Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Κατάργηση ασύλου θέλουν λοιπόν κάποιοι.
Ας δούμε τι γίνεται όταν καταργείται το άσυλο:

http://www.tvxs.gr/v28258

Φανταστειτε τι ωραια πραγματα θα εχουμε αν καταργηθει το ασυλο, αυτα της Γερμανιας δεν θα ειναι τιποτα μπροστα στα δικα μας…

ΜΗΝΥΤΗΡΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ 11 ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
«Μαζικό φακέλωμα με τις προσαγωγές»

«Με τη γενικευμένη πλέον μέθοδο των αυθαίρετων και μαζικών προσαγωγών για δήθεν «εξακρίβωση στοιχείων» οργανώνεται παράνομα, χωρίς την άδεια της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, ένα εκτεταμένο φακέλωμα πολιτών σε μια καλά οργανωμένη επιχείρηση ευρύτατης κλίμακας».

ασχετα παντως με το το topic η εγκληματικοτητα στην ελλαδα εχει παρει τεραστειες διαστασεις…και η αστυνομια ειναι ανικανη να κανει κατι…και κυκλοφορει πολυ οπλο που βγαινει για πλακα…

Μεμονωμενο περιστατικό.

Μετά τη σύλληψη πέντε αστυνομικών για βασανισμό κρατούμενου στο ΑΤ Ακρόπολης, ένα ακόμα περιστατικό αστυνομικής αυθαιρεσίας έρχεται να αμαυρώσει την εικόνα της ΕΛΑΣ.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της αστυνομικής διεύθυνσης Κορίνθου, συνελήφθη 40χρονος αστυνομικός του τμήματος Κορίνθου, ύστερα από καταγγελία πολίτη για για απειλή, εξύβριση και παράβαση του νόμου περί όπλων.

Ο συγκεκριμένος αστυνομικός, ο οποίος βρισκόταν σε άδεια, χθες, λίγο πριν τις έξι το απόγευμα, είχε έντονη λογομαχία με πολίτη για μια θέση πάρκινγκ. Όπως κατήγγειλε ο πολίτης, ο αστυνομικός τον έβρισε και τον απείλησε δείχνοντάς του μια φαλτσέτα με λάμα μήκους τουλάχιστον 10 εκατοστών.

Στη συνέχεια ο αστυνομικός έφυγε και μετά από μία ώρα παρουσιάστηκε στο ΑΤ Λουτρακίου. Την ώρα που ενημέρωνε τον Αξιωματικό Υπηρεσίας για το περιστατικό, εμφανίστηκε ο πολίτης, ο οποίος τον αναγνώρισε και υπέβαλε μήνυση.

Ο συλληφθείς αστυνομικός, ο οποίος τέθηκε σε διαθεσιμότητα, αφέθηκε ελεύθερος κατόπιν προφορικής εντολής του Εισαγγελέα Πλημ/κών Κορίνθου και διατάχθηκε η διενέργεια Ένορκης Διοικητικής Εξέτασης σε βάρος του.

http://www.news247.gr/a/4!114857

Aστυνομικοι ξεγυμνωσαν 17χρονους στο Α.Τ. Πατμου.

Νέο περιστατικό αστυνομικής αυθαιρεσίας, αυτή τη φορά στο Α.Τ. Πάτμου, όπου αστυνομικοί κατηγορούνται ότι προσήγαγαν τέσσερις 17χρονους μαθητές και τους επέβαλαν ακόμα και στην εξευτελιστική διαδικασία του ξεγυμνώματος.

Το περιστατικό συνέβη πριν λίγες μέρες, όταν αστυνομικοί του Α.Τ. Πάτμου προσήγαγαν 4 ανήλικα παιδιά που έπιναν τον καφέ τους σε καφετέρια του νησιού, επειδή τους θεώρησαν ύποπτους για φορές που είχαν σημειωθεί σε μηχανή του τμήματος, από άγνωστο δράστη. Όπως αναφέρουν στην μηνυτήρια αναφορά που κατέθεσαν οι ανήλικοι, οι αστυνομικοί τους οδήγησαν στο τμήμα χωρίς εκείνοι να φέρουν αντιρρήσεις και κατά την «άτυπη ανάκριση¨που ακολούθησε βιαιοπράγησαν εναντίον τους, τους εξύβρισαν και ανάγκασαν δύο από αυτούς να γδυθούν.

