Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Μια ερωτηση μονο…

Αν αυτοι που κλεψανε μερικες τσαντες (ας πουμε συνολικα 1000 ευρω) επρεπε να παθουν ολα αυτα, αυτοι που φαγανε 40.000.000 ευρω με το ομολογο πρεπει να λιθοβολιστουν μεχρι θανατου ε?

Με τη λογικη αυτη ετσι πρεπει να γινει…

Δε νομίζω να έγραψα κάτι για το συγκεκριμένο. Απλά βρίσκω τραγική αυτή τη γενίκευση που κάνουν κάποιοι.

Πριν καμια βδομαδα περιπου ενας αξιωματικος εκτος υπηρεσιας (στην Κρητη νομιζω) εβγαλε οπλο και πυροβολησε καποιον με τον οποιο ειχε μια φιλονικια…

Θες να αραδιασω μερικες δεκαδες τετοια περιστατικα ακομα?

Ε καλά. Και μετά θα βγει κάποιος και θα σου πει για 6-7 κομμουνιστές που όπου σταθούν και όπου βρεθούν τα κάνουν γυαλιά-καρφιά, οπότε όλοι τους είναι αλήτες…
Έλα τώρα…

Εγω συμφωνω σε ολα αυτα που αναφερεις οτι γινονται και δεν βρισκω τιποτα το παραλογο.
Με εξαιρεση 10-20 γραφικους, ολοι ξερουν οτι υπαρχουν καλοι και κακοι αστυνομοι.
Οταν κυκλοφορουν εγκληματιες ανεξελεγκτοι και ληστευουν σπιτια, σπανε μαγαζια κλπ, ΝΑΙ, το φωναζω κι εγω, οι αστυνομοι δεν κανουν ΤΙΠΟΤΑ. ΤΙΠΟΤΑ ομως. Και ειναι αχρηστοι κι ανικανοι. Οταν τους παιρνουμε τηλεφωνο και τους λεμε να ρθουν γρηγορα γιατι ληστευουν τους απο πανω μας και μας λενε “και τι ειμαι για να ρθω γρηγορα, αεροπλανο?” τοτε εχω καθε δικαιωμα να τους λεω ανικανους. Εχω καθε δικαιωμα να τους λεω διεφθαρμενους οταν συλλαμβανουν το πρεζονι κι οχι τον εμπορο ναρκωτικων, τον πορτοφολα κι οχι τον αρχιμαφιοζο. Τι ειναι δηλαδη αν δεν ειναι διεφθαρμενοι? Δεν ειναι ολοι αλλα οταν ειναι ενα τοσο μεγαλο μερος ειναι λογικη η αντιδραση του κοσμου.
Οταν οι αστυνομοι πιανουν εναν-δυο και τους βαζουν μεσα και τους ριχνουν καμια ψηλη και τους εξευτελιζουν κατ’αυτον τον τροπο, εγω προσωπικα εξοργιζομαι. (και καλα κανω…Με ποιο δικαιωμα ασκεις βια ρε φιλαρακο? Την ειδες εξουσια ας πουμε και γαμας και το Συνταγμα που υποτιθεται οτι προστατευεις και ολα? Μηπως να παρουμε τον νομο κι εμεις στα χερια μας και να σε λιντσαρουμε?) Πρωτοφανης βια για μενα δεν ειναι. Βια μεν, αλλα οχι πρωτοφανης. Διαβαστε τις εκθεσεις της Διεθνους Αμνηστιας και θα δειτε και αλλα παρομοια περιστατικα. Αλλα οχι, σε καμια βδομαδα το θεμα θα εχει ξεχαστει οποτε δεν θα ειναι της μοδας οποτε αστο μωρε…

ΥΓ: Rudolf το ΚΚΕ το ανεφερα ως παραδειγμα αριστερου κομματος, αλλα οντως η προεκλογικη πολιτικη του καθως και η (γαμημενη κατα κοινη ομολογια) σταση του σε ορισμενα ζητηματα, μονο αριστερου κομματος δεν ειναι. Παρ’ολα αυτα, η διαφορα εγκειται αλλου. Στο τι ειδους πολιτικη θ’ακολουθησει αν ποτε βγει στην εξουσια. Εκει θα δεις οτι υπαρχει διαφορα αριστερου με δεξιο κομμα. Αλλου στοχευει ο ενας, αλλου ο αλλος. Ειναι ευκολο να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι, αλλα δεν ειναι σωστο. Διαφορα δεν υπαρχει π.χ. μεταξυ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.

Ρε καθεσαι και συγκρινεις 50 ατομα που κανουν φασαριες (τα οποια ειμαι 1000% σιγουρος οτι γνωριζει πολυ καλα η αστυνομια) με οργανα της ταξης? ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ? Αυτοι πληρωνονται κι εχουν υποχρεωση να προστατευουν την κοινωνια απο την βια. Ειναι δυνατον αυτοι οι ιδιοι να την ασκουν?
Επισης επαναπροσδιορισε τον ορο “κομμουνιστης”.

Μην πιάνεσαι από τις λέξεις. Ούτε σύγκριση κάνω. Απλά θέλω να πω ότι ΔΕΝ μπορείς να γενικεύεις για όλους του μπάτσους ρε παιδί μου…πως να το κάνουμε;
Δεν έχω πραγματικά κανένα λόγο να τους υπερασπίζομαι, απλά πιστεύω πως αντιμετωπίζουν μια αδικαιολόγητη αντιπάθεια από τον κόσμο, και για αυτό ίσως κάποιες φορές να νιώθουν “μειονότητα” και να προβαίνουν σε ακραίες πράξεις.

μπα…όσοι ξεχωρίζουν,δεν προβαίνουν σε ακραίες πράξεις…όποιος είναι να χτυπήσει,θα χτυπήσει

+1.Λες και επειδη τους αντιπαθει ο κοσμος προβαινουν σε τετοιες πραξεις βιας οχι επειδη τους εχουν μαθει να συμπεριφερονται σαν ζωα.

Εγώ λέω να αρχίσουμε να ποστάρουμε συνθήματα που ακούγονται σε πορείες, χαβαλεδιάρικα κ έτσι. Όπως:

Ρίξτε τους μπάτσους στον περσικό
να φάνε και οι άραβες λίγο χοιρινό

( μην πλακώσετε και βαράτε, για πλάκα και μόνο το πόσταρα )

αυτο τι σημαινει??οτι πρεπει να φερομαστε φασιστικα και να τουσ αντιμετωπιζουμε σαν ζωα??ελεος…μαλλον εσυ εχεις ελλειψη κριτικης σκεψης…

δε μπορω να διαννοηθω οτι υπαρχουν ατομα που δικαιολογουν τις πραξεις του υποαναπτυκτου αστυνομικου!και το χειροτερο για μενα ειναι οτι εχω ακουσει πολλους να τον δικαιολογουν ακομα περισσοτερο οταν ακουσαν οτι ο ενας απο τους δυο κρατουμενους ειναι αλβανος.πραγματικο ελεος.οσο για αυτους που λενε οτι καλο ειναι που εριξε κανα δυο στο κλεφτρονι,ετσι για τιμωρια,το ειδατε καλα το βιντεο?σας φανηκε να το κανει για να βαλει μυαλο σε ενα κλεφτρονι που εκλεψε μια τσαντα απο μια γριουλα?που εντελει ηταν μια γυναικα 42 ετων???το εκανε καθαρα γιατι βρηκε την ευκαιρια να γουσταρει ασκωντας την εξουσια που νομιζει οτι εχει.αλλωστε και ο ιδιος ειπε οτι το εκανε για πλακα.
σημερα ολα τα καναλια εδειξαν μαρτυριες πολλων αλλοδαπων που ετυχαν αναλογης αντιμετωπισης απο μπατσους κατι που αποδυκνυει οτι μονο μεμονωμενο δεν ειναι.
για να τελειωνω επειδη οταν ειδα το βιντεο ετρεμα απο την οργη μου για τον εν λογω φασιστα,μπορει να ακουστει υπερβολικο,αλλα θα ντραπω πολυ για τη χωρα μου αν καταλαβω οτι οι ελληνες(και οχι μονο το ιδιο μας το καθεστως)ειναι απο αυτους που ανεχονται τετοιες συμπεριφορες!!

