Virgin Steele - The Black Light Bacchanalia

U.S. metallers VIRGIN STEELE will release their new album, “The Black Light Bacchanalia”, via SPV/Steamhammer on the following dates:

Germany, Austria, Switzerland: October 22
Rest of Europe: October 25
USA, Canada: November 9

The effort will be made available as limited-edition digipak, standard CD, limited-edition LP box set and as a digital download. The limited-edition LP box set will be released on November 23 in North America. Each version will have its own unique artwork.

Commented vocalist David DeFeis: “It will be a long album… close to 80 minutes. The album (to be really brief) concerns the reversal of all things. Once conquered by invading cultures, older Pagan deities become the demons of the new religion. The Black Light Bacchanalia is a reversal of the sacred sexual customs, and the final desecration of the ‘Goddess Principle,’ switching from matrilineal descent to patrilineal descent, with the rise of the idea of the Mountain-Fire God… And it also has to do with ancient fears such as the fear of the sun not rising…Lyrically it is a kind of continuation of the story I told on the last album… Musically it is quite something else…”

Περισσότερα εδώ : http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=146193

για να δούμε θα έχει έμπνευση ο David αυτή τη φορά γιατί με το τελευταίο με έιχε απογοητεύσει…

LP Box Set :

Digipak :

το εβαλα μολις να παιζει!
μακαρι να ειναι καλο!!!παντως το πρωτο κομματι καλα μπηκε!
:papas: :papas: :papas:

τι gay κομματι ηταν αυτο?? 8O omg…τελειως ανεπνευστο κ στην αρχη ακρως εκνευριστικο με τον david να κανει συνεχεια τα ‘δικα’ του…

δεν ξερω…αναμεικτα συναισθηματα
θα το ακουσω αλλη μια και μετα θα πω την αποψη μου

…κιεγώ το ίδιο…πολύ καλύτερο απ’το προηγούμενο, αλλά δεν με τρέλανε…ευχάριστο άκουσμα, αλλά μέχρι εκεί…λέω να ακούσω τώρα τα The Marriage Of Heaven And Hell I+II:):!:

Τρισαθλιος δισκος…Με τον DeFeis να νιαουριζει σαν γκομενα σε ολοκληρο τον δισκο…Να κανει κατι περιεργους ηχους,να σκουζει κυριολεκτικα και να σκορπα αφθονο γελιο σε οποιον το ακουει!Οι συνθεσεις ειναι καλυτερες απο το προηγουμενο αλλα τι να το κανεις αφου ο αλλος φαινεται να τα εχει χασει τελειως!

για δώστε λινκ για κάνα χαρακτηριστικό τραγούδι.

ναι εχει καλες συνθεσεις,ομορφες μελωδιες αλλα ο davidaros κανει σαν gay…τι ν το κανεις?gay epic metal?δν λεει

σιγουρα εχει πολυ ωραια κομματια, αλλα και μενα λιγο τα φωνητικα μου τα σπασανε σε ενα βαθμο…
παντως πιστευω ακουγεται αρκετα ευχαριστα

@dude παρε ενα μικρο σε διαρκεια κομματι,εμενα αυτο προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ
http://www.youtube.com/watch?v=Coi_V9dqj4M

Δεν είναι κακό το κομμάτι, ούτε είναι κακός ο δίσκος, απλά τα φωνητικά είναι πολύ μέτρια για τις δυνατότητες του Ντε Φέης, και γενικά τα τραγούδια ακούγονται συμπαθητικά αλλά μέχρι εκεί…πάντως αν σου αρέσουν κάποια κομμάτια είναι απόλυτα λογικό, και αυτή είναι η μουσική…πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα γοητεύονται από ένα κομμάτι, κιας χαραχτηρίζεται από τους περρισότερους μέτριο:):!:

Tι λέτε ρε παιδιά, για gay φωνητικά και τέτοια? :lol: Βάλτε άλλη μία να ακούσετε τα άλμπουμ τους απο την αρχή… εκεί θα βρείτε και τα “θηλυκά” φωνητικά, και τις τσιρίδες, και τις αγριάδες, όλα…

Θυμηθείτε τις παλιές τους μπαλάντες ([B][U]κλικ[/U][/B])… οι Steele δεν ήταν μόνο “επικοί”, μη το ξεχνάτε αυτό.

Το θέμα απλά με το νέο άλμπουμ είναι πως οι συνθέσεις… είναι πολύ λίγες. Τα καλύτερα τους σημεία τα έχουμε ακούσει (με πολύ καλύτερο τρόπο) σε παλιά άλμπουμ των Steele. Και αυτά τα καλύτερα σημεία πάλι δεν είναι αρκετά. Επομένως, είναι απλά άλλος ένας Steele δίσκος, ίσα για να συντηρούν τον μύθο τους.

ΥΓ - Το άκουσα μια φορά μόνο, αλλά ομολογώ δε μου έκανε κλικ να θέλω να το ακούσω πάλι.

δεν ένιωσε να κάνει παραγωγή στον εαυτό του

απογοητευση. δεν περιμεναμε βεβαια να ειναι και …Noble Savage αλλα οχι κι ετσι!