«Όσο πέρναγε η ώρα και δεν κατάφερναν να μου αποσπάσουν ομολογία τόσο πιο αφόρητη γινόταν η σωματική και ψυχολογική βία που ασκούσαν οι αστυνομικοί πάνω μου. Ο ένας κόλλησε το κεφάλι μου στον τοίχο κι ενώ με έσφιξε στον λαιμό με χτυπούσε με γροθιές. ?Ομολόγησε κωλόπαιδο αλλιώς θα σε β΄λαλω κάτω με τους Πακιστανούς και να δούμε αν αύριο θα ομολογήσεις? με απειλούσε. Για να ολοκληρώσουν τον βασανιστικό εξευτελισμό μου με ανάγκασαν να γδυθώ. Το έκανα νιώθοντας μηδενικό», αναφέρει ένας από τους 17χρονους στην καταγγελία του.

«Οι αστυνομικοί άρχισαν να ουρλιάζουν χωρίς λόγο, ασκώντας πάνω μας αφόρητη ψυχολογική βία. Μας εκβίαζαν για να αποσπάσουν πληροφορίες για τις φθορές στο μηχανάκι που εμείς αγνοούσαμε. Ταυτόχρονα, έναν από αυτούς χτυπούσε λυσσαλέα το τραπέζι αναποδογυρίζοντας ότι υπήρχε μπροστά του», συνεχίζει άλλος 17χρονος.

«Με αξίωσε να γδυθώ, απειλώντας με πως αν δεν το κάνω θα πάω κατηγορούμενος. Στο ερώτημα μου γιατί να το κάνω, απάντησε ότι μπορεί να είχα κλέψει κάτι προηγουμένως ή να είχα πάνω μου ναρκωτικά. Υπέκυψα μην μπορώντας να κάνω διαφορετικά, αφού δεν άντεχα άλλο την ψυχολογική βία και παρέμεινα με το εσώρουχο. Εκείνος αξίωσε να κατεβάσω και το εσώρουχο μου», καταγγέλλει ένας από τους ανήλικους πρωταγωνιστές του νέου περιστατικού αστυνομικής αυθαιρεσίας. Όπως αναφέρεται στην μήνυση, μάλιστα, ένα από τα παιδιά λιποθύμησε, καθώς δεν άντεξε την ψυχολογική πίεση.

Αποκαλυπτική είναι και η στιχομυθία που ακολούθησε μεταξύ των γονέων των μαθητών και των αστυνομικών, όταν οι πρώτοι μετέβησαν στο Α.Τ. Πατμου για να ζητήσουν εξηγήσεις για την κακομεταχείριση που υπέστησαν τα παιδιά τους. Όταν ο πατέρας ενός εκ των ανηλίκων είπε στους αστυνομικούς ότι θα κινηθεί νομικά εναντίον τους, εκείνοι απάντησαν «Μην κάνεις τίποτα. Θα πάρει 5-6 χρόνια και στο τέλος δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτα, ενώ τα παιδιά θα πάθουν σίγουρα κάτι κακό» και υποστήριξαν ότι όλα έγιναν με την κάλυψη του νόμου.

Χαρακτηριστικό είναι και το γεγονός, ότι όταν ένα από τα παιδιά πήγε στο Κέντρο υγείας του νησιού και ανέφερε ότι κακοποιήθηκε από αστυνομικούς, η εφημερεύουσα γιατρός αρνήθηκε να το εξετάσει λέγοντας πως «δεν θέλει μπλεξίματα».

Εναντίον των 4 αστυνομικών που συμμετείχαν στο επεισόδιο έχει ασκηθεί μήνυση για τα αδικήματα του βασανισμού, της απρόκλητης εξύβρισης και κακόβουλης βλασφημίας, καθώς και της παράβασης καθήκοντος.

Πηγή: Ελευθεροτυπία

Αντε καλη χρονια να εχουμε… :slight_smile:

Δεν πειράζει θα διαταχθεί μεμονωμένη ΕΔΕ Νο.548757 και θα λυθεί το θέμα δημοκρατικά και σοσιαλιστικά.

μικρο νουμερο λες…(μου φαινεται το αντιστοιχο με το μπατσισταν ισχυει και στους γιατρους…κανουν μαλακιες και μενουν ατιμωρητοι)

Δεν είναι όλοι οι αστυνομικοί κακοί.¨Οσοι φέρθηκαν με αυτόν τον τρόπο θα τιμωρηθούν παραδειγματικά.

:roll:

Eξεφτελιστικα πραγματα. Και θα εξεφτελιζομαστε κι αλλο αν οι αρχες συνεχιζουν να εθελοτυφλουν. Γιατι αποκλειεται να μην εχουν επιγνωση ρε γμτ του τι συμβαινει. Πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει τοση εξαρση αστυνομικης… χουντας

Η Βία στην αρχαία μυθολογία είναι δυαδικός σχεδόν Θεός με το Κράτος.
Η βία σε όλες τις εποχές είναι κρατική,από την στιγμή που δεν παρέχεται σε κανέναν άλλο το δικαίωμα να πάρει την δικαοσύνη στα χέρια του.Οπότε νομίζω οτί όσο έχουμε αστυνομία θα έχουμε περιστατικά αυθαιρεσίας.Δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερα η χειρότερα χωρίς αστυνομία και τα μεμονωμένα περιστατικά τέτοιου είδους δεν με ενοχλούν τόσο όσο το οτί τρεις φορές στη ζωή μου χρειάστηκα αστυνομική παρέμβαση.Τις δύο άργησε 2 ώρες την τρίτη 4 ώρες και ερωτώ.Πληρώνω και διατηρώ το κωλοκράτος για να μου παρέχει 5 βασικά πράγματα,μέσα στα άλλα και την αστυνόμευση.Αφού δεν μου τα παρέχει τι στο διάολο τα πληρώνω;Τι τα διατηρώ;Η αστυνομία στη χώρα μας απλά καταγράφει τα περιστατικά κατόπιν εορτής παιδιά και το δυστύχημα είναι οτί έχουμε πολυυυυυυ αστυνομία.1 ανά 200 κατοίκους,κάνε υπολογισμούς και μόλις δεις το νούμερο και υπολογίσεις το κόστος θα φρίξεις.

Eντάξει, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να διαβάσω όλα τα ποστς, το θρεντ όμως (δυστυχώς, εκεί που τεμπέλιαζα όμορφα γμτ) άπτεται του θέματος στο οποίο θα έπρεπε να δουλευώ.
Δεν παίρνω θέση, παραθέτω όμως εγκυκλοπαιδικά απόσπασμα που μου ήρθε στο μυαλό από το “Για μια κριτική της βίας” του W.Benjamin σλ.15 (που τον έχει “διαβάσει” και η Σεχτα) σχετικά με το ρόλο της αστυνομίας. Λόγω μεγέθους κι επειδή πιθανώς να μην κολλάει με τη ροή της κουβέντας σας το βάζω σε

[SPOILER]
Σε έναν πολύ αφύσικο συνδυασμό (…) τα δύο αυτά είδη βίας [βία που θεσπίζει και βία που συντηρεί το δίκαιο] συναντώνται σ’έναν άλλο θεσμό του σύγχρονου κράτους, της αστυνομία. Πρόκειται για μια βία με έννομους σκοπούς αλλά με την παράλληλη αρμοδιότητα να τους εντάσσει εντός διευρυμένων ορίων (με το δικαίωμα έκδοσης διαταγμάτων). Η ντροπή μιας τέτοιας αρχής, την οποία κατανοούν μόνο λίγοι, (…) έγκειται στο ότι ο διαχωρισμός μεταξύ βίας που θεσπίζει και βίας που συντηρεί το δίκαιο, όσον αφορά την εν λόγω αρχή, αίρεται. Αν από την πρώτη απαιτείται να αποδειχθεί ικανή νίκης, η δεύτερη υπόκειται στον περιορισμό ότι δεν θα θέσει νέους σκοπούς. Όσον αφορά και στους δύο αυτούς όρους, η αστυνομική εξουσία απαλλάσσεται της τήρησής τους.
(…) Ο ισχυρισμός ότι οι σκοποί της αστυνομικής εξουσίας ταυτίζονται παγίως ή απλώς και μόνο συνδέονται με αυτούς του ευρύτερου δικαίου, είναι απολύτως αναληθής. Πολύ περισσότερο που το “δίκαιο” της αστυνομίας στην πραγματικότητα χαρακτηρίζει το σημείο εκείνο όπου το κράτος, είτε λόγω αδυναμίας, είτε λόγω των εμμενών συσχετισμών στο εσωτερικό κάθε έννομης τάξης, δεν μπορεί πλέον, μέσω αυτής της έννομης τάξης, να κατοχυρώσει τους εμπειρικούς νομικούς σκοπούς που επιθυμεί με κάθε τίμημα να επιτύχει. Ως εκ τούτου, η αστυνομία επεμβαίνει σε πολυάριθμες περιπτώσεις “χάριν ασφάλειας” όπου δεν υφίσταται σαφής νομική κατάσταση, όταν -χωρίς την παραμικρή σχέση με έννομους σκοπούς- συνοδεύει τον πολίτη ως επονείδιστο βάρος μίας ζωής ήδη ρυθμιζόμενης από διατάξεις ή, ακόμα χειρότερα, τον παρακολουθεί.

Τώρα βέβαια υπάρχει ένα τεράστιο υπόβαθρο ορολογίας σχετικά με το τι ορίζει ο benjamin ως βία και γιατί κατακρίνει έτσι την ασάφεια της αστυνομικής βίας, αλλά βαριέμαι να μπω σε λεπτομέρειες που δεν κατέχω καλά και που θα βαρεθείτε να διαβάσετε :roll:[/SPOILER]

θα μελετήσω το θρεντ και θα επανέλθω.

Άσχετο, αλλά είναι ενδιαφέρον στατιστικό που μου δημιουργήθηκε η απορία λίγες μέρες πριν και βρήκα σήμερα την απάντηση.

Στις ελληνικές φυλακές κρατούνται περίπου 11,000 φυλακισμένοι, αριθμός πολύ μεγάλος για τα δεδομένα της Ε.Ε. (40% μετανάστες μιας και η χώρα είναι πέρασμα μεταναστών). Η Ελληνική αστυνομία απαριθμεί 55,000 αστυνομικούς, όσους δηλαδή η Scotland Yard, που αστυνομεύει Λονδίνο (3 φορές η Ελλάδα σε πληθυσμό δηλαδή) και προσφέρει πολλές ακόμη υπηρεσίες στη Βρετανική κυβέρνηση που η ΕΛ.ΑΣ. δεν προσφέρει (π.χ. μυστικές υπηρεσίες).

Αν θεωρήσουμε πως ο μέσος όρος φυλάκισης των κρατουμένων στην Ελλάδα είναι τα 6 χρόνια (χοντρικά), τότε αυτό σημαίνει πως για κάθε συλληφθέντα το κράτος έχει ξοδεύσει 5 αστυνομικούς που τους πληρώνει για 6 χρόνια για αυτή τη μία σύλληψη. Μήπως να κάνουμε τους απατεώνες αστυνομικούς; Πιο φτηνά θα μας έρχεται νομίζω…

καινουριος εσυ εδω μεσα βλεπω…συγχαρητηρια για το αποσπασμα του Benjamin…

Ένα θέμα όπου προσπαθούμε να κάνουμε πιο γούτσου το A.C.A.B.

Ωραίο το κειμενάκι που παρέθεσε ο φίλος.

Φραγμό στις αυθαίρετες και ενάντια στη Σύμβαση Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων ενέργειες των αστυνομικών οργάνων, που ακινητοποιούν δήθεν ύποπτους πολίτες και τους υποβάλλουν σε δημόσια σωματική έρευνα, έθεσε χθες το Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Στρασβούργου, καταδικάζοντας τη Βρετανία για σχετική υπόθεση και επιδικάζοντας στους ενάγοντες το ποσό των 33.850 ευρώ για ηθική βλάβη.

