Voivod tour 2008

Απ’οτι ακουσα βγαινουν σε περιοδεια…

Αντε και απ’τα μερη μας…[-o< [-o< [-o<

VOIVOD Drummer Hopes To Tour In 2008 - Mar. 25, 2007 VOIVOD drummer Michel “Away” Langevin has commented on the rumors that the band is planning to embark on a tour once the group’s bassist Jason “Jasonic” Newsted has recovered from his recent shoulder injury.

Said Away: "Well, we certainly hope to be able to promote the next album and [last year’s] ‘Katorz’

Aπο blabbermouth

Αλλο τι ελπιζει αυτος και αλλο τι θα γινει…

Χωρίς τον Piggy τίποτα δεν είναι πια το ίδιο…

[SIZE=“6”] R.I.P PIGGY[/SIZE]

Ναι, αλλα πολυ θα γουσταρα να τους δω εστω και χωρις Piggy!

Οι Voivod απλα ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο της metal ιστοριας για μενα. πάντα ιδιαίτεροι και ιδιόμορφοι. Όταν ο Piggy ηξερε οτι θα πεθανει, δεν ειχε πει στους αλλους τιποτα. αντιθετως καθοταν και εγραφε τραγουδια, μαλλον επειδη δεν ηθελε να τελειωσουν ετσι αδοξα οι Voivod. τα υπολοιπα μελη ειπαν οτι μετα το θανατο του βρηκαν στο λαπτοπ του κομματια για αλλους 4-5 δίσκους.

το πιο απιστευτο και ρισπεκτ για μενα ειναι οτι αν ακουσετε το Katorz (που σημαινει στα γαλλικα 14 και απλα αυτο εγραφε το δισκακι οταν τους εδωσε τα μερη του ο Piggy) θα δειτε καποια ακουστικα μερη στα τραγουδια. αυτα τα εγραψε ο Piggy στο τελευταίο σταδιο στο νοσοκομείο πριν πεθανει, με μια ακουστικη κιθαρα…

προσωπικα οταν το σκεφτομαι αυτο ανατριχιάζω. αλλα ειναι και πάλι κάτι που δινει νόημα στο δισκο καθως προφανως οι Voivod σημαιναν πολλα για τον Piggy.

Φέρτε τους λαιβ εδω και τωρα!

(σορυ για το παραληρημα:p )

Πολλές φορές αναρωτιέμαι όταν κάποιος λέει ένα R.I.P το νιώθει πραγματικά, η απλώς “εκτελεί μία τυπική διαδικασία”

Αλήθεια ακούς Voivod?Aν όχι (που είναι και το επικρατέστερο) γιατί μπήκες στον κόπο να γράψεις?Και στο κάτω κάτω ναι το νιώθω και το λέω γιατί ακούω Voivod και τους θεωρώ ένα από τα πιο progressive συγκροτήματα του Heavy metal και τον Piggy έναν από τους καλύτερους συνθέτες…Δισκοι σαν το nothingface αποτελούν διαμάντια ιδεών,αντίληψης,τεχνικής ικανότητας και ανοιχτόμυαλης προσέγγισης πάνω στην μουσική που αγαπάμε…Αλλο αν τότε πέρασαν στα ψιλά πράγματα γενικώς…

#-o Δλδ πρέπει κάποιος να ακούει ένα συγκρότημα για να σχολιάσει κάτι;

χμ. χωρις να παιρνω το μερος κανενος, οχι δε χρειαζεται να το ακουει, αλλα οταν το λες στο συγκεκριμενο τοπικ για το γκρουπ λογικα εχεις μπει για να μιλησεις για το γκρουπ, και οχι για να σχολιασεις καποιον…

προσωπικη μου αποψη…:slight_smile:

Οχι φυσικά…Αλλά αν για σένα το θέμα R.I.P είναι σοβαρό και χρήζει κριτικής τότε κάτι δεν πάει καλά γενικώς…

Απλώς σε έχω δεί να το γράφεις συνέχεια και μου έκανε εντύπωση! Πραγματικά εύχομαι να μη τη νιωσεις ποτέ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτή τη λέξη.

Δυστυχώς έχουν φύγει πολλοί καλοί μαζεμένοι…Και την έχω νοιώσει αυτή την λέξη δυστυχώς…:wink:

Εγω πιστευω οτι μια μπαντα πρεπει να συνεχιζει αν χασει καποιο μελος της… Οπως καναν και οι Savatage, οι Metallica κλπ… Και οι Zeppelin βλακεια πιστευω που δεν συνεχισανε…

εγω πιστευω πως μια μπαντα που χανει ενα μελος πρεπει να συνεχιζει μονο αν βρει καλο αντικαταστατη και εχει κατι καλο να προσφερει και καλυτερα με αλλο ονομα. on topic: αντε ν’αρθουν κι’απο’ δω!!!

Πρεπει να συνεχιζουν στο ονομα του εκλιποντος!!!

Οχι παντα… Οι Zeps ειδικα πολυ καλα εκαναν και σταματησαν αφου ετσι το ενιωθαν…

Διαφωνω εγω με την αποφαση τους, αλλα αφου ετσι ενοιωθαν αυτοι, οτι και να πουμε εμεις περισσευει…

Χαμένο θεμα!!!Φετος δηλαδη μπορει να βγουν?Μακαρι!Απο τις πιο παραξενες μπαντες που σε ολες τους τις πριοδους ειχαν κατι να πουν!Μακαρι να περασουν και απο εδω εστω και χωρις τον εκλειποντα:|

Συμφωνα με το επισημο website, μαλλον θα κανουν επιλεγμενες εμφανισεις (διχως να ναι σιγουρο). Όπως και να χει, περιμενουμε τον τελευταιο δισκο που θα κλεισει το κεφαλαιο. Η βασικη κεφαλη των Voivod ηταν, ειναι, και θα ειναι οι Piggy & Away, αλλα παρολα αυτα θα θελα να τους δω live εστω και λειψους…

Ενας φιλος τους ειχε πετυχει καπου στο Killing Technology. Κατα καιρους του κανω νυξεις περι κ*λοφαρδιας…

Nα υπενθυμίσω ότι ο Away έχει δηλώσει ότι ψηνει τον Kisser να βοηθήσει στις κιθάρες.