Τι ακούτε τώρα Vol. 666

a2186998862_5

Πόσο μου αρέσει αυτός ο δίσκος και πόσο μου αρέσει αυτό το εξώφυλλο.

1 Like

12 Likes

Part of my design
7 Likes
9 Likes
2 Likes

Περίεργη μέρα σήμερα, ξεκίνησε με Chimaira, πήγε σε Deadsoul Tribe, πέρασε απο Van Halen και Μotorhead και κατέληξε εδώ:

8 Likes

3 Likes
5 Likes

4 Likes
4 Likes

Είπαμε και για τους Candlemass στο άλλο θέμα, και θυμήθηκα ότι, πίσω στα 1993, σε όλους εμάς που είχαμε αποστηθίσει την μέχρι τότε δισκογραφία τους (και τι δισκογραφία!) η είδηση της επιστροφής του Messiah Marcolin, έστω και με άλλο σχήμα, είχε προκαλέσει δικαιολογημένα ενθουσιασμό!

Και πράγματι το Rhymes of Lunacy των Memento Mori ήταν εξαιρετικό, χώρια που μας έδωσε το έναυσμα να ψάξουμε και τα πεπραγμένα του Μιχάλη του Schenker αφού, πέραν της διασκευής στο Lost Horizons, τον αποκαλεί “θεό του” στα special thanks ο Mike Wead - ο οποίος αργότερα βέβαια μπήκε στο… rotation της Σκανδιναβικής σκηνής, της Δανίας συμπεριλαμβανομένης (κάτι King Diamond, Mercyful Fate, εκτός από τους… Candlemass!)

6 Likes

9 Likes

Ο καλύτερος τους δίσκος για μένα. Ανυπέρβλητη δισκάρα!

2 Likes

Πολύ πρόσφατα σκεφτόμουν να γράψω για αυτό στο “με λίγα λογια”.
Φοβερός δίσκος και ο Μεσάια εδώ είναι ελαφρώς εκτός νόρμας και - για μενα - αποδίδει καλύτερα.

2 Likes

Για μένα ο καλύτερος όχι (ιδε 9), δεν ξέρω βέβαια αν έχει νόημα το καλύτερος, σε μια δισκογραφία γεμάτη τραγούδια που ρίζωσαν μέσα μας.

Κάποιος κάπου κάποτε έγραψε αυτό:

…Σαν πέφτει η νύχτα όλα γλυκαίνουν στην ψυχή μου,
γίνονται οι φόβοι μου χαρούμενα σκιάχτρα,
στήνουν χορό μεσ’ στο θεόρατο κελί μου,
μου τραγουδάει μια ξεκούρδιστη μπάντα…

4 Likes

Στο poll κάτω από το αφιέρωμα τα ψηφίσατε αυτά που λέτε εδώ :stuck_out_tongue: ;

1 Like

Κι εγω τον σκεφτομουν αυτον τον δισκο πριν απο 2-3 εβδομαδες,. Διαφορετικος απο τον καλογερο που ξερουμε, αλλα θυμαμαι οτι τοτε μου ειχε αρεσει πολυ.

1 Like

3 Likes

Απλός δωρικός υπέροχος :black_heart:
@razor7

1 Like