Η καταδίκη αφορά παραβίαση του άρθρου 8 της Σύμβασης, περί του δικαιώματος σεβασμού στην ιδιωτική και οικογενειακή ζωή των ατόμων, στην υπόθεση Γκίλαν και Γκουίντοντ κατά Ηνωμένου Βασιλείου, που αφορούσε το γεγονός ότι οι ενάγοντες είχαν υποστεί, τον Σεπτέμβριο του 2003, από αστυνομικούς στο Λονδίνο ενδελεχή σωματική έρευνα, χωρίς καμία αιτιολόγηση.

Σύμφωνα με τα γεγονότα, Λονδρέζοι αστυνομικοί, στηριζόμενοι στις διατάξεις του βρετανικού αντιτρομοκρατικού νόμου του 2000, ακινητοποίησαν τον Γκίλαν και άρχισαν να του κάνουν ενδελεχή σωματική έρευνα μέσα στο δρόμο, επειδή τον είδαν να έχει σταματήσει το ποδήλατό του και να έχει ένα σακίδιο στη «σχάρα» του ποδηλάτου του.

Σε αντίστοιχου είδους σωματική έρευνα υποβλήθηκε και ο έτερος των εναγόντων Γκουίντον, ο οποίος, ως δημοσιογράφος, βιντεοσκοπούσε τη σκηνή.

Οι ενάγοντες, Βρετανοί υπήκοοι και οι δύο, εξάντλησαν όλα τα ένδικα μέσα στην πατρίδα τους, υποστηρίζοντας ότι στην περίπτωσή τους υπήρξε από την πλευρά της λονδρέζικης αστυνομίας αυθαιρεσία και καταχρηστική συμπεριφορά, που συνιστούσε παραβίαση των βασικών ανθρωπίνων δικαιωμάτων τους.

Οταν οι προσφυγές τους απορρίφθηκαν, κατέφυγαν στο Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Στρασβούργου, με αίτησή τους στις 26 Ιανουαρίου 2005, η οποία κρίθηκε παραδεκτή στις 12 Μαΐου 2009, ενώ ακρόαση σχετικά με την υπόθεση πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 12 Μαΐου 2009.

Το σκεπτικό της απόφασης

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ωστόσο, παρουσιάζει το σκεπτικό της καταδικαστικής απόφασης του Δικαστηρίου στο οποίο, μεταξύ άλλων, υπογραμμίζεται ότι:

**Η χρησιμοποίηση των αναγκαστικών εξουσιών που παρέχονται στις αστυνομικές αρχές από τη νομοθεσία κατά της τρομοκρατίας και με βάση τις οποίες μπορούν να απαιτήσουν από ένα άτομο να υποβληθεί σε λεπτομερή έρευνα του προσώπου του, των ενδυμάτων του και των προσωπικών του αντικειμένων, συνιστά σαφή παραβίαση στο δικαίωμα σεβασμού της ιδιωτικής ζωής.

**Η σωματική έρευνα ατόμων σε δημόσιο χώρο, σε συνδυασμό με την έκθεση των προσωπικών τους δεδομένων σε δημόσια θέμα, προσδίδουν στους ερευνώμενους, τα στοιχεία της ταπείνωσης και της αμηχανίας.

**Η σωματική έρευνα ατόμων στο δρόμο δεν μπορεί να συγκριθεί σε καμία περίπτωση με τις αντίστοιχες έρευνες που διεξάγονται στα αεροδρόμια πριν από την επιβίβαση των ταξιδιωτών, δεδομένου ότι οι τελευταίοι έχουν την ελευθερία επιλογής να αποφύγουν τη σωματική έρευνα, δίνοντας όλα τα προσωπικά τους αντικείμενα προς εξέταση πριν από την είσοδό τους στο αεροσκάφος.

με οσα δραματα και κακοποιησεις εχω περασει στη ζωη μου νομιζω πως να γινω αστυνομικουλης θα ηταν η καλυτερη λυση να βγαλω τα ψυχολογικα μου προβληματα και κομπλεξ στους αλλους
κυριως στους πακιστανους γιατι μου δινουν ακομα και την θεση στο λεωφοριο χωρις να τους την ζηταω :lightsabre: