Venom

σημερα μου ρθε φλασια και τους ξανακουσα μετα απο μηνες…αναμικτα συναισθηματα…εχω ακουσει μονο το Black Μεταλ απο αλμπουμς…και μπορω να πω οτι μου φαινεται καλο…lay down your soul to the gods rock n roll και ριξτε και μια γνωμη στον δρομο…:wink:

οποιοδήποτε άλμπουμ της περιοδου 81 - 85 είναι αγαπημένο. Οκ εξαιρώ το Possessed που είναι μέτριο. To PRime Evil επίσης είναι αρκετά καλό. Από εκεί και μετά, ακόμα θυμάμαι το 97 που περίμενα πώς και πώς το come back τους, λόγω της επανασύνδεσης τους με το original line up (Cast In Stone).

Ένα από τα πρώτα κομμάτια που είχα ακούσει (σε τρυφερή ηλικία μάλιστα) ήταν αυτό:

Live like an angel - die like a devil, πάντα πίστευα ότι αυτό το κομμάτι δεν μπορούσες να το κατηγοριοποιήσεις πουθενά εντός των στεγανών του πανκ, μεταλ και ροκ ν ρολ.

Τους ακουγα πολυ στο γυμνασιο.Τα 2 πρωτα τους ειναι δισκαρες αλλα απο κει και περα δε με συγκινουν(και ειδικα η τελευταια περιοδος τους που απεμεινε μονο ο Cronos).Και live που τους ειδα περσι ηταν τραγικοι.

Για μένα αυτό είναι punk! Mη βαράτε ξέρω τι παίζουν.

πολυ καλο συγκροτημα,με ενδιαφεροντα τραγουδια,γιατι ολοκληρο δισκο δεν εχω ακουσει.πολυ λιγα ποστς ε.

Ακούστε το συγκεκριμένο κομμάτι από τον reunion δίσκο Cast In Stone.

Νομίζω ότι πρόκειται για μία από τις πιο ωραίες, “διαφορετικές” - και όχι τόσο γνωστές στο ευρύ κοινό - στιγμές των Venom.

Να σημειωθεί ότι ο Cronos είχε συμπαθητικά καθαρά φωνητικά, κάτι που ακούγεται δηλαδή και στην εισαγωγή του κομματιού που παρέθεσα.

Το ότι ο Κρόνος βέβαια τα πάλευε μια χαρά και τα καθαρά δεν έγινε γνωστό τότε… ξεθάψτε και αυτό (οι παλιότεροι χεβι-μεταλλαδες θα το θυμούνται, είμαι σίγουρος), από την περιόδο που τα μέλη των Venom είχαν σκορπίσει στα σόλο πρότζεκτ τους

πω πω τι ξεθάβω μεσημεριάτικα.

ειναι ψιλοδισκαρα το cast in stone ε…

edit : α καλα και το dancing in the fire ειναι τρελη κομματαρα… heavy metal ρεεεε…:stuck_out_tongue:
πρεπει να περασε καμια δεκαετια απο την τελευταια φορα που το ακουσα…

Ναι ρε φίλε! Είναι κομματάρα. Γενικώς το συγκεκριμένο άλμπουμ την πάλευε μια χαρά. Αυτό και άλλο ένα κομμάτι των Venom, που το χω γραμμένο σε μια κασέτα επιλογών(δεν το θυμάμαι πως το λένε τώρα αλλά θα επανέλθω.) είναι πολύ αγαπημένα.

dancing in the fire ρε φίλε!!!
Έπαιζε και σε ένα σιντί του χάμμερ κάπου 96-97 αν θυμάμαι καλά.
Τι κομματάρα!

Venom ρε αιδοία!!! Τα δυο πρώτα δισκάρες δεν το συζητάμε! Απλά οι πατέρες του thrash και οι νονοί του black!

To βίντεοκλιπ του The Evil One από το Cast in Stone.
Με πλάνα από την πρώτη εμφάνισή τους στην Αθήνα στο Open Air Festival το σεπτέμβριο του 1997 (δυστυχώς δεν είχα πάει :()

O Cronos πρέπει να είναι ο μοναδικός μουσικός που έπαιξε στην Ελλάδα και γούσταρε το γραφικό συνήθειό μας με τα καπνογόνα. :smiley:

Bump τρια χρονια μετα. :stuck_out_tongue: Πριν απο 6 μηνες ασχοληθηκα και ακουσα τα 4 πρωτα (Facepalm) και κολλησα πολυ ασχημα (πως θα μπορουσε να γινει διαφορετικα αλλωστε ?).Βρωμικο ανωθευτο μεταλ.Απλες μπασογραμες , μια κιθαρα οχι και τοσο καλα τυμπανα αλλα ο συνδοιασμος, τους εκτοξευει!Φερειπειν ετσι οπως μπανει το dont burn the witch, πωπωπωπω αυτα με τρελαινουν. Να προχωρησω στα μετεπειτα album?Δεν εχω ακουσει-διαβασει πολυ καλα λογια για αυτα, αξιζει να τους δωσω χρονο?( ειναι και μπολικα ,αν ειναι προτεινετε κανενα!)

Ksekina me auta

Prime Evil
Cast In Stone

to prwto einai to “diaforetiko album” twn Venom, leipei o Cronos, leipei i vrwmia, alla den leipei i empneusi. To pio heavy metal album twn Venom.

To deutero einai to comeback tis klassikis sinthesis, arketa kalo kai dinato.

To lene kai oi idioi, ti na prosthesw apo kei kai meta

“We’re long haired punks and we don’t give a care”!

[B]venom!!![/B]

Για μένα ([I]τουλάχιστον ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ε; μη βαράτε[/I]!) είναι το πιο…hardcor-ίζον heavy/black metal συγκρότημα!

Άπειρο ρισπεκτ -Προσκύνημα βαθύτερο κι απ της…Τήνου -όταν ήμουν ([I]που είμαι ακόμα χεχε[/I]) στη πρώτη φάση χάρντκορ/πανκ πριν δεκαετία , οι[B] Βένομ [/B]ήταν από τα 3-4 ΜΟΝΟ συγκροτήματα μέταλ που εδέησα να δώσω προσοχή…

Είπαμε: [B]άπειρο ρισπεκτ[/B]… :slight_smile:

πω ρε τι τριπ στο παρελθον ειναι αυτο ! Dancing in the File ΠΟΛΥ αγαπημενο κομματι, και εγω απο το σιντι του χαμερ το ειχα μαθει τοτε, εχω χαλαρα 7-8 χρονια να το ακουσω! επισης Live like an Angel - Die like a Devil και τα δυο πρωτα αλμπουμ πολυ αγαπημενα. να σταθω στο ΠΟΣΟ γαματα κομματια εχει το Prime Evil ομως ! δεν μπορει μια Thrash [B]ΥΜΝΑΡΑ[/B] οπως το Skeletal Dance να περναει απαρατηρητο ! για μενα ειναι ουσιαστικα το κομματι που με μυησε στο thrash, οπως επισης και το πιο χαβαλε απο χαβαλε School Daze με τους θεικους στιχους περι “συσφιξης σχεσεων” μεταξυ μαθητη-καθηγητριας 8) παρτε και τα δυο :

SKELETAL DANCE

SCHOOL DAZE

“She sees how hard it gets when she lifts up her dress
She licks her lips and says now put it to the test
She goes down faster than a sinking ship at sea
I don’t need rescue because she’s going down on me!”

τι στιχοι ρε φουστη, τι στιχοι ! :smiley: :!:

[SPOILER][B][SIZE=“7”]ΠΟΙΟΤΗΤΑ ! [/SIZE][/B][/SPOILER]

ε βεβαια, τι θα ελεγες εσυ ? απορω ακομα πως δεν εχεις βρει κανενα παραθυρακι του νομου για να ενταξεις και τους Gamma Ray στο HC…
8)

Gia na min ksexniomaste, oloi kseroume oti i krifi epithimia twn Venom itan na vgazoun psixres [B]industrialies [/B]opws auti

kai na ginetai tis lamarinas to kagkelo!

(pera apo tin plaka, to kommati gamei, eixa na to akousw apeira xronia).

θα τα καταφέρω -[I]κάπου θα το βρω[/I]- που θα μου πάει… :stuck_out_tongue:

Θα σύρω πολλές θρασοντουμομπλακομπάντες στο HC στρατόπεδο και θα απομείνεις ολομόναχος…
[B]Πειράζει;;[/B]

:lol:

αιωνιος σεβασμος εις τας εφευρετας του black metal…μαζι με τους bathory οι αγαπημενες μου μπαντες

Κανοντας μια πληρη επανακροαση της δισκογραφιας τους,καταληγω οτι ο καλυτερος τους δισκος ειναι ο…

[SPOILER]Prime Evil[/SPOILER]