Voivod

Μιας και θα μας τιμήσουν με την παρουσία τους την οποία κατά πάσα πιθανότητα θα χάσω(μαλάκες Didiδες)Αποφάσισα να ανοίξω ένα Thread για τους Θεούς. Αίσχος και ντροπή που δεν υπήρχε μέχρι τώρα. Λοιπόν από τα επιδραστικότερα συγκροτήματα των τελευταίων 20 χρόνων με ενδεικτικά μια 5αδα δίσκων από το 87 μέχρι το 93 που προκαλεί ντροπή στο 99% της Progressive σκηνής που ισχυρίζεται ότι είναι προοδευτική. Προσωπικά αγαπημένα τα Dimension Hatross και Outer Limits. Πείτε γνώμες. Έβαλα και Poll για να ψηφίσετε το αγαπημένο σας Album από αυτούς.

Αααα και ο Piggy είναι ο πιο υποτιμημένος κιθαρίστας του σύμπαντος. Αν ο Philip K. Dick ήταν μουσικός θα ήταν ο Piggy.

ετοιμάζομαι για έξω. και ανοιγεται thread για Voivod. ε τι να προλαβω να πω? δεν μπορώ να τους εξυμνίσω όπως θέλω.

όσο και να θεωρώ ότι Killing και Dimension είναι ογκόλιθοι, ότι το Nothingface πατάει χάμω δισκογραφίες, όσο και να λατρεύω το groove του Outer Limits, όσο και να γουστάρω το ακατέργαστο Rooooaaaarrr…
… το ομώνυμο είναι από τα λίγα άλμπουμς από μεγαθήρια που όταν το άκουσα είπα ότι ξεπεράσαν ή έστω κοιτάνε στα ίσα μνημεία του παρελθόντος. Στην τελική, δεν με ενδιαφέρει αν είναι καλύτερο αυτό από το Nothingface ή το Killing Technology, αυτό που έχει σημασία είναι ότι ελάχιστες είναι οι μπάντες του παρελθόντος που επιστρέψανε με τέτοιες δισκάρες. Για αυτό λοιπόν η ψήφος μου πάει στο Voivod.

Πρώτο άλμπουμ μου από αυτούς ήταν το Rrroooaaarrr πριν 4 χρόνια, και το βαζα κάθε μέρα για 2 βδομάδες το μεσημεράκι, και άρχισα να ψιλονιώθω. Μετά αγόρασα την τριπλή έκδοση του War And Pain και αν και έπαιξε λιγότερες φορές από το ροαρ μου άρεσε και αυτό.Προφανώς λιγότερο. Από τα άλλα έχω ακούσει δευτερόλεπτα και δε μπορω να εκφέρω άποψη.

Προπερυσι ο Away είχε πει ότι θα βγάζανε όλα τα άλμπουμς μέχρι το Dimension σε remastered εκδόσεις με DVD και λοιπά…γνωρίζει κανείς τίποτα πάνω σε αυτό, γιατί εδώ και ενάμησι χρόνο δεν έχει υπάρξει κάποιο νεώτερο…

Ψήσου να ακούσεις και τα υπόλοιπα Epitaph, δεν έχεις ακούσει τίποτα μην στερείς τον εαυτό σου από αυτή την εμπεiρία. Εγώ από αγοραστά έχω από Killing Technology μέχρι Nothingface αλλά καιρός μάλλον σιγά-σιγά να παίρνω και τα υπόλοιπα. Πάντως από Angelrat και μετά μεχρι τώρα δεν έχει επανακυκλοφορήσει τίποτα ρε γαμώτο και από τη στιγμή που προς το παρών δεν είμαι Internetikos αγοραστής ζόρικα τα πράματα. Ελπίζω να γίνει κάτι γαμώτο.

Πάντως οι Voivod επιβεβαιώνουν για άλλη μια φορά τη γνώμη μου ότι ο ακραίος χώρος συνηθίζει να βγάζει αν όχι τα ποιο έξυπνα στα σίγουρα τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα(βλέπε Sabbath, Death, Coroner, Thorns, Motorhead, Meshuggah κτλ…)

Η πλακα ειναι που τα μονα cd που βρισκεις ειναι τα 2 πρωτα και τα 4 τελευταια και οχι εκεινα που οντως γ…Αν και το voivod μ αρεσει και το phobos μ αρεσει σε σημεια μετα απο μπολικες ακροασεος(ηταν η πρωτη μου επφη μαζι τους:p)…

Δυσκολη μπαντα…Οποιος νομιζει οτι θα ακουσει θρας ακομα και τεχνικο θρας απλα θα απογοητευτει…Καθ αλμπουμ ειναι διαφορετικο και χρειαζεται χρονο…Φυσικα εχουν χιτακια:D(the unknown knows)…Φυσικα εχουν απο τα ωραιοτερα artworks που υπαρχουν σε αυτο το πλανητη…Ειναι σκεπτομενοι…Εχουν μερικα απο τα πιο εξυπνα ριφ τοσο εξυπνα δομημενα με τοσο εξυπνους στιχους που νομιζεις λαθος πραγματα για τον Καναδα(αντιθετα με οτι δειχνει το southpark δλδ)…
Προσωπικα αγαπημενο αλμπουμ το nothingface και μεγαλη λατρεια για outer limits,angelrat…Πειτε και αλλα…

55 ευρα μονο για αυτους…:-s

Mπράβο ρε, αυτά είναι (θρεντ), αφήστε τους άλλους να μας λένε που θα τους βλέπουν από τις τουαλέτες του Τέρα βάιμπ!

Συμμερίζομαι στο απόλυτο τα δύο πρώτα πόστ.

Aν οι Coroner είναι η σελήνη, oι Voivod είναι ο ήλιος του Τέκνοθρας!:smiley:

Οι Voivod είναι πολύ παραπάνω από ένα συγκρότημα. Είναι ολόκληρη αντίληψη για τη μουσική. Η αντισυμβατικότητα και το σπάσιμο της νόρμας σ’ όλο της το μεγαλείο.
Ο μακαρίτης ο Πίγκυ μας άφησε πολύ τέτοια μουσική ευτυχώς.Ήταν τέτοιο μυαλό που να φανταστείτε είχε αφήσει οδηγίες στους υπόλοιπους πως να χειριστούν το υλικό που είχε γράψει πριν το μοιραίο.

Εγώ πάντα ήμουν μεταξύ Dimension Hatross και Νothingface, αν και δεν καταλήγω εύκολα σε μία κυκλοφορία, αυτό το έργο το βλέπεις στην ολότητα.

http://www.youtube.com/watch?v=TfpYIPbrcdY και τα μυαλά στα κάγκελα!:bow2:

Την εισαγωγή του συγκεκριμμένου κομματιού που Linkαρες Rum, είμαι ο μόνος που την βλέπει σαν την Tribal/Industrial/Space εκδοχή των Voivod πάνω στην εισαγωγή του Hell Awaits?

Και για να χουμε να λέμε μια από τις κορυφαίες διασκευές που έγιναν ποτέ.

Δεν το χα σκεφτεί ποτέ έτσι. Άψογος Νταρθ!

Εντάξει τι να λέμε τώρα. Κλειδώνει από μόνη της το αντίστοιχο τόπικ. :respect: λέμε.

Απο το poll λειπει το negatron btw.Καφριλα δισκος.

Eίμαι ανάμεσα σε Hatross & Phobos.
Το βίντεο του Ρεντραμ με βοήθησε στην επιλογή μου…:roll:
ΘΕΟΡΑΤΗ μπάντα.

(Δυστυχώς, μάλλον θα τους χάσω…:()

__ΝΑΙ. 8)

__Ναι, αυτό, τίποτ’ άλλο. Δε χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο. ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ, EVER. ΤΕΛΕΙΑ. 8)

Tα κατεβατα τα εγραψαν αλλοι για μενα.
Πραγματικα οπως ειπε και ο Darth

Λοιπόν από τα επιδραστικότερα συγκροτήματα των τελευταίων 20 χρόνων με ενδεικτικά μια 5αδα δίσκων από το 87 μέχρι το 93 που προκαλεί ντροπή στο 99% της Progressive σκηνής που ισχυρίζεται ότι είναι προοδευτική.

Κilling Technology για μενα μιας και ηταν η πρωτη επαφη μου μαζι τους και ακουγα μονο αυτο για αρκετο καιρο.

Χαλια μπαντα. Αξιζει ν’ αναφερουμε και κατα ποσο το drumming του Away βοηθησε στο σχηματισμο του προσωπικου τους ηχου. Γενικα ρε παιδιμ Voivod = Piggy & Away. Κατα τ αλλα Nothingface απ’ τα παλια και Katorz απ’ τα καινουργια.

Edit: α, κι απ τη πρωτη-πρωτη περιοδο, War and Pain δαγκωτο, λογω των Voivod και Warriors Of Ice. Κατσαρολοmetal for the win.

Αngmar διαφωνω.Voivod ειναι και Snake διοτι εκτος της φωνης οι στιχοι ειναι κατα μεγαλο μερος δικοι του.

Οι μεταλικα των προσφατων χρονων ειναι αρκετα επηρεασμενοι απο τα 2 πρωτα.

καλα πηγαν οι βλακες και τους βαλαν την ιδια μερα με wasp, motley crue ε ελεος…

και γω ηθελα να τους δω…βεβαια χωρις piggy:?
δεν εχω ακουσει πολυ αλλα η αληθεια ειναι οτι οσο εχω ακουσει (προφανως τα πρωτα ειναι οι διασκευες σε floyd, crimson king) γουσταρω τρελα την κιθαρα τους…γαματη μπαντα

ειπες πολυ μεγαλη κουβεντα κ με μπριζωσες.τσεκαρω κ θα επανελθω

(btw παιζει τρελο βινυλ ριπ του nothingface,οσοι θελετε λιγο αναλογικο ηχο να στανιαρετε , πιεμ να σας το στειλω)

Πλάκα πλάκα και στο Wacken φέτος με Wasp και Motley Crew ήταν! :slight_smile:

Αν και με είχε μπριζώσει ο Angmar ήδη για το τι θα δω οι Voivod ήταν πραγματικά φοβεροί με ένα σετ που άφησε πολύ κόσμο να ψάχνεται και μερικούς να προσπαθούν να πιάσουν το ρυθμό (άστο μεγάλε, πιάσε κανα pogo να μην καρφώνεσαι καλύτερα).

βιντεάκι από το live εδώ:
http://www.youtube.com/watch?v=iRLg-NDudlg

ριχνω μια ψηφο στο outer limits γιατι δεν μπορω να το βλεπω χωρις…!!
καθολου χαριστικα ομως, καθως κατα την γνωμη μου προκειται για τον 3ο καλυτερο δισκο στην καριερα τους μετα απο νταιμενσιον & ναθινγκφεις 8)

[B]VOIVOD: Entire Warsaw Concert Available For Viewing[/B]

http://justin.tv/fromstage/b/285958543

εγω παλι ενω αγαπαω τα πρωτα 3 δεν τα μπορω τα επομενα ισως γιατι ειναι πολυ τεκνοθρας και θελω πιο αγραμματη θρας με μονο τουπα τουπα :frowning: