Τι ακούτε τώρα Vol. 666

Yep συμφωνούμε σε όλα.

και τωρα αυτο

Παρεμπιπτοντως εκατσα απο περιεργεια να δω σε τι φαση βρισκεται αυτη η μπαντα και ειδα οτι πλεον το εχουν γυρισει κατι σε electro pop η και δεν ξερω και εγω τι :thinking: :roll_eyes:

1 Like
2 Likes

3 Likes

Τεραστια δισκαρα ειδικα αυτο το procession

1 Like
3 Likes

Το έχω ξαναποστάρει, αλλά έτσι άρχισαν όλα σαν σήμερα το 1979

6 Likes
12 Likes

η ηρεμια που εκπεμπει ο ντραμερ…μπανδαρα :slightly_smiling_face:

2 Likes

Μεγαλο σκαλωμα αυτος ο δισκος φετος…

6 Likes

Εκπληκτική μουσική. Κρίμα που το εξώφυλλο θα μπορούσε να είναι καρέ από ταινία της Leni Riefenstahl. Πραγματικά κρίμα…

Όσοι θυμάστε το παλιό ροκ/μέταλ μπαρ Φοίνικες στο νέο Ηράκλειο (πρέπει να έκλεισε γύρω στο 2005 αν θυμάμαι καλά), μέχρι τις 12 περίπου έπαιζε rock/hard rock και γύρω στις 12 για μια πολύ μεγάλη περιοδο ξεκινούσε την αλλαγή σε metal με το dead skin mask. Μεγάλη κόμματαρα, με πολύ ενδιαφέρουσα και ακρως ανατριχιαστικη ιστορία στους στίχους.

Είναι το κομμάτι που ξεχωρίζει σαν το πιο διαφορετικο (μαζί με το ομωνυμο του δίσκου) στο thrash αριστούργημα seasons in the abyss, έναν δίσκο που δυσκολεύομαι να πω πως είναι ο καλύτερος των σφαγεων όταν υπάρχουν και τα show no mercy/ reign in blood/ south of heaven στη δισκογραφία τους, αλλά θα πω πως ισως είναι ο δίσκος τους που έχω πατήσει περισσότερες φορές απ’ όλους το play για να τον ακούσω.

2 Likes

1 Like

Δεν βρισκω κατι μεμπτο στο εξωφυλλο ρε συ, ισα ισα που η φωτο ειναι εκπληκτικη.

Η φωτό από μόνη της είναι όντως εκπληκτική. Αν την δεις όμως in context με τη θεματολογία του συγκροτήματος, που IMHO μυρίζει κρυπτοφασισμό, τότε το πρώτο πράγμα που έρχεται στο μυαλό μου είναι το cinematography των προπαγανδιστικών ταινιών της Riefenstahl.

WW1 ειναι η θεματολογια τους ρε συ, δεν βλεπω κατι μεμπτο, αλλα οκ, το αισθητικο κομματι καταλαβαινω οτι ισως να παραπεμπει καπου. Δεν εχω δει σε στιχους κτλ κατι παντως.

Αμερικανοί από το Σακραμέντο, προφανώς μιλιταριστές, επιλέγουν ως μοναδική θεματολογία τον WW1 και τα άλμπουμ που έχουν βγάλει ως τώρα είναι από το POV της Αυστροουγγαρίας και της Γερμανίας (εξου και το coat of arms της Αυστροουγγαρίας και το Iron Cross της Γερμανίας ανάλογα το POV στα εξώφυλλα). Μέχρι να δω coat of arms Βρετανίας, Γαλλίας, ΗΠΑ ή Ρωσίας, η όλη φάση θα μου μυρίζει φασίστες πολύ έξυπνους για να προδοθούν με θεματολογία φως φανάρι από τον WW2.

Ναι αλλα μετα θα μπουμε στην κουβεντα οτι αν ο αλλος ειναι κρυφοφασιστας και ειναι τοσο κρυφος που οχι μονο δεν κανει προπαγανδα αλλα κρυβει τις πεποιθησεις του τοσο καλα εμενα τι με νοιαζει? Εκτος αν στελνει dogwhistles σε ομοιους του που dogwhistles απο Α’ΠΠ δεν εχω ξανακουσει.

Τι να σου πω, μπορει να ειμαι λαθος, εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει κατι.

Ρε σύ, μπορεί εγώ να είμαι λάθος και τέρμα υπερβολικός. Απλά αυτό το “celebrating militarism” στο bio τους στο bandcamp σε συνδυασμό με τη μονόμπατη ενασχόληση με τις central powers είναι που μου χαλάει τη μανέστρα. Αλλά ξαναλέω, μπορεί όλα αυτά να είναι στο κεφάλι μου και μόνο.