Τι ακούτε τώρα Vol. 666

image

7 Likes

Ωραίο πράμα.
Πολλές καλές κυκλοφορίες από την Pelagic.

6 Likes

7 Likes

Νύχτωσε πια και μπορούμε να ρίξουμε ρυθμούς.

Αν υπάρχουν δύο southern τραγούδια που καθηλώνουν με τις κιθάρες και τα σόλο τους, αυτά είναι το απο πάνω και το Freebird των Lynyrd Skynyrd. Από τα δύο συγκροτήματα, ξεχωρίζω τους Blackfoot.

Το εν λόγω κομμάτι είναι μοναδικό, όσο κι αν θυμίζει το αδερφάκι του. Σε αντίθεση με το Freebird οπου το σόλο μπαίνει μετά από ένα γρήγορο “κτίσιμο” της σύνθεσης, εδώ υπάρχει ένα γύρισμα του διακόπτη στο 4:40 και ολοι πατούν γκάζι για να πάνε από τα 0 του midtempo τραγουδιού, στα 100 του 4λεπτου σόλο μέσα σε 2’’. Ρίγος. Καλό βράδυ.

5 Likes

Ο Walker(μπασο) για καποιο λογο σε καποιες στιγμες μου θυμισε τουτον :cold_face:
oscar

2 Likes
1 Like

Η πιο καυλωτική μπάντα του σύμπαντος pt2

3 Likes

image

αν και δεν είμαι μεγάλος φαν της Bush-era αυτός ο δίσκος σκοτώνει

6 Likes
6 Likes

Ρακούν-ρακούν, αλλά με κάτι @@ ΝΑ (με το συμπάθειο) και τα δείχνει σε όλους. Ανατριχίλα (και) αυτό το τραγούδι.

3 Likes

Αυτό το chorus…

How can we be so blind?
Our light is torn.
How can we be so lame?
No truth being told.

5 Likes

Πριν από 21 χρόνια τέτοια μέρα, η πιο καυλωτική μπάντα του σύμπαντος εμφανίστηκε για πρώτη και τελευταία φορά στην Ελλάδα. Ο Noel δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα αφού είχε ήδη αρχίσει να τσακώνεται με τον Noel, οπότε είδαμε κάτι σαν Oasis με τον τραγουδιστή να είναι βαριεστημένος στη μεγαλύτερη διάρκεια του set που ήταν και υπερβολικά μικρό.

Οι προσδοκίες που υπήρχαν δεν δικαιώθηκαν σε καμία περίπτωση.

υγ: Πώς γίνεται ο Noel να τσακώνεται με το Noel?

Με αυτους, ολα γινονται.

1 Like

10 Likes

Διάβαζα χθες μία συνέντευξη του Steve Vai, όπου ανέφερε τα δέκα πιο επιδραστικά “κομμάτια” της ζωής του. Ανάμεσά τους ήταν αυτό και ξαφνικά θυμήθηκα τα χρόνια που δούλευα στο Μετρόπολις. Εκεί λοιπόν άκουσα για πρώτη φορά αυτή τη σύνθεση και ανατινάχτηκε το κεφάλι μου. Δεν ήξερα τι ακριβώς ήταν, τι είναι ο Στραβίνσκι, τι ακριβώς έγραψε εκείνη την εποχή, αλλά έχουν περάσει σχεδόν 30 χρόνια κι ακόμη θυμάμαι την έκπληξή μου.

Αν δεν βαριέστε, ρίξτε μία “αυτιά” στο παραπάνω. Είναι τα 35 λεπτά του κυρίως θέματος, αλλά στο Spotify μπορεί κανείς να βρει όλη τη σύνθεση (κάτι παραπάνω από μία ώρα). Το άκουσα στη δουλειά σήμερα, το ακούω σε short version και τώρα. Ακόμη κι αν δεν έχετε ακούσει μισή φορά κλασική μουσική, θα βρείτε σίγουρα σημεία που θα σας συναρπάσουν.

10 Likes
5 Likes
6 Likes

Όσο περιμένουμε τις “επίσημες ανακοινώσεις”, ας βάλουμε κάτι για να μπαίνουμε στο κλίμα σιγά -σιγά…

…κάτι από τα “καινούρια”, γιατί τα παλιά τα ξέρουμε απ’ έξω και ανακατωτά, τα ακούμε… από μνήμης όποτε θέλουμε!

8 Likes

https://www.facebook.com/watch/?v=609089063344729

4 Likes
12 Likes