Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Μα καταρχην υπαρχουν διαφωνιες σε ρηξιακα ζητηματα… Τεσπα, ειμαστε κ λιγο οφφ-τοπικ

δηλαδη προσπαθεις να με πεις οτι το Αναρχικο κινημα δε νιωθει ακροαριστερο; Και το οτι υπάρχουν ρηξικακα ζητηματα το ξέρω, και πάντα θα υπάρχουν με τους κυρίους της Αριστερας της “επισημης” ιδιαιτερα να το πώ έτσι…Αλλα με τι προσπαθεις να διαφωνίσεις δε καταλαβαίνω

Που λες να το πηγαινει?? Στα ιδια κ τα ιδια…
Αλλα και αλβανοι να την πεταξανε προς τους μπατσους πιο ειναι το προβλημα?? Τοσα τραβανε εξ’αιτιας του κομπλεξ των μπατσων.

Πουθενα.Στατιστικα παντως τις περισσοτερες φορες πισω απο καψιματα σημαιων, πλιατσικο (βλ.λαικη εξεγερση) και βανδαλισμων η ξενοι ειναι η ασφαλιτες η τοξικομανεις η πρακτορες.Σαν λαος πιστευω ειμαστε αρκετα σοβαρος για να μην διεκδικουμε ενα καλυτερο μελλον καταστρεφοντας περιουσιες.Δεν μας εχω γενικα για τοσο βαρβαρους ασχετως αν το εξωθεν συστημα εχει περασει σε μερικους οτι το να εισαι εθνικιστης και πατριωτης ειναι κατι κακο και αθεμιτο και οτι ειναι καλυτερο το χαος ( βλ.συριζα) και ο μηδενισμος.Δεν νομιζω να υπαρχει Ελληνας που εστω και για πλακα θα εκαιγε την Ελληνικη σημαια αντιθετως ο ξενος ειδικα καποιοι γειτονες κυριως εχουν τοσο θρασος ωστε να κανουν χυδαιες κινησεις οπως καψιμο σημαιας,αντισταση κατα της αρχης,ασκηση βιας,καψιμο βιβλιων κτλ.

Α οκ! καλα! τα στατιστικα αυτα ποιος τα έβγαλε; η χρυση φτου κακα αυγη;

μαλλον οχι γιατι τωρα με τους λητες μωρε τα φιλαρακια τους τωρα;

ποιος τοτε; ποιος;

Το οτι οι Αλβανοι και ολοι οι ξενοι που ειναι στην χωρα μας κανουν τοσα εγκληματα που λες να οφειλεται??
Αρχικα το οτι βρισκονται εδω δεν φταινε αυτοι αλλα αυτοι που τους εβαλαν προσπαθωντας να το παιξουν χωρα του Δυτικου κοσμου με Οικονομια κλπ. Επισης οταν καποιος πειναει και το τελευταιο που εχει ειναι η ζωη του δεν ειναι παραλογο να κανει καποια ληστεια για να εξασφαλισει τις ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ του αναγκες.
Οσο για την αντισταση κατα της Αρχης… Αυτο το επιχειρημα θα μπορουσε να στεκει μονο εφοσον υπαρχει Αρχη, και μαλιστα για ολους. Επιλεκτικη “αρχη” ειναι το χειροτερο που θα μπορουσε να συμβει και δυστυχως ειναι αυτο που συμβαινει…

Δεν θέλω να πω τίποτα…άπλα θέλω να κάνω μια διερευνητική ερώτηση…Εσύ θα έκαιγες ποτέ την σημαία των γειτόνων?

ρε damnation δεν σε καταλαβαινω

τι εννοεις δεν μας εχεις για βαρβαρους??

οι ελληνες δεν κανουν εγκληματα??

αυτα που κανουν οι ελληνες ειναι πιο χοντρα απο μια ληστεια ή ενα βανδαλισμο που επιλεκτικα ετυχε να ακουσεις στη τηλεοραση ή στο ραδιο.

Εγώ πάλι άκουσα ότι κάτι γείτονες από τον πάνω όροφο που αφήνουν τα σκουπίδια στο διάδρομο της πολυκατοικίας είναι από το Mπαγκλαντές.

O Mπρεχτ είχε πει κάποτε: “Το καλύτερο επιχείρημα προς έναν φασίστα είναι ένα τούβλο στο κεφάλι του”. Τροφή για σκέψη σε όσους απαντάνε σοβαρά στον νταμνεϊσιον245145121.

