Vic Chesnutt

Επειδή θεωρώ απαράδεκτο το να μην υπάρχει ένα thread για αυτόν τον μεγάλο μουσικό το ξεκινάω και ελπίζω αν όχι σε ανταπόκριση τουλάχιστον σε μια νέα μουσική ανακάλυψη για αρκετούς.:slight_smile: Λοιπόν:

[SIZE=“3”]VIC CHESNUTT[/SIZE]

Ξεκινώντας ως solo καλλιτέχνης ο Vic Chesnutt ανακαλύφθηκε από τον Mike Stipe των REM, και από τότε αναδύχθηκε στα μάτια του μουσικού κόσμου που τον αγνοούσε. Ύστερα από μια μακρά δισκογραφία και συνεργασίες με καλλιτέχνες/μέλη μπαντών όπως Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra & Tra-La-La Band, Fuganzi, Godspeed You! Black Emperor και Danger Mouse μεταξύ άλλων κυκλοφόρησε μικρά διαμαντάκια με κορυφαία κατεμέ τα 2 τελευταία του: North Star Deserter και At The Cut

Το γεγονός ότι ήταν τετραπληγικός από το λαιμό και κάτω δεν τον εμπόδισε να ηχογραφεί να τραγουδά και να παίζει κιθάρα με έναν ξεχωριστό τρόπο, αλλά δυστυχώς τα προβλήματα που τον βασάνιζαν και οι πόνοι τον οδήγησαν στο θάνατο από υπερβολική δόση μυοχαλαρωτικών…
Οι αυτοβιογραφικοί του στίχοι είναι πραγματικά συγκλονιστικοί με αποκορύφωμα τα Coward και Flirted With You All My Life όπου δείχνει τη στάση του απέναντι στο θάνατο αλλά και με πιο κυνικούς/χιουμοριστικούς στίχους όπως στα Super Tuesday ή το Sad Peter Pan…
Δεν θέλω να πώ κάτι άλλο πέραν του να του δώσετε μια ευκαιρία και να τον αφήσετε να σας κερδίσει σιγά σιγά.



Δυστηχως δν εχω προλαβει να τσεκαρω ενδελεχως ολη τη δισκογραφια του.Απο αυτα τα λιγα που ξερω παντως γι αυτον ο θαυμασμος μου ειναι απεριοριστος,μιλαμε για ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ …

Το at the cut που εχω ακουσει και πιο προσεκτικα ειναι ΔΙΣΚΑΡΑ και το [B][I][U]coward[/U][/I][/B] απ τα σπαρακτικοτερα κομματια που χω ακουσει ποτε.Respect στον Vic τι να λεμε.

Τεράστιος.

Μεγαλος μουσικος ο Vic Chesnutt.Προσωπικα τον εμαθα απ?την μια και μοναδικη εμφανιση του στον κινηματογραφο,στην ταινιαρα του Billy Bob Thornton Slingblade, στην οποια παιζει και η άλλη μορφαρα,ο Dwight Yoakam.Περιπου την ιδια εποχη με την ταινια κυκλοφορησε και η συλλογη Sweet Relief II: Gravity of the Situation που τον εβγαλε απ?την αφανεια.Οσοι γουσταρουν folk/country/americana και δεν τον ξερουν (χλωμο βεβαια?)ας τον τσεκαρουν.

Tα λογια ειναι περιττα…

[B][I][U]Flirted With You All My Life[/U][/I][/B]

I am a man
I am self-aware
And everywhere I go
You’re always right there with me

I flirted with you all my life
Even kissed you once or twice
And to this day I swear it was nice
But clearly I was not ready

When you touched a friend of mine
I thought I would lose my mind
But I found out with time that
really I was was not ready, no no

Oh, Death
Oh, Death
Oh, Death
Really, I’m not ready

Oh, Death you hector me
Decimate those dear to me
Tease me with your sweet release
You are cruel and you are constant

When my mom was cancer sick
She fought but then succumb to it
But you made her beg for it
Lord Jesus, please I’m ready.

Oh, Death
Oh, Death
Oh, Death
Really, I’m not ready

ΑΝΑΚΑΛΥΨΤΕ ΤΟΝ,ΝΟΙΩΣΤΕ ΓΜΤ :!: