Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Τελικά θα μας πεις την άποψή σου για την πορεία αυτή ή θα μας λες εικόνες που σου έρχονται στο μυαλό;

ε ρε φιλε σαν νοημων ανθρωπος σαφως και ειμαι εναντιον ρατσιστικων εκδηλωσεων!!!δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα με τους αλλοδαπους και τους αντιμετωπιζω οπως ολους τους αλλους.εγω σου ειπα απλα ειπα την αποψη μου για μια περιοχη κεντρικη της αθηνας.τωρα το αν τυχαινει εκει να υπαρχουν πιο πολλοι αλλοδαποι(οχι οτι δεν υπαρχουν και ελληνες) εμενα δεν μου πεφτει λογος.οπου θελουν ας πανε να μεινουν και οι αλλοδαποι και οι ελληνες.

Όχι ότι είσαι υποχρεωμένος να απολογείσαι σε εμένα αλλά με το πρώτο post έδωσες την εντύπωση πως δικαιολογείς την πορεία αυτή ακόμα και αν δεν την αποδέχεσαι.

ειναι παρα πολλα βεβαια…γιατι αυτη η αφισα ειναι ρατσιστικη απο μονη της…η αποδεχεσαι την ελευθερια λογου του καθενος(παρ’ολο που ξερεις οτι ειναι φασιστες και μαλακιες θα πουνε)η οχι αλλα μετα ισα κ ομοια γινονται ολοι…και μονο η αρβυλα στη μουρη τα λεει ολα…διαλογος δεν υπαρχει περιπτωση να γινει…αλλα ξερω γω… γινομαστε κ μεις ρατσιστες προς τους ρατσιστες…και τον ιδιο ορισμο εχει η λεξη

Ο “διαλογος” προϋποθετει και “λογο”.

δεν ειμαι υπερ ρατσιστικων εκδηλωσεων οπως ειπα!!τωρα και εναντιον τετοιων εκδηλωσεων να ειμαι παρολα αυτα μπορουν και οσοι εχουν τετοιες αποψεις να κανουν πορεια για να πουν τις αποψεις τους

Έχει πολύ πλάκα πάντως όταν οι φασίστες (δεν αναφέρομαι σε εσένα pax) επικαλούνται έννοιες όπως “ελευθερία λόγου”.

ναι γιατι αν αναφερωσουν προφανως δεν θα ειχες καταλαβει τι λεω γιατι δεν εχω σχεση με τετοιου ειδους ατομα…αυτο που εννοω ειναι οτι ολα καταληγουν στη βια…το θεμα ειναι οτι βια εχουμε απο μπατσους…απο εθνικιστες…απο,απο,απο…και ετσι ξερουν ολοι.η μαγκια ειναι αλλου

+1

Συμφωνώ απόλυτα, δίχως όμως αυτό να σημαίνει πως τέτοιες έννοιες πρέπει να τις ξεχνάμε οι υπόλοιποι.

Απορία προς όσους σκέφτονται πως οι μετανάστες είναι το πρόβλημα. Πώς θα σας φαινόταν να είστε σε μια ξένη χώρα, να σας εκμεταλλεύονται οι εκεί κάτοικοι (με μαύρη εργασία, μηδέν ασφάλιση, προκατάληψη, φακελάκια), να μη μπορείτε να βελτιώσετε τις συνθήκες που ζείτε εσείς και η οικογένεια σας (αφού δεν ψηφίζετε και αν γκρινιάξετε που σας συμπεριφέρονται ως σκουπίδι θα βρεθείτε δαρμένος) και τα παιδιά σας να ζουν στο περιβάλλον ενός γκέτο (δηλαδή με μηδέν καθαριότητα, μηδέν ασφάλεια, κλπ).

Και ποιος έχει ουσιαστικό κέρδος, όταν στην Ελλάδα εργάζονται για το ΑΕΠ κοντά στο 1 εκ. αλλοδαποί δίχως δικαιώματα και δίχως δικαίωμα ψήφου και δυνατότητα να επηρεάσουν την πολιτική της κυβέρνησης; Για να συνεχίσω τη συζήτηση περί Porsche και Citroen, ποιανού τα συμφέροντα στηρίζονται περισσότερο με αυτό το έλλειμα ψήφου; Αυτουνού που γίνεται έκπτωση 20,000€ για να αγοράσει Porsche ή αυτουνού με έκπτωση 500€ για ένα Citroen;

@pax:

Έχω καταλάβει τι λες μόνο που ποτέ δεν ήμουν αυτής της άποψης. Τον φασισμό δεν τον πολεμάς ποτέ με δημοκρατικές μεθόδους. Ο Χίτλερ δεν έπεσε με εκλογές ούτε η Χούντα κατέβηκε έτσι. Οι άλλοι θα μαζευτούν να πάνε στην Ομόνοια για να διαδηλώσουν κατά των ανθρώπων που βρίσκονται εκεί (πόσο αηδιαστικό είναι να διαδηλώνουν φτωχοί άνθρωποι εναντίον άλλων φτωχών ανθρώπων;) και εμείς θα πούμε: “Διαφωνούμε με τις ιδέες σας αλλά επειδή έχουμε ελευθερία πήγαινετε εκεί. Και αν πλακώσετε και κανέναν μετανάστη… Ε, εντάξει, θα τα βρούμε για το πότε θα κάνουμε εμείς πορεία για να διαμαρτυρηθούμε για τις δικές σας μεθόδους”. Καμία ανοχή στον φασισμό. Καμία απολύτως.

βασικα πες το πιο ωραιοποιημενα…καμια ανοχη στην καταργηση οποιασδηποτε ελευθεριας

Βασικά μπορώ να υποθέσω ότι στο 90% των περιπτώσεων η απάντηση στο bold Θα ήταν ‘‘στα @@ μου’’ ή ‘‘ας μην ερχόντουσαν εδώ’’. Ξέρω ότι υπάρχουν και αντεπιχηρείματα σε αυτές τις απαντήσεις αλλά 1)προσωπικός εκνευρίζομαι τόσο όταν τα ακούω που κατηλήγω να βρίζω παρά να συζητάω 2) αυτό που θέλω να πώ είναι ότι κάποιος που έχει τέτοιου είδους πεποιθήσεις, δεν τις έχει με βάση λογικά επιχηρήματα, είναι ο/η ίδιος/α αρκετά προκατελειμένος ώστε να μην ενδιαφέρεται για τα όποια επιχειρήματα υπάρχουν…τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη μου…

Αν οι συγκεντρώσεις φασιστών γίνονταν σε κλειστούς χώρους, στο μεταξύ τους δηλαδή, και πήγαιναν κάποιοι με τη βία να τις διαλύσουν θα διαφωνούσα με αυτή την κίνηση. Αλλά εδώ έχουμε άλλο θέμα. Μία κίνηση μίσους στο κέντρο της Αθήνας που υπάρχει περίπτωση να καταλήξει σε πογκρόμ εναντίων μεταναστών. Ε, κάτι τέτοιο δεν μπορείς να το αφήσεις να συμβεί…

Οντως, και εγω αυτο φοβαμαι… Ευτυχως που θα υπαρξει αντισυγκεντρωση στην Πλ. Κανιγκος και δεν νομιζω να κανουν καμια μαλακια οι φασιστες με τους μεταναστες…

Στην πλ.Κάνιγγος έχουν καλέσει αναρχικοί. Στην Ομόνοια 2 ώρες πριν τους φασίστες…

Παιδιά, όσοι είστε από Αθήνα κατεβείτε σε μία από τις δύο συγκεντρώσεις για να κοπεί ο τσαμπουκάς στους φασίστες.

Ο Χίτλερ δεν ήταν απλά φασίστας…Ήταν ναζιστης…Ο ναζισμός ήταν ξεκάθαρα μια παράνοια…Ο φασισμός αν και απαράδεκτος παραμένει μια ιδεολογία.Και η χούντα ήταν μια δίκτατορία σε μια κοινωνία που όυτε καν τυπικά δεν είχε ελευθερία.Εκει δεν πολεμούσες απλά την ιδεολογία αλλα πράξεις ουσιαστικής δολοφωνίας…Ο δημοκράτης πρεπει να πολεμά τις πράξεις αλλά όχι τις ιδέες. Ο φασισμος ειναι μια αντιδημοκρατική και βίαιη ιδεολογία που ο καλύτερος τρόπος να την αντιμετωπίσεις είναι να την αφήσεις να εκφραστεί όπως θα άφηνες την οποιοδήποτε άλλη ιδέα, γιατί μόνο έτσι μπορείς να αποκαλύψεις ξεκάθαρα σε όλους τον απάθρωπο χαρακτήρα της χώρις να δίνεις καμία δικαιλογία στους πανέξυπνους να μιλάνε για ελευθερία του λόγου.

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και κατανοώ το διαχωρισμό ανάμεσα σε φασίστες και ναζί.

Ερώτηση όμως: Τους ναζί πως τους αντιμετωπίζεις?
Γιατί μη μου πεις πως δεν υπάρχουν πια…

αυτο.

α επισης καταλαβαινω οσους ζουν Αθηνα και εχουν προβλημα πολλες φορες να κυκλοφορησουν και φοβουνται κτλ αλλα να μην ξεχναμε οτι και αυτοι μεταναστες ειναι και αν δεν γουσταρουν να πανε να ζησουν στα χωρια τους να γινει βιωσιμη και η πολη. εμαθαν τωρα και οι μπουρτζοβλαχοι και εχουν και απαιτησεις"τι τους θελουμε εδω αυτους", “μας βρωμζιουν την πολη”, “να πανε απο κει που ρθαν” κτλ.

Να σας θυμησω οτι η συγκεντρωση που θα γινει δεν εχει παρει ανοικτα χαρακτηρα κατα των μεταναστων…Δηλαδη πρωτα προβαλει(ισως σε διογκομενο βαθμο) ολα αυτα τα προβληματα που οντως υπαρχουν…Οπτε το να πει καποιος οτι ειναι κατα μιας φασιστικης διαδηλωσης δεν μου λεει κατι…Μιας τετοιας διαδηλωσης εισαι κατα η οχι?Παρομοια κινηση ειχε γινει και πριν καποιο καιρο στη περιοχη του Αγιου παντελεημονα…

Οσο για το θεμα των μεταναστων τα εχουμε χιλιοπει…Σε καθ πληθυσμο υπαρχουν καποιοι εγκληματιες…Οταν ο πληθυσμος ειναι φτωχος ειναι περισσοτεροι…Οταν ο πληθυσμος ειναι εξαθλιωμενος ακομα περισσοτεροι…Οταν μαλιστα του φερομαστε καθε μερα με τετοιο τροπο γινονται χειροτεροι…Το πιο αστειο ειναι οτι τη μεταναστευση απο τις χωρες την εχουμε προκαλεσει σε μεγαλο βαθμο εμεις…Ισως οχι εμεις οι ιδιοι αλλα οι πολιτικες των δυτικων χωρων…