Vikings (History Channel)

2 επεισόδια για να τελειώσω και την 2η. Πολύ ανώτερη της πρώτης. Και αυτό φυσικά γιατί ο Ραγκναρ, και η καρμπόν τυρογαλίαση του σε κάθε σκηνή, έχει περιοριστεί ουσιαστικά σε κομπάρσο με αποτέλεσμα να μεγαλουργούν οι διάφοροι συμπρωταγωνιστές και δευτεράτζες με το χτίσιμο χαρακτήρα τους. Βλέπε Ρόλο, Σιγκι, Αθελσταν, Μπγιορν, Εκμπερτ, Γιαρλ Μποργκ κτλ κτλ! Πάμε πολύ καλά :stuck_out_tongue:

έλα μωρή κ@υλα. δυο βυζγιά να έδειχνε ανά επεισόδιο αυτή η σειρά θα είχε πατήσει το GoT.

με την καμία

Ξεκίνησε και η s03!
Πρώτο επεισόδιο με πολλές υποσχέσεις! Δεν ξέρω αν θα φτάσει τα επίπεδα της 2ης, αλλά ξεκίνησε χωρίς πολλά-πολλά, κατευθείαν στο ζουμί!

2o επεισόδιο και υπάρχει ένα μούδιασμα,ελπίζω να ξεπεραστεί στη συνέχεια,θα ναι πολύ κρίμα να χαντακωθεί τέτοια σειρά

ο απο πανω ειναι φανερα ψυχασθενης (τα εχουμε ξαναπει και σε αλλα ποστ :lol: ), το 2ο επεισοδιο ηταν ακομα ενα εικαστικο ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ που ξεπερασε την “τυπικοτητα” ας πουμε του εναρκτηριου και αφηνει υποσχεσεις οτι θα γινει της καριολας, παντα με το γνωστο πλεον ambient/ superepic/ viking συναισθημα της καλυτερης σειρας που παιζεται αυτη τη στιγμη στην τηλεοραση.

Υποσχέσεις εννοείται ότι αφήνει,αλίμονο αν δεν,πέρα ομως από κάποιες μεμονωμένες σκηνές και ξέρεις καλά ποιες είναι,η ανατριχίλα που προκαλούσε ιδιαίτερα στη 2η σεζόν,ακόμα είναι απούσα…που θα πάει όμως,θα έρθει κι αυτή

Και η μετριότητα στην 3η σεζόν συνεχίζεται…ελπίδα υπάρχει ακόμα,καθώς έχει ψωμί μέχρι το τέλος

Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια με τον από πάνω.
Το πρώτο επεισόδια είχε ντου και ξύλο.
Το δεύτερο όμως είναι εξαιρετικά πολυεπίπεδο. Πολύ ατμόσφαιρα, εξαιρετική σκηνοθεσία (“εικαστικό αριστούργημα” © Private Joker) και παράλληλα “ανοίγει” τουλάχιστον 2-3 σημαντικά θέματα πλοκής για την εξέλιξη της ιστορίας.

[SPOILER]ενδεικτικά πέρα από το όνειρο των γυναικών, η καθαίρεση της Lagertha από το Hedeby, η αναπτυσσόμενη σχέση της με τον Ecbert και η διαφαινόμενη διαφοροποίηση του Aethelwulf από τον Ragnar και τον πατέρα του.[/SPOILER]

αλλεπάλληλα facepalm στον εαυτο μου που τοσο καιρό έλεγε να ξεκινήσει αυτό το ΕΠΟC και όλο κάποια άλλη σειρά ξεκίναγα… Λοιπόν σε 1μιση 6 επεισόδια και νταξει… τι να λέμε… απλά ΕΠΟC… nothing more nothing less…

θεούλης king ecbert στο χτέσινο επεισόδιο…

τρίτος κύκλος πάντως μέχρι στιγμής δεν το πάει πολύ καλά…

στην αγγλιά οκ είναι. Η επιμονή στο μεταφυσικό με χαλάει πιο πολύ.

ντάξει τέταρτο επισόδειο το παιξε και λίγο παπακαλιάτης / κάρμα / κ.ο.κ :stuck_out_tongue:

νομίζω πως το 6ο επεισόδιο ήταν από τα καλύτερα της σεζόν μέχρι τώρα…

Εμένα αντιθέτως το 6ο με χάλασε αρκετά. Πολύ αχταρμάς και μου φαίνονται λίγο ανακόλουθοι κάποιοι ρόλοι. Μου φαίνεται και κάπως παραμελημένος ο Ρόλο που ταν από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες, μαζί με τον Άθελσταν, την Σίγκι και τον Έκμπερτ. Με χαλάει και αρκετά που δεν είναι καθόλου πιστο στην ιστορία, αλλά αυτο το χω αποδεχθεί πλέον.

Και ο αχταρμάς συνεχίζεται…αν δεν ήταν και η τελευταία σκηνή για να πάρουμε λίγο τα πάνω μας, θα μιλάγαμε για μεγάλη μούφα επεισόδιο (7). Α ρε Φλόκι που σας χρειάζεται.

Η τελευταια σκηνη αφηνει υποσχεσεις για το επομενο επεισοδιο.
Αντε να δουμε !

Κάτι άσχετο με τη σειρά. Όσον αφορά την ιστορία ποιο/ποια βιβλία προτείνετε; Είτε στα Ελληνικά είτε στα Αγγλικά…