VOIVOD - Θεσσαλονίκη 20 / 8 / 2019 - Αθήνα 21 / 8 / 2019

Έχω ακούσει ότι πάει για sold out σήμερα στο Temple.

Έτσι πρέπει. Το αξίζει η μπαντάρα! Άντε λίγες ώρες μείνανε…

Τέτοια λες και ανυπομονώ. Είναι από τα τραγούδια που θέλω να ακούσω ζωντανά εξίσου με αρκετά παλαιότερά τους.

Η μπαντάρα το αξίζει, εμείς δεν το αξίζουμε :joy:!

1 Like

Θα προσπαθήσουμε να φανούμε αντάξιοι :stuck_out_tongue:

Merchandise είχε ?

Είχε, ναι.

1 Like

Συγκλονιστική μπάντα, συγκλονιστικός κόσμος και το ΓΡΑΦΩ εγώ που εχω ΓΡΑΨΕΙ κατά καιρούς αρνητικές απόψεις για το ελληνικό κοινό. Αμαρτία σε τόσο μικρο χώρο και δεκαπενταυγουστιατικα, αντί να δούμε την χειμωνιάτικη Amorphis/Voivod περιοδεία σε μεγάλο κλαμπ αλλά τουλάχιστον είχε μια φοβερή αμεσότητα. Απίστευτοι οι τύποι, ο Snake το κάτι άλλο. Τα έχασαν με τις αντιδράσεις του κόσμου που ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΕΣ. Έπαιξαν και το Astronomy Domine , για πρώτη φορά σε αυτή την περιοδεία νομίζω. Αυτά.

6 Likes

Πραγματικά η σκηνή του Temple δεν είναι για συναυλίες. Τουλάχιστον για μέταλ. Παρόλαυτα ο ήχος ήταν καλός. Οι Voivod αποτελούσαν ένα απο τα απωθημένα μου, από τις μπάντες που πάντα ήμουν περήφανος που άκουγα και έχω κόλλημα με τις εμμονές τους, τις κιθάρες τους, την περίεργη αίσθηση της μελωδίας τους, το artwork τους κλπ. Είχα δει από πριν ότι τιμούν φουλ το τελευταίο τους και ότι δεν παίζουν πάρα πολύ ώρα.

Στα συν η ενέργεια που βγάλαν, οι κομματάρες που ακούσαμε, παιχτικά νομίζω ήταν άρτιοι χωρίς να είμαι ειδικός. Το κοινό επίσης έβγαζε μια καύλα οχι επιτηδευμένη, φαινόταν ότι διψάγαμε.

Στα πλην το σετλιστ θα μπορούσε να ειναι λιγο πιο ισορροπημενο μιας και είχαν να έρθουν τόσα χρόνια αλλά και πάλι δεν θα κάτσω να γκρινιάξω για αυτό. Ούτε για το ότι οι μεγάλες παύσεις μεταξύ των κομματιών δημιουργούσαν κενά (εντάξει γαμώ ήταν που είχε κολλήσει τελείως ο Snake). Γενικα τα αρνητικά τα βάζω κάπως καταχρηστικά αφού είναι μια συναυλία που θα θυμάμαι για πάρα πολύ καιρό.

Υποκλινόμαστε και συνεχίζουμε να ακούμε ξανά και ξανά τη δισκογραφία τους παλιά μεσαία και νέα.

3 Likes

Οι καημένοι οι Sacral Rage υπέφεραν από το μέγεθος της σκηνής, που ήταν η μισή των Voivod λόγω του έξτρα drumkit. ΕΝΤΑΞΥ κανονικα έπρεπε να δούμε μεσα στο χειμώνα το πακέτο Voivod/Amorphis σε μεγάλο κλαμπ, αλλά τα έχουμε εξαντλήσει αυτά τα θέματα.

3 Likes