Τι ακούτε τώρα Vol. 666

8 Likes

zeno roth οπως Θανασης Αντετοκουμπο :+1: :slightly_smiling_face:

4 Likes

Τι απίστευτο εξώφυλλο είναι αυτό? Τώρα διαβάζω κ την κριτική του δίσκου, δεν ήξερα τι είναι.

2 Likes

Ιδιαίτερη μπάντα που την έχω ξεχωρίσει, μαζί με τους εξισου ιδιαιτερους Idle Hands( οι οποιοι έχουν μετονομαστει πλεον σε Unto Others) και τους φοβερούς Lunar Shadow που αναφέρθηκαν κ παραπανω ( και που , σε αντίθεση με τους φίλους @razor7 κ @kbil, θεωρώ ότι κυκλοφόρησαν πολυ πολυ ωραιο νέο δισκο, εφάμιλλο των In Solitude στο τελευταίο τους).
Όλα τα παραπανω είναι συγκροτήματα που παράγουν μοναδική ατμόσφαιρα μέσα από τις δουλειές τους και με έχουν κάνει τα τελευταία χρόνια να παταω κ κανένα pause στα πιο extreme που συνήθως ακουω, κ να επιστρέφω σε μουσικές που τις είχα αφήσει εδώ και αιώνες.
Και, ναι, έχουν εντυπωσιακα εξώφυλλα ( τσέκαρε και του προηγουμενου δίσκου τους), και γενικότερα αξιομνημόνευτη αισθητικη.

Κ, μόλις ειδα ότι κοντευει να κλείσει έναν χρόνο (παρα μια βδομάδα) από όταν κυκλοφορησε…
Θυμάμαι ότι το άκουγα πολυ στο πρωτο lockdown…
Ένας χρόνος. Fuck

2 Likes

Technically “σαν χθες”, αλλά στις 00.40 ακόμη λέμε “σαν σήμερα” γι’ αυτή η δισκάρα.

7 Likes
9 Likes


Και τωρα αυτο

OLHAVA - Frozen Bloom

5 Likes
5 Likes

1 Like

Ρε θες επίπεδη; Επίπεδη.
Θες εξάγωνη; Κυλινδρική μήπως;
Συνέχισε εσύ να παίζεις έτσι με την εννιάχορδη και η Γη ας έχει ότι σχήμα γουστάρεις.

4 Likes

Ακριβώς αυτό και για μένα. Ειλικρινά με εκνεύρισε η οπτική του ανά σημεία, είχα την εντύπωση πως δεν άκουγαν καν τι ηχογραφούσαν ενώ στα χαρτιά φάνταζε ως κάτι με προοπτικές. Γενικά, ξεκίνησαν πολύ υποσχόμεντα και μετά κάπου τους έχασα προσωπικά όπως είπε περίπου και ο @kbil

On topic, throwback Sunday:

image

7 Likes

3 Likes

Στην ίδια φάση είμαι κ εγώ, ειδικά τώρα τελευταία. Έχω μπει σε μια 90’ς prog/power φάση κ κάνω ένα διάλειμμα από τα συνήθη ακραία ακούσματά μου. Συν ότι άρχισα να ακούω κάτι Rush, Jethro Tull, Genesis που δεν άκουσα ποτέ μου.

4 Likes

Αδαμαντορυχειο ανακαλυψες!

3 Likes

Νταξ, το ποτέ μου ήταν υπερβολή, είχα ακούσει ένα κομμάτι από Rush, το χιτάκι I can’t dance από Genesis κ κάνα 2 χιτάκια από Tull. Τις ήξερα τις μπάντες εννοείται, απλά ο ακραίος ήχος μονοπολεί τα ακούσματά μου εδώ κ χρόνια. Κ τις τελευταίες μέρες έχω ξεκινήσει μαραθώνιο με Vanden Plas, Threshold που παίζει να είχα ακούσει 1-2 κομμάτια από συλλογές του Χάμμερ όταν ήμουν νιάτο… :rofl: . Τότε θυμάμαι άκουγα κ Stratovarious, Hammerfall… Με έχει πιάσει μια νοσταλγία ρε συ.

1 Like

1 Like
2 Likes

Arckanum - ÞÞÞÞÞÞÞÞÞÞÞ

2 Likes


Και τωρα αυτο

1 Like