Τι ακούτε τώρα Vol. 666

Ο δεύτερος δίσκος των Αμερικάνων Amboy Dukes (γιατί υπήρχαν και Βρετανοί) θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μια εξαιρετική μίξη hard rock και acid rock/ψυχεδέλειας αν τα συστατικά αυτά δεν ήταν πλήρως διαχωρισμένα στις δύο πλευρές του βινυλίου!

Συγκεκριμένα, η πρώτη πλευρά ανήκε κατά βάση στον δεξιοτέχνη axeman Ted Nugent, που προσφέρει μια πρόγευση του μελλοντικού του, πιο σκληρού, ήχου. Εξαίρεση αποτελεί το “Mississippi Murderer” κατάλοιπο των blues καταβολών της μπάντας και το κάπως παράταιρο μέσα στην μεσαιωνική, αριστοκρατική του μεγαλοπρέπεια, instrumental “Scottish Tea”.

Η β’ πλευρά, η ψυχεδελική πλευρά του δίσκου, ήταν concept με τις συνθέσεις να πιστώνονται στον ρυθμικό κιθαρίστα Steve Farmer. Η μοναδική συνθετική συνεισφορά του Nugent εδώ εντοπίζεται στο ομώνυμο που βέβαια εξελίχθηκε σε διαχρονικό ύμνο και αποτελεί τον βασικό λόγο για τον οποίο το "Journey…” είναι η γνωστότερη δουλειά τους.
Παράδοξο συνιστά ότι, μέχρι και σήμερα, ο σφοδρός πολέμιος των ναρκωτικών Nugent ορκίζεται ότι δεν είχε ιδέα για το στιχουργικό περιεχόμενο του τραγουδιού που συνέγραψε (φαντάζεται κανείς ότι και το εξώφυλλο δεν πρέπει να του έκανε κάποια εντύπωση).

3 Likes
3 Likes

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γράφεις τέτοια riff εν έτη 2013, μήπως είναι κάτι δανεισμένο και δεν το ξέρω? Τι να πώ, έπος όπως και να χει…

4 Likes

1 Like

Γιααα να μπαίνουμε σιγά - σιγά στο κλίμα…

…και δεν εννοώ το εύκρατο μεσογειακό!

3 Likes

Πανω η’ κατω θα εισαι; Θα παω κι εγω Αθηνα.

2 Likes

6 Likes

Καλοκαιρινή διάθεση πάντα

1 Like

Αχαχα μόλις πρίν λίγες ώρες άκουγα Hammerheart και Twilight καπάκι, ωραίος, summertime λέμε ρεεεεε

1 Like
2 Likes

Αποφεύγω να βάζω να παίζουν οι εντελώς προφανείς επιλογές όταν οδηγώ, οπότε σήμερα καθ’ οδόν να βάλω κάτι έντονο…

Voivod-WarandPainRI

…ή μήπως κάτι “εναλλακτικό”;

Μόνο VOIVOD ρε!

5 Likes

Pollution is low, no fuel to go
We ride the tricycles of steel!

T//S

2 Likes

Μετσαλ !!!
4 Likes
5 Likes

Ο Χριστός και η Παναγία!!! Τι κομματάρα είναι αυτή? Και τον έχω κατεβάσει τον κωλοδισκο και δεν έχω κάτσει ακόμα να ασχοληθώ σοβαρά να τον ακούσω…

2 Likes

ωνασουγαμ…!!!

1 Like
3 Likes