου πώς θα ακούγεται και με την συμμετοχή του Axl! :vibrate: :yahoo:

Aν τελικά ισχύει η ημερομήνια 4/9… :-k

Για να δούμε…

Λόγω φωνής ή μουσικής αντίληψης γενικότερα; :-k

[FONT=“Garamond”][SIZE=“4”]…Φιλάκια ψηλό αγόρι…[/SIZE][/FONT]

Σιγουρα δεν ξερουμε πως θα ηταν οι VR και πως θα ακουγονταν με τον Bach, το δεδομενο ειναι οτι με τον weiland δεν ακουγονται τοσο καλα οσο θα μπορουσαν, δεν νομιζω οτι ο weiland ηταν ο καταλληλος για να πραγματοποιησουν αυτο το οραμα, ειτε σαν φωνη πανω απο ολα ειτε σαν σκηνικη παρουσια. Ο Slash δεν δειχνει
η δεν το επιδοιωκει προφανως αν και θα μπορουσε ανετα να ειναι “πρωτη μουρη” στους VR και εχει χαθει λιγο…
στο συγκροτημα. Και αυτο που ειπες ειναι πολυ σωστο για την ουτως η αλλως αναποφευκτη θεωρω συγκριση μεταξυ VR-GNR που ειναι λαθος να γινεται, δλδ αν θα βγει το CD θα ειναι λαθος να το συγκρινουμε με οτι εχουν βγαλει οι VR και να πουμε αν ειναι χειροτερο το ενα η καλυτερα αυτα που εκαναν οι VR.

Περιμενουμε τον Axl τωρα…:stuck_out_tongue:

Να γινω λιγο αιρετικος? Νομιζω οτι στους VR καλυτερα και απο Weiland και απο Bach θα ταιριαζε ο Cornell!

Δεν ειμαι κολλημενος με τον Bach… Ειμαι σιγουρος οτι οποιοσδηποτε εκτος του φιλου μου #-o #-o του Weiland θα ηταν καλυτερος…
Πληροφοριακο ειχαν σκεφτει /δοκιμασει τους :
A number of lead singers auditioned, including Canadian Todd Kerns (formerly of Age of Electric), Josh Todd (of Buckcherry), Michael Matijevic (of Steelheart), Sebastian Bach (formerly of Skid Row), Kelly Shaefer (of Atheist/Neurotica), Myles Kennedy (of Alter Bridge), who declined any invitation, and Travis Meeks (of Days of the New) but were unsuccessful. Reportedly, ex-Faith No More singer Mike Patton was also approached early in the process, but he declined the offer to front the band.
αλλα επιασαν τον πρωτο αριθμο λαχειου 8O 8O 8O με τον Weiland

με Bach πρωτον δε μπορεις να ξερεις απο τωρα το πως θα ακουγονταν, ουτε το αν θα ηταν καλοι. ασε που σαν live τραγουδιστης, με την ανασα του και μονο πατα τον Weiland ο οποιος ειναι απλα εμετικος.

ακομα και συ παντως που θεωρεις καλη την πορεια των Velvet, δεν εχεις πει “πω, ουαου, τι μπανταρα”. να σου πω την αληθεια, πιστευω οτι οι Velvet πουλανε λόγω της ιστοριας των μελων τους. κακα τα ψεμματα. οχι οτι δε παιζουν καλα, απλα αν τους ελεγες τοτε οτι θα βγαζαν αυτους τους δισκους το πιο πιθανο ειναι να γελουσαν. αλλο επιπεδο τοτε, αλλο επιπεδο τωρα. δε μιλαω για το στυλ.

και αυτα στα λεει και ατομο που δεν ειναι και κανας guns πωρουκλας…:wink: :wink: :wink:

Καθόλου αιρετικός! Οποιοσδήποτε άλλος πέρα από τον #@^!@~ θα ταίριαζε περισσότερο! :yes:

Ακόμα και ο Cornell!
Άσε που δεν είναι κουνιστός στα live… :wink: :lol:

Από Bach ούτε για αστείο! [-X

Στα live, εκεί που ξεχωρίζουν οι άνδρες από τα αγοράκια, ο μικρός μας Weiland δεν φτάνει ούτε το 1% της ενέργειας που εξαπολύει ο Baz! :metal: :metal: :metal:

(Love Is) A Bitchslap -Without Axl

Το τραγουδι που πολυ θα ηθελαν να ειχαν γραψει oi VR… Ρυθμος/φωνητικα/σολο κτλ κτλ, οτι ακριβως εχουν 8O 8O 8O και οι VR
Δεν μπορω να περιμενω να το ακουσω και με τον Axl…