είναι σα να λεμε ότι οι Έλληνες δεν εχουν στο DNA τους την εγκληματικοτητα ενώ οι άλλοι ναι? κάτι εντελώς αντιεπιστημονικό!! Κανένας άνθρωπος δε γεννιέται έτσι ,διαμορφώνεται στο περιβάλλον που μεγαλώνει.οι ρίζα όλων αυτών προέρχεται από την κοινωνία που ο καθείς απαρτίζει και ζει μέσα σ αυτη και διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του.Εδώ έρχεται κ το ζήτημα της παιδείας αλλά ακόμα πιο βαθιά αν το κοιτάξει κανείς μπαίνει το ζήτημα της εξουσίας. ποιός την κατέχει .Και κατ’επέκταση ποιος κατέχει και ελέγχει την κοινωνία, τηνπαιδεία, την αστυνομία,τους νόμους, την υγεία , την εργασία και ποιος κατευθύνει τα πράγματα προς το δρόμο που συμφέρει κανέναν άλλο παρά την πλουτκρατία και τα τσιράκια τους. Αντί να κατηγορούμε τους μετανάστες που κ αυτοί όπωσ κ ο Έλληνας εργάτης ,ξεζουμίζονται για ένα μεροκάματο ,ας δούμε λίγο πίσω στον Δεκέμβρη , όλα αυτά τα έκτροπα πως τα καπηλεύτηκε η κυβέρνηση και η πλουτοκρατία για την περαιτέρω καταστολή και ποινικοποιήση του εργατικού και φοιτητικού κινήματος.

Από ότι έμαθα πλακώθηκαν οπαδοί του Εθν. Αστέρα και του Ατρόμητου. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό ισχύει και αν η αστυνομία το βρήκε σαν αφορμή για να βρεθεί στον χώρο της πανεπιστημιούπολης (δεν θα μου φαινόταν απίθανο). Αλλά συμφωνούμε όλοι φαντάζομαι πως το άσυλο δεν υπάρχει για να υπάρχει ένας χώρος όπου να πλακώνονται οργανωμένοι οπαδοί ομάδων χωρίς να μπορεί να παρέμβει η αστυνομία…

Την εκπομπή του Παπαχελά την εγκατέλειψα γρήγορα. Μου φάνηκε εκνευριστική και αστεία για όποιον έχει στοιχειώδη γνώση του χώρου και φυσικά προκλητικά μεροληπτική/δασκαλίστικη. Γέλασα δε με την ψυχή μου με τη σκηνοθεσία. Τα πλάνα του θλιμμένου πρύτανη του ΑΠΘ που οι κακοί δεν τον αφήνουν να κάνει τη δουλειά του, θύμισαν ριάλιτι τύπου Μικρούτσικου/Δρούζα. Εύγε!

(Εξαιρετικός υπάλληλος ο Παπαχελάς, κάνει πολύ καλά τη δουλειά του)

εμένα μου φαίνεται λογικό πάντως διαφορετικές φυλές να έχουν και διαφορετικές συμπεριφορικές προδιαθέσεις. ναι μεν το περιβάλλον παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αλλά είναι σα να μου λες πως μπορεί μεγαλώνοντας και ανάλογα το περιβάλλον που ζει ένας λευκός, να γίνει η τσουτσού του μεγαλύτερη από του μέσου σκουρόχρωμου ή ακόμα και ν αλλάξει το χρώμα του (μόνιμα λέμε, όχι να γίνει σαν ψητό γουρουνόπουλο το καλοκαίρι επειδή πιστεύει πως είναι σέκτσυ). υπεραπλουστεύσεις.

όχι πως θα το χρησιμοποιήσω ποτέ σαν επιχείρημα για να στιγματίσω εθνικότητες όμως.

Καλά σίγουρα όχι, αλλά επειδή υπήρχαν υπερβολικά πολλοί μηχανόβιοι, μου φάνηκε σαν επίδειξη δύναμης η όλη ιστορία.

Κοίτα, εγώ την είδα ολόκληρη και την βρήκα ενδιαφέρουσα αν και σε σε κάποια σημεία όντως ήταν μεροληπτική. Προφανώς και δεν θεωρώ κανένα πρύτανη λευκή περιστερά, είναι μία σαφέστατα πολιτική θέση που όποιος την διεκδικεί έχει τους λόγους του και ξέρει που μπλέκει.
Βρήκα την εκπομπή ενδιαφέρουσα γιατί επειδή ακριβώς η δική μου αντίληψη/γνώση του χώρου είναι σχηματισμένη από απόσταση, είχα μία ευκαιρία να ακούσω τι είπαν όσοι μίλησαν μπροστά στις κάμερες. Όσο και αν ο Παπαχελάς τους μόνταρε ενδεχομένως, κάποια πράγματα φαίνονταν, έστω και “ανάμεσα από τις γραμμές” όσων έλεγαν.
Υπήρχε μία αλλαζονεία στα λόγια του εκπροσώπου του ΕΑΑΚ (αν το γράφω και σωστά) που έλεγε πως αν οποιαδήποτε κυβέρνηση προσπαθήσει να καταργήσει το άσυλο θα πέσει (δλδ ακόμα και μία κυβέρνηση που θα έχει εκλεγεί έχοντας αυτό στο πρόγραμμα της;), ένας γενικευτικός κρετινισμός στα λόγια του εκπροσώπου της ΔΑΠ που έιπε πως οι φοιτητές είναι “μάλλον απολιτίκ” και ενδιαφέρονται΄κυρίως για τα πάρτυ της παράταξης του #-o και κάτι το μεταφυσικό στην πεποίθηση του καθηγητή/συνδικαλιστή του ΣΥΡΙΖΑ που επαναλάμβανε πως η “πανεπιστημιακή κοινότητα μπορεί να λύσει μόνη της όλα της τα θέματα” την στιγμή που βλέπαμε πλάνα με γκραφίτι της Θύρας 4 σε ένα πανεπιστήμιο που πληρώνεται από τους φόρους όλων μας…

