Τι ακούτε τώρα Vol. 666

Rotel RA-01, Tannoy MX2

Ευχαριστημενος; Θελω να αλλαξω το δικο μου ηχοσυστημα που ειναι παλιο. Μαλλον θα φτιαξω τα ηχεια και θα παρω ενισχυτη και πικαπ. Αλλα δεν ξερω τι να παρω

10 Likes

O συγκεκριμένος δίσκος πέρα από φοβερή μουσική, έχει και στίχους – μνημείο λογοτεχνίας! Στίχους που βρίσκουν μάλιστα την ιδανική τους “ενσάρκωση” όταν τραγουδιούνται από το χαλικογδαρμένο λαρύγγι του Martin Walkyier!

11 Likes

Κι εμενα σχετικα παλιο ειναι πια ρε, απο 2004. Ειμαι απο αρκετα εως πολυ ευχαριστημενος, πολυ τιμιο το setup που ειχα φτιαξει τοτε, με βγαζει μια χαρα και σημερα και δε σκεφτομαι αναβαθμιση, μονο ενα καλυτερο CD player καποια στιγμη.

6 Likes

Εχω την εντυπωση οτι το ενα ηχειο παιζει πιο δυνατα οταν βαζω βινυλιο. Εχω δοκιμασει τα παντα. Αλλαξα βελονα, καλωδια. Τιποτα. Δεν μπορω να καταλαβω αν φταει ο ενισχυτης ή τα ηχεια.
Για να μην τρελαθω θα ξεκινησω πηγαινοντας τα ηχεια για service και βλεπουμε.

Εμενα ειναι απο το 1998 περιπου

Άμα συμβαίνει μόνο στο βινύλιο, δε φταίνε τα ηχεία, το πικάπ ή ο ενισχυτής φταίει ρε.

Το ξερω, εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι μονο στο βινυλιο.απλα ειναι πιο εντονο εκει.
Και σε ωρυλα πηγα.

Πικαπ αλλαξα, εβαλα ενα που ειχα καβαντζα-παλι τα ιδια. Θα προσπαθησω να βρω αλλο ενισχυτη να δοκιμασω.

Μου εχουν σπασει τα νευρα λιγο.

Αν καποιος εχει να προτεινει ενισχυτη και πικαπ (οχι πανω απο 500 και τα δυο) θα το εκτιμουσα.


Και τωρα αυτο

Τωρα αυτο

2 Likes

Και μετά αυτό

5 Likes

3 Likes

Κάποια μπάντα εφτιαξε το album cover της σε 5 λεπτά :stuck_out_tongue:

https://unsplash.com/photos/mYL3OWayfUc?hcb=1

Και όχι μόνο σε αυτό το δίσκο

Ok, βαριέμαι να τα ψάξω όλα, αλλά το προτιμάνε το unsplash για stock photos απ’ ότι φαίνεται απο τα εξώφυλλα τους

1 Like

Να σου πω την αληθεια δεν εδωσα σημασια στα cover

Τωρα αυτο

1 Like

Summary

Adversarial - “Death, Endless Nothing And The Black Knife Of Nihilism”

3 Likes


THE OFFSPRING - Let the Bad Times Roll

4 Likes
7 Likes

Συμφωνούμε ότι είναι υποτιμημένος, ενώ είναι 10άρακι ακατέβατο.
Τι να πεί και το Test for Echo, που ενώ είναι πολύ καλός δίσκος, τον έχουν για σκουπίδι ?

2 Likes

Λες και υπάρχει δίσκος Rush που δεν είναι καλός.

1 Like

E, προφανως υπαρχουν, αναλογα με την εποχη που αγαπας να τους ακους. Ή μαλλον, δεν προκειται για “κακο/οχι καλο” δισκο, αυτο ειναι αναμφισβητητα απίθανο, αλλα για το “ποσο κοντα στα ακουσματα μου” ειναι. Ο συγκεκριμενος ομως, δεν ξερω γιατι, ειναι ο πλεον αγαπημενος μου απο το synth era. Απιστευτα τραγουδια, στιχοι, συνθεσεις γενικως.

Χθες σκεφτομουν ποσο τυχερος ειμαι που τους ειδα over 0,5 φορες.