έχετε πιάσει την ουσία όσων είπε ο Cozy…

Αλλο το να γενικευεις για ολους τους μπατσους, που σου ειπα οτι δεν το κανει το 99% οσων τους βριζουν, κι αλλο το λες οτι περιστατικα σαν κι αυτο δεν ειναι μεμονωμενα. Γιατι οντως δεν ειναι.
Αν αισθανονται ασχημα και κλαινε τα βραδια σπιτι ή να πανε σε ψυχιατρο, ή να γινουν emo και να κοβονται, ή να παραιτηθουν απ’το σωμα. Τι θα πει προβαινουν σε ακραιες πραξεις? Καμια δικαιολογια, κανενα ελαφρυντικο. Ο αλλος διασκεδαζε, επαιζε μαζι τους. Εσυ εισαι ο νουμερο 1 κι εσυ ο νουμερο 2 και μια θα βαρας εσυ και τωρα θα λες ειμαι μαλακας και τωρα ειμαι πολυ μαλακας. Τι ειναι αυτο? Πρωτα απ’ολα, σε καμια περιπτωση δεν ειναι οι σφαλιαρες που ειπαν εδω μεσα πολλοι που δινει ο αστυνομος για τιμωρια. Εδω εχουμε να κανουμε με ψυχοπαθη. Αλλα και να μην ηταν ετσι, κανενας αστυνομος δεν εχει το δικαιωμα να παιρνει τον νομο στα χερια του και να κακομεταχειριζεται κρατουμενους “γιατι το αξιζουν”. Μα κανενας. Αν δεν κανω λαθος το αρθρο 7 του Συνταγματος απαγορευεται τον οποιοδηποτε βασανισμο. Εκτος κι αν η ΕΛ.ΑΣ. ειναι υπερανω Συνταγματος.

Ναι, τους μπάτσους τους πιάνει υπερβολικός ζήλος για τη δουλειά τους αν είναι να πιάσουν κανένα τσαντάκια, η πλανώδιο Πακιστανό… Τώρα βλέπω ότι τους σαπίζουν και στο ξύλο… Να πάνε να πιάσουν κανένα έμπορο ναρκωτικών, εγκληματία δεν τους βλέπω όμως… Αλλά εντάξει όσα δεν φτάνει η αλεπού…

Λοιπόν, ξεκινώ να γράφω και επειδή ξέρω ότι θα μου βγει μεγάλο, ας με συγχωρέσουν όσοι έχουν ποστάρει κάτι που δεν έχω δει.

Καταρχάς μία παρατήρηση, πολλοί εδώ μέσα είχατε πει ότι σε έναν πόλεμο δε θα πυροβολούσατε τον εχθρό γιατί δε σας έχει κάνει τίποτα. Κι όμως εδώ μέσα (όπως τόνισε και ο Cozy) οι ίδιοι κάνετε παρόμοιες γενικεύσεις για τους αστυνομικούς, υποστηρίζετε τη τυφλή βία κατά των αστυνομικών (μολότοφ) και προτάθηκε μέχρι και η κατάργηση της αστυνομίας. Εμένα μου φαίνεται παράδοξο και σας το δηλώνω…

Αυτό που έγινε με τους αστυνομικούς που δέρνουν, δεν είναι κάτι που έγινε μία φορά και τέρμα. Είναι κάτι που γίνεται από πολλούς αστυνομικούς και δυστυχώς πολύ συχνά και είμαι βέβαιος ότι θα συνεχίσει να γίνεται. Το ότι έχουν μία x εξουσία πάνω σε απλούς πολίτες τους κάνει να νιώθουν ότι έχουν μεγαλύτερο πέος και κάνουν αυτά τα αίσχη. Για κάθε ηλίθιο μπάτσο όμως, υπάρχουν και κάμποσοι φυσιολογικοί και σωστοί αστυνομικοί που θέλουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και να ζήσουν την οικογένεια τους.

Η κατάργηση της αστυνομίας (που προτάθηκε), μόνο σε χάος μπορεί να οδηγήσει στα δικά μου μάτια. Το πονάει δόντι, βγάλει δόντι δεν είναι λύση. Η αστυνομία δε λειτουργεί όπως θα θέλαμε για πλήθος λόγων (και ευθυνόμαστε και εμείς οι πολίτες) και αυτό που θα έπρεπε να κάνουμε είναι να εντοπίσουμε τα προβλήματα και να προτείνουμε τρόπους λύσης τους. Όχι να καθόμαστε εδώ και να ετοιμάζουμε την κρεμάλα για όλους τους αστυνομικούς λες και έτσι θα διορθωθεί το πρόβλημα.

Οι αστυνομικοί που καταλήγουν στην υπέρμετρη βία δίχως λόγο, πρέπει να απομονωθούν και να φύγουν από τα σώματα ασφαλείας. Σε αυτό είμαι κάθετος. Καταλαβαίνω ότι ως άνθρωποι και αυτοί μερικές φορές εν βρασμώ ψυχής ξεφεύγουν από τα όρια, αλλά δεν ξεχνώ ότι είναι επίσης και μία μερίδα ανθρώπων που η κοινωνία μας τους έχει επιτρέψει την κατοχή όπλων. Αν δεν είναι ικανοί να συγκρατούν τα νεύρα τους, δεν είναι και άξιοι εμπιστοσύνης για οπλοκατοχή. Το παράδειγμα του ChrisP είναι ενδεικτικό.

Τόσα χρόνια, χάρη στη λογική που επικρατεί στην ελληνική κοινωνία (και μέσα σε αυτό το φόρουμ) οι περισσότεροι ξεφεύγουν γιατί είναι “δικά μας παιδιά” και δεν τιμωρούνται. Για αυτό το γεγονός υπεύθυνες είναι οι εκάστοτε ηγεσίες της αστυνομίας που δεν κατάφεραν να περιορίσουν τέτοια συμβάντα (και επί ΠΑΣΟΚ και επί Ν.Δ.) και εννοείται η ελληνική κοινωνία που πιστεύει σε αυτό το δόγμα. Ειδικά στην περίπτωση Βύρωνας Πολύδωρας, το γεγονός ότι τα περιστατικά αυτά αυξήθηκαν (ανεξάρτητα από το ότι διαφωνούσα 100% με τις καταλήψεις, δεν είμαι τυφλός και είχα φίλους μέσα στις πορείες που “έτρωγαν” στη μάπα τα χημικά) δείχνει όχι μία ανικανότητα να περιοριστούν αυτά τα φαινόμενα, αλλά και όξυνση του προβλήματος που δεν τιμά τη δουλειά που γίνεται στο υπουργείο δημόσιας ασφάλειας. Είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν πολλοί ακόμα λόγοι που συμβάλλουν στην κακή δημόσια εικόνα της αστυνομίας, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχω τη δυνατότητα να γνωρίζω.

Μήπως όμως αυτά για τα οποία μπορούμε να κατακρίνουμε την αστυνομία σταματούν κάπου εδώ? Μήπως είμαστε άδικοι μαζί τους? Led, βρες μου έναν οικογενειάρχη άνθρωπο που θα τρέξει να αντιμετωπίσει αμέσως το ληστή του από πάνω διαμερίσματος όπως είπες, δίχως φόβο μην έχει όπλο ο ληστής. Ελάχιστους θα βρεις και στο 99% από αυτούς ο οργανισμός τους θα παράγει τόση αδρεναλίνη εκείνη τη στιγμή που το ληστή με το όπλο (έστω και λοστός) θα τον σαπίσουν στο ξύλο στην πρώτη κίνηση που θα κάνει. Είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι όπως βλέπεις… Στο Σύνταγμα προσπαθούμε να εξασφαλίσουμε τη σωματική ακεραιότητα όλων των πολιτών (ανθρώπων στην περίπτωση του Ελληνικού Συντάγματος που είναι προφανώς ευρύτερος όρος) και από τους αστυνομικούς ζητούμε να τη ρισκάρουν.

Η αστυνομία είναι άλλο ένα παρεξηγημένο από την αριστερά (κυρίως) κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας που σε οτιδήποτε κάνει βρίσκεται υπόλογο. Δημόσιοι υπάλληλοι είναι ως επί το πλείστον που θέλουν να βγάλουν με ησυχία τα ως προς το ζην. Τους δίνουν εντολή να γράψουν όσους δε φοράνε κράνος τους κατηγορούμε για φραγκοφονιάδες, σκοτώνεται συγγενής μας με μοτοσυκλέτα γιατί δε φόραγε κράνος, φταίει η αστυνομία και το κράτος που τον άφησαν δίχως κράνος. Ρισκάρουν τη ζωή τους κυνηγώντας έναν άγνωστο που οπλοφορεί ή αντιστέκεται, αν τις φάει είναι άχρηστος και πρέπει να απολυθεί γιατί του ξέφυγε ο εγκληματίας, αν τις ρίξει είναι βίαιος. Και υπάρχουν άπειρα ακόμα παραδείγματα. Στην Ελλάδα έχουμε μία από τις πιο soft αστυνομίες του ανεπτυγμένου κόσμου και αντί να το εκτιμούμε ψάχνουμε δικαιολογία για να τη μειώσουμε.
Εμένα μου αρέσει που φοβάται ο Έλληνας αστυνόμος να πιάσει τον κλέφτη του από πάνω διαμερίσματος. Οδηγεί αυτό σε λιγότερη βία. Και μεταξύ μας, από το να σκοτωθεί ένας από τους 2, ας κλέψει ο άλλος ένα βίντεο!

Αυτό που έκανε ο αστυνόμος στο βίντεο είναι κατακριτέο και πρέπει να σταματήσει να γίνεται. Ας μη φτάνουμε όμως στο άλλο άκρο και να απαξιώνουμε ΟΛΗ την αστυνομία. Και δεν είναι όλοι οι αστυνομικοί φασίστες, ούτε τσιράκια της κυβέρνησης, ούτε ρατσιστές ούτε ότι άλλο τους κατηγορεί η πλειοψηφία της αριστεράς. Και στο κάτω κάτω της γραφής, αν ο αστυνόμος είναι ρατσιστής, εμένα όσο και να με ενοχλεί, δε με νοιάζει. Αρκεί να μη φαίνεται στη δουλειά του και να μην πηγαίνει ενάντια στο νόμο. Δε τον χρηματοδοτώ ως Έλληνας πολίτης για να έχει τις ίδιες απόψεις με εμένα, αλλά για να επιβάλλει τη τάξη…

Γιατι να πιασουν τους εμπορους ναρκωτικων??

Ποια η διαφορα ενος μπατσου και ενος εμπορου??:-k

+1

και γενικα πιστευω πως ολα τα σκατα που συμβαινουν ξεκινανε απο την κολο - κυβερνηση

Και να απαντησω σε κατι που διαβασα στο ποστ του karvou… Δεν νομιζω να ειναι κανενας που να τα εχει με ολους τους αστυνομικους… Με τους τροχονομους γιατι δεν εχω τιποτα?? Εχω γνωρισει αστυνομικους οι οποιοι πραγματι ειναι πολυ καλοι ανθρωποι και οικογενειαρχες… Εχω πιασει κουβεντα με ΜΑΤ-ατζη για ποδοσφαιρο, κλπ… Αλλα ειναι μερικοι (Μπαλασκας, πχ) οι οποιοι ειναι για μπατσες…

Το φαινομενο αυτο μονο μεμονωμενο δεν ειναι. Εχουν συμβει πολλα παρομοια περιστατικα, μερικα πολυ χειροτερα. Για παραδειγμα υπαρχει περιπτωση εγγυου που μετα απο βιαιο ξυλοδαρμο αστυνομικου, απεβαλε. Υπαρχουν οι περιπτωσεις Αβγανων μεταναστων, που χουν βασανιστει και υποφερει μεσα στα κρατιτηρια αστυνομικου τμηματος.

Στην προκειμενη περιπτωση, δηλαδη τον ξυλοδαρμο και προπαντως εξευτελισμο των παιδιων που εκλεψαν την τσαντα, ειχαμε απλως την αποδειξη του γεγονοτος.

Δε λεω, μεγαλη μαλακια εκ μερους των παιδιων να κλεψουν την τσαντα. Αλλα αν με αυτο τον τροπο τους δειχνεις ποσο λαθος εχουν κανει, δε νομιζω οτι διορθωνεται τιποτα, αντθετως υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες τα παιδια αυτα να γινουν πιο βιαια στο μελλον και να μη μηνον στην κλοπη τσαντων.