Δεν αμφιβάλλω πως βρήκαν ευκαιρία για σόου. Είπαμε, ο Καραμανλής θα τις χρειαστεί σύντομα αυτές τις ψήφους του ΛΑΟΣ.:wink:

Εγώ πάντως αν και δεν είδα την εκπομπή του alex papahelas , βλέπω ότι έχουν φάει μεγάλο κόλλημα με το άσυλο και θέλουν σώνει και καλά να αλλάξουν την κατάσταση. Η προπαγάνδα καλά κρατεί αλλά αυτή η κυβέρνηση θα πέσει έτσι και αλλιώς άρα το άσυλο θα μείνει ως έχει.
Ο Manson τα είπε καλά παραθέτοντας τον Μπρεχτ. Απλά συμπληρώνω το εξής…Αφού δεν ανεχόμαστε άλλο την παρανομία και την ασυδοσία γιατί δεν καταργούμε το άσυλο των βουλευτών?? Η βουλή είναι χώρος διακίνησης πολιτικών ιδεών και δημοκρατίας και όχι χώρος όπου ζουν και βασιλεύουν τα λαμόγια οι κλέφτες και οι απατεώνες. Άντε λοιπόν. Έχουμε δικαιοσύνη και ισονομία??

Ε αν όχι ας δείρουμε κανάν αλβανό να μας φύγουν και οι ορμές. Άσε δεν έχω λεφτά να αποπληρώσω και το στεγαστικό και…

Γιατι παλι ρε damnation γιατι…

-Πραγματικα οι οπαδοι ειναι οι μεγαλυτεροι βλακες…συγχαρητηρια παιδια…Πλακωθειτε για το πετσι αφου δενε χετε τιποτα σημαντικοτερο και δωστε τους πατημα να μπαινουν…Α ξεχασα σας ενδιαφεριε μονο η μπαλα…
-Σημερα ειναι η πορεια Στη Ναυαρινου

-Η εκπομπη του Παπαχελα ηταν τραγικη…Μεσα σε 30 λεπτα θες να εξετασεις το θεμα του ασυλου…Το μονο που μπορεις να κανεις σε 30 λεπτα ειναι μια αναφορα σε περιστατικα…Ενα χρονολογιο…Οχι να μας κανεις ‘‘ρεπορταζ’’(θεωρεισαι και σοβαρος δημοσιογραφος απο καποιους) και οτι λεξη και να πεις να περιεχει ενα σχολιο για αυτο που θες να χτυπησεις…
-Ο πρυτανης τραγικος…Απο τη μια ειπε ειπε ειπε…αλλα οταν του παν να καλεσει τους μπατσους εδωσε την αφοπλιστικη απαντηση οτι πρεπει να παρει θεση η κοινωνια αλλα τελικα δεν μας ειπε ποια ειναι αυτη θεση…Καποιος απο τη μια θελει να λεει και να λεεει αλλα απο την αλλη φοβαται τη θεσουλα του…
-Ο εκρποσωπος των ΕΑΑΚ ηταν τιποτα…Δεν ειπε τιποτα με ουσια και μαλλον τραμπουκισε περισσοτερο που στη συγκεκριμενη περιπτωση λειτουργησε αρνητικα…
-Ο εκπροσωπος της ΔΑΠ ηταν εκπροσωπος της ΔΑΠ…Και μαλιστα ειλικρινης…’‘Μα τα παιδια ειναι απολιτικ…Παρτυ θελουν’'χαχαχαχαχαχα
-Ο τυπος που πεταξε το αυγο επισης τραγικος…Με τετοιες μαλακιες δεν λυνεται τιποτα…Οχι οτι διαφορετικα θα λυνοταν αλλα ετσι δειχνει φανερα οτι και ο χωρος των φοιτητων και μαλιστα αυτων που λενε οτι μαχονται περιλαμβανει πολλα ζωα.

Tι έπαθες με τους οπαδούς;