Voivod

Εντωμεταξύ όλοι λένε για τη διασκευάρα του [I]“Astronomy Domine”[/I] και ξεχνάνε τη ΔΙΑΣΚΕΥΑΡΑ του [I]“Nile Song”[/I].

Απίστευτα μέσα στο πνεύμα του κομμάτιου.

Nothingface:):!:

Ακούμε δείγμα από το επερχόμενο σινγκλ εδώ

Εμένα μου φερε λίγο στο μυαλό τις λαμαρίνες που παίζαν στα 90’ς!

quote απο το 2011

αλλά ναι, τρομέρη διασκευή, στο πιο “μέταλ” κομμάτι των floyd και γενικά μεγάλος δίσκαρος το outer limits

fixed

Το χει πει ο Dickinson στην εκπομπή που εκανε στο BBC,αληθεια

Eχεις ειδοποιηση με το που γραφει καποιος Pink Floyd να επεμβεις? :stuck_out_tongue:

Τους ξερω τους Voivod ρε,και γαμω τις διασκευες εχουν κανει,απο τους λίγους.

Και απλως πετάχτηκα να πω ενα αδιαμφισβήτητο γεγονος8)

Btw, ψάχνοντας στο wikipedia ανακάλυψα αυτήν εδώ την διασκευή από κάτι πάνκηδες αρκετά χρόνια πριν τους Voivod:

http://www.jyuenger.com/?p=1975

και η αλήθεια είναι ότι απομυθοποιεί αρκετά την αντίστοιχη των Voivod καθώς είναι στο ίδιο ακριβώς στυλ. Οπότε την επομενη φορά που θα μας πει κάποιος για την διασκευή των Voivod θα το παίζουμε ψαγμένοι και θα λέμε ναι αλλά ήρθαν δεύτεροι και έχω ταυτιστεί με την εκτέλεση των Necros στην κασσέτα που είχα το 1986. :stuck_out_tongue:

Πανκηδες και διασκευη Φλουντ ειναι διπλωματικο επεισόδιο :p:lol::lol:

τότε σε λίγες μέρες που θα πάω εδώ

[SPOILER][/SPOILER]

λές να πλακώσουν οι Doom τους voivod επειδή διασκευάζουν floyd? :lol:

ενώ αν ήταν οι γιαπωνέζοι doom δεν θα είχαμε τέτοια προβλήματα. :stuck_out_tongue:

πάντως το punk στοιχείο υπάρχει διάχυτο στους voivod και με πολύ πιο άμεσο τρόπο από την μέση θρας μπάντα. Βασικά ο (λογοτεχνικός κυρίως) όρος cyberpunk, κολλάει γάντι στην μουσική και αισθητική τους

Mechanical Mind

Το νέο τραγούδι ολόκληρο. Απλά γαμάτο!

kata ta alla eimai stin douleia kai prospathw na doulepsw, kai to mono pou skeftomai einai oti se liges wres tha ginei XAMOS!

Γαμωωω!

Outer Limits!

support: ονοματι Jacknife αν θυμάμαι καλά, σε φάση sludge/core/death/stoner/δενξερωγωτι. Οκ, τους αντεξα…

Doom: βασικά. ΘΕΟΙ. ΓΑΜΑΤΟΙ. κάθε τραγούδι τους είναι το ίδιο πράγμα. Αλλά κάθε τραγούδι τους είναι γαμάτο.

Voivod: τι να πω εδώ, άλλη μια μπάντα-απωθημένο που επιτέλους είδα ζωντανά. Μόνο κ μόνο αυτό μου φτάνει. Πριν το λάηβ, εκεί που είμασταν έξω απο το κλάμπ, κάναμε τσιγάρο μαζί με τον Snake. Αυτό τα λέει όλα. Respect ρε πούστη. Ο οποίος snake κατα την διάρκεια του λάηβ έκανε διάφορα εξωγήινα. Γαμώ. Βασικά η εντύπωση μου λέει ότι την παράστααση κλέβει ο Blacky… Παιχτούρας, πορωτικός, γενικά άκουγες μια μπάντα να συνοδεύει ένα μπάσο… Το σετλιστ δεν ήταν και ό,τι καλύτερο πάντως. Παίξαν 1 ώρα και 10 λεπτά περίπου. Και ούτε ένα κομμάτι από S/T ή το Katorz. ΔΛΔ οκ, είμαι αχάριστος που το λέω, είδα βοιβοντ και δεν πρέπει να έχω παράπονο, αλλά ρε πούστη μου, ένα απο τα 4-5 αγαπημένα μου άλμπουμ της τελευταίας δεκαετίας είναι το ομώνυμο τους, ηθελα όπωσδήποτε να ακούσω ένα gasmask ή ενα we carry on. Παίξανε και δύο καινούργια (mechanical mind και target earth) και κατα τα άλλα ένα απο το infini, ένα απο το phobos, και όλα τα υποόλοιπα από nothingface και πίσω.

Τσίμπησα και μπλουζάκι.

Manchester, απλά δεν νιώθεις. ΔΕΝ γίνεται να παίζουν οι βοιβοντ με σαππορτ μία απο τις πιο επιδραστικές κραστ0πανκ μπάντες και να έιναι απο κάτω 200 ατομα + 2 έλληνες οικονομικοι μετανάστες :stuck_out_tongue:

PS: respects και στον dj του μαγαζιού, που έπαιζε ΜΟΝΟ [B]Dorsal Atlantica[/B]!
respects και στην κυρία που συνόδευε το 13χρονο πιτσιρικι της (δεν επιτρέπονται ασυνοδευτα κάτω των 14)!

Τεσπά.

Cheerz

Το “The Wake” είναι εκεί έξω και αν μη τι άλλο, είναι πολύ δυνατό. Ακρόαση με την ακρόαση φανερώνεται αρκετά πιο riff-ολογικό σε σχέση με τους προκατόχους του. Όλοι τους ουσιαστικοί, κλασσικοί voivodάδες στο παίξιμό τους και αυτό το “The End of Dormancy” αξέχαστο - ας γίνει και μνημειώδες για τη μπάντα. Το riffing του θα μπορούσε να κάνει ακόμα και τον Snorre να συνθέσει και να κυκλοφορήσει ξανά (λέμε τώρα).

1 Like

Το άκουσα “στα πεταχτά” και οι κιθάρες θυμίζουν λίγο Virus (τώρα ποιος επηρέασε ποιον είναι άλλο θέμα :sunglasses:)

1 Like

Για τον Carl οι Voivod μπορεί να είναι ό,τι πιο metal υπάρχει - δεν αποκλείωμα μάλιστα να τους άκουγε στα κρυφά πεταγόμενος από καναπέ σε καναπέ (που δεν το κάνεις αυτό με Voivod). Λέμε τώρα, εμείς, έτσι; Χεχε

1 Like

15 χρονια εκλεισαν χτες

